Jump to content

Oruç neden var?

Recommended Posts

Peki diğer beldelerde ne olmasını gerektirir?

Sevgili abim, bir şey olmasını gerektirmez. Kuran coğrafya kitabı değil. Belde belde tasnif yapıp, maddeler halinde sıralamıyor. Yok böyle bir şey.

Diğer beldelerde ne varsa vardır. Gidilir, görülür, eğer ayet ve hadisle tasrih edilmemiş bir durum varsa, genel hükümler, icma, kıyas, muhakeme vesair yollarla bir hükme konu edilir. Bin küsur yıldır yapılan bu.

Yoksa yeryüzünde mevcut milyarlarca fenomeni/durumu, 600 sayfalık bir kitapla karşılayamazsınız madde madde. Ama o kitabın öngördüğü kriterlerde sonradan tasnif edebilirsiniz.

Aslında insanların yaşadığı beldelerin yüzde doksanında şafak ve günbatımı vardır, pratik yönden pek bir sorun yok yani.

Umarım sorunu doğru anladım.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 117
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sevgili abim, bir şey olmasını gerektirmez. Kuran coğrafya kitabı değil. Belde belde tasnif yapıp, maddeler halinde sıralamıyor. Yok böyle bir şey.

Diğer beldelerde ne varsa vardır. Gidilir, görülür, eğer ayet ve hadisle tasrih edilmemiş bir durum varsa, genel hükümler, icma, kıyas, muhakeme vesair yollarla bir hükme konu edilir. Bin küsur yıldır yapılan bu.

Yoksa yeryüzünde mevcut milyarlarca fenomeni/durumu, 600 sayfalık bir kitapla karşılayamazsınız madde madde. Ama o kitabın öngördüğü kriterlerde sonradan tasnif edebilirsiniz.

Aslında insanların yaşadığı beldelerin yüzde doksanında şafak ve günbatımı vardır, pratik yönden pek bir sorun yok yani.

Umarım sorunu doğru anladım.

600 sayfacılık kitapta oruçtan daha önemli konular var mesela Muhammed'e hangi kadınların helal olduğu, kadınları sırayla mı yoksa kafasına göre mi ziyaret edeceği, Muhammed'e evlatlığının karısı ile göklerde nikah kıymak gibi. Bir de bol bol tekrar var mesela bir dişi deve masalı tam 5 surede tekrar tekrar anlatılmış.

Sitelerde Paylaş

Bunlar çözüm değil. Sonuçta sınırlı bir kaynak ile sınırsız sayıdaki olay ve durumlara referans vermek durumundasınız. Hangi formatta düzenlenirse düzenlensin.

Allah Muhammed'le evlatlığının karısını nikahlarken ve sadece ona mahsus olmak üzere mehirsiz kendini veren kadınları helal ederken hangi durumlara refereans vermiş oluyor?

Sitelerde Paylaş

Allah Muhammed'le evlatlığının karısını nikahlarken ve sadece ona mahsus olmak üzere mehirsiz kendini veren kadınları helal ederken hangi durumlara refereans vermiş oluyor?

Evlatlıkların boşadıkları kadınlarla evlenmenin helal olduğuna referans vermiş oluyor.

İslam hukukuna göre evlatlık bir statü değildir. Kişiler arasında akrabalık ve miras ilişkisi yaratmaz.

De, tartıştığımız bu değildi. Lütfen argümana bağlı kalalım. Laf yarıştırmıyoruz burada. En azından benim amacım laf sokmak değil. Ona göre gelin.

Sitelerde Paylaş

Evlatlıkların boşadıkları kadınlarla evlenmenin helal olduğuna referans vermiş oluyor.

İslam hukukuna göre evlatlık bir statü değildir. Kişiler arasında akrabalık ve miras ilişkisi yaratmaz.

De, tartıştığımız bu değildi. Lütfen argümana bağlı kalalım. Laf yarıştırmıyoruz burada. En azından benim amacım laf sokmak değil. Ona göre gelin.

