Jump to content

Oruç neden var?

Recommended Posts

• İleti 117
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

• 3 years later...

arkadaşlar iyice sıktınız ama neden soruma mantıklı cevap verilmiyor?

bana orucun 30 olduğunu yazan, ve miladi takvime göre sahurda kalkılan ve saati gelince iftarda açılan , orucun 

gerçek tanımını ayette ben bulamadım, orucun ne oldugu? belli değildir.. ayetlerin tamamını aldım 13 gün bide 2 ay var.. 30 gün yok.

ayrıca 1400 yıl önce kum saati vardı .. şimdide digital saat... 1400 yıl önce kum satine göre oruç tutmak çok kısa sürer..

benim.. anladığım muhammed oruç ayı belirlemiş ve bu ayda, yeyin için demiş sonrada avratlarınızla gece olunca sex yapın demış bana en mantıklı oruç kavramı bu geliyor çok ciddiyim..

• Bakara Suresi, 183. ayet: Ey iman edenler, sizden öncekilere yazıldığı gibi, oruç, size de yazıldı (farz kılındı). Umulur ki sakınırsınız.
  • Bakara Suresi, 184. ayet: (Oruç) Sayılı günlerdir. Artık sizden kim hasta ya da yolculukta olursa tutamadığı günler sayısınca başka günlerde (tutsun). Zor dayanabilenlerin üzerinde bir yoksulu doyuracak kadar fidye (vardır). Kim gönülden bir hayır yaparsa bu da kendisi için hayırlıdır. Oruç tutmanız, -eğer bilirseniz-sizin için daha hayırlıdır.
  • Bakara Suresi, 187. ayet: Oruç gecesinde kadınlarınıza yaklaşmak size helal kılındı. Onlar, sizin örtüleriniz, siz de onlara örtüsünüz. Allah, gerçekten sizin, nefislerinize ihanet etmekte olduğunuzu bildi, tevbenizi kabul etti ve sizi bağışladı. Artık onlara yaklaşın ve Allah'ın sizin için yazdıklarını dileyin. Fecir vakti, sizce beyaz iplik siyah iplikten ayırt edilinceye kadar yiyin, için, sonra geceye kadar orucu tamamlayın. Mescidlerde itikafta olduğunuz zamanlarda onlara (kadınlarınıza) yaklaşmayın. Bunlar, Allah'ın sınırlarıdır, (sakın) onlara yanaşmayın. İşte Allah, insanlara ayetlerini böylece açıklar; umulur ki sakınırlar.
  • Bakara Suresi, 196. ayet: Haccı ve umreyi Allah için tamamlayın. Eğer (düşman, hastalık ve buna benzer nedenlerle) kuşatılırsanız, artık size kolay gelen kurban(ı gönderin). Kurban yerine varıncaya kadar başlarınızı traş etmeyin. Kim sizden hasta ise veya başından şikayeti varsa, onun ya oruç ya sadaka veya kurban olarak fidye (vermesi gerekir). Güvenliğe kavuşursanız, hacca kadar umre ile yararlanmak isteyene, kolayına gelen bir kurban(ı kesmek gerekir). Bulamayana da, haccda üç gün, döndüğünüzde yedi (gün) olmak üzere, bunlar, tamı tamına on (gün) oruç vardır. Bu, ailesi Mescid-i Haram'da olmayanlar içindir. Allah'tan korkun ve bilin ki Allah, muhakkak cezası pek çetin olandır.
  • Nisa Suresi, 92. ayet: Bir mü'mine, -hata sonucu olması dışında- bir başka mü'mini öldürmesi yakışmaz. Kim bir mü'mini 'hata sonucu' öldürürse, mü'min bir köleyi özgürlüğüne kavuşturması ve ailesine teslim edilecek bir diyeti vermesi gerekir. Onların (bunu) sadaka olarak bağışlamaları başka. Eğer o, mü'min olduğu halde size düşman olan bir topluluktan ise, bu durumda mü'min bir köleyi özgürlüğe kavuşturması gerekir. Şayet kendileriyle aranızda andlaşma olan bir topluluktan ise, bu durumda ailesine bir diyet ödemek ve bir mü'min köleyi özgürlüğe kavuşturmak gerekir. (Diyet ve köle özgürlüğü için gereken imkanı) Bulamayan ise, kesintisiz olarak iki ay oruç tutmalıdır. Bu, Allah'tan bir tevbedir. Allah bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.
