Jump to content

Recommended Posts

Burası ateist forumsa evrim rehberi başlığı gibi en tepede sabit duracak tanrının neden olamayacağına dair iki başlık daha açmalısınız.Çünkü biçok gereksiz ve tekrarlayıcı tartışmanın son bulacağına emin olabilirsiniz.Çünkü tartışmaların çoğu bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor.Bu başlıkların ne olacağını sorarsanız,birincisi kuantum deneyi diğeri ise evren teorileri olmalı.Çünkü insanların ve benim tanrının varlığına dair kanıt yada ipucu olarak sunduğu iki argüman bu.Burada arkadaşların bazıları çift yarık deneyini bozan şeyin gözlem aleti olduğunu söylemişti.Bu mantıklı ama bu neden deneyi yapanların aklına gelmedi?neden onca fizikçi bunu düşenemedi de forumdakiler buldu.gerçi benim de aklıma gelmişti bu.hatta siz de söyleyince intrnette araştırayım dedim hiçbir argüman yok.Boğaziçindeki fizik profesörü bile cevap veremedi.İkincisi ise çoklu evrenler.Sonsuz sayıda evren varsa eğer,işte bu tanrının olmadığının kesin kanıtıdır.Çünkü dünyanın oluşması için tanrının bu kadar büyük bir evren denilen mekanizmaya ihtiyacı olabilir çünkü evrenin herbir parçası birbirini etkiliyor diye biliyorum.Zaten bu kadar büyük bi evrene gerek yoktu açıklaması da mantıklı değil çünkü tanrıya zorluk olmadığı gibi ,güneş sistemi kadar bi evren de olmazdı.Bilg.oyununda mekanın diğer ucuna gittiğinizde takılmanız gibi komik olurdu.Teleskopla Gökyüzüne baktığınız zaman sınırın ötesindeki tanrıyı görmeniz gerekirdi.Ama sonsuz evren işi değiştirir.Çünkü sonsuz sayıda evren beceriksizliktir.çünkü tek bir evren dışında hiçbirşeyin olmaması tanrıya delildir.tektir çünkü.ama bence evren sonsuz sayıda.bu teorimi destekleyen bi kanıt olmayabilir günümüzde ama ileride eminim sonsuz evren kabul görecek.sonsuzluk kavramı da mantıklı gelmezdi ama birinin dediği gibi matematikte sonsuzluk olduğuna göre neden inanmayalım.Benim inancımı sorarsanız,ne tanrıya inanacak kadar aptal ne de inkar edecek kadar kalpsizim.

tarihinde Ateş seni çağırıyor tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 47
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Matematikte sonsuz bilinmeyen ,hesaplanamayan demektir.kısaca matematikte aslında sonsuzluk yoktur .sonsuzluk,kusursuzluk,mükemmellik gibi kavramlar kendi içlerinde çelişirler bu onları olanaksiz konumuna düşürür

Enerji yoktan var edilemez ve vardan da yok edilemez ise (ve şuan var olduğuna göre) enerjinin sonsuz yani hep var olduğunu söyleyebilir miyiz?

Sitelerde Paylaş

Sonsuz olan konumundan kastini anlayamadim. Varligi sonsuzdan gelip sonsuza gidiyor demistim.

Sayın BabyKnightt varlığı konusunda size katılıyorum ancak bildiğiniz gibi evrenimiz bir noktadan patlamıştir. Henüz öncesi durum hakkında bilgimiz yok ,planck zamanı öncesi bu evrende madde yok enerji var ve bu enerji dalgalanma sonucu ortaya çıktı.ayrıca evrendeki maddelerin toplamı " 0 " olduğuna göre demekki bir noktada kırılma yaşanmış .evrende sonsuz madde yok sadece sayamiyoruz.

Evrenimiz üç boyutlu bir evren bir vacuumla oluşmuş bir evren.

peki 4 boyutlu bir evren olsa yada daha fazla yanımızda yada iç içe carpismis bir evren olsa ve fark edemiyorsak farklı bir dalgalanma farklı bir boyut yaratamazmi?

Örneğin karamadde ,kara madde fotonla etkileşime nadiren giriyor .yer çekimini etkiliyor.

Bu varlığın bizimle aynı enerjiden oluştuğu söylenebilirmi ? Yada hiç etkileşime girmeyen dalgalanmalar vs. Gibi

Örnek matematik ,doğal sayılar ;1,2,3,4,5..

Roma sayıları ; l,ll,lll,lv,v ...

Aynı sistemin etkilesime girmeyen farklı şekilleri .