Yani halihazırda bir kaç karısı varken bir de evlatlığının karısını alması senin için hiç problem değil. Bunu normal bir insan yapsa kim bilir neler söylerdin ama Muhammed yapınca sorun olmuyor aksine savunulmayı hakkediyor, değil mi?

İşte din insanı böyle bozar, en çarpık durumları bile normal görmesini sağlar hatta savundurtur.

tarihinde sağduyu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İslam dininin insanlığa verdiği en büyük zararlardan biri, evlatlık kurumunu yok edip onun yerine besleme, yanaşma kavramını yerleştirmiş olmasıdır. Anne babasını kaybeden bir çocuğa artık ömür boyu anne baba diyebileceği birilerini haram etmiştir. Yerin dibine batsın böyle din. Bu zavallı çocukların ne suçu günahı vardı bunlara bu kötülüğü yapacak şerefsizler! Bir tik keyfi için, dallamanın teki gençliğini yaşlı bir dulla çürüttü, kırkından sonra kız verdik kadın verdik bir halt beceremedi, belki bu beni tahrik eder diye evlatlığının karısına sulandı, hadi son olarak bunu da verelim bakalım bir halt yiyebilecek mi diye insanlığa bu kötülüğü, yetim öksüzlere bu kötülüğü yaptınız alçaklar!

Bunları besleme diye, yanaşma diye evlere alma yolu açıldı ve bu bir büyüsün, ohşşş kütür kütür olur diye bu çocuklara ağız suyu akıtma dönemi açtınız, pis ahlaksız yobazlar.

Sizden en kadar nefret edilse az gelir. Sizin gibi insanlık düşmanı az çıkmıştır tarihte. Bir Angelina sizin yanınıza bile gelmez, sizinle kıyaslamak insanı hamamböceğiyle kıyaslamak gibi olur ama, bir sizin yaptığınıza, bir onun yaptığına bakın. Dünyanın her yerinden kaç tane evlatlığı var. Hepsi de tüm miras haklarından yararlanacak.

Bir de insanız diye geçiniyorsunuz. Siz neee, insanlık ne.

Sitelerde Paylaş

oh beleş peygamber yok bedava cennet git tecavüz et cennet git adam öldür cennet neden bilmiyordu, biz biliyorduk suçumuz ne her yere göndermemesi adaletsizlik. Halbuki sonsuz adalet ????? :huh:

İsra 15 ayetinde yük taşımaz, yük taşıyan, başkasını yükünü der... herkes bu aleme yüklü gelmiştir elem emel arasında

Yük taşır. hayır şer herkes kendi nefsine rehin edilmiştir.. nefsde insanı inletir..

.şimdi bu yükü insan kendi kendine taşırsa inim inim inler zavallı olarak yaşar..

Ama bu yükünü İmana yüklerse, elini kollunu sallaya sallaya mükemmel yaşar. rahat eder, kimseyi inletmez incitmez..

ama kişi yükünü kendisi taşır İmana yüklemezse, çok inler ve inlerken de, inletir. huzursuz yaşar...

ister kutupta yaşa ister dünyanın göbeğinde yaşa bu durum herkes için geçerlidir...

iman demek (Var Var demektir) Allah var.. peygamberler Allahın varlığını ispata değil beyana gelmişlerdir..

Allahın varlığı ispata muhtaç değildir.. kişi acze düşünce üstün kudrete sarılır yalvarır...

isra 15 de hatta nebase resulen.. hatta peygamber gönderinceye kadar da azap etmeyiz diyor Allah

peygamber gönderilmeyen bildirilmeyen bir kişi, bir adamı keyf için öldürmüş tecavüz etmişse bunlar münferid olaylar.

bunların cezası Resüle bağlı değil, yarın ahiret de gel bakalım diycek, sen beni dünyada asmıştın şimdide ben seni buradan asıcam

diycek yaaaaa

peygamberin irşad ve tenbihlerinden sonra isyan edenlerden alınan intikam, resul gönderilmeyen insanlardan alınmaz, anladın mı?

