Jump to content

Nihilizm mi yoksa inanç mı?

Recommended Posts

Sayın NOLAN. Hayat konusunda ki engin görüşlerinizi birde sizden duymak isterdim. Belli yaşa kadar gelmiş herkezin kendine has bir düşünce sistemi gelişmiş olmalıdır. Yoksa sizin düşünce sisteminiz sadece başklarının size aktardıklarından ibaret olduğunu düşünmeye başladım. Entellektüel gözükmek için sadece belli konularda bilgisi olan birisinin ne kadar engin görüşü olabilirse siz ne kadarsanız ancak size öğretilenler kadarsınız.

Gerçekler canınızı sıkıyor değil mi :D

Madem sordunuz,söyleyeyim o zaman.Bir teşbihte bulunayım..

7 haziranda seçim var ve bu seçimde atıyorum 50 milyon kişi oy verecek..Şimdi sizin vereceğiniz 1 oy,bu verilecek oylar arasında önemli mi?Önemli de olabilir,önemsiz de..50 milyon içindeki 1 kişi bir hiçtir ama şartlar oluşursa,bu 1 kişi çok önemli de olabilir..

Yani hayat tamamen anlamsızdır ama hayata bir anlam da verebilirsiniz..

Bunun için de,inanmaya gerek yoktur..İnanan insan,benim gözümde ahlaksız insandır..Pisliğin tekidir..Agnostikte böyledir,deistte,müslüman da..Hepsi aynı pisliktir..Hepsi kanalizasyondadırlar..Bu pislikten kurtulmanın tek yolu ateizmdir..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 48
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Dinlerde ki cihad mantığı dinin getirtiği bir gereklilik.Ama dayatma asla söz konusu değil.Şimdi bir esnaf düşün manav olsun mesela açmıştır tezgahı gösteriyordur önünden geçenlere bazen de bağıra bağıra gel gel en güzel meyveler bende diye sesleniyordur etrafına.Bu yaptığı işin getirdiği bir gereklilik şimdi sen yoldan geçen birisin bu çağrıya uymak zorunda değilsin.Yok ben meyve sevmem der gider başka bir şey alırsın bunların hepsi gayet normal tercih meseleleri.

Muhammed'in hayatını ve İslam tarihini bilmeyenlere bu yalanları yutturabilirsin ama bilenlere asla. Cihad din uğruna savaşmak, din yaymak için savaşmak demektir.

İnsanlar arasına kin ve nefret tohumları ekiyorsunuz demişsin.Müslümanlığı gereğince yaşayamadığından kaynaklanacak olsa gerek ki sen omuz omuza namaz kılanların birbirine nasıl bağlandığını anlayamamışsın.Şimdi dinimiz gereği küfür edemiyorken,yalan söyleyemiyorken toplumun huzurunu kaçıracak hemen her şey bize yasakken nasıl olurda bu din böyle böyle kötülükler yapıyor topluma ?.Şimdi şunu dersin sen daha demeden cevabını vereyim ; "Evet yasak ama hanginiz uyuyor ki buna ?" diyebilirsin.Buna uyup uymamak tamamen dini benimsemekle alakalı.Şimdi Türkiye'nin %99'u müslüman amma ve lakin sadece nüfuz kağıdında Müslüman.Bunların içinde direk ateist olup çevre baskısı ve dışlanma korkusundan değiştiremeyenleri var,aklında ki vesveselerden kurtulamadığı için tam olarak inanamayanı var,taklit-i imanla biryere kadar gelip orada duranlar vaar varda var.Sen şimdi bunların yaptığı herhangi büyük bir yanlışı tüm Müslüman alemine ihale edersen abes kaçar.

Sen daha benim ne kastettiğimi bile anlamamışsın, ben müslümanlar arası ilişkiden değil, müslümanlarla müslüman olmayanları kastettim.İslam nasıl yayılmış, nelere mal olmuş, ona bak. Kuran'ı oku, Tevbe suresini oku, Muhammed'in hayatını ve sonrasını oku.

