Jump to content

Nihilizm mi yoksa inanç mı?

Recommended Posts

Hayat ile ilgili zırnık bilgin yok..Bu AMAÇ laflarını ederken,içinde taşıdığın ve her gün tuvalete boşalttığın pislikleri de düşünüyor musun?

Düşün bence..Diğer hayvanlar gibi gıda alıp,bok ürettiğini düşün..Sonra AMAÇ üzerine kafa yorarsın..

İnanacaksan da,istediğine inan ama bu forumda ben inanıyorum,sizde inanın filan demeye çalışma..

Sayın NOLAN. Hayat konusunda ki engin görüşlerinizi birde sizden duymak isterdim. Belli yaşa kadar gelmiş herkezin kendine has bir düşünce sistemi gelişmiş olmalıdır. Yoksa sizin düşünce sisteminiz sadece başklarının size aktardıklarından ibaret olduğunu düşünmeye başladım. Entellektüel gözükmek için sadece belli konularda bilgisi olan birisinin ne kadar engin görüşü olabilirse siz ne kadarsanız ancak size öğretilenler kadarsınız.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 48
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Hemen konuyu popüler konuşulanlar ve materyalizme getirmişsiniz. Bana göre insanın algılama kabiliyeti sonsuzluklar evrenini algılayamayacak kadar dar. Insanlar herşeyi bildikleri doğrultusunda açıklama eğilimindeler. Elinde bir çekici olan usta herşeyi çivi olarak görürmüş örneğinde olduğu gibi herşeyi madde ile görmeye çalışıyoruz. Ben sonsuz olasılıklar evreninden ve fraktallardan iç içe geçmiş gerçekliklerden bahsediyorum. İşin iç yüzüne baktıkça bizden biraz daha uzaklaşan bir konu var elimizde.

Sitelerde Paylaş

Neden bu dünyanın çilesini çekiyorum?

Neden sürekli bir mücadele içindeyim?

Gelecek benim için daha iyi mi olacak?

Neden çabalamayı bıraktığımda toplumsal baskı oluşuyor?

Neden toplumsal baskıya karşı durmak çok zor?

Neden durduk yere bunalıma giriyor insan?

Neden gerçekler kötü yalanlar hoş geliyor?

Neden sarhoş olmak uyuya kalmak daha cazip geliyor?

Sitelerde Paylaş

Açıkcası arkadaşa bu kadar yüklenmenize anlam veremedim.Düşüncesine saygı duymalısınız.Virüs olarak görüyor olabilir ha keza sizinde dinleri virüsden farklı bir şekilde gördüğünüzü düşünmüyorum.Neyse bu olay lisedeyken yaşadığım bir olayı hatırlattı bana benzer bir vakıa :

Lisedeyken muallakta olan arkadaşın biri için 1 ateist ve 1 müslüman olan 2 arkadaşım çocuğu saflarına çekmeye çalışıyorlardı.Detaya girmiyeceğim çocuk birazcık düşündü ve dedi ki ; "ZATEN DİNDAR BİRİ GİBİ YAŞAMIYORUM,ALLAH'A İNANIRSAM GEÇDE OLSA CENNETE GİRERİM.Bu arkadaş burada akılcı davranıp kendine çıkarımda bulundu.Hayatımda bir değişiklik olmayacak yapacağımı yapacağım zaten inanmak bana birşey kaybettirmez demişti...

Şimdi burda arkadaşa bu kadar yüklenenleri görünce şaşırıyorum.Adam diyor işte yaratıcı güce inanmasam da ölümden sonra bir hayata inanmak bana güç veriyor.Veriyorsa sonuna kadar yapmalısın.Ateistler için madem bu dünya önemli,madem bu dünya bir kereliğine var o zaman bu dünyada mutlu olmak için çalışmaları gerekmez mi ? Mutlu olma yolu olarakta kendisini ölümden sonra bir hayat olduğuna inandırmaktan geçiyorsa kesinlikle uygulamalı sizde ona destek vermelisiniz diye düşünüyorum.

