Jump to content

Ateistler ölümden neden korkar ?

Recommended Posts

İslam'da TEBLİĞ önemli bir konumda olduğu için,müslümanlar müslüman olmayanların da tebliğ görevi yürütttüğünü veya yürütmesi gerektiğini sanıyor..Hayata dar bir pencereden bakanlardan beklenen sözler bunlar..

Erkeksen çık meydana,göster kendini diyor bu namussuz müslüman..Erkeksen sen Suriye'ye gitsene..Erkek değil misin sen?

Anca bize laf yetiştirirsiniz,arada gezideki gibi bir köşeye sıkıştırdığınızda da döve döve öldürürsünüz bizi..Namus/şeref/ahlak/vicdan olmayınca,böyle oluyor işte..

Hepimiz Turan Dursun etmezmişiz..Ulan boş teneke..Herkes yazabilir mi sanıyorsun sen?Herkes yazarsa,kim okuyacak?Arada Turan Dursun gibileri yazacak,çoğunlukta okuyacak işte..Bunuda mı anlatacağız sana?

bak şimdi ben karıştırdığın müslümanlardan değilim ben insanlara zarar vermek veya hain pusular kurmak için bir meydan okuma veya ortaya çıkmasını istemiyorum kimsenin zaten haince yapılan saldırılarla müslümanlık olmaz benim savunduğum tek şey doğru olduğuna inandığınız şeyleri böyle formlarda rahat bir şekilde savunabiliyorsanız her yerde aynı dik duruşu göstemelisiniz diyorum.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 249
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

bak şimdi ben karıştırdığın müslümanlardan değilim ben insanlara zarar vermek veya hain pusular kurmak için bir meydan okuma veya ortaya çıkmasını istemiyorum kimsenin zaten haince yapılan saldırılarla müslümanlık olmaz benim savunduğum tek şey doğru olduğuna inandığınız şeyleri böyle formlarda rahat bir şekilde savunabiliyorsanız her yerde aynı dik duruşu göstemelisiniz diyorum.

Yahu,ateizm bir din değil..Birilerine ateizmi anlatmak gibi bir derdimiz yok..

Sitelerde Paylaş

Yahu,ateizm bir din değil..Birilerine ateizmi anlatmak gibi bir derdimiz yok..

Evet bu konuda haklısın kimseye anlatmak gibi bir derdiniz yok. Her hangi bir tebliği şartınızda yok onuda kabul ediyorum.

Ateizim bir yaşam şeklidir insanın hiç bir şeye inanmamasıda normaldir.

Ama tek kötü yanı var yada burda yazanların kötü bir yanı var

Fırsatını bulduğunda istediğin gibi islama hakaret etme lüksü de vermiyor sana

Bende zaten hakaret etmeden ateizmi yaşayan insana korkak demem ki yada ölümden neden korkar diye sormam normaldir ölüm bu korkar ama şüpheden ama elindeki tek yaşamı kaybetmekten benim derdim Ateizmi yaşayanla değil ateistliği kalkan yapıp islam düşmanlığı yapıp canı istediğinde hakaret eden insanlarla

Olabilir İslam size göre dört dörtlük olmaya bilir sen islami bir kişinin tavuğuna kış demezsen o da sana demez

Bu kadar basit bir döngü bu saygı duyarsan saygı bulursun

Sitelerde Paylaş

Evet bu konuda haklısın kimseye anlatmak gibi bir derdiniz yok. Her hangi bir tebliği şartınızda yok onuda kabul ediyorum.

Bende zaten hakaret etmeden ateizmi yaşayan insana korkak demem ki yada ölümden neden korkar diye sormam normaldir ölüm bu korkar ama şüpheden ama elindeki tek yaşamı kaybetmekten benim derdim Ateizmi yaşayanla değil ateistliği kalkan yapıp islam düşmanlığı yapıp canı istediğinde hakaret eden insanlarla

Olabilir İslam size göre dört dörtlük olmaya bilir sen islami bir kişinin tavuğuna kış demezsen o da sana demez

İslam'a hakaret etmeyen insan olamaz..İslam her türlü hakareti hak eden bir dindir..Aynı şekilde hristiyanlıkta öyle,diğer dinlerde..Özellikle bu iki din önemli ama..