Saygı konusuna gelince,kendi bileceğin işdir.Ben çizgimi değiştirip senin seviyene in(e)mem.Sizlerin düşünüp sorgulamasına saygı duyuyorum ancak sizlerin bütün Müslümanları düşünmeden inanıyorlar gidiyorlar diyerek genellemenize çok karşıyım.Düşünüp tek gerçek dinin İslam olduğunu bulanlara hiç pay vermiyorsunuz.Bu son derece yanlıştır.Neyse fazla uzadı "saygı görmek istiyorsan saygı duy" demek yerine "ne söylersen söyle benim çizgim bellidir" diyorum.

Tabii ki düşünmeden inanıyorsunuz, düşünseniz zaten müslüman olarak kalmazdınız. İstediğin kadar ben düşünüyorum de ancak kendini kandırırsın, bizleri değil. Eğer bir insan gerçek din İslam, hristiyanlık, yahudilik, hinduizm falan diyorsa o düşünmüyordur sadece kendini rahatlatacak bir hayal arıyordur. Dinlerin insanların uydurduğu palavralar olduğu gün gibi ortada.

Bir tanrı varmış falan kişiyi elçi seçmiş, ona inanmayan herkesi sonsuza kadar yakacakmış, bu deli saçması iddiaya inanan insana hiç düşünüyor, aklını ve mantığını kullanıyor denir mi? Buna ancak beyni ana babası, çevresi tarafından ta bebeklikten başlayarak yıkananlar inanır.

Kehf/74-80. Yine yola koyuldular. Nihayet bir erkek çocukla karşılaştıklarında, adam (hemen) onu öldürdü. Mûsâ, “Bir cana karşılık olmaksızın suçsuz birini mi öldürdün? Andolsun çok kötü bir iş yaptın!” dedi. Adam, “Sana, benimle beraberliğe asla sabredemezsin demedim mi?” dedi. Mûsâ, “Eğer bundan sonra sana bir şey hakkında soru sorarsam, artık benimle arkadaşlık etme. Doğrusu, tarafımdan (dilenecek son) özre ulaştın (bu son özür dileyişim)” dedi. “Çocuğa gelince, anası babası mü’min insanlardı. Onları azgınlığa ve küfre sürüklemesinden korktuk.”

Normalde bir insan şu ayetlerde bahsedilen masum bir çocuğun öldürülmesini lanetler, bunu yapan ve buna seyirci kalan insan olamaz der ama şimdi sen bu pisliği, bu rezilliği savunmak için canla başla uğraşacaksın, bin bir dereden su getirerek bu ayetleri aklamaya çalışacaksın, elinde değil, sen bu şekilde programlanmışsın, Kuran'da yazan her şeyi savunacak şekilde düşünmeye ikna edilmişsin zamanında.

Sitelerde Paylaş

Böyle boş kafalı ve düşüncesiz, aptal insanlar bu toplumda çoğunluğu oluşturuyor ve bu toplum bu yüzden insanlık ailesinin bir üyesi olamıyor. Bunlar ne olur ne olmaz namaz yok aruç yok bari seçimden seçime allahın partisine oy vereyim ki cehennemde yansam da sonuçta kapağı cennete atayım gibi salakça, aptalca şeyler düşünüyorlar.

Camiye beş lira yardım yapmakla fakirleşmem, ama allah belki cennette bir huri fazla verir diye hödükçe, aptalca hayaller kuruyorlar. Diyanet sömürüsüne destek veriyorlar. İmamlar da bunları sülük gibi sömürmeye devam ediyor. Koyun gibi sağıyorlar bu salaklardan oluşan cemaati. Bunlar haftada bir kere ayda bir kere olsun cumaya gideyim, allah beni müslümlerden yazsın, altı gün içkimi içeyim, namazı mamazı kim kılacak ittir et diyorlar.

Asıl tehlikeli olanlar bunlar. Dinci yobaz faşistleri bunlar iktidara getiriyorlar. Üç sakallı köktendinci yobaz softa getirmiyor. Bunlar getiriyor.