Arkadaşlar ben dinleri nasıl bir virus olarak görüyorsam ateizmi de insanı bir bataklığa sürükleyen aynı şekilde kendini tekrarlayan ve de üretmeyen dogmatik bir düşünce olarak görüyorum. Dediklerime ister karşı çıkarsınız istersiniz kabul ederseniz size kalmış birşey.

tarihinde synapsis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Cesed bu karmaşık ilişkiler ağında hayatta kalmak çok zor. Bildiğimiz anlamda cennet ve cehennem olduğuna inanmıyorum ama şu anki hayatımızda öğrendiğimiz her şey bizi sonraki yaşama hazırlayan birer malzeme olduğuna inanıyorum.

Milyarlarca yıl ortada yoktun, şimdi ortaya çıktın diye sonsuza kadar kalacağını mı sanıyorsun? Şu anki hayatıından önce bir hayat hatırlıyor musun? Yok. Peki daha sonraki hayata neye dayanarak inanabiliyorsun?

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar ben dinleri nasıl bir virus olarak görüyorsam ateizmi de insanı bir bataklığa sürükleyen aynı şekilde kendini tekrarlayan ve de üretmeyen dogmatik bir düşünce olarak görüyorum. Dediklerime ister karşı çıkarsınız istersiniz kabul ederseniz size kalmış birşey.

Ateizmin kimseyi bataklığa falan sürüklediği yok, sadece gerçekleri hazmedemeyenlerin kendilerini bataklığa sürüklemesi var. Kendi çıkmazlarınızın suçunu ateizme atmayın.

Sitelerde Paylaş

Aslında kavramları yanlış kullanmış oldum. Ateist forumda olduğumuz için hemen her madde ötesi düşünceye aynı terimle cevaplamış oldum. Tanrı düşüncesi cennet cehennem kavramlarına karşıyım. Ama daha önce söylediğim gibi ruhun varlığına inanıyorum ama bu ruhun ilahi güçler tarafından meydana geldiğine karşıyım. Ölümden sonraki yaşama inanıyorum daha doğrusu kendimi bu inançla hayata karşı daha sağlam bastırdığına ve nihilizmden uzaklaştırdığını düşünüyorum. Belki sadece kendimi kandırıyorum ama böyle daha mutluyum.

Sitelerde Paylaş

Senin kararın senin düşüncen.Tek diyeceğim nasıl mutluysan öyle yap.Ateizmin amaçsızlığı ve başka bir dünyaya inanmayışının bu dünyayı zehir ettiğine bende katılıyorum.Burada yok efendim en iyi biz yaşıyoruz keyfim rahatım yerinde diyenler tabi ki çıkacaktır.Ancak onlar da biliyorlar ki sadece kendilerini kandırıyorlar.Neyse fazla uzatmayacağım ateizmin bu etkilerini yaşamış biri olarak başka arayışlar içinde olman gayet normal.Bu arayışların sonunda doğruyu bulman dileğiyle...

Sitelerde Paylaş

Senin kararın senin düşüncen.Tek diyeceğim nasıl mutluysan öyle yap.Ateizmin amaçsızlığı ve başka bir dünyaya inanmayışının bu dünyayı zehir ettiğine bende katılıyorum.Burada yok efendim en iyi biz yaşıyoruz keyfim rahatım yerinde diyenler tabi ki çıkacaktır.Ancak onlar da biliyorlar ki sadece kendilerini kandırıyorlar.Neyse fazla uzatmayacağım ateizmin bu etkilerini yaşamış biri olarak başka arayışlar içinde olman gayet normal.Bu arayışların sonunda doğruyu bulman dileğiyle...

Bu dünyayı insanlara zehir eden ateizm değil, dinlerdir. Saçma sapan kuralları, hiç bir işe yaramayan deli saçması ritüelleri, insanları birbirine düşman eden anlayışları vs. Mesela İslam'daki namaz, oruç ve hac ritüelleri. İnsanın hem zamanından hem sağlığından hem de cebinden çalar. Milyonlarca insan sırf gidip bir taşı öpmek, bir yapının etrafında dönmek, iki nokta arasında nefes nefese koşmak, hayali bir varlığı taşlamak için çok daha işe yarayacak şekilde kullanacağı parayı ve zamanı böyle saçma sapan eylemler için harcayabiliyor.