  • Maide Suresi, 89. ayet: Allah sizi, yeminlerinizdeki rastgele söylemelerinizden, boş sözlerden' dolayı sorumlu tutmaz, ancak yeminlerinizle bağladığınız sözlerden dolayı sizi sorumlu tutar. Onun (yeminin) kefareti, ailenizdekilere yedirdiklerinizin ortalamasından on yoksulu doyurmak ya da onları giydirmek veya bir köleyi özgürlüğüne kavuşturmaktır. (Bunlara imkan) Bulamayan (için) üç gün oruç (vardır.) Bu, yemin ettiğinizde (bozduğunuz) yeminlerinizin kefaretidir. Yeminlerinizi koruyunuz. Allah, size ayetlerini böyle açıklar, umulur ki şükredersiniz.
  • Maide Suresi, 95. ayet: Ey iman edenler, siz ihramlıyken avı öldürmeyin. Sizden kim onu kasıtlı olarak (taammüden) öldürürse, cezası, hayvandan öldürdüğünün bir benzeridir. Buna da, Kabe'ye ulaşmış bir kurbanlık olarak içinizden adalet sahibi iki kişi hükmedecektir. Veya yoksulları doyurmak veya onun dengi oruç tutmak olan bir kefaret vardır. Böylelikle işlediğinin vebalini tatmış olsun. Allah geçmişte olanı bağışladı. Ama kim tekrarlarsa, Allah ondan öç alacaktır. Allah üstün ve güçlü olandır, öç sahibidir.
  • Meryem Suresi, 26. ayet: Artık, ye, iç, gözün aydın olsun. Eğer herhangi bir beşer görecek olursan, de ki: "Ben Rahman (olan Allah)' a oruç adadım, bugün hiç kimseyle konuşmayacağım."
  • Ahzab Suresi, 35. ayet: Şüphesiz, Müslüman erkekler ve Müslüman kadınlar, mü'min erkekler ve mü'min kadınlar, gönülden (Allah'a) itaat eden erkekler ve gönülden (Allah'a) itaat eden kadınlar, sadık olan erkekler ve sadık olan kadınlar, sabreden erkekler ve sabreden kadınlar, saygıyla (Allah'tan) korkan erkekler ve saygıyla (Allah'tan) korkan kadınlar, sadaka veren erkekler ve sadaka veren kadınlar, oruç tutan erkekler ve oruç tutan kadınlar, ırzlarını koruyan erkekler ve (ırzlarını) koruyan kadınlar, Allah'ı çokça zikreden erkekler ve (Allah'ı çokça) zikreden kadınlar; (işte) bunlar için Allah bir bağışlanma ve büyük bir ecir hazırlamıştır.
  • Mücadele Suresi, 4. ayet: Ancak buna (imkan) bulamayanlar (için de) birbirleriyle temas etmeden önce, kesintisiz iki ay oruç (yüklenmiştir); buna güç yetiremeyenler altmış yoksulu doyursun. Bu (kolaylık), Allah'a ve O'nun Resûlü'ne iman etmeniz dolayısıyladır. Bunlar, Allah'ın sınırlarıdır. Kafirler içinse acı bir azap vardır.
  • Tahrim Suresi, 5. ayet: Belki onun Rabbi, -eğer o sizi boşayacak olursa- ona yerinize sizlerden daha hayırlı Müslüman, mü'min, gönülden itaat eden, tevbe eden, ibadet eden, oruç tutan dul ve bakire eşler' verir.

Sitelerde Paylaş
5 hours ago, karamsarhuman said:

arkadaşlar iyice sıktınız ama neden soruma mantıklı cevap verilmiyor?

bana orucun 30 olduğunu yazan, ve miladi takvime göre sahurda kalkılan ve saati gelince iftarda açılan , orucun 

gerçek tanımını ayette ben bulamadım, orucun ne oldugu? belli değildir.. ayetlerin tamamını aldım 13 gün bide 2 ay var.. 30 gün yok.

Maide 94-95'i de

almak lazım.

Mâide 95:

Ey müminler!

Siz haramlarda iken av hayvanı öldürmeyin; 

hanginiz onu bile bile öldürürse cezası oruçtur 

ki o zulmü yapan... vebâlini tadsın

Orucun Kur'an'daki gerekçesi

aç insanlarla da empati yapmaktır, tamam,

ama ASIL 

av hayvanlarıyla empati yapmaktır.