Din ile savaşmadan kimse insanım diyemez. Dünyada bilinen en yüksek bilinç düzeyi ateizm, din ve tanrı ile savaşma bilincidir. Bu bilinç olmadan her şey boş...

Bu kişilerin ilk başlarda Müslümanlığa da pek faydası olduğu söylenemez zaten.Zamanla düzelen ve daha da sarılan çok kişi var ama böyle.Bizim yaptığımız da onların sarılmasını beklemek.Sert bir üslup kullanırsak zaten ortada olan kişiyi kaybederiz.

Sitelerde Paylaş

Muhammed'in hayatını ve İslam tarihini bilmeyenlere bu yalanları yutturabilirsin ama bilenlere asla. Cihad din uğruna savaşmak, din yaymak için savaşmak demektir.

Sen daha benim ne kastettiğimi bile anlamamışsın, ben müslümanlar arası ilişkiden değil, müslümanlarla müslüman olmayanları kastettim.İslam nasıl yayılmış, nelere mal olmuş, ona bak. Kuran'ı oku, Tevbe suresini oku, Muhammed'in hayatını ve sonrasını oku.

Tabii ki düşünmeden inanıyorsunuz, düşünseniz zaten müslüman olarak kalmazdınız. İstediğin kadar ben düşünüyorum de ancak kendini kandırırsın, bizleri değil. Eğer bir insan gerçek din İslam, hristiyanlık, yahudilik, hinduizm falan diyorsa o düşünmüyordur sadece kendini rahatlatacak bir hayal arıyordur. Dinlerin insanların uydurduğu palavralar olduğu gün gibi ortada.

Bir tanrı varmış falan kişiyi elçi seçmiş, ona inanmayan herkesi sonsuza kadar yakacakmış, bu deli saçması iddiaya inanan insana hiç düşünüyor, aklını ve mantığını kullanıyor denir mi? Buna ancak beyni ana babası, çevresi tarafından ta bebeklikten başlayarak yıkananlar inanır.

Kehf/74-80. Yine yola koyuldular. Nihayet bir erkek çocukla karşılaştıklarında, adam (hemen) onu öldürdü. Mûsâ, “Bir cana karşılık olmaksızın suçsuz birini mi öldürdün? Andolsun çok kötü bir iş yaptın!” dedi. Adam, “Sana, benimle beraberliğe asla sabredemezsin demedim mi?” dedi. Mûsâ, “Eğer bundan sonra sana bir şey hakkında soru sorarsam, artık benimle arkadaşlık etme. Doğrusu, tarafımdan (dilenecek son) özre ulaştın (bu son özür dileyişim)” dedi. “Çocuğa gelince, anası babası mü’min insanlardı. Onları azgınlığa ve küfre sürüklemesinden korktuk.”

Normalde bir insan şu ayetlerde bahsedilen masum bir çocuğun öldürülmesini lanetler, bunu yapan ve buna seyirci kalan insan olamaz der ama şimdi sen bu pisliği, bu rezilliği savunmak için canla başla uğraşacaksın, bin bir dereden su getirerek bu ayetleri aklamaya çalışacaksın, elinde değil, sen bu şekilde programlanmışsın, Kuran'da yazan her şeyi savunacak şekilde düşünmeye ikna edilmişsin zamanında.

Asıl cihad manevi cihad'dır.Cihad din'i yaymaktır önce güzel dinle anlatmak ama inat edip yok biz putlarımızdan vazgeçmeyiz yok bize ateş yeter diye diretenlere karşı ise gene cihad ve dini yayma adına kılıç kullanımı uygun görülmüştür.Yani anlayacağın gidelim direk vuralım kafalarını değil olay.Cihad'ın kelime manası dini yaymaktır,bunu ne yolla yapacağın sana kalmıştır.Ama biz biliyoruz ki dini yaymak sadece kılıçtan geçmez.Hz.Ömer şuanki İran bölgesini fethedip onları kılıç zoruyla Müslüman yapıp,manevi olarak fethedemediği için şuanda orda şia denen bir akım var.Bunun temelinde o zamanda orada manevi olarak fetihin gerçekleştirilememesi vardı.