Szin gibilerin derdi amaç falan değil, birileri sizleri sonsuza kadar huriler arasında alem yapacağınızı söyleyerek kandırsın istiyorsunuz. Kandırılmak hoşunuza gidiyor.

Sitelerde Paylaş

Nickin sağ duyulu ama kendin fazla sağ duyulu değilsin anlaşılan.Arkadaş kendi demiş ben ateist düşünce sistemiyle bir yere varamıyorum,yaşamak bana gereksiz geliyor,boşluktayım hiçliğe düştüm,nihilizm beni esir aldı.Bu yüzden dünya felsefemi değiştireceğim demiş.Ben ona katıldığımı ve bu örnekleri yaşayan kişiler tanıdığımı söyledim.İbadetlerimize gelince dostum bunu seninle empati kurarak düşüyorum ve diyorum ki ;

Ben ateist olsam bir tek bu dünyanın varlığına inansam,bu dünyayı güzel ve mutlu geçirebilmek için her şeyi yaparım.Ve hakeza başkalarının da hayatlarını güzel ve mutlu yaşamalarını isterim.Çünkü tek dünyaya inanıyorum ve kendim gibi herkesin bu dünyada güzel vakit geçirerek buradan ayrılmasını isterim.Kişi güzel vakit olarak o senin saçma dediğin ibadetleri yapıp kendini mutlu hissediyorsa da buna saygı duyarım.Çünkü benim görüşüme göre kendisini mutlu etmek esasdır.Yani anlayacağın gitmiş ona tapınmış buna inanmış şunu düşünüyor filan umurumda olmazdı."Kişiyi mutlu eden her şeye saygılı olurdum".

Gelgelelim ateistte değilim zaten ama ateist olsam kesinlikle bu düşünce de olurdum.Keşke aynı şeyi sizlerde yapabilseniz.Bırakın ya başka inançlara saldırmayı adam kendini öyle mutlu hissediyor kardeşim saygı duyun.Sen kendini nasıl doğruyu bulduğunu düşündüğün için mutlu hissediyorsan.O da kendini mutlak güç sahibine bağlayarak mutlu hissediyor olabilir.Saygı duyun ve empati kurmaya çalışın...

Sitelerde Paylaş

Nickin sağ duyulu ama kendin fazla sağ duyulu değilsin anlaşılan.Arkadaş kendi demiş ben ateist düşünce sistemiyle bir yere varamıyorum,yaşamak bana gereksiz geliyor,boşluktayım hiçliğe düştüm,nihilizm beni esir aldı.Bu yüzden dünya felsefemi değiştireceğim demiş.Ben ona katıldığımı ve bu örnekleri yaşayan kişiler tanıdığımı söyledim.İbadetlerimize gelince dostum bunu seninle empati kurarak düşüyorum ve diyorum ki ;

Ben ateist olsam bir tek bu dünyanın varlığına inansam,bu dünyayı güzel ve mutlu geçirebilmek için her şeyi yaparım.Ve hakeza başkalarının da hayatlarını güzel ve mutlu yaşamalarını isterim.Çünkü tek dünyaya inanıyorum ve kendim gibi herkesin bu dünyada güzel vakit geçirerek buradan ayrılmasını isterim.Kişi güzel vakit olarak o senin saçma dediğin ibadetleri yapıp kendini mutlu hissediyorsa da buna saygı duyarım.Çünkü benim görüşüme göre kendisini mutlu etmek esasdır.Yani anlayacağın gitmiş ona tapınmış buna inanmış şunu düşünüyor filan umurumda olmazdı."Kişiyi mutlu eden her şeye saygılı olurdum".