Varlığı sonsuzdan geliyor evet ama kuantum dalgalanmalari aynımi ? Söylemek istediğimi anlatabilmisimdir umarım

saygılar

tarihinde ateistdusunce tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Burası ateist forumsa evrim rehberi başlığı gibi en tepede sabit duracak tanrının neden olamayacağına dair iki başlık daha açmalısınız.Çünkü biçok gereksiz ve tekrarlayıcı tartışmanın son bulacağına emin olabilirsiniz.Çünkü tartışmaların çoğu bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor.Bu başlıkların ne olacağını sorarsanız,birincisi kuantum deneyi diğeri ise evren teorileri olmalı.Çünkü insanların ve benim tanrının varlığına dair kanıt yada ipucu olarak sunduğu iki argüman bu.Burada arkadaşların bazıları çift yarık deneyini bozan şeyin gözlem aleti olduğunu söylemişti.Bu mantıklı ama bu neden deneyi yapanların aklına gelmedi?neden onca fizikçi bunu düşenemedi de forumdakiler buldu.gerçi benim de aklıma gelmişti bu.hatta siz de söyleyince intrnette araştırayım dedim hiçbir argüman yok.Boğaziçindeki fizik profesörü bile cevap veremedi.İkincisi ise çoklu evrenler.Sonsuz sayıda evren varsa eğer,işte bu tanrının olmadığının kesin kanıtıdır.Çünkü dünyanın oluşması için tanrının bu kadar büyük bir evren denilen mekanizmaya ihtiyacı olabilir çünkü evrenin herbir parçası birbirini etkiliyor diye biliyorum.Zaten bu kadar büyük bi evrene gerek yoktu açıklaması da mantıklı değil çünkü tanrıya zorluk olmadığı gibi ,güneş sistemi kadar bi evren de olmazdı.Bilg.oyununda mekanın diğer ucuna gittiğinizde takılmanız gibi komik olurdu.Teleskopla Gökyüzüne baktığınız zaman sınırın ötesindeki tanrıyı görmeniz gerekirdi.Ama sonsuz evren işi değiştirir.Çünkü sonsuz sayıda evren beceriksizliktir.çünkü tek bir evren dışında hiçbirşeyin olmaması tanrıya delildir.tektir çünkü.ama bence evren sonsuz sayıda.bu teorimi destekleyen bi kanıt olmayabilir günümüzde ama ileride eminim sonsuz evren kabul görecek.sonsuzluk kavramı da mantıklı gelmezdi ama birinin dediği gibi matematikte sonsuzluk olduğuna göre neden inanmayalım.Benim inancımı sorarsanız,ne tanrıya inanacak kadar aptal ne de inkar edecek kadar kalpsizim.

Dini masallardan sıkılınca biraz da bilimsel masallar dinleyeyim demenin masalı masallıktan çıkardığı, daha gerçekçi yaptığı yok. :)

Masalları dinleyince hoş gelen hikayeleri mantıklı bulup, ileride eminim bu kabul görecektir diye ilgili fikrin doğruluğu savunulamaz.

İlgili masalın diğer masalın açıklayamadığı durumları nasıl açıkladığını, nasıl daha tutarlı açıkladığını ortaya koyarsan o masala inanmak için bir kaç nedenimiz olur.

Başka biri gelip benim masalım şu şu sebeplerden dolayı daha güzel derse onun da nedenlerine bakar, mantıklı gelirse o masala geçiş yapar, onu anlatmaya başlarız.

Hele önce bir gerekçeleri görelim.

Çift yarık deneyinde gözlem aleti ne? Ekran mı? Gözlem aleti nasıl bozuyor? Tek yarık iken bozmuyor ama çift yarık iken bozmaya mı karar veriyor?

Fizik profesörü buna ne cevap vereceğini bilemez tabi ki, saçmadır çünkü.

Sonsuz sayıda evren, Tanrı fikrinden farksızdır. Hikayenin A sürümüne karşı, B sürümünün ortaya konmasıdır. Neyi çözmektedir? Çözmekten öte daha fazla karmaşa katarak içinden çıkılmaz bir hale getirmektedir. Occam'ın usturası gereği kesilip atılması gerekir, daha sade, daha az varsayıma, daha az kabule dayalı açıklamalar tercih edilmelidir.

Sitelerde Paylaş

Ben bu ateistleri anlayamıyorum..Kimisi Tanrı bilimsel bir varsayım, hatta varsayım bile değildir der, ama evrim teorisi gibi bilimsel bir teoriyi Tanrı ya karşı kullanır. Evrim var Tanrı yok, Tanrı nın olmasına gerek yok gibi bir argümandır bu.. Yahu Tanrı yoksa yoktur bunu evrimle teyit etmek zorunda mısın eyyy ateist?