O bölgede toplum bir inleme yavlarma yakarma ağlama olursa o vakit peygamber tecelli ediyor İnsanlık beni çağırdı inliyor diyor.. kapiş

Sitelerde Paylaş

Deli dindar hadisleri reddettikten sonra, şimdi de eskimoları, izlandalıları, finlandiyalıları, sibiryalıları vs reddediyor :D

Tabii, onlar insan değil, penguen, soğukta başka ne yaşar ki zaten?

delikanlı dindar diycektin herhalde. hahah aaay :D

bir_akil_insan senin rumuzunu telafuz ettiğim zaman, herkese dili sanan deli gömleği giymiş bir kaçık olarak hayal ediyorum seni nedense allah allah hayır olsun inşallah hahah aayy :D

peygamberin irşad ve tenbihlerinden sonra isyan edenlerden alınan intikam, resul gönderilmeyen insanlardan alınmaz, demektir..

bir yere peygamber gönderilmesinin sebebi Oradaki İnsanların ağlaması yalvarması benlik senlikten soyunup semavi cazibeden yardım istemesi hayatlarından hiç memnun olmamasından dolayıdır. ortada biri sorun olursa Allah resul gönderir ve öyle azap edermiş anladın mı?

o yüzden namaz kılmak istemiyorsan ya filandiyanın kuzeyinde yada filandiyada doğmuş olman lazım yada gidip filandiyada yaşaman lazım.. hahahah istersen git orada yaşa...hadi herkes orada yaşasın hahahah nerdeee.... haaa eğer ki orada beşeriyet inler ağlar yalvarırsa Allah orayada resül gönderir. o zaman resülün irşadı ve tenbihinden sonra isyan edenlerden intikam alınır..

peygamberimiz hatemül enbiyadır enbiyanın sonuncusudur..

Nebi: istisnasız bütüüün insanlar kafir.. Bir tek O doğru demektir..

resülse: elçi demektir.

tarihinde Dindarr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

delikanlı dindar diycektin herhalde. hahah aaay :D

bir_akil_insan senin rumuzunu telafuz ettiğim zaman, herkese dili sanan deli gömleği giymiş bir kaçık olarak hayal ediyorum seni nedense allah allah hayır olsun inşallah hahah aayy :D

peygamberin irşad ve tenbihlerinden sonra isyan edenlerden alınan intikam, resul gönderilmeyen insanlardan alınmaz, demektir..

bir yere peygamber gönderilmesinin sebebi Oradaki İnsanların ağlaması yalvarması benlik senlikten soyunup semavi cazibeden yardım istemesi hayatlarından hiç memnun olmamasından dolayıdır. ortada biri sorun olursa Allah resul gönderir ve öyle azap edermiş anladın mı?

o yüzden namaz kılmak istemiyorsan ya filandiyanın kuzeyinde yada filandiyada doğmuş olman lazım yada gidip filandiyada yaşaman lazım.. hahahah istersen git orada yaşa...hadi herkes orada yaşasın hahahah nerdeee.... haaa eğer ki orada beşeriyet inler ağlar yalvarırsa Allah orayada resül gönderir. o zaman resülün irşadı ve tenbihinden sonra isyan edenlerden intikam alınır..

peygamberimiz hatemül enbiyadır enbiyanın sonuncusudur..

Nebi: istisnasız bütüüün insanlar kafir.. Bir tek O doğru demektir..

resülse: elçi demektir.

Deli dindar, finlandiyada sorun olmadığını mı söylüyorsunuz? Sizin uyduruk tanrınızın dininin olduğu her yerde sorun var, kelt tanrılarının olduğu yerde sorun yok demektir bu da. Sizin uyduruk tanrınız, keltlerin uyduruk tanrılarından daha mı sefil diyorsunuz? Yahu hayal dünyanız bile ezik, nasıl insanlarsınız?

