Jump to content

Hayat Anlamsız Ve İğrenç Bir Yerdir

Recommended Posts

Hayat adaletsiz ise, biz niye bu hayata itaat edelim?
o halde köleleştirmeye karşı insanlar olarak, böyle bir hayata karşı da asi bir duruş gerekiyor.
zayıfı ezen bir hayat varsa, en doğru başkaldırma yöntemi, zayıfın yanında olup, ezmeye çalışanı ezen bir dünya yaratmaktır.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 180
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Hayatı anlamsız da bulsanız, yaşamdan son derece zevk de alsanız, her neyse artık hissiyatınız, bu durum sonsuza kadar sürmeyecek; bazen zıt düşündüğünüz, farklı yaşantılar sürdüğünüz insanlarla ortak noktanız olduğunu, farklı yönlere koşsak da hepimizi bekleyen sonun aynı olduğunu bilmek rahatlatır.

Melankolik takılırsanız, zaten beğenmediğiniz, anlamlandıramadığınız hayatı daha da çekilmez yapacaksınız. En iyisi, mutlu olmaya çalışmak. Hayata anlam, değer katacak şeylerle uğraşmak...

tarihinde Mırnaw tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Vallahi dayanamayacağım. Nerden neyi çıkartıyorsun? Ne kafa, ne mantık? Kibir ve bağnazlık, algı antenlerinizi çarpıtmış sizin. Algoritmanız altüst. Ulan ben nerede diyorum Allah beni cezalandırdı diye? Yazının neresinde var? Neyi nasıl okuyorsun? Asıl acıyı çocuğum çekiyormuş, benimki mantık mıymış? Sen baba mısın, insan mısın? Hiç acı çektin mi, hiç insan oldun mu? Ulan çocuğunun ölümünü bekleyen adam bundan kibir payı mı çıkartır, ne biçim insansın sen? Biz neden bahsediyoruz burada, sen ne saçmalıyorsun: Arap putu- marap putu. Kasap et derdinde, koyun can derdinde. Sizin insanlık şakülünüz kaymış oğlum. Daha en basit kategorileri teslim etmekten acizsiniz.

Senin mantığına göre tüm bu sistem, tüm canlılar sırf sizleri denemek için yaratılmamış mı? İşte bu düşünceye kibir denir.

Çocuğun komadayken neden o zamana kadar içtiğin bütün rakılar, yaptığın bütün alemler, attığın bütün kahkahalar burnundan geri geliyor da güzel bir kitap okurken, güzel bir film seyrederken, zor durumdaki bir insana yardım ederken, ailece yapılan bir piknikten, tatilden vs aldığın zevkler burnundan gelmiyor? Neden özellikle kendi dinine göre günah olan eylemler aklına geliyor? Çünkü bilinçaltında rakı içmek, alem yapmak günah ve sen bu günahları işlediğin için bir putun seni cezalandırdığını düşünüyorsun. Senin gibi dincilerin kafası böyle çalışır, başlarına kötü bir şey geldiğinde hemen dinen yasak olan şeyleri yaptığı için başlarına bunların geldiğini düşünür.

İşe bak! Sırf bir arap bedevisine inanmadığı için insanların sonsuza kadar yakılmayı hakkettiğini düşünen sen gelmiş bir de insanlıktan bahsediyorsun. Ne hakla insanlıktan bahsediyorsun?

Sitelerde Paylaş

Vallahi dayanamayacağım. Nerden neyi çıkartıyorsun? Ne kafa, ne mantık? Kibir ve bağnazlık, algı antenlerinizi çarpıtmış sizin. Algoritmanız altüst. Ulan ben nerede diyorum Allah beni cezalandırdı diye? Yazının neresinde var? Neyi nasıl okuyorsun? Asıl acıyı çocuğum çekiyormuş, benimki mantık mıymış? Sen baba mısın, insan mısın? Hiç acı çektin mi, hiç insan oldun mu? Ulan çocuğunun ölümünü bekleyen adam bundan kibir payı mı çıkartır, ne biçim insansın sen? Biz neden bahsediyoruz burada, sen ne saçmalıyorsun: Arap putu- marap putu. Kasap et derdinde, koyun can derdinde. Sizin insanlık şakülünüz kaymış oğlum. Daha en basit kategorileri teslim etmekten acizsiniz.