Sitelerde Paylaş

Ben bu ateistleri anlayamıyorum..Kimisi Tanrı bilimsel bir varsayım, hatta varsayım bile değildir der, ama evrim teorisi gibi bilimsel bir teoriyi Tanrı ya karşı kullanır. Evrim var Tanrı yok, Tanrı nın olmasına gerek yok gibi bir argümandır bu.. Yahu Tanrı yoksa yoktur bunu evrimle teyit etmek zorunda mısın eyyy ateist?

Tanrı'nın bir zırva olduğunu anlamak için evrim teorisine ihtiyacımız yok..Evrim teorisi olmasaydı da,biz yine Tanrı bir zırvadır derdik..

Evrim,Dünya'da canlılığa etki eden bir gücün olmadığını,canlıların ortak atadan meydana geldiğini bilimsel olarak kanıtlamıştır..Toplumsal olayları analiz etmek için,evrim bu bakımdan çok önemlidir..Yalnız,Tanrı'yı bilime ihtiyaç duymadan da ilga edebiliriz..Mantıkla,mitoloji veya tarihle bunu yapabiliriz..

tarihinde NOLAN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Burası ateist forumsa evrim rehberi başlığı gibi en tepede sabit duracak tanrının neden olamayacağına dair iki başlık daha açmalısınız

Bu forum tepeden tırnağa tanrının neden olmadığı (olmayacağı değil) yazısıyla dolu. Ayrıca bir kaç tanesini de tepeye asmak bence gereksiz... Zaten asa asa ana sayfada tartışma başlığı kalmayacak...

Sitelerde Paylaş

Tanrı'nın bir zırva olduğunu anlamak için evrim teorisine ihtiyacımız yok..Evrim teorisi olmasaydı da,biz yine Tanrı bir zırvadır derdik..

Evrim,Dünya'da canlılığa etki eden bir gücün olmadığını,canlıların ortak atadan meydana geldiğini bilimsel olarak kanıtlamıştır..Toplumsal olayları analiz etmek için,evrim bu bakımdan çok önemlidir..Yalnız,Tanrı'yı bilime ihtiyaç duymadan da ilga edebiliriz..Mantıkla,mitoloji veya tarihle bunu yapabiliriz..

Nasıl anlıyorsun mesela Tanrı nın bir zırva olduğunu? Anlıyor musun inanıyor musun Tanrı nın bir zırva olduğuna?

Gerçi bir ateistin Tanrı yoktur demesi için bir şeye ihtiyacı yoktur, teistin vardır değil mi?

Teist Tanrı vardır diyorsa bunu gösterebilmeli, gösteremiyorsa yoktur Tanrı.

Peki mesala bir teist evrimin canlılığı nasıl oluşturduğunu görmek istese..Göremiyorsa ve gösterilmiyorsa evrim yok mudur?

Konu başka aslında, genel olarak eleştirdiğim nokta , ateist,Tanrı bililmsel değildir der ama Tanrı nın olmadığını bilimle göstermek ister..

Sitelerde Paylaş

Nasıl anlıyorsun mesela Tanrı nın bir zırva olduğunu? Anlıyor musun inanıyor musun Tanrı nın bir zırva olduğuna?

Gerçi bir ateistin Tanrı yoktur demesi için bir şeye ihtiyacı yoktur, teistin vardır değil mi?

Teist Tanrı vardır diyorsa bunu gösterebilmeli, gösteremiyorsa yoktur Tanrı.

Peki mesala bir teist evrimin canlılığı nasıl oluşturduğunu görmek istese..Göremiyorsa ve gösterilmiyorsa evrim yok mudur?

Konu başka aslında, genel olarak eleştirdiğim nokta , ateist,Tanrı bililmsel değildir der ama Tanrı nın olmadığını bilimle göstermek ister..

İnanan sensin..Biz inanmayız..Biliriz,öğreniriz,düşünürüz,anlarız..

Teistlerin tanrılarını kanıtlayamamaları yüzünden,bizler ''tanrı yoktur'' demeyiz..Bu kadar basit değil bu iş..

Tanrı'nın olamıyacağı,Tanrı'ların özellikleri ile Evren'in özellikleri kıyas yapılarak anlaşılabilir..Buradan anlayacak kapasiteniz yoksa,Tanrı kavramını yok eden evrim teorisini öğrenebilirsiniz..Buradan da birşey anlamadıysanız,mitoloji okuyarak belki birşeyler anlarsınız..Buradan da bir sonuç çıkaramadıysanız,Tanrı'yı mantığınızla çürütebilirsiniz..Bunu da yapamıyorsanız,yapacak birşey yok :)

Sitelerde Paylaş

Teistlerin tanrılarını kanıtlayamamaları yüzünden,bizler ''tanrı yoktur'' demeyiz..Bu kadar basit değil bu iş..