Sitelerde Paylaş

Deli dindar, finlandiyada sorun olmadığını mı söylüyorsunuz? Sizin uyduruk tanrınızın dininin olduğu her yerde sorun var, kelt tanrılarının olduğu yerde sorun yok demektir bu da. Sizin uyduruk tanrınız, keltlerin uyduruk tanrılarından daha mı sefil diyorsunuz? Yahu hayal dünyanız bile ezik, nasıl insanlarsınız?

ne diyorsun anlamıyorum keltler vikipedide sonradan hıristiyan olmuşlar diyor..

iranlılarda sonradan müslüman olmuşlar mesela ne demek yani sen ne anlatmak istiyorsun

misyonerler afrikaya gidiyor hazreti İsanın muhabbetini vahşi yerlilere yaymak için. ve netice alıyorlar onlar

neyse ki bu din kendi kendine yayılıyor saliklerinin eline kalsaydı yanmıştı...

bu arada bana sürekli deli diyorsun kafayı mı yedin. :(:lol: gerçi dediğin doğru deli kanlı insanız biz..

dediğin doğru su yolların bozuk beynin sulaşmış senin

Sitelerde Paylaş

ne diyorsun anlamıyorum keltler vikipedide sonradan hıristiyan olmuşlar diyor..

iranlılarda sonradan müslüman olmuşlar mesela ne demek yani sen ne anlatmak istiyorsun

misyonerler afrikaya gidiyor hazreti İsanın muhabbetini vahşi yerlilere yaymak için. ve netice alıyorlar onlar

neyse ki bu din kendi kendine yayılıyor saliklerinin eline kalsaydı yanmıştı...

bu arada bana sürekli deli diyorsun kafayı mı yedin. :(:lol: gerçi dediğin doğru deli kanlı insanız biz..

dediğin doğru su yolların bozuk beynin sulaşmış senin

Deli dindar, yazdıklarınızı ne çabuk unutuyorsunuz.

Finlandiyalılar demek ki hiç hayatlarından bezmemişler, hep mutluymuşlar kelt tanrıları ile. Sizin uyduruk tanrınız buraya peygamber göndermediğine göre, kelt tanrıları kadar bile olamamış, kendi hüküm sürdüğü her yerde pislikten geçilmiyorken, finler mutluluk içindeymiş. Sonradan kandırılmışlar, o ayrı konu.

Muhammed'in masallarına inanınca, her verdiğiniz örnek kendi hayali tanrınıza sövmekten başka kapıya çıkmıyor.

Uyduruk tanrınız gerçekten var olsaydı, eminim ki sizin gibi aklı kıt, severken söven kulları yarattığı güne lanet ederdi.

Sitelerde Paylaş

Deli dindar, yazdıklarınızı ne çabuk unutuyorsunuz.

Cevap: Söyle canım bnm tatlım benm Kız mısın? kafayı takmışsın gibi geliyor bana :)

Finlandiyalılar demek ki hiç hayatlarından bezmemişler, hep mutluymuşlar kelt tanrıları ile. Sizin uyduruk tanrınız buraya peygamber göndermediğine göre, kelt tanrıları kadar bile olamamış, kendi hüküm sürdüğü her yerde pislikten geçilmiyorken, finler mutluluk içindeymiş. Sonradan kandırılmışlar, o ayrı konu.

Muhammed'in masallarına inanınca, her verdiğiniz örnek kendi hayali tanrınıza sövmekten başka kapıya çıkmıyor.

Uyduruk tanrınız gerçekten var olsaydı, eminim ki sizin gibi aklı kıt, severken söven kulları yarattığı güne lanet ederdi.