Ayrıca ben burada agnostiklere de çok ağır şeyler yazıyorum..Bu forumun ateistforum olduğunu aklınızdan çıkarmayın..Ateist olmayan herkesin bu forumda tansiyonu çıkar..

Ben size saygı duyarım ama dininize asla..

Sitelerde Paylaş

İslam'a hakaret etmiyoruz sadece ne olduğunu ortaya koyuyoruz ama İslam o kadar rezil bir din ki onun bu rezilliğini ortaya koymak sizlere hakaret geliyor ama değil. Sıfat nedir bilirsin herhalde, ismi tanımlayan kelimelere sıfat denir, bizlerin de İslam'ı tanımlamak için kullandığımız sıfatlar sizlere hakaret geliyor oysaki o sıfatlar sadece islam'ı tanımlıyor. Mesela ana babasını ilerde dinden çıkarır korkusuyla masum bir çocuğun öldürülmesini isteyen din için rezil, aşağılık demek hakaret midir?

Sitelerde Paylaş

İslam'a hakaret etmeyen insan olamaz..İslam her türlü hakareti hak eden bir dindir..Aynı şekilde hristiyanlıkta öyle,diğer dinlerde..Özellikle bu iki din önemli ama..

Ayrıca ben burada agnostiklere de çok ağır şeyler yazıyorum..Bu forumun ateistforum olduğunu aklınızdan çıkarmayın..Ateist olmayan herkesin bu forumda tansiyonu çıkar..

Ben size saygı duyarım ama dininize asla..

İslam'a hakaret etmiyoruz sadece ne olduğunu ortaya koyuyoruz ama İslam o kadar rezil bir din ki onun bu rezilliğini ortaya koymak sizlere hakaret geliyor ama değil. Sıfat nedir bilirsin herhalde, ismi tanımlayan kelimelere sıfat denir, bizlerin de İslam'ı tanımlamak için kullandığımız sıfatlar sizlere hakaret geliyor oysaki o sıfatlar sadece islam'ı tanımlıyor. Mesela ana babasını ilerde dinden çıkarır korkusuyla masum bir çocuğun öldürülmesini isteyen din için rezil, aşağılık demek hakaret midir?

Valla ne yalan söyliyeyim ben psikolog değilim şöyle kanepeye uzanın gözlerinizi kaptın ve çocukluğunuza inin deyip geçmişte islamla aranızda geçen köyü anılarınızdan bahsedin deyip islamın size ne zarar verdiğini bulamam ama

Siz kendi tercihiniz olarak şahsınıza ne zarar verdide bu kadar islam düşmanı olduğunuzu anlatırsanız ortak olur belki düşünce paylaşımla yardımcı olabilirim size belki tekrar ısınırsınız islami yaşama ufak bir şansta olsa bence deniyelim derim

Sitelerde Paylaş

Valla ne yalan söyliyeyim ben psikolog değilim şöyle kanepeye uzanın gözlerinizi kaptın ve çocukluğunuza inin deyip geçmişte islamla aranızda geçen köyü anılarınızdan bahsedin deyip islamın size ne zarar verdiğini bulamam ama

Siz kendi tercihiniz olarak şahsınıza ne zarar verdide bu kadar islam düşmanı olduğunuzu anlatırsanız ortak olur belki düşünce paylaşımla yardımcı olabilirim size belki tekrar ısınırsınız islami yaşama ufak bir şansta olsa bence deniyelim derim

Laflara bak..Ukala..İslam'a hakaret etmek için illa başımızdan birşey geçmesi mi gerekli?Hitlere sövmek için yahudi mi olmak lazım?

Youtube'da MÜSLÜMANLARCA linç edilen kız çocuğunun videosunu seyret..MÜSLÜMANLARCA taşlanarak öldürülen iki insanın videosunu seyret..ALLAHU EKBER deyip kafa kesen şerefsiz müslümanların videolarını seyret..

İlla başına birşey gelmesi lazım değil..