Halen daha benim dışımdakiler yanlış benden başkası yalan tek doğru benim diyorsun.Bak sana şu örneği vermek istiyorum Risale-i Nur'da geçer Müslümanların ayrışması ve cemaatlere ayrılmasıyla ilgilidir ; "Herkes en doğru cemaat benim ki diyebilir , Herkes en doğru yol benim ki diyebilir ama hiç kimse TEK doğru yol benim ki diyemez."Sizi de biraz buna benzetiyorum kendi görüşünüz dışında ki herkese bu kadar kaba olmanız belki de yayılamamanızın en temel sebebi bile olabilir.

O ayete gelince gene devrik cümlelerle dolu sıkıldım artık ayetin doğru mealine internetten bakıp yorum yapmaktan ama bu sefer biraz daha kolay olucak çünkü bu olayı biliyorum diye hatırlıyorum.Heralde 15 yaşında ki bir çocuk Müslüman olan Anne ve Babasına zor kullanarak dinden çıkarmaya çalışıyordu öyle hatırlıyorum.Adamın biride bunu görünce canına kıymıştı çocuğun.Eğer olay böyleyse(ben böyle hatırlıyorum,senin ayette gene devrik cümlelerle dolu) burda öncelikli konu çocuk 15 yaşında olduğundan Cennete gitmiştir.Ha dersin şimdi Cennet mi var nereye gidiyor be diye.Bunu deme işte bunu deme.Konuştuğumuz konu İslam okuduğumuz ayet Kuran iken Cennetin var olduğunu düşünerek yorumlamalısın ayetleri.Tarafsızlığını korumalısın.

Sitelerde Paylaş

Asıl cihad manevi cihad'dır.Cihad din'i yaymaktır önce güzel dinle anlatmak ama inat edip yok biz putlarımızdan vazgeçmeyiz yok bize ateş yeter diye diretenlere karşı ise gene cihad ve dini yayma adına kılıç kullanımı uygun görülmüştür.Yani anlayacağın gidelim direk vuralım kafalarını değil olay.Cihad'ın kelime manası dini yaymaktır,bunu ne yolla yapacağın sana kalmıştır.Ama biz biliyoruz ki dini yaymak sadece kılıçtan geçmez.Hz.Ömer şuanki İran bölgesini fethedip onları kılıç zoruyla Müslüman yapıp,manevi olarak fethedemediği için şuanda orda şia denen bir akım var.Bunun temelinde o zamanda orada manevi olarak fetihin gerçekleştirilememesi vardı.

Yani sen de kabul ediyorsun ki din yaymak için insan öldürmek meşrudur. Bu kafadaki birisine ne söylenebilir ki?

Halen daha benim dışımdakiler yanlış benden başkası yalan tek doğru benim diyorsun.Bak sana şu örneği vermek istiyorum Risale-i Nur'da geçer Müslümanların ayrışması ve cemaatlere ayrılmasıyla ilgilidir ; "Herkes en doğru cemaat benim ki diyebilir , Herkes en doğru yol benim ki diyebilir ama hiç kimse TEK doğru yol benim ki diyemez."Sizi de biraz buna benzetiyorum kendi görüşünüz dışında ki herkese bu kadar kaba olmanız belki de yayılamamanızın en temel sebebi bile olabilir.
Birinin doğru olması lazım değil mi? Gerçek tektir. Her din gerçek benim der ama sadece dinsizler bütün dinlerin aslında yalan olduğunu görür, o dine mensuplar ise sadece kendi dinlerinin doğru olduğunu diğerlerinin yanlış olduğunu sanar.
O ayete gelince gene devrik cümlelerle dolu sıkıldım artık ayetin doğru mealine internetten bakıp yorum yapmaktan ama bu sefer biraz daha kolay olucak çünkü bu olayı biliyorum diye hatırlıyorum.Heralde 15 yaşında ki bir çocuk Müslüman olan Anne ve Babasına zor kullanarak dinden çıkarmaya çalışıyordu öyle hatırlıyorum.Adamın biride bunu görünce canına kıymıştı çocuğun.Eğer olay böyleyse(ben böyle hatırlıyorum,senin ayette gene devrik cümlelerle dolu) burda öncelikli konu çocuk 15 yaşında olduğundan Cennete gitmiştir.Ha dersin şimdi Cennet mi var nereye gidiyor be diye.Bunu deme işte bunu deme.Konuştuğumuz konu İslam okuduğumuz ayet Kuran iken Cennetin var olduğunu düşünerek yorumlamalısın ayetleri.Tarafsızlığını korumalısın.