Başınıza gelen kötü olay yüzünden çok üzülmüşsünüz ama bunu öyle bir yazdınız ki,sanki başınıza gelen kötü olay,sizin geçmişteki eğlenceleriniz yüzünden olmuş..

Sn.sağduyu,bu yüzden size tepki verdi..

Sn.sağduyu'nun söylediği şey de çok doğrudur..Ben sizin müslüman olup olmadığınızı bilmiyorum..Müslümanlar,başlarına gelen kötü olayların sorumlusu olarak genelde kendilerini görürler..Allah veya şeytan akıllarına gelmez..Mesela,başına aksilikler gelen birisine,yanındaki kişiler ''cenabet misin yoksa?'' derler :)

Sitelerde Paylaş

Düşünüyorum da insanı bu elemlerden kurtaracak olan İslam'a neden zerre kadar tarafsız gözle bakamıyor ? . Sizi bilmiyorum ama ben kendi adıma ailesine çok düşkün bir insanım.Ben bir insanın annesinin veya babasının ölümüne ahiret inancı olmadan nasıl katlanabildiğine bir cevap bulamadım.Veya Baba iseniz oğlunuzun,çocuğunuz,evladınız sizden önce gözlerinizin önünde vefat etmesine.Yada eşinizin yada evlenmeyi düşündüğünüz kişinin hiç farketmez.Herkesin bu hayatta değer verdiği,sevdiği kişiler vardır.Bunları kaybetmeyi düşünmek bile insanı boğuyor.

Bakın sizden samimane bir cevap istiyorum.Gerçekten bu denli bir eleme nasıl katlanıyorsunuz ? veya böyle bir elem duyuyor musunuz ?

Şimdi gene bazı aklı örümcek ağı tutmuş kafalar çıkıp "Sizin yalancı ahiretinizle kendimizi kandırmamızı mı istiyorsun ?" türünden bir cevap vermezse sevinirim.Ben bu eleme karşı nasıl direndiğimi yazdım,sizden de sadece nasıl direndiğinizi yazmanızı istiyorum.Dolayısıyla fanatikliğe gerek yok soruyorum sadece.

Sitelerde Paylaş

Noel babanın gerçek olmadığını öğrenen çocuk için geri dönüş yoktur.

Tamda bundan bahsediyorum.Konuyu saptırıp farklı yönlere çekmenizden.Sadece soruma cevap verseniz nasıl olur? Size gelin hadi Allaha inanın demedik,sakin olun :)

Sitelerde Paylaş

Tamda bundan bahsediyorum.Konuyu saptırıp farklı yönlere çekmenizden.Sadece soruma cevap verseniz nasıl olur? Size gelin hadi Allaha inanın demedik,sakin olun :)

Şahsen bir eleme katlanmıyorum.Canlılar doğar, büyür, ölür.Ben sadece asıl vermek istediğiniz mesaja yönelik yazdım.Yani "islamda mutluluk var, neden inanmıyorsunuz?"Demek istemediniz mi?
Sitelerde Paylaş

Şahsen bir eleme katlanmıyorum.Canlılar doğar, büyür, ölür.Ben sadece asıl vermek istediğiniz mesaja yönelik yazdım.Yani "islamda mutluluk var, neden inanmıyorsunuz?"Demek istemediniz mi?

Gerçekten bu görüşte olduğunuza zerre kanaatim yok,insan(eğer hala insansa)bir şeyin ademinden,yokluğundan sıkıntı ve hüzün duyar.Bu insanın doğasında var.Benim bir arkadaşım vardı mesela kendisinde ahiret inancı yoktu ve babasının küllerini saklıyordu.Babasının tamamen yok olmasını istemiyor ona kendisinden bir parça kalmasını istiyordu.Bu örnekler çoğalabilir ama ben günlük hayatımızdan bir benzetmeyle insanın adem'e duyduğu nefret ve sonsuzluğa duyduğu hissi anlatmaya çalışayım belki daha açıklayıcı olur ;

Etrafınıza bakın sevgilisi olanların %95'i mutsuzdur.Kimisi sevgisine tam olarak karşılık alamamaktan yanar.Diğer bir kesim bir nebze daha mutlu gibi görünse de bu ilişkimde diğerleri gibi son bulacak üzüntüsünü çeker.İnsan en mutlu gibi göründüğü bir anda bile ileriyi düşünebilen bir varlık olduğu için,yani hayvandan farklı olduğu için bunun bir sonu olduğunu bildiği için elem çeker.Sevgililerle,aşıklarla ilgili o kadar çok şiir o kadar çok söz o kadar çok yorum var ki burda bana bunları saydırmayın.Hepsi hüzün ve elem doludur.