Yahu,insanlar niye bu kadar gerizekalı :huh:

tarihinde NOLAN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sen İslam'ı bizim görebildiğimiz gibi görebilsen bizden daha ağır konuşurdun ama şu anda o bilinç seviyesinde değilsin belki de hiç olamayacaksın. Bazı insanlar çocukken nasıl programlanırlarsa öyle kalırlar, zihnine örülen duvarları yıkamazlar.

Kendini tanımak mı istiyorsun bir hinduya, bir hristiyana, bir yahudiye vs bak, onlarda kendini göreceksin. Sen nasıl dinini gerçek sanıyorsan onlar da kendi dinlerini gerçek sanıyorlar. Neden böyle olduğunu bir düşün bakalım, bulabilecek misin?

Sitelerde Paylaş

Şimdi ışık, sen soruyu yanlış sormuşsun. Herhangi bir kimsenin ölümden neden korktuğunu sormak kadar saçma bir soru olamaz. Hiç ölü görmemiş gibi saçmalama. Görmesen de bilmen lazım, ölü yemez, içmez, konuşmaz, hareket etmez. Kimse bir ölü olmak istemez. E olmak istemediğin bir duruma gelmeye heves mi olacaktın da?

Ha desen ki müslümler niye ölmeye can atmıyorlar, o zaman haklı olurdun. Bağla bombayı beline, dal kafirlerin içine, patlat, tüm günahlar silindiği gibi ikisi bonus yetmişiki huri beleş! Hayır yani bu fırsatı nasıl tepip yaşayacağız diye çabalıyorsunuz, onu anlamak güç.

Ben allah diye bir şey olsa bir saat durmaz, kafirlere dalardım. Beleşten yetmişiki huri hiç kaçar mı yahu?

Böyle bir saçma soru sormuş olamazsın, senin derdin başka. Atelere nasıl çamur atarım, derdin bu senin. Senin çamurun bize ulaşmaz. Sen ateizm gibi hayatta bir insanın ulaşabileceği en üst bilinç düzeyine dogmatik kafanla çamur ulaştırabilmekten çok çok uzaksın. Sen dogma bataklığında çırpınıyorsun, ateistler zirvede.

Sen aslında lafı eveleyip geveliyorsun ama, senin kafandaki dogmaya göre ah şu allah bir olmasa da yemedik hak çiğnemedik hukuk tecavüz etmedik sınır bırakmasam diye kıvranıyorsun. Senin ilkel dogmatik zihniyetin sadece senin çıkarına dayalı olduğu, insanlık erdemlerinden hiç haberin olmadığı, kimsenin tavuğuna kışt bile dememiş biri sırf allaha inanmadı diye ebedi yanacak, ben inandım diye sonsuza kadar huri iteceğim diye ahlaksızca, ilkel, banal, saçma sapan bir inanca sahip olduğun için böyle zırvalıyorsun.

O yüzden bu ateler allaha inanmadıklarına göre her şeyi yaparlar diye kendi hasta aklınca bir fikir yürütüyorsun. Ha, yok değil böyle hasta kafalı hasta ruhlu ateistim diye geçinen ucubeler elbette var. Bunlar ruh hastası. Kafada tahtaları eksik. Bunlar ateist değil ne olsalar yine hasta olurlar, yine. Değişmez.

Sana, senin gibi dogmatik kafalılara ve bu hasta ruhlu psikopat ateistim diye geçinenlere nedensellik diye bir şey olduğunu anlatmak çok zor. Halbuki nedensellik diye bir şey var. Tüm yaptıklarımız bu nedensellik örüntüsü içinde yayılır ve yansır. O yüzden ortalığı bok götürmesin ve bize de bulaşmasın diye iyi şeyler yaparız. Sizin buna bir türlü kafanız basmaz.

Neymiş ben öldükten sonra ortalığı ne götürürse götürsün bana neymiş. Bunun ne kadar saçma bir argüman olduğunu görmekten acizsiniz. Sen kötüysen hep kötü olursun. Hemen bir kötülük yapıp hemen ardından ölecek misin! Yarın yine kötülük yapacaksın. Öbür gün yine! Öyle kötülüğü yaptım, öleyim, bana bir zararı olmaz diye iş mi var be! Senin bir ortalama yaşam beklentin yok mu! İyi kötü altmış sene yaşayayım diye bir düşüncen yok mu!