Gelgelelim ateistte değilim zaten ama ateist olsam kesinlikle bu düşünce de olurdum.Keşke aynı şeyi sizlerde yapabilseniz.Bırakın ya başka inançlara saldırmayı adam kendini öyle mutlu hissediyor kardeşim saygı duyun.Sen kendini nasıl doğruyu bulduğunu düşündüğün için mutlu hissediyorsan.O da kendini mutlak güç sahibine bağlayarak mutlu hissediyor olabilir.Saygı duyun ve empati kurmaya çalışın...

Siz sadece o ibadetlerle yetinmiyorsunuz, bir de hastalıklı düşüncelerinizi insanlara dayatıyorsunuz, o rezil dininizi gerçekmiş gibi insanlara sunuyorsunuz. Bu din işi sadece tapınmakla, kendini mutlu etmekle yetinmiyor, insanların arasına kin ve nefret tohumları ekiyor.

Ayrıca saygı duyun gibi basmakalıp lafları da geç, saygı dilenilmez, saygı hakkedilir. Bu dinler insanlığa ne verdi ki, saygı duyayım?

Sitelerde Paylaş

Siz sadece o ibadetlerle yetinmiyorsunuz, bir de hastalıklı düşüncelerinizi insanlara dayatıyorsunuz, o rezil dininizi gerçekmiş gibi insanlara sunuyorsunuz. Bu din işi sadece tapınmakla, kendini mutlu etmekle yetinmiyor, insanların arasına kin ve nefret tohumları ekiyor.

Ayrıca saygı duyun gibi basmakalıp lafları da geç, saygı dilenilmez, saygı hakkedilir. Bu dinler insanlığa ne verdi ki, saygı duyayım?

Dinlerde ki cihad mantığı dinin getirtiği bir gereklilik.Ama dayatma asla söz konusu değil.Şimdi bir esnaf düşün manav olsun mesela açmıştır tezgahı gösteriyordur önünden geçenlere bazen de bağıra bağıra gel gel en güzel meyveler bende diye sesleniyordur etrafına.Bu yaptığı işin getirdiği bir gereklilik şimdi sen yoldan geçen birisin bu çağrıya uymak zorunda değilsin.Yok ben meyve sevmem der gider başka bir şey alırsın bunların hepsi gayet normal tercih meseleleri.

İnsanlar arasına kin ve nefret tohumları ekiyorsunuz demişsin.Müslümanlığı gereğince yaşayamadığından kaynaklanacak olsa gerek ki sen omuz omuza namaz kılanların birbirine nasıl bağlandığını anlayamamışsın.Şimdi dinimiz gereği küfür edemiyorken,yalan söyleyemiyorken toplumun huzurunu kaçıracak hemen her şey bize yasakken nasıl olurda bu din böyle böyle kötülükler yapıyor topluma ?.Şimdi şunu dersin sen daha demeden cevabını vereyim ; "Evet yasak ama hanginiz uyuyor ki buna ?" diyebilirsin.Buna uyup uymamak tamamen dini benimsemekle alakalı.Şimdi Türkiye'nin %99'u müslüman amma ve lakin sadece nüfuz kağıdında Müslüman.Bunların içinde direk ateist olup çevre baskısı ve dışlanma korkusundan değiştiremeyenleri var,aklında ki vesveselerden kurtulamadığı için tam olarak inanamayanı var,taklit-i imanla biryere kadar gelip orada duranlar vaar varda var.Sen şimdi bunların yaptığı herhangi büyük bir yanlışı tüm Müslüman alemine ihale edersen abes kaçar.

Saygı konusuna gelince,kendi bileceğin işdir.Ben çizgimi değiştirip senin seviyene in(e)mem.Sizlerin düşünüp sorgulamasına saygı duyuyorum ancak sizlerin bütün Müslümanları düşünmeden inanıyorlar gidiyorlar diyerek genellemenize çok karşıyım.Düşünüp tek gerçek dinin İslam olduğunu bulanlara hiç pay vermiyorsunuz.Bu son derece yanlıştır.Neyse fazla uzadı "saygı görmek istiyorsan saygı duy" demek yerine "ne söylersen söyle benim çizgim bellidir" diyorum.