Cevap: Güzelim benm, bir tanem :) Hayattan bezmek mutsuzluk bugünkü İnsanlarda da mevcuttur ama insanlar Bu hallerinden çok memnundurlar. Anladın mı canım, :) hiiç semavi cazibenin yanından geçmezler, bir yerde din dendi mi bakışlar değişir alaycı bakışlara döner.. daha çok inliycek bugünkü beşeriyet mevzii değil bu söylediklerim bi camiaya bir millete değil bu konuşmam bütün dünya sekenesi üzerine küll halinde,

alakası yok yani bezmekle mutsuzlukla

Sitelerde Paylaş

Oruç, açların halinden anlamak için getirilmiş; bu nedenle ramazan ayında gıda tüketimi artmaktadır. Daha fazla yiyerek açların halinden anlamış oluyoruz?

Ayrıca ramazanda gündüzleri dışarda birşey yemek zorlaştığı için, yolda kalan insana da birşey ikram etmek zorlaşır.

Sitelerde Paylaş

Oruç, açların halinden anlamak için getirilmiş; bu nedenle ramazan ayında gıda tüketimi artmaktadır. Daha fazla yiyerek açların halinden anlamış oluyoruz?

Ayrıca ramazanda gündüzleri dışarda birşey yemek zorlaştığı için, yolda kalan insana da birşey ikram etmek zorlaşır.

nice oruç tutanlar vardır ki bunların alacakları ecir ücret aç ve susuz kalmaktır.

hahahahahha :D

oruçlu olmak demek açlığın zevkiyle aç aramak demektir..

oruç tutamayan kimse tutmadığı O gün ne yemişse sabah öğlen akşam. günlüğü 30 liraysa 30 lira, 100 liraysa 100 lira, bir fakire verecektir.

yani sabah peynir domates salam kaşar pastırma yumurta salata ve içtiğin çayın yarım kilosu da 30 lira...

böyle bir kahvaltı dışar da ne kadardır.. 25-30 lira.. ayır kenara..

öğlenleyin ne yedin ya bugün dışarda yedim 30 lira tuttu.. ayır kenara. sonra kahve içtim 8 lira ayır kenara..

ağzına ne attıysan onun parasını ayırıcan..

iftarda ne yedin.. ağzına layık sevdiğin köfteden yedin, paça, çorba, kahvaltı, hurma, tatlı.. meyve böyle bir sofrayı dışarda nerde yerdin..

yada dışarda gittiğin sofralardan hangisini bu evindeki sofraya tercih ederdin.. onun fiyatı ne kadar 45 lira koy kenara

25+30+8+45=108 lira.. şimdi 108 lirayı yakınlarından yoksa civarından senden fakire vereceksin..

böyle olucak... ne oldu cızzzzzzzz. yaaaaa

peygamber efendimiz zamanında böyleydi... günlüğün kaç liraysa o kadarını fakire verirlerdi tutmayanlar...

bugün 50 lira tutu.. 50 lira vericen

yarın günlüğün 100 lira tuttu. 100 lira vericen.. yaaa koca islam medeniyeti..

Din : asıldır

hakiki Medeniyet : Onun şubesidir

Sitelerde Paylaş

nice oruç tutanlar vardır ki bunların alacakları ecir ücret aç ve susuz kalmaktır.

hahahahahha :D

oruçlu olmak demek açlığın zevkiyle aç aramak demektir..

oruç tutamayan kimse tutmadığı O gün ne yemişse sabah öğlen akşam. günlüğü 30 liraysa 30 lira, 100 liraysa 100 lira, bir fakire verecektir.

yani sabah peynir domates salam kaşar pastırma yumurta salata ve içtiğin çayın yarım kilosu da 30 lira...

böyle bir kahvaltı dışar da ne kadardır.. 25-30 lira.. ayır kenara..