Ancak psikopat manyaklar suç işleyeyim, sonra da polis beni vursun kurtulayım diye düşünür. Bu psikopatlar polisi ateş etmesi için kışkırtırlar.

Allah olmadan ahlak olmaz diyen müslümler ve madem allah yok, ahlak da yok diye zırvalayan ateistim diye geçinen psikopat manyaklar... Bu hasta kafadan kurtulmanız lazım...

Sitelerde Paylaş

Başlıkta sanırım "sizin blinçaltınızda ölüm sonrasıyla ilgili bazı korkular var" denilmeye çalışılmış.

Bunu iddia edenler, ölüm sonrasına gidip bizzat arap tanrısıyla tanışmış olmalı.

ölümün kendisi değil, şekliyle ilgili herkesde bazı korkular olabileceği görüşüne katılıyorum.

Bunun dışında hayatta bazı hayallerini gerçekleştirmeden ölme endişesi zaten olmadır.

Yoksa ölü olmaktan korkulacak birşey yok tabii.

Ancak evrende, insana yeni bir hayat verecek bir varlık varsa, bilhassa müslümanlar için korku verici bir durum.

Çünkü insanlık tarihi boyunca dinler kadar, yaratıcı kavramını aşalamış bir öğreti yoktur.

Sitelerde Paylaş

Dediğim gibi hepiniz bir SÜRMELİ etmessiniz neden biliyonuz mu çünkü onda ki göt hiç birinizde yok :)

Bu Sürmeli, ismiyle müsemma/uyumlu, galiba homoseksüeldi..

Ondaki göt burada kimsede yok, haklısın..

Sende var galiba ? :)

tarihinde Pahis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bazen budist olasım geliyor rahat iş , Var mı bunlardada katliam falan bilen varsa aydınlatsın beni şöyle kötü yanlarıyla öğrenelim. Vaz geçeriz belki

Ben islamdan çıkınca eğer başka bir din seçeceksem bu ancak budizm olabilir, başka din seçmem olanaksız diye düşündüm. Çünkü budizm dinler içinde en az kötü olanı, tabii rahipler, inziva filan olacak şeyler değil, olmaz da, kötünün iyisi budizm...

Fakat din konusunda hiç bocalamadım. İslamdan çıkınca dinsiz olacağım bir kere kesin bir karardı. Budizmi öyle seçenek filan olarak hiç düşünmedim. Dediğim gibi eğer yeni bir din seçmek gerekse bunu seçerdim diye sadece bir görüşüm oldu. Budisy olsam mı ki diye bir an bile düşünmedim. Deizmi de hiç düşünmedim. Bir saniyeliğine bile deist olmadım. Yalnız biraz fazlaca agnostik kaldığımı düşünüyorum. Çok daha kısa sürede ateist olmalıydım diye şimdi biraz kendime kızıyorum. Ateist olmaya bir kaç kez karar verip vazgeçtim. İkincide kararım kesinleşmeliydi. Topun iki üç kezden fazla direkten dönmesi hiç hoş değil... Ya da sigarayı beş altı kere bırakıp tekrar başlamak... İçeceksen iç şu zıkkımı, içmeyeceksen tak diye bırak... Tanrı fikri de böyle bir şiddetli bağımlılık yapan uyuşturucu. Yoksunluk krizlerine neden oluyor resmen.

Gerçekten zihnini tanrıdan arındırmak zor bir süreçtir. Eroini bırakır gibi kriz geçirir, halisünasyon görür insan. O günleri hatırlayınca agnostiklere biraz hoşgörülü davransam diyorum. Ama ben agnostikken hiç bir ateiste tanrı illa da olabilir diye ısrara kalkışmadım. Ben gerçek agnostiktim. Ateistler tanrı yoktur deyince "haklısınız, olması olasılığı çok zayıf, olsa da hiç önemli değil" diyordum. Hiç bir zaman "niye yok diyorsunuz, ola da bilir" gibi bir tepki vermedim.

Fakat benim agnostik sürecimin büyük çoğunluk bölümü, tanrının olmadığını açıkça söylememeyi, bunu satır aralarına sokmayı bir stratejik taktiksel manevra olarak görmem şeklindeydi. İçten içe tanrının olmadığını biliyordum ama bunu söylemekte bir yarar bulmuyordum.