Şimdi durum sevgilide bile böyleyken seni yetiştiren,büyüten bir ailede ne derece daha fazladır orası biraz da ailenin sana karşı tutumuna da bağlı.

Neyse,diyeceğim o ki insan kanından,canından birini kaybetmeye karşı bir üzüntü duymuyorsa ya yalan söylüyordur,yada insanlığını yitirmiştir.

Hayvanlar bile ölen evlatlarını gördüklerinde bundan elem duyarlar ancak kendilerinde geçmiş-gelecek kavramı olmadığı,sadece yaşadığı ana odaklandığı için ertesi gün bir acı çekmez.

Ama bir insan da durum farklıdır.Böyle bir travmayı üstünden kolay kolay atamaz.Yıllarca vefat eden kişinin eksikliğini içinde hisseder.Yanlış anlama bu inananlar içinde aynıdır.Fakat bizim acımızı büyük ölçüde azaltabileceğimiz argümanlarımız var bundan bahsediyorum.

Neyse fazlada uzatmak ta istemiyorum.Sen ne kadar bir eleme katılmadığını söylesen de ben senin samimi olmadığını düşünüyorum.Yani eğer sözünde gerçeklik payı varsa da hayvani kuvvelerin ağır basmaya başlamış demektir...

tarihinde Mr.Y tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

mutlulukta mutsuzlukta yalan hepsi beyindeki salgılarla ilgili, hırsımız bizi mutsuz ederki daha fazla şeye sahip olalım,

İnsan mutlu olmak için cennet aramamalı çünkü cennet bile mutlu etmez onu,

İnsan herşartta mutlu olmayı becerirse cehennemde bile mutlu olmayı başarır.

Sitelerde Paylaş

mutlulukta mutsuzlukta yalan hepsi beyindeki salgılarla ilgili, hırsımız bizi mutsuz ederki daha fazla şeye sahip olalım,

İnsan mutlu olmak için cennet aramamalı çünkü cennet bile mutlu etmez onu,

İnsan herşartta mutlu olmayı becerirse cehennemde bile mutlu olmayı başarır.

Boş konuşuyorsun , hissettiğin fark ettiğin duyduğun gördüğün her şey beynindeki salgılarla ilgili

Git ve annenin boğazını yavaşça kes. Çıkardığı can çekişme seslerini dinle ve yüzüne bak ama hepsi yalan sadece salgılar bunu yapabilir misin ?

Bir mümkünlüğün gerçekliğini beyindeki salgılarla anlayamazsın. Sahip olmaktan hoşlandığın bir şeyi kaybedersen mutsuz olursun olay bundan ibaret ve gerçektir. Yalan değildir.

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Mutluluk;

Sonu bilinmeyen bir yolda hep iyi olup

hep fedakar olup hep dürüst olup

Herzaman terslenmek, küçük düşmek ve kaybetmektir

Mutluluk;

Seni sevmese, reddetse ve nefret etse bile bir güzeli uzaktan sevmektir.

Mutluluk;

Başarıp başaramayacağını, kananç sağlayıp sağlamayacağını düşünmeden doğru bildiklerin için mücadele etmektir.

tarihinde Cesed tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Boş konuşuyorsun , hissettiğin fark ettiğin duyduğun gördüğün her şey beynindeki salgılarla ilgili

Git ve annenin boğazını yavaşça kes. Çıkardığı can çekişme seslerini dinle ve yüzüne bak ama hepsi yalan sadece salgılar bunu yapabilir misin ?

Bir mümkünlüğün gerçekliğini beyindeki salgılarla anlayamazsın. Sahip olmaktan hoşlandığın bir şeyi kaybedersen mutsuz olursun olay bundan ibaret ve gerçektir. Yalan değildir.