Bak, nasıl savunmaya başladın bu insanlık dışı ayeti, dedim ya elinde değil, sen o ayeti savunacak şekilde düzenlenmişsin.

Ayet benim değil, diyanetin, ayrıca devrik cümle falan da yok ve olay senin saptırmaya kalktığın gibi değil. Yahu sen tam cahil çıktın, daha ayetin neyi anlattığını bile bilmiyorsun.

Ayetin neresinde çocuğun zorla ana babasını dinden çıkarmaya çalıştığı, neresinde 15 yaşında olduğu, neresinde cennete gittiği yazıyor? Yahu 15 yaşında bir çocuk hangi güçle ana babasını zor kullanarak dinden çıkarabilir? Yahu sende hiç akıl, mantık yok mu?

Ayeti bir daha vereyim ki, bir kaç kere daha oku, ama düşünerek, aklını, mantığını, vicdanını, adalet duygunu devreye sokarak oku, bunları yapmazsan yine olduğun yerde patinaj yaparsın.

Sitelerde Paylaş

democrossian’nın bir önceki yazılarıyla birlikte düşüncelerinde benzer taraflarımız var. Ama katılmadığım nokta her şeye madde açısından bakmış olması. Benim merak ettiğim diğer ateist arkadaşların mantık dışı kavranan benim gibi görüşlerininin olup olmadığını öğrenmek için bu topic’i açmış olmamadı ve hayata bakış açılarını sorgulamamdı. Benim bakış açıma göre maddeden çok fraktallar şeklinde organize olan sonsuz ilişkiler ağında bir evren anlayışı. Ve henüz mevcut olduğumuz bilinç seviyesi ile kavranamayacak ilişkiler bütününden bahsetmek istemiştim. Ateism’e zihnin ulaştığı son seviye demiştiniz. Ben önceki yazılarımda da her şeye kadir tek bir gücün varlığının imkansız olmasından bahsetmiştim. Diğer ateist arkadaşlarında hayat hakkında görüşlerini almak istiyorum. Bu arada hemen fırsat bilen Müslimler kendi propaganda malzemelerini araya serpiştirmişler.

Sitelerde Paylaş

democrossian’nın bir önceki yazılarıyla birlikte düşüncelerinde benzer taraflarımız var. Ama katılmadığım nokta her şeye madde açısından bakmış olması. Benim merak ettiğim diğer ateist arkadaşların mantık dışı kavranan benim gibi görüşlerininin olup olmadığını öğrenmek için bu topic’i açmış olmamadı ve hayata bakış açılarını sorgulamamdı. Benim bakış açıma göre maddeden çok fraktallar şeklinde organize olan sonsuz ilişkiler ağında bir evren anlayışı. Ve henüz mevcut olduğumuz bilinç seviyesi ile kavranamayacak ilişkiler bütününden bahsetmek istemiştim. Ateism’e zihnin ulaştığı son seviye demiştiniz. Ben önceki yazılarımda da her şeye kadir tek bir gücün varlığının imkansız olmasından bahsetmiştim. Diğer ateist arkadaşlarında hayat hakkında görüşlerini almak istiyorum. Bu arada hemen fırsat bilen Müslimler kendi propaganda malzemelerini araya serpiştirmişler.