Ortama göre bu stratejiye bazen ihtiyaç duyduğum da olabiliyor hâla... Öyleleri var ki allah yoktur dedin mi renkten renge giriyor, ıkınıyor, ağlıyor, gidip aptes alıp iki rekat namaz kılıyor, tövbe istiğfar ediyor! Eğer bunlarla iki kelam edeyim istiyorsan allah yok demeyeceksin. Konuşmayı kesip kalkıp gidiyorlar.

Gerçi son yıllarda bunlarla muhatap olmayı bıraktım. Ama zorunlu muhatap oldukların var. Akraban, iş arkadaşın, patronun... Bunlarla muhatap olmamanın bir yolu bulunmuyor. Aslında hepsini sindirmiş durumdayım. Allah yallah dediler mi "ülen sizin bu allahınız..." diye lafa başladım mı ortalık bir anda allahtan arınıyor. Bir daha bir süre allah yallah ağzına alan olmuyor.

Sitelerde Paylaş

Ölümden yaşamın sona ermesinden her canlı korkar.

Ancak teizm hastalarının korktuğu gibi değil bu.

Teizm hastaları öldükten sonrası diye bir hikayeden korkarlar.

Ölümden sonra bir şeyler olacak sanarlar, ondan da korkarlar.

Ateistler gibi korkmazlar onlar.

Teizm hastaları hariç diğer tüm canlılarda yaşamım sona erecek diye ihtiyat korkusu var.

Teizm hastalarında ise öldükten sonra ne olacak diye merak korkusu diye bir aptallık var :D

Sitelerde Paylaş

Ben islamdan çıkınca eğer başka bir din seçeceksem bu ancak budizm olabilir, başka din seçmem olanaksız diye düşündüm. Çünkü budizm dinler içinde en az kötü olanı, tabii rahipler, inziva filan olacak şeyler değil, olmaz da, kötünün iyisi budizm...

Fakat din konusunda hiç bocalamadım. İslamdan çıkınca dinsiz olacağım bir kere kesin bir karardı. Budizmi öyle seçenek filan olarak hiç düşünmedim. Dediğim gibi eğer yeni bir din seçmek gerekse bunu seçerdim diye sadece bir görüşüm oldu. Budisy olsam mı ki diye bir an bile düşünmedim. Deizmi de hiç düşünmedim. Bir saniyeliğine bile deist olmadım. Yalnız biraz fazlaca agnostik kaldığımı düşünüyorum. Çok daha kısa sürede ateist olmalıydım diye şimdi biraz kendime kızıyorum. Ateist olmaya bir kaç kez karar verip vazgeçtim. İkincide kararım kesinleşmeliydi. Topun iki üç kezden fazla direkten dönmesi hiç hoş değil... Ya da sigarayı beş altı kere bırakıp tekrar başlamak... İçeceksen iç şu zıkkımı, içmeyeceksen tak diye bırak... Tanrı fikri de böyle bir şiddetli bağımlılık yapan uyuşturucu. Yoksunluk krizlerine neden oluyor resmen.

Gerçekten zihnini tanrıdan arındırmak zor bir süreçtir. Eroini bırakır gibi kriz geçirir, halisünasyon görür insan. O günleri hatırlayınca agnostiklere biraz hoşgörülü davransam diyorum. Ama ben agnostikken hiç bir ateiste tanrı illa da olabilir diye ısrara kalkışmadım. Ben gerçek agnostiktim. Ateistler tanrı yoktur deyince "haklısınız, olması olasılığı çok zayıf, olsa da hiç önemli değil" diyordum. Hiç bir zaman "niye yok diyorsunuz, ola da bilir" gibi bir tepki vermedim.

Fakat benim agnostik sürecimin büyük çoğunluk bölümü, tanrının olmadığını açıkça söylememeyi, bunu satır aralarına sokmayı bir stratejik taktiksel manevra olarak görmem şeklindeydi. İçten içe tanrının olmadığını biliyordum ama bunu söylemekte bir yarar bulmuyordum.

