Jump to content

Recommended Posts

• İleti 47
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

• 2 weeks later...

Başlık ve yorum yazamıyorum henüz buraya fikrimi yazayım

Evrim için tasavvuf ehlinin bakışına. Evrim teorisinin kurucusu kabul edilen Darwin’den (1809-1882) yaklaşık bir asır önce Anadolu’da yaşamış olan Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri (1703-1772), canlı yaşamda bir “evrim” sözkonusu olduğunu Marifetnâme isimli eserinde şu sözlerle açık biçimde özetlemiştir: “Hak Teala’nın emir ve tesiri ile felekler ve yıldızlar hareket edip, dört unsuru istihale (evrim) ile birbirine karıştırıp yoğurmuşlardır. Böylece, önce madenler, sonra bitkiler, daha sonra hayvanlar meydana gelmiştir. Hayvan kemalini bulduğunda insan zahir olmuştur. Bu bileşik cisimlerin dört mertebesi arasında yani maden, bitki, hayvan ve insan arasında aracı bileşik cisimler de vardır. Madenler ile bitkiler arasında vasıta ve geçit olan mercandır… Bitkiler ile hayvanlar arasında geçit hurma ağacıdır. Çünkü o bitki olmasına rağmen hayvan gibi erkeğine yakın olmadıkça (döllenme olmayıp) neticesi hurma olmaz. Hayvanlar ile insanlar arasında geçit olanların en açığı maymundur. Çünkü bütün organları, kıl ve kuyruğundan başka dışı ve içi insana benzer. Mercan, hurma ağacı ve maymun gibi maden, bitki, hayvan ve insan arasında geçit olanların varlıklarındaki hikmet, her birinin kendi mertebesi aşağısından son yükseklik derecesine ulaşması, varlıklardaki mertebelerin o silsile yoluyla tertip edilmesi ve insanlık mertebesinde nihayet bulmasıdır. Zamanın devretmesinin tamamlayıcısı ve cihan varlıklarının özü insanın var olmasıdır. Yedi yüksek babanın (felekler) ve dört aşağı ananın (anasır-ı erba’a) ve üç bileşik cisimlerin (mevalid-i selase) neticelerinin özü insan bedenidir. Belki iki cihandan sebep ve gaye, ancak hazret-i insandır…

Sitelerde Paylaş

Başlık ve yorum yazamıyorum henüz buraya fikrimi yazayım.........

Müslümansınız ve evrim teorisinin dininizle çelişmediğini söylemeye çalışıyorsunuz galiba..Evrimle ilgili konular mevcut,oralara yazabilirsiniz fikirlerinizi..

Bir insan hem evrimi kabul edip,hem de bir tanrıya/yaratıcıya iman edemez..Bu saçmalığın daniskasıdır..

Evrim,''yaratma devam ediyor'' der..Tanrı ise,''yarattım'' der..Bu paradoksu anlamanız dileğiyle..

Sitelerde Paylaş
  • 7 months later...

Reklamlar forumun tek gelir kaynağıdır, o nedenle sürdürülecektir. Ara sıra da olsa tıklamanız gelire katkı sağlar.../ tıklıyoruz zaten...

Pek kabul görüleceğini zannetmiyorum ama belki ileride olabilir...

SADECE ATEİSTLER GRUBU

SADECE TEİSTLER GRUBU

SADECE DEİSTLER GRUBU

SADECE AGNOSTİKLER GRUBU vs....

gibi her üyenin grup seçebilme özelliği olmasını isterdim... Saygılar...

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...