Ateist arkadaşların görüşü aşağı yukarı aynıdır çünkü ateizmi savunanlar materyalistlerdir. Ateizmin tanımı metafiziğin reddidir yani herşey fizik kuralları içinde vardır yani herşey maddedir buda materyalizmdir. Materyalist olmayan ateist diye birşey yoktur yani. Bence sen kendini biraz bize açsan daha iyi olur mesela şu sonsuz fraktal ağı dediğin şey nedir?

Sitelerde Paylaş

Sert bir üslup kullanırsak zaten ortada olan kişiyi kaybederiz.

Şimdi kafam karıştı... "Kaybederiz..." Yani biz... Biz kimiz? Ben müslüm olmadığıma göre sen ne ara ateist oldun anlamadım. "Beş dakkada değişir bütün işler" gibi oldu bu yahu!

Yok ateist olmuş olabilirsin, bu doğal bir şey ama... Herhalde olmamışsındır. Yani ortada kalan kişileri siz müslümler de biz ateistler de kaybediyoruz demek istemiş olmalısın herhalde... Ya siz çekin kendi tarafınıza, ya biz çekelim diyor olmalısın. Yani şimdi herhalde böyle diyorsundur, yoksa hop dün müslüm bugün ateist... O kadar da hızlı beklemiyorum yani... Tamam çok müslümü ateist yaptık da... Bir süreç gerekir yani, bu kadar hızlı olamaz.

Sitelerde Paylaş

Benim dile getirdiğim konu son derece ciddi ve önemli bir konudur. İran'da din faşizminin gelmesine en çok kimin yardımı oldu biliyor musunuz? Sosyalistlerin... Peki yobaz mollalar yönetimi ele geçirince ilk iş ne yaptılar? Ortak olarak şahı devirdikleri bu ortaklarını Tahran caddelerinde elektrik direklerine dizi dizi astılar.

Bu müslüm tayfasına karşı en başta uyanık olacaksınız. Bunların bir dediği doğru değildir. Bunların her lafı baştan aşağı yalan, her hareketleri baştan aşağı sahtekarlıktır. Bir müslümün bir lafına he he diyen hayatının en büyük hatasını yapıyordur.

Bunların doğru bir tek lafı yoktur. Bunlar dinlerine bile yalan yere şahitlikle girerler. Ülen allahı nerden gördün muhammedi nerden gördün de onun bir olduğuna, öbürünün elçisi olduğuna yalan yere şahitlik ediyorsun?

Bunlar tek ayak üstünde kırk yalanı bir solukta söylerler. Bunlara gündelik ufak tefek konularda he he deyin. Yani örneğin filan markette şeker sekiz lira on lira filan diyorsa olabilir yani, bu sıradan bir konu. Ama önemli konularda bunlara asla ve asla kesinlikle ne inanın, ne güvenin. Benden herkese tavsiye.

Bir kere din konusunda ne diyorlarsa kesinlikle ve şüphesiz yalandır. Allah bir dedikleri kesinlikle yalan. Başka doğru bir şey söyleme olanakları var mı? Yok. Bu elde var bir. Siyaset konusunda konuşuyorlarsa da kesinlikle sahtekarlık yapıyorlardır. Bu konuda da hiç ama hiç bir dediklerine inanmayın. Hele güvenmek, aman ha!

Ufak tefek gündelik konularda dediklerinin doğru olabileceğini varsayabilirsiniz. Ama işin içinde çıkarı varsa, yine kesinlikle yalan söylüyordur. Çünkü bunlar ahlaksız. Kendisi gibi inanmıyor diye insanlar ateşte yanarken hurilerle zevk edeceğini hayal edecek kadar ahlaksız kişiler bunlar.

Bunlardan ahlak beklemek, eşeğin ardına geçip mis kokusu gelecek diye beklemek gibidir...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...