Jump to content

Ateistler ölümden neden korkar ?

Recommended Posts

• İleti 249
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ne kadar zavallı yaratık varmış bu âlemde!

Kaç kere belirteceğim? Ölümden değil, ölümün biçiminden korkanlar var.

Ölümün kendisinden korkanlar, ancak Müslümanlar ve Yahudîler olabilir.

Yâni: Ölümden korkan birisi, aslâ ateist olamaz!

tarihinde Yâdellerdeki Yurtdaş tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben sordum bu soruyu hocaya eskiden

--Iman etmedigi icin hayvanlar gibi toprak olabilirmis (Mezhepler arasinda farkli gorus var)

--Cennette kademesi-leveli dusuk olur dedi

Bir de oldurmek/oldurtmek cehenneme banko demeye getirdi... Hadi cocugun icin kendini feda edip Allahin bug ini bulsan bile... Can tatli :)

Eh, çıkamayınca içinden, tamamen kıçından sallamış.

Her iki durumunda, ayet ve hadis olarak herhangi bir mesnedi yoktur. Velakin, Mü'minlerin çocuklarına gelince, bu konuda âlimler arasında hiçbir görüş ayrılığı yoktur Nitekim Kadı Ebu Ya'lâ b. el-Firâ el-Hanbelî, İmam Ahmed'in şöyle dediğini nakletmiştir: Onların cennetlik oldukları konusunda ihtilaf edilmez.

O halde? Hadi müminler, IŞİD videosu var bolca her yerde, alın birer maket bıçağı, kesin bebelerinizi ki cennetlik olsunlar, ne duruyorsunuz? Yoksa korkuyor musunuz?

Sitelerde Paylaş

Ateistler olumden korkmaz, korkamaz, korkmamalidir. Ateistlerin, ateist olma sebebinin basinda belki de olumun hicligini, yok olmayi fark edebildikleri gelmektedir. Gerceklikle bagdasabildikleri icin ateistlerdir. Olum de gercekligin en sert halidir. Bu farkindaliga sahip olan, bu gercegi gorebilen bir insanin olumden korkmasi mumkun olamaz. Ateistler bu kabulu gerceklestirebildigi icin ateisttirler...

Sitelerde Paylaş

Ateistler olumden korkmaz, korkamaz, korkmamalidir. Ateistlerin, ateist olma sebebinin basinda belki de olumun hicligini, yok olmayi fark edebildikleri gelmektedir. Gerceklikle bagdasabildikleri icin ateistlerdir. Olum de gercekligin en sert halidir. Bu farkindaliga sahip olan, bu gercegi gorebilen bir insanin olumden korkmasi mumkun olamaz. Ateistler bu kabulu gerceklestirebildigi icin ateisttirler...

Niye korkmasın ki Ateist ölümden? Örümcekten, karanlıktan olduğu gibi, ölümden de korkabilir ateist. O da bir insan. Bir insan olarak korku onun doğasında olan bir şey. Doğayı inkar edip "Tanrı var yavv... O yaratıyor bunları" demekten farkı olmaz, doğamızda olan bir şeyin varlığını kabul etmemek.

Sitelerde Paylaş

Niye korkmasın ki Ateist ölümden? Örümcekten, karanlıktan olduğu gibi, ölümden de korkabilir ateist. O da bir insan. Bir insan olarak korku onun doğasında olan bir şey. Doğayı inkar edip "Tanrı var yavv... O yaratıyor bunları" demekten farkı olmaz, doğamızda olan bir şeyin varlığını kabul etmemek.

Öyle bir ateist portresi çiziyor ki insanlar forumda bazen şaşırıyorum , sanırsın homo sapiens değil de başka bir canlı.

Her şeye katı mantık bakan duyguları,hayalleri,korkuları olmayan böyle 2015 model robot ... Ateist uçar, Ateist kaçar, müslümanı havada tutar, atomu tek elle parçalar...