Sitelerde Paylaş

Birşeye inanmaya karar verip, sonra buna inanmak mümkün müdür?

İnanç bu kadar basit bir mekanizma değil. Çok derin köklere sahip olan düşünceler inanç haline gelebilir. Kendi kararımızla benimsemeye çalışacağımız bir felsefe, kısa süre içinde dağılır gider. Inanç insanda bir refleks halindedir. Inancımızla ilgili bir durumla karşılaştığımızda, farkında olmadan tepki veriririz. Sonradan benimsemeye çalıştığımız felsefelerin inanç haline gelmesi uzun bir süreç gerektirir. Felsefe içimizde fermente olduktan sonra inancımız haline gelir. Çok kolay da bozulabilir.

Tanrı inancı, bence her canlının içinde varolan korku duygusunun metaforik ifadesidir. O yüzden güçlü ve temel bir yer teşkil eder. Kısa bir süre dahi tanrı inancı taşımış olan bir kişi, korktuğu zaman aklına tanrı gelir. Çünkü korku onun beyninde tanrı ile özdeştir. Korkuları ile başedebilen insanlar tanrı düşüncesinden uzaklaşabilir. Korkusuna yenik düşenler ise, uzaklaşsa bile her zaman ara konaklar arar.

Sitelerde Paylaş
Ateizm bir insanın ulaşabileceği en üst bilinç düzeyidir. Şu anki bilgilerimizle daha üst bir bilinç düzeyi keşfedemedik.

Fakat ben ateizme nihilizmden gitmenin yanlış ve ters olduğunu her zaman söylüyorum. Nihilizm bir bunalım ve depresyon felsefesinden başka bir şey değildir. Sonuçta teizme dönüş yapması veya bir suçlu olup hapishanede ömrünü çürütmesi iki olasılıktır, başka bir olasılık daha pek yoktur. Nihilizmden dönmedikçe. Nihilizmin getirdiği getireceği anca budur.

Nihilizmin bunalım ve depresyondan başka da bir dayanağı, esası temeli filan yoktur. Felsefe denmeye bile değmez bence.

Ben daima ateizme determinizmden gidilmesini savunurum. Determinizm karmaşayı, düzensizliği, tesadüfü reddeder ama düzeni, belirliliği tanrıya değil maddenin doğasına bağlar.

Raslantının bile nedenleri vardır. Tesadüf diye bir şey yoktur. Ama bunun için tanrıya ihtiyaç yok. Maddenin doğasında zaten bu var. Determinizm özetle budur.

Ölümden sonrasına gelince... Ölümden sonra hiçlik diye bir şey olanaksızdır. Çünkü yok olmak olanaksızdır. Hiç bir şey var edilmediği için yok da olamaz. Var edilmedi ki yok olsun. Varlık zaten hep vardı. Belli bir zamandan sonra yaratılmadı. Yoktan yaratma diye bir şey, yoktan vareden bir tanrı filan yoktur. Tanrı diye bir şey zaten olamaz, olanaksızdır.

Evrenimiz de tekrarlanacaktır. Döngü sonsuzdur. Yok olma diye bir şey olanaksız, isteseniz de yok olamazsınız, merak etmeyin...

Haa dinci kafalar ben ahmet olduğumu mehmet olduğumu hatırlamadıktan sonra tekrar var olmuşum neye yarar diye düşünüyorlar. Bunlar düşünmüyor ki ülen senin dinin ruhları yarattı allah, söz aldı onlardan diyor, hatırlıyor musun? Hayır. Eee? Ne bot yemeye ötüyorsun? Sana dininin bile veremediği bir şeyi niye arıyorsun? Sana geçmişte yaratıldığını hatırlatamayan bir dinden cennette sonsuza kadar huri itmeyi nasıl umabiliyorsun beyinsiz!

Bu beyinsizlerin hiç bir söylediği, hiç bir yalan vaadi kaale alınmaz. Bu dinci yobaz yalancı tayfasını bir geçeceksiniz. Ama nihilizme de sakın saplanmayın. Nihilizm bir çıkmaz sokak, bir depresyon kuyusudur. Ya içinde boğulur, ya kurtulursanız aman aman geri dinci olayım dersiniz. Nihilizmden şiddetle kaçınmayı tüm ateistlere tavsiye ediyorum.

