Jump to content

Ateistler ölümden neden korkar ?

Recommended Posts

Bir ateist neden ölümden korkar hiç anlam verememişimdir?

Ölümden sonra bir varlığın olmadığına ve ölümün bir yok oluş olduğuna inan insan neden ölümden korkar.

Şöyle ki bir saniyede yaşasa 100 yıl da yaşasa ölüm anından sonra sadece bir yokluğun olduğu bir bilinç dünyada

ne için yaşarsa yaşasın öldükten sonra o bilinç için her şey anlamsızlaşır.

Mesela çocukların için yaşıyorsun diyelim ve her şeyin en güzelini sunmak için çabalıyorsun ve bir gün ölüyorsun

Öldükten sonra çocukların diyor ki benim anne veya babam dünyanın en mükemmel insanıydı yahut en boktan insanıydı

ne işe yarar yok olmuş benlik için mükemmelliyetliğin ne önemi var.

Yahut öldükten sonra arkanda kalmış insanlar kötü olmuşlar iyi olmuşlar ölen benlik için bir anlam ifade etmez ki

Belki diyeceksin en azından dürüst bireyler yetiştirip insanlığın daha iyi olmasına faydam olur diyebilirsin ama

bir daha asla göremiyeceğin veya bilemiyeceğin insan ırkının sen öldükten sonra iyi veya kötü olması sana bir şey kazandırmayacak

Örneğin hitler öldü ve yok oldu. Şimdi insanlar anasına sövse ne olur iyi bilse ne olur kemiklerini yok etseler ne olur hitler adında ki şahsiyetin benliği ölümüyle yok oldu. Tabiri caise hitlerin çokta şeyinde :) gerçi zaten şeyine takacak bir benlikte yok artık.

İşte böyle mükemmelde olsanız boktanda olsanız ölümden sonra artık yoksunuz o zaman neden bu yaşam için çabalıyorsunuz ölümden neden korkasınız ki maksimum 100 sene yaşarsınız sonra yoksunuz. Hiç bir şey yok çocukların yok ailen yok arkadaşların aşkların attığın kazıklar yediğin kazıklar içtiğin şaraplar içmediğin tatlar her şey puff sen yoksun birisine tecavüz etmişsin, birisi sana tecavüz etmiş birini öldürmüşsün veya sen öldürülmüşsün her şey o ölüm anında the end.

Ya siz gerçekten ölümden neden korkasınız ki her şeyin yok olduğu bir an ne güzel değil mi?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 249
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ölümden aptallar korkar.Bu korkak aptalların hepsi de birşeylere inanarak,korkularını bastırmaya çalışırlar.

Ateist olacak kişi de yürek olacak.

Madem yürek var akıl var inandığın şeyde doğru

O zaman neden her hangi cemaatin içine girip peygamber şöyle böyle siz kandırılıyorunuz Allah yok

diye insanları doğru yola davet etmiyorsun böylece yok olup gideceğin bir hayatta mükemmel bir iş yapmış olacaksın

İnsanlık senin sayende doğruya gidecek belki

He diyelim sana inanmadılar ve seni linç ettiler ölümünde bir anlamı yok zaten yok olup gidecen ardında bıraktıkların üzülmüş veya üzülmemiş senin için anlamı kalmıyacak ha 50 sene sonra hala 50 sene önce bu arada yaşıyacağın 50 seneliğin her anı her saniyeside ölüm anından sonra sanki hiç yaşanmamış gibi yok olup gidecek

Sitelerde Paylaş

Her şeyin var olduğu bir an daha güzel.

Yaşam yaşamaya değer olduğu için var. Koca bir sonsuzluk boyunca kıç öpmenin nesi güzel?

ölüm anından sonra yaşadığın her saniye tüm anlamını yitirdikten sonra yaşamında hissettiğin duyguların ne anlamı olabilir ki bir saniye önce hissettiğin mutluğu bile tekrar hissedemiyen bir benlik 100 yıl arka arka ya hissetse ne olur yaşamı bittiği anda yok olacak tüm hisler ve bilinenler

Sitelerde Paylaş

Akıl sağlığı yerinde her insan ölümden korkar, sadece ateistler değil.