Teoride savundukları robot ateist portresinin, pratik açıdan gerçekçiliğini sorgulamıyorlar herhalde, ya da ben anlayamıyorum.

Onun dışında, bilinçli biçimde korkuyla baş etmek, korkunun nedenlerini rasyonalize ederek gidermek, günlük hayatımızı etkilemeyecek şekilde forma sokabilir bir ateist, ona bir itirazım yok. Korkuyla yüzleşen, ona çözüm arayan birisi onu bastırmaz, bilinçaltına ötelemez. Örn. yaşlı müslümanların camiye koşmasının bilinçaltında, bastırılmış ölüm korkusu yatar, ateistin belki farkı acımasız gerçeklerle daha yıllar öncesinden bilinç seviyesinde mücadele etmesidir.

Sitelerde Paylaş

Onun dışında, bilinçli biçimde korkuyla baş etmek, korkunun nedenlerini rasyonalize ederek gidermek, günlük hayatımızı etkilemeyecek şekilde forma sokabilir bir ateist, ona bir itirazım yok. Korkuyla yüzleşen, ona çözüm arayan birisi onu bastırmaz, bilinçaltına ötelemez. Örn. yaşlı müslümanların camiye koşmasının bilinçaltında, bastırılmış ölüm korkusu yatar, ateistin belki farkı acımasız gerçeklerle daha yıllar öncesinden bilinç seviyesinde mücadele etmesidir.

Evet benim demeye calistigim buydu. Ama tam ifade edemedim saniyorum. Olumun seklinden korkulabilir, ancak olum gercegini kabul edebildigi, bu duyguyla mucadele edebildigi ve bu korkuyla yuzlesebildigi icin etkilenmemelidir ateisti. Onun disinda elestirinize hak veriyorum.

Sitelerde Paylaş

Direk olarak soruya cevap vereceğim...

1.Korkuyorum, neden mi?

2.Çünkü hayat kullanmak zorunda olduğun kurşun kalem gibi. Nasıl yani?

3.Demek istediğim, ölümümden sonra hayatım olamayacağı için bu hayatta çok önemli işler yapmak istiyorum.

4. Yaşamın sınırlı olduğundan önemli işler yapmadan toprağa karbon olup karışmaktan korkuyorum.

5. Ben cesur olamayabilirim. Ama önemli biri olmak istiyorum. O ahiret dediğiniz sonsuz yaşam benim için var olmadığından bu sınırlı tek yaşamı iyi yaşamak istiyorum. Müslümanlar gibi, yaşamımı her gün beş abdest, beş namaz, bir ay da oruç tutup Mekkeye gitmekle geçirmek istemiyorum.

Sitelerde Paylaş

Ne kadar zavallı yaratık varmış bu âlemde!

Kaç kere belirteceğim? Ölümden değil, ölümün biçiminden korkanlar var.

Ölümün kendisinden korkanlar, ancak Müslümanlar ve Yahudîler olabilir.

Yâni: Ölümden korkan birisi, aslâ ateist olamaz!

Ölümden korkmak asıl biz ateistlerin işidir bence.(tabi bazılarına göre bazıları çok cesurdur ölümden korkmaz.) Ben fanatik bir ateistim, ve kesinlikle ölümden korkuyorum. Bence Metafizikçi Müslümanlar korkmamalı. Sadece Allahtan korkarlar ya?... Zaten ahirette onlara Dünyadaki nimetlerin 100 katı verilecekmiş, iş de yokmuş. Yani çalışmadan etmeden nimetlerle, tembellikle dolu doğaüstû bir yere gidecekler. Ben müslümanken(0-10,5 yaş) ölümden korkmazdım. Ben de isterdim öyle bir yer olsun Müslumanlar. Ama yok işte, elden ne gelir?

Not: Kesinlikle ateistim ve ölümden korkuyorum şüphe edecekler için

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...