Bana verecekleri maddelerle herşeyi yaptıra bilirler,

Normal şartlarda elbette kendi kendimi tamamen kontrol edemem

Sitelerde Paylaş

Düşünüyorum da insanı bu elemlerden kurtaracak olan İslam'a neden zerre kadar tarafsız gözle bakamıyor ? . Sizi bilmiyorum ama ben kendi adıma ailesine çok düşkün bir insanım.Ben bir insanın annesinin veya babasının ölümüne ahiret inancı olmadan nasıl katlanabildiğine bir cevap bulamadım.Veya Baba iseniz oğlunuzun,çocuğunuz,evladınız sizden önce gözlerinizin önünde vefat etmesine.Yada eşinizin yada evlenmeyi düşündüğünüz kişinin hiç farketmez.Herkesin bu hayatta değer verdiği,sevdiği kişiler vardır.Bunları kaybetmeyi düşünmek bile insanı boğuyor.

Bakın sizden samimane bir cevap istiyorum.Gerçekten bu denli bir eleme nasıl katlanıyorsunuz ? veya böyle bir elem duyuyor musunuz ?

Şimdi gene bazı aklı örümcek ağı tutmuş kafalar çıkıp "Sizin yalancı ahiretinizle kendimizi kandırmamızı mı istiyorsun ?" türünden bir cevap vermezse sevinirim.Ben bu eleme karşı nasıl direndiğimi yazdım,sizden de sadece nasıl direndiğinizi yazmanızı istiyorum.Dolayısıyla fanatikliğe gerek yok soruyorum sadece.

Bencilsin ve olaylara sadece kendi açından bakıyorsun da onun için.

Bir de şu açıdan düşün: Ya o çok sevdiğin insanlar sırf bir arap arap bedevisine inanmadıkları için sonsuza kadar işkence edile edile yakılırsa. Ayrıca İslam inancına göre kıyamet günü kimse kimseyi tanımayacakmış, herkes kendi derdine düşecekmiş. Yani sen şimdi sevdiklerimiz, evladımız, anamız, babamız falan diyorsun ya, ya onlardan birisi cehenneme atılırsa ne düşüneceksin? O sevgi ne olacak? Onun için geç bu sevdiklerimiz, değer verdiğimiz masallarını. Sizin için tek şey var: Cehennemden yırtıp cennete kapağı atmak, gerisi hikaye.

Sitelerde Paylaş

Bencilsin ve olaylara sadece kendi açından bakıyorsun da onun için.

Bir de şu açıdan düşün: Ya o çok sevdiğin insanlar sırf bir arap arap bedevisine inanmadıkları için sonsuza kadar işkence edile edile yakılırsa. Ayrıca İslam inancına göre kıyamet günü kimse kimseyi tanımayacakmış, herkes kendi derdine düşecekmiş. Yani sen şimdi sevdiklerimiz, evladımız, anamız, babamız falan diyorsun ya, ya onlardan birisi cehenneme atılırsa ne düşüneceksin? O sevgi ne olacak? Onun için geç bu sevdiklerimiz, değer verdiğimiz masallarını. Sizin için tek şey var: Cehennemden yırtıp cennete kapağı atmak, gerisi hikaye.

Bak gene olaydan uzaklaşıp İslama saldırma çabaları.Senin gibiler için özenle yazdım oraya buraya zıplamadan soruma cevap verin diye.Bana bencil demişsin ama saman kafan burada asıl amacımın sizinle empati kurup halinizi anlamak olduğunu idrak edemeyecek kadar kıt.Böyle bir durumda siz nasıl acısız kalabiliyorsunuz diyorum bana bunun cevabını ver.

Sanırsam sende ki endişe şundan kaynaklı ; sevdiğim biri şuan yaşamıyor ve İslama inanmıyordu.Ben şuan İslama inansam bile sevdiğimi kaybettim,zaten inanırsam vefat etmiş sevdiklerimin yandığına inanmış olacağım türünden bir bunalımdasın gibi sezdim.Doğru mudur ?

Not:Beni bu tür bir üslup kullanmaya sen zorluyorsun,malesef kaba birine karşı nazik kalmayı başaramıyorum.Benim mantığım herkese anladığı dilden.