Hatta daha da fazlası var, bu biyolojik bir durum.

Gen, bencildir.

Küçük bebekler süt emerken neden annelerinin gıdılarını veya eşyasını tutmaya çalışır?

Gözlem yapma şansınız varsa yapın ben yaptım, gözlemledim.

Yüksek ağaçlarda annelerini emen primat atalarımız, düşmemek/ölmemek için, annelerini tutuyorlardı.

Bu istem dışı otomatik refleks, biz insanoğluna da geçmiş.

İşin özeti, hiç bir canlı ölmek istemez, sağlıklı düşünebilen her canlı ölümden korkar.

Sitelerde Paylaş

Yahut öldükten sonra arkanda kalmış insanlar kötü olmuşlar iyi olmuşlar ölen benlik için bir anlam ifade etmez ki

Bu söylediğine katılmıyorum daha doğrusu ateistin ölümden korkmasının anlamsız olduğunu söylemen dışında diğer hiçbir görüşüne katılmıyorum , bir ateist ölümden korkuyorsa samimi değildir

Sitelerde Paylaş

Akıl sağlığı yerinde her insan ölümden korkar, sadece ateistler değil.

Hatta daha da fazlası var, bu biyolojik bir durum.

Gen, bencildir.

Küçük bebekler süt emerken neden annelerinin gıdılarını veya eşyasını tutmaya çalışır?

Gözlem yapma şansınız varsa yapın ben yaptım, gözlemledim.

Yüksek ağaçlarda annelerini emen primat atalarımız, düşmemek/ölmemek için, annelerini tutuyorlardı.

Bu istem dışı otomatik refleks, biz insanoğluna da geçmiş.

İşin özeti, hiç bir canlı ölmek istemez, sağlıklı düşünebilen her canlı ölümden korkar.

Neden bu korku diyorum işte

O an yani ölüm anınndan bir saniye sonra o canlı için hiç bir canlılığın anlamı kalmayacak ha şimdi ha 100 yıl sonra sen yaşam bu düşüncede yeterince anlamsızlaşmıyor mu

Sitelerde Paylaş

cennete inananlar neden bi an önce ölmeyi arzulamıyorlar ? bir an önce ölüp gitseler ya cennetlerine ?

korkuları nedir ? neden korkuyorlar ?

Çünkü gidecekleri yerin cennet olduğu garantisi olmadığı için olmasın sakın kim bir an önce cehenneme ulaşmak için can atar ki senin düşüncende ölümden sonrası garanti yok oluş ama inananın düşüncesinde ölümden sonra ya cennet yada cehennem hangisine gideceğinden emin olamaz ki inanan

Sitelerde Paylaş

Bu söylediğine katılmıyorum daha doğrusu ateistin ölümden korkmasının anlamsız olduğunu söylemen dışında diğer hiçbir görüşüne katılmıyorum , bir ateist ölümden korkuyorsa samimi değildir

Katılmamak en doğal hakkın sen ateistmisin bilmem ama eğer ataistsen samimiyetini kanıtla ve doğru olduğuna inandığın düşünceyi nolanada söylediğim gibi bilgisiz cahil insanlara açıktan anlat belki sayende insanlık bir adım atabilir ileri ters bir tepkide zaten korkmadığın ölümün bir anlamı yok senin için

Sitelerde Paylaş

Ölümden herkes korkar. Bu gayet doğaldır.

Eğer düşündüğün gibi ölümden herkes korksaydı tam manada inanan insanlar peygamberin arkasından ölüme gitmezlerdi savaşlarda yada hristiyanlar inançları için ölüme gitmezlerdi savaşlarda demek ki inanan insanlar ölümden korkmuyor olabiliyorlar.