Tanrı'nın olamıyacağı,Tanrı'ların özellikleri ile Evren'in özellikleri kıyas yapılarak anlaşılabilir..Buradan anlayacak kapasiteniz yoksa,Tanrı kavramını yok eden evrim teorisini öğrenebilirsiniz..Buradan da birşey anlamadıysanız,mitoloji okuyarak belki birşeyler anlarsınız..Buradan da bir sonuç çıkaramadıysanız,Tanrı'yı mantığınızla çürütebilirsiniz..Bunu da yapamıyorsanız,yapacak birşey yok :)

Siz de akılin sunduğu doğrulara inaniyorsunuz!

Hiçbir şeye inanmayiz demeyin lütfen.Bal gibi de inaniyorsunuz!Akılin sunduğunun dışında bir evren tasavvuru da var,yani beş duyu dışında bir evrenden bahsediyorsunuz ki bu da metafizik alana atılan bir adimdir.Melekler cinler masal dersiniz 11 boyutlarla,membranlarla,paralel evrenlerle sohbet edersiniz.Kanıt mi?Yok tabiki.Olsa bile aklımızın ilkeleri ne kadar doğru?Doğru olduğuna inanmak zorundasınız!

Sitelerde Paylaş

Tanrı kavramını yok eden evrim... :)

Tanrı bilimsel bir varsayım değil ise bilimsel bir teori olan evrim nasıl Tanrı yı yok edebilir?

Sitelerde Paylaş

Siz de akılin sunduğu doğrulara inaniyorsunuz!

Hiçbir şeye inanmayiz demeyin lütfen.Bal gibi de inaniyorsunuz!Akılin sunduğunun dışında bir evren tasavvuru da var,yani beş duyu dışında bir evrenden bahsediyorsunuz ki bu da metafizik alana atılan bir adimdir.Melekler cinler masal dersiniz 11 boyutlarla,membranlarla,paralel evrenlerle sohbet edersiniz.Kanıt mi?Yok tabiki.Olsa bile aklımızın ilkeleri ne kadar doğru?Doğru olduğuna inanmak zorundasınız!

Al işte..Anlamıyor ki..İnanmıyoruz diye bağırıyoruz adeta ama kafası almıyor insanların..

Başka bir evrenden de bahsediyormuşuz..Bizim adımıza evren yarattı herif..Eeeee..O evrende, memeleri tomurcuklanmış bebelerde var mı?Yoksa gitmem oraya :)

Tanrı kavramını yok eden evrim... :)

Tanrı bilimsel bir varsayım değil ise bilimsel bir teori olan evrim nasıl Tanrı yı yok edebilir?

Sizin gibi insanlara tanrının olamıyacağını anlatmak adına,bilimsel bir teoriyi işaret ediyoruz sadece..Buna rağmen,ısrarla tanrı tanrı diyorsunuz..Sonra da inananlar şöyle böyle dediğimizde, tepki veriyorsunuz bize..

Gökdelenin çatısından atlarım diyen birine,yerçekimini unutma demeliyiz :)

Tanrı var diyene de,evrim teorisini unutma demeliyiz :)

Sitelerde Paylaş

Al işte..Anlamıyor ki..İnanmıyoruz diye bağırıyoruz adeta ama kafası almıyor insanların..

Başka bir evrenden de bahsediyormuşuz..Bizim adımıza evren yarattı herif..Eeeee..O evrende, memeleri tomurcuklanmış bebelerde var mı?Yoksa gitmem oraya :)

Sizin gibi insanlara tanrının olamıyacağını anlatmak adına,bilimsel bir teoriyi işaret ediyoruz sadece..Buna rağmen,ısrarla tanrı tanrı diyorsunuz..Sonra da inananlar şöyle böyle dediğimizde, tepki veriyorsunuz bize..

Gökdelenin çatısından atlarım diyen birine,yerçekimini unutma demeliyiz :)

Tanrı var diyene de,evrim teorisini unutma demeliyiz :)

Gökdelenden atlayan adam paraşüt takmışsa ona yer çekiminden bahsetmene gerek yok, zira paraşütü yer çekimini bildiğinden takmıştır.

Siz şunu unutuyor ve kendinizi kaptırıyorsunuz; adam Tanrı nın var olduğuna "inanıyorum" diyor siz ise var olduğuna "inanmıyorum" diyorsunuz.

Ortaya 3. tekil şahıs makyajı ile çıkıp Tanrı gerçekten yok demek varsa Tanrı yı, veya var olduğuna inanan şahsın inancını yok etmez.

Daha açık bir şekilde yazacak olursam, evrim, en fazla adem-havva masalını rafa kaldırır, fazlası değil...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...