Sitelerde Paylaş
Ölümden sonrasına gelince... Ölümden sonra hiçlik diye bir şey olanaksızdır. Çünkü yok olmak olanaksızdır. Hiç bir şey var edilmediği için yok da olamaz. Var edilmedi ki yok olsun. Varlık zaten hep vardı. Belli bir zamandan sonra yaratılmadı. Yoktan yaratma diye bir şey, yoktan vareden bir tanrı filan yoktur. Tanrı diye bir şey zaten olamaz, olanaksızdır.
Evrenimiz de tekrarlanacaktır. Döngü sonsuzdur. Yok olma diye bir şey olanaksız, isteseniz de yok olamazsınız, merak etmeyin...

İzniniz varsa size şu soruyu sormak istiyorum.Yanlış mı anladım yoksa siz Ezeli ve Ebedi bir dünyaya ve reenkarnasyona mı inanıyorsunuz ?

Sitelerde Paylaş

İzniniz varsa size şu soruyu sormak istiyorum.Yanlış mı anladım yoksa siz Ezeli ve Ebedi bir dünyaya ve reenkarnasyona mı inanıyorsunuz ?

Reenkarnasyona inanmam. Ben ateistim. Ezeli ebedi dünya diye de bir şey olamaz.

Gerçek şu ki kelebek etkisi diye bir şey var. Tüm yaptıklarımız yayılır ve yansır. Bu da ahlak anlayışımızı oluşturur. Dünyamız bir iki milyar yıl sonra, evrenimiz de yirmibeş milyar yıl sonra ortadan kalkacak. Dünya kırmızı deve dönüşen güneş tarafından yutulmadan önce, başlangıçta okyanuslar buharlaşana, daha sonra kayalar eriyene kadar ısıtılacak. Evrenimiz ise büyük yırtılmayla, yani kütleçekimin ortadan kalkmasıyla atomların bile ayrıştığı bir sonla eriyecek.

Ezeli ve ebedi hiç bir şey yoktur. Ama yeni evrenler, yeni dünyalar, yeni hayatlar oluşacak. Evrenlerin de evrimi olabilir. Karadeliklerde bilginin saklanması teoremi doğruysa evrenlerin kalıtımını karadelikler sağlıyor olabilir.

Sitelerde Paylaş
Hayatımda bir değişiklik olmayacak yapacağımı yapacağım zaten inanmak bana birşey kaybettirmez demişti...

Böyle boş kafalı ve düşüncesiz, aptal insanlar bu toplumda çoğunluğu oluşturuyor ve bu toplum bu yüzden insanlık ailesinin bir üyesi olamıyor. Bunlar ne olur ne olmaz namaz yok aruç yok bari seçimden seçime allahın partisine oy vereyim ki cehennemde yansam da sonuçta kapağı cennete atayım gibi salakça, aptalca şeyler düşünüyorlar.

Camiye beş lira yardım yapmakla fakirleşmem, ama allah belki cennette bir huri fazla verir diye hödükçe, aptalca hayaller kuruyorlar. Diyanet sömürüsüne destek veriyorlar. İmamlar da bunları sülük gibi sömürmeye devam ediyor. Koyun gibi sağıyorlar bu salaklardan oluşan cemaati. Bunlar haftada bir kere ayda bir kere olsun cumaya gideyim, allah beni müslümlerden yazsın, altı gün içkimi içeyim, namazı mamazı kim kılacak ittir et diyorlar.

Asıl tehlikeli olanlar bunlar. Dinci yobaz faşistleri bunlar iktidara getiriyorlar. Üç sakallı köktendinci yobaz softa getirmiyor. Bunlar getiriyor.

Din ile savaşmadan kimse insanım diyemez. Dünyada bilinen en yüksek bilinç düzeyi ateizm, din ve tanrı ile savaşma bilincidir. Bu bilinç olmadan her şey boş...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...