Sen korkuyorsun diye herkes korkuyor olacak diye bir kaide yok

Sitelerde Paylaş

Çünkü gidecekleri yerin cennet olduğu garantisi olmadığı için olmasın sakın kim bir an önce cehenneme ulaşmak için can atar ki senin düşüncende ölümden sonrası garanti yok oluş ama inananın düşüncesinde ölümden sonra ya cennet yada cehennem hangisine gideceğinden emin olamaz ki inanan

bi cennet olduğuna inanıyorsan gerçekten - ona uygun davranır ve cenneti de - 72 huriyi de garantilersin.

hatta fazla oyalanmamaya bakarsın......

neme lazım günaha girersin felan zaman içinde ???

tarihinde Zavallı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bi cennet olduğuna inanıyorsan gerçekten - ona uygun davranır ve cenneti de - 72 huriyi de garantilersin.

hatta fazla oyalanmamaya bakarsın......

neme lazım günaha girersin felan zaman içinde ???

İnançta eğer insan hayattayken gideceği yeri garantileme gibi bir şansı olsaydı emin ol ben bunun için bütün hayatımı adardım ama malesef son anda verdiğin nefese kadar kendinden emin olamıyorsun zaten kendinden emin olduğunda cenneti kaybediyorsun. Tamam ben cennetliğim demek bile cehennemde yerin hazır demek. :)

Sitelerde Paylaş

Eğer düşündüğün gibi ölümden herkes korksaydı tam manada inanan insanlar peygamberin arkasından ölüme gitmezlerdi savaşlarda yada hristiyanlar inançları için ölüme gitmezlerdi savaşlarda demek ki inanan insanlar ölümden korkmuyor olabiliyorlar.

Sen korkuyorsun diye herkes korkuyor olacak diye bir kaide yok

Kimse bir işe kalkışırken kesin öleceğini düşünmez ayrıca aptallık bazen ölüm korkusunun da önüne geçer. İnsan yeterince aptal olacak ki, ölümden sonra da yaşayabileceğine ikna edilebilsin. Tabii elde edilecek ganimet ve cariye gibi kazançları da göz önünde bulundurmak lazım.

Sitelerde Paylaş

İnançta eğer insan hayattayken gideceği yeri garantileme gibi bir şansı olsaydı emin ol ben bunun için bütün hayatımı adardım ama malesef son anda verdiğin nefese kadar kendinden emin olamıyorsun zaten kendinden emin olduğunda cenneti kaybediyorsun. Tamam ben cennetliğim demek bile cehennemde yerin hazır demek. :)

2 sene boyunca harama günaha girme...ibadetine bak - 2 sene sona da ölüp cennete gitmeyi dile allahtan...

bu kadar basit. allah duaları boş çevirmez....

Sitelerde Paylaş

Neden bu korku diyorum işte

O an yani ölüm anınndan bir saniye sonra o canlı için hiç bir canlılığın anlamı kalmayacak ha şimdi ha 100 yıl sonra sen yaşam bu düşüncede yeterince anlamsızlaşmıyor mu

Söyledim ama anlaşılmamış demekki..

Bu korku ateistlere özel değil, her insanda olan bir özellik.

Teiste göre Tanrı nın Ateiste göre evrimin genetik bir kodlaması neticesinde ortaya çıkan bir hormonun korku denilen bu duyguyu oluşturması diyebiliriz basitçe..Veya;

1200 cc lik bir araca göre 3500 cc lik motora sahip olan bir araç daha fazla yakıt tüketir..

Neden? Çünkü motor hacmi daha büyük..Neden? Çünkü öyle yapılmış.

Ateist neden ölümden korkar? Çünkü insan/canlı ve öyle oluşmuş/yapılmış...

tarihinde Pahis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

2 sene boyunca harama günaha girme...ibadetine bak - 2 sene sona da ölüp cennete gitmeyi dile allahtan...

bu kadar basit. allah duaları boş çevirmez....

neden 2 sene ayrıca Allahtan ölümü istemek başlı başına O na isyandır zaten O na isyan ettikten sonra senden ne farkım kalacak yine cennete gidemiyeceğim :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...