Sitelerde Paylaş

Bak gene olaydan uzaklaşıp İslama saldırma çabaları.Senin gibiler için özenle yazdım oraya buraya zıplamadan soruma cevap verin diye.Bana bencil demişsin ama saman kafan burada asıl amacımın sizinle empati kurup halinizi anlamak olduğunu idrak edemeyecek kadar kıt.Böyle bir durumda siz nasıl acısız kalabiliyorsunuz diyorum bana bunun cevabını ver.

Sen her olayı İslam İslam açısından değerlendirirsen ben de İslam'ın ne mal olduğunu ortaya koyarım. Tabii sana göre İslam'ın ne olduğunu göstermek hep saldırı. İnsanları bu elemden kurtaracak olan İslam'mış! Yalanla neyi kurtaracak İslam? Neden İslam değil de budizm veya hinduizm kurtarmıyor sana göre?

Evet bencilsiniz ve her olaya kendi açınızdan bakıyorsunuz, empati kurma yeteneğinden yoksunsunuz. Eğer öyle olmasaydı İslam denen rezil bir din savunmaz, her olayda İslam'ı öne sürmezdiniz.

Sanırsam sende ki endişe şundan kaynaklı ; sevdiğim biri şuan yaşamıyor ve İslama inanmıyordu.Ben şuan İslama inansam bile sevdiğimi kaybettim,zaten inanırsam vefat etmiş sevdiklerimin yandığına inanmış olacağım türünden bir bunalımdasın gibi sezdim.Doğru mudur ?
Tabii ki değil, ben sadece sizin düşünce yapınızı gösteriyorum.
Senin inancına göre hayatta en sevdiğin kişi eğer Muhammed'e inanmazsa cehenneme atılıp sonsuza kadar yakılmayacak mı? Böyle manyakça bir şey söyleyen bir dine hangi mantıkla inanıyorsun?
Sitelerde Paylaş

Düşünüyorum da insanı bu elemlerden kurtaracak olan İslam'a neden zerre kadar tarafsız gözle bakamıyor ? . Sizi bilmiyorum ama ben kendi adıma ailesine çok düşkün bir insanım.Ben bir insanın annesinin veya babasının ölümüne ahiret inancı olmadan nasıl katlanabildiğine bir cevap bulamadım.

İnanç tam da budur işte..Acının,yaranın üzerine sürülen bir merhem..

Sizin gibilerin birşeye inandığı filan yok..Hepiniz,çevrenizin inancını devam ettiren robotlarsınız/kölelersiniz sadece..Acılarınızı az da olsa dindirecek olan inancınızı,ölümüne savunan aptallarsınız..

Azıcık kafan çalışsa senin,ahireti biraz düşünürsün..Memeleri yeni çıkmış ergen kızları,baldırını açan allahı,içinden şarap akan ırmakları düşün..Bizimle kafayı bozacağına,az düşün..

tarihinde NOLAN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sen her olayı İslam İslam açısından değerlendirirsen ben de İslam'ın ne mal olduğunu ortaya koyarım. Tabii sana göre İslam'ın ne olduğunu göstermek hep saldırı. İnsanları bu elemden kurtaracak olan İslam'mış! Yalanla neyi kurtaracak İslam? Neden İslam değil de budizm veya hinduizm kurtarmıyor sana göre?

Evet bencilsiniz ve her olaya kendi açınızdan bakıyorsunuz, empati kurma yeteneğinden yoksunsunuz. Eğer öyle olmasaydı İslam denen rezil bir din savunmaz, her olayda İslam'ı öne sürmezdiniz.

Tabii ki değil, ben sadece sizin düşünce yapınızı gösteriyorum.
Senin inancına göre hayatta en sevdiğin kişi eğer Muhammed'e inanmazsa cehenneme atılıp sonsuza kadar yakılmayacak mı? Böyle manyakça bir şey söyleyen bir dine hangi mantıkla inanıyorsun?