öğlenleyin ne yedin ya bugün dışarda yedim 30 lira tuttu.. ayır kenara. sonra kahve içtim 8 lira ayır kenara..

ağzına ne attıysan onun parasını ayırıcan..

iftarda ne yedin.. ağzına layık sevdiğin köfteden yedin, paça, çorba, kahvaltı, hurma, tatlı.. meyve böyle bir sofrayı dışarda nerde yerdin..

yada dışarda gittiğin sofralardan hangisini bu evindeki sofraya tercih ederdin.. onun fiyatı ne kadar 45 lira koy kenara

25+30+8+45=108 lira.. şimdi 108 lirayı yakınlarından yoksa civarından senden fakire vereceksin..

böyle olucak... ne oldu cızzzzzzzz. yaaaaa

peygamber efendimiz zamanında böyleydi... günlüğün kaç liraysa o kadarını fakire verirlerdi tutmayanlar...

bugün 50 lira tutu.. 50 lira vericen

yarın günlüğün 100 lira tuttu. 100 lira vericen.. yaaa koca islam medeniyeti..

Din : asıldır

hakiki Medeniyet : Onun şubesidir

iyi .. 1 ay boyunca tutarsam ?? boku yedi fakirler ? :D

tutmasam bile anca 1 ay sayemde doyacaklar ? 11 ay boyunca??? gebersinler açlıktan ?

la allah oruç tutun-aç kalın demek yerine o bir ay boyunca hergün fakirleri doyurun dese...tamam dicem az mantıklı olacak ama...o da yok malesef allahında !!!

Sitelerde Paylaş

iyi .. 1 ay boyunca tutarsam ?? boku yedi fakirler ? :D

tutmasam bile anca 1 ay sayemde doyacaklar ? 11 ay boyunca??? gebersinler açlıktan ?

la allah oruç tutun-aç kalın demek yerine o bir ay boyunca hergün fakirleri doyurun dese...tamam dicem az mantıklı olacak ama...o da yok malesef allahında !!!

Kuranı kerimde 1 yerde hac emri.. bir iki yerde oruç emri 32 yerde namaz emri 72 yerde infak emri vardır. yani düşeni kaldırın emri vardır. :) sen kuranın cahili kalmış nefsine uymuş etrafındakiler aç kalmışsa bu dinin ne şucu var yaa

sen bal kaymak binbir çeşit değişik peynirler en güzel etler yemekler mezeler mükellef sofralarda otururken yerken, yakınların hatta belki kardeşin abin kendi evinde

parasının yettiği yemeklerle taze kaşar bal tereyağ ezine peyniri. taze fasulye, kabak yoğurt yerse

bu dinin ne sucu var yaa...

bu din der ki dertleri taksim edin sefalarınızıda birbirinize takdim edin der.

sen bırak fakiri canım nerde fakir var.....

dilenci istemeye alışmıştır nasıl olsa bulur.. asıl dilincilik yapmayan sen mükellef sofralarda yemekler yerken yakının evde dolma yahut tavuk pirzola yesin.. ondan sonra gel bu dine dil uzat...

sonra Allah oruç ibadetiyle herkesin eşit olmasını ister.. oruç ibadeti gösteriri ki Allahın muradı bir gün seni onlara eşit yapmaktır.

sen yakınlarına göre fakirsin.. birgün Allah seni onlarla eşit yapıcak sende onun kadar zengin olucaksın... oruç ibadeti onu gösteriyor

ibadetler İnsanın hislerini doğrultmak için konmuştur... zaptet bu sözümü hahahah kamon kamhiırrr

Allah kahretmesin ya dini bilgim süper :D gıııh gıııh o yüzden dindarım

yalnız beni tanımamışsanız beni diğer dindarlarla karıştırmayın, ben onlara hiiç benzemem

hatta diğer dindarların hepsi alemi nara gidecekken. benim gibi çoooook ender pek az insanlar sadece cennete gidecektir...