Ortama göre bu stratejiye bazen ihtiyaç duyduğum da olabiliyor hâla... Öyleleri var ki allah yoktur dedin mi renkten renge giriyor, ıkınıyor, ağlıyor, gidip aptes alıp iki rekat namaz kılıyor, tövbe istiğfar ediyor! Eğer bunlarla iki kelam edeyim istiyorsan allah yok demeyeceksin. Konuşmayı kesip kalkıp gidiyorlar.

Gerçi son yıllarda bunlarla muhatap olmayı bıraktım. Ama zorunlu muhatap oldukların var. Akraban, iş arkadaşın, patronun... Bunlarla muhatap olmamanın bir yolu bulunmuyor. Aslında hepsini sindirmiş durumdayım. Allah yallah dediler mi "ülen sizin bu allahınız..." diye lafa başladım mı ortalık bir anda allahtan arınıyor. Bir daha bir süre allah yallah ağzına alan olmuyor.

ben allahın varlığına inanmam zaten bu bir gerçektir. Niye tartışmaya girdim şu an bende bilmiyorum ama hepinizi üstümde buldum... ben teistler ile tartışıp doğruyu gösteriyim diye girdim siteye. Bir anda ateistler ile tartışır oldum. Çok saldırgansınız ki buda bir gerçektir. Benim agnostikliğim ne korkudan ne ya vardır zırvasından ne de başka bir şeyden umrumda değil. Hele bu islamda ki falan olanağı yok var olmasının Agnostik olmam prensip meselesi. Emin olamıyoruz yani kafa takık işte

Dinler arasında en sevdiğim budizmdir.

Sitelerde Paylaş

Teistleri aydınlatmayı hedefleyen bir agnostikin, karşısında ateistleri bulması ne ile açıklanabilir?

Ancak o kişinin gerçekte ateizmin ne olduğunun farkında olmamasıyla açıklanabilir.

Tanrıları dahil olmak üzere teizme komple muhalefet edenlere, mudahele edenler "ateistim" diyebiliyor..

Burdan çok ciddi bir sosyo-psikolojik inceleme konusu çıkar bence..

Benim tahminime göre, uzun yıllar dinle aldatılmışlığın sonucunda, güçlü bir iradeye sahip olamayanlar, bu tarz sorunlar yaşıyor.

o yüzden ben de mümkün olduğunca anlayışlı olmaya çalışıyorum.

Ancak bu şartlarda müslüman arkadaşların aydınlanmasına nasıl yardımcı olacağız, o da ayrı bir sorun?

Mesela burda ölüm sonrası korkulardan bahsediliyor. Müslümanlar da bu tartışmaları görünce, "bakın, ateistler bile tanrının varolma ihtimalinden korkuyor ki, bu kadar tepki gösteriyorlar. demekki bir yaratıcı varsa, mutlaka islam da ona aitdir"

müslümanlarda bu şekilde bir algı ister istemez yaratılmış oluyor. benden söylemesi..

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Açıkçası ateistlerin ölümden korkmaya inançlılardan daha büyük hakkı var. Ateistler bu dünyadaki yaşamın çok değerli olduğunu, başka bir yaşamları olmayacağını bilir ve inanır. Hayat böyle insanlar için daha değerli olmalıdır.

Müslümanlar için öyle değildir mesela. Bu dünyanın sınav dünyası olduğuna ve bu hayattan sonra başka bir yaşam olduğuna inanırlar. Cehenneme gitseler dahi müslüman olan kişi mutlaka cennete gidecektir. Cezasını çektikten sonra. Hatta müslüman kişi küçük kızlara bile tecavüz etse öbür tarafta affedilir, sırf müslüman olduğu için. Kuran da böyle yazar.

Sitelerde Paylaş

Bir ateist neden ölümden korkar hiç anlam verememişimdir?

Sorduğun sorunun temel bir cevabı var. Canlılık, yaşamak ve üremek üzerine kurulu bir yapıya sahip. Yaşamın milyar yıldır varlığını sağlayan da budur. Dolayısıyla yaşamak bir içgüdüdür. Sağlıklı bir organizma -bazı istisnalar hariç- yaşamak ister. Bir kaplanın veya sineğin yaşama isteği ile insanın yaşama isteği arasında temel olarak hiçbir fark yok.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...