Senin kendi düşüncesi olmayan tek gayesi İslama saldırmak olan bir moron olduğunu düşünmeye başladım.İslamı öne sürmekten bahsediyorsun hala ulan gerizekalı sana diyorum ki İslam böyle bir kapı açmış,siz İslama inanmayanlar olarak nasıl dayanabiliyorsunuz buna.Cevabını aradığım bu şey sadece bu ama sen gidip bana ama İslam böyle İslam şöyle diyorsun.Bu tamamen salt İslam düşmanlığıdır.Sen tezini savunmuyor antitezine saldırıyorsun.Sorun şu ki "saldırıyorsun".Boş beleş nefret kusup saldırmak yerine çürütmeye çalışsan anlardım ama şuan sadece ipini koparmış dana gibisin.

Benim inancıma göre tam olarak böyle ve sevdiğim,sözümün geçtiği herkese bunu net bir şekilde anlatıyorum.Sadece anlatmıyorum,kanıtlarını da sunuyorum ki tam bir inanç sahibi olsun taklidi iman cahilliğine düşmesin.Neyse seni kaale aldığım her mesajımda saygıdan uzaklaşıyorum.Dolayısıyla kaale almamak en makulü.

İnanç tam da budur işte..Acının,yaranın üzerine sürülen bir merhem..

Sizin gibilerin birşeye inandığı filan yok..Hepiniz,çevrenizin inancını devam ettiren robotlarsınız/kölelersiniz sadece..Acılarınızı az da olsa dindirecek olan inancınızı,ölümüne savunan aptallarsınız..

Azıcık kafan çalışsa senin,ahireti biraz düşünürsün..Memeleri yeni çıkmış ergen kızları,baldırını açan allahı,içinden şarap akan ırmakları düşün..Bizimle kafayı bozacağına,az düşün..

Ne güzel söylemişsin...İnancın bütün yaraların merhemi olduğunu bilmene sevindim kullanmanı umarım :) Sana şu hikayeyi anlatayım ; Bir insan düşün öksürüyor,kusuyor,titriyor ve daha bir sürü belirti gösteriyor ama inat edip doktora gitmiyor.Bu adam iyileşebilir mi ? Bir kere inadını kırıp doktora gitse vay canına bu adam gitti gidiyor hemen ilaç tedavisine başlanır.Yani diyeceğim o ki : Sen hasta olduğunu kabul etmedikçe tedavin de imkansız.

Gelelim diğer sözlerine İslamın insanı rahatlattığı su götürmez bir gerçek ancak İnsanların İslama inanma sebepleri bu değil.Aslına bakarsan geniş pencereden bakınca İslam insanları rahatlatıyor ve farklı bir perspektif sunuyor.Ama anlık olarak bakarsak siz ateistlere 5 vakit namaz yok,oruç yok,kızlarla iletişimine dikkat et diyen bir engel yok vs vs yokda yok.Sanki siz biraz daha rahat ve özgür gibi duruyorsunuz dimi ? Evet anlık bakarsak öyle.Ama geniş açıdan resmi çektiğimizde aynen senin dediğin gibi İslam tam bir merhem.

Ahireti de,Allahı da,İslamı da sen 1 sorguladıysan ben 5 sorguladım emin ol.Ama ne bu kainatın sahipsiz olduğu kadar salakça bir sonucu,ne bu kainatın sahinin sadece bu kainatı yaratıp elini eteğini çektiği gibi saçma bir inancı,nede ahiretin olmaması kadar saçma bir mantığı çıkarmadım.

Gelelim senin uydurma ayetlerine imzanda ayetleri kesmeyi kırpmayı ne kadar sevdiğin açıkca görünüyor.Ayetleri düşünmeden yazan bir düz mantıksın.

Sitelerde Paylaş

.İnancın bütün yaraların merhemi olduğunu bilmene sevindim kullanmanı umarım :)

Acı insanı olgunlaştırır..Bilgi insanı özgürleştirir..Siz anlamazsınız bunları..Sizin beyniniz küflü..

Din afyondur diyoruz,iyi söyledin diyor dindar..Ben buna gerizekalı demeyeyim de,ne diyeyim dostlar :D

Din sigara gibidir mry..İçince keyif alırsın,hep içmek istersin ama hayatını mahveder bu pislik..Din de böyledir..Hep namaz kılmak istersin,hep dua edersin ama hayatın heba olur..Beynini çalıştırmayı dene..Bize de burada ukalalık yapma..Seni yeriz burada,ham yaparız :D

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...