Allah resmen söylüyor cennette gidecekler azdan da azdır...

azdan da az olan yok gibidir yaaaaa

Sen cenneti it ahırı mı sandın herkes bütün etrafındaki müslüman ismini taşıyanlar cennete gidecek yooo

çooooook az... çoooook az.... azdan az... yani yok gibi... o yüzden sen onları bilemezsin görmedin duymadın kim onlar

bir tek ben işte... beni de yok gibi görüyorsun yaaa hahaha

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Temelde kendine eziyet ile tanrıya yaltaklanma düşüncesi var sanıyorum. Bunun farklı şekillerde ortaya çıktığı durumlara örnek olarak sünnet, namaz, bazı tarikatlardaki vücuda şiş sokma, kesme, yaralama ritüelleri verilebilir. Başka dinlerde de benzer davranışlar mevcuttur.

Yukardaki ayette, allaha karşı gelmekten sakınmanız için deniyor. Oruç vakti, hele ki güneşin altında yaşayan insanlar için yatış zamanıdır, diğer yandan da bir anlamsız yük olarak insanları itaate zorlar. İlginçtir, insan normal işler ile değil, akla zarar işler ile itaate alışır, askerlik yapanlar bunu anlayacaktır. Orucun bu tür bir amacı da olabilir. Çünkü oruç, ibadetten daha çok bir cezalandırma ve eziyet aracıdır. Adam öldürdün, oruç tut; günah işledin, ourç tut vb.

Dinler onbinlerce yılın saçmalıklarının birikerek oluşturduğu mekanizmalar olduğu, her olası durum ve etki, davranış ya da inanışın şekillenmesini sağladığı için, son durumuna bakarak, bu şu yüzden olmuştur, bu şuradan gelir demek mümkün değil.

Diğer yandan, bazı sebepleri de bilebilmek mümkün. Örneğin sizden öncekilere sözcükleri anahtar görevi görüyor. Muhammed figürü, olm ben sizin de peygamberinizim, bak allah bana sizin kitaplarınızdan bildiriyor , yoksa ben okuma bilmem ki, diyerek kendini yahudi ve hıristiyanlara pazarlamaya çalışırken, bu tür sözcükleri çok kullanmış. Yani asılnda, yahudilik ve hıristiyanlıkta olan bir ritüeli devam ettirmekten başka bir şey de olmayabilir. Hıristiyanların 49 günlük et orucu var, yahudilerin yine 25 saatlik bir oruçları var. Kureyş kabilesine özgü olarak recep ayında tutulan bir oruçları olduğu biliniyor. Bunların karışımı bir şeyler de olabilir.

Muhammed yahudilere kıl gittiği zaman, onlara muhalefet olsun diye onların tam tersi olarak bıyıkları kesmeyi, sakalları sermeyi emretmiş müslümanlara. Bu kafada olan bir adam, elbette orucu da bunlardan alıp, sonra yine bir şeylere muhalefet olsun diye kırpıp biçmiş, ekleyip çıkartmış da olabilir.

Bunlara ek olarak, islam orucunun kendisini de bir miktar sorgulamak lazım.

Bu normal ya da susuzluğun eklenmesi ile malca bir perhiz değildir. Buradaki asıl işkence zaten susuzlukla sağlanmaktadır. Arap yarımadası, büyük ölçüde çöl iklimine sahiptir. Yani aşırı kurak ve sıcak. Bu iklimde bir kişi, eğer başka türlü bir korunma yöntemi bulunmuyorsa, su içmeden birkaç saatte ölür. Bu yüzden, ramazan, araplar için devrilip yatış ayıdır.

Bizim ılıman iklim kuşağının müslümancıkları, orucu zorlana zorlana tutup, bir de üzerine sağlık masalları uyduruyorlar. Bu soytarıları çöl ikliminde, topraktan, kerpiçten evlerde veya çadırlarda oruç tutarken görmek lazım, bakalım kaç tanesi hastanelerde sürünürken sağlıktan bahsedebilecek.

Oruç, insanın iradesini bizzat kendine kırdırmak ve insanı görünmez tanrıların huzurunda, onların temsilcisi olduğunu öne süren düzenbazların köpeği haline getirmek için uydurulmuş, etkili bir işkence yöntemidir.

tarihinde bir_akil_insan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...