Çünkü orucun vakti

biyolojik takvim uyarınca av hayvanlarının kuzularını emzirdiği mevsimdir.

RAMAZan kelimesinin fiil hali olan teRAMAZ bunu anlatır, ki Türkçeye "ramazan"lamak diye çevrilebilir.

Tam olarak: cehennemî sıcaktan bitkin düşmüş av hayvanını gaddarca öldürmek...

Kısacası

haramların (yani haram ayların) ilki olan ramazanda haram olan,

"ramazanlamak"tır.

Mâide 94:

Allah sizi

ELLERinizin ve mızraklarınızın ulaşabildiği

bir av hayvanıyla imtihan eder...

http://www.studyquran.co.uk/PRLonline.htm

Ra-Mim-Dad, 5:

Avcı ceylanları kovalar 

ama güneşin köz gibi ısıttığı zeminde fazla kaçamazlar;

dizlerinin bağı çözülür ya da kopar, 

yıkılırlar. Avcı onları (ELLERi ile) yakalayıp öldürür. 

He drove the gazelles upon the ground or stones vehemently heated by the sun 

until their hoofs became dissundered, or dislocated, and so they were taken...

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Hasan Akçay yazdı:

Maide 94-95'i de

almak lazım.

Mâide 95:

Ey müminler!

Siz haramlarda iken av hayvanı öldürmeyin; 

hanginiz onu bile bile öldürürse cezası oruçtur 

ki o zulmü yapan... vebâlini tadsın

Orucun Kur'an'daki gerekçesi

aç insanlarla da empati yapmaktır, tamam,

ama ASIL 

av hayvanlarıyla empati yapmaktır.

Çünkü orucun vakti

biyolojik takvim uyarınca av hayvanlarının kuzularını emzirdiği mevsimdir.

RAMAZan kelimesinin fiil hali olan teRAMAZ bunu anlatır, ki Türkçeye "ramazan"lamak diye çevrilebilir.

Tam olarak: cehennemî sıcaktan bitkin düşmüş av hayvanını gaddarca öldürmek...

Kısacası

haramların (yani haram ayların) ilki olan ramazanda haram olan,

"ramazanlamak"tır.

Mâide 94:

Allah sizi

ELLERinizin ve mızraklarınızın ulaşabildiği

bir av hayvanıyla imtihan eder...

http://www.studyquran.co.uk/PRLonline.htm

Ra-Mim-Dad, 5:

Avcı ceylanları kovalar 

ama güneşin köz gibi ısıttığı zeminde fazla kaçamazlar;

dizlerinin bağı çözülür ya da kopar, 

yıkılırlar. Avcı onları (ELLERi ile) yakalayıp öldürür. 

He drove the gazelles upon the ground or stones vehemently heated by the sun 

until their hoofs became dissundered, or dislocated, and so they were taken...

dostum bişey anladıysam arap tanrısı olim.... şu forumda oruç tam olarak nedir? niçin yapılır? neden  30 gün tutulur. 

neden aç kalınır? herkes uyuyormu? 

senin anlatıklarınla şimdiki oruç oldukça farklıdır..

haram aylarında hayvan öldürmemekle oruçun alakası nedir? oruç aç kalınarak tutulan fiili bir eylem sonuçta.

kuran bu konuda net bir bilgi vermiyor... 

oruç nedir? ben farklı düşünüyorum.

kuzuların emzirdiği mevsim hangi mevsim? hangi saat baz alınıyor?

miladımı? hiçrimi? yoksa kum saatimi? aç insanlarla empati yapmak ile aç kalmak arasında fiiili

bir fark vardır..... empati yapmak empati nedir? aç birinin halini anlamaktır ama bunu aç kalmadanda

yapabilirsiniz... empati yaparak aç kişinin karnını doyurursunuz bunun için aç kalmaya gerek yok.

zaten kuranda aç kalıcaksınız dememişki... empati demiş..her iki kavram farklıdır. 

sahur saati nasıl belirleniyor? imsak ve iftar saatleri nasıl belirleniyor? 

kuran bunları yazmıyor.. fiili eylemin açlıkla bir bagı oldugunu düşünmüyorum..

yinede teşekkürler.

tarihinde karamsarhuman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Oruçun hiçbir faydalı yönü yok. Açlarla empati kurmak falan değil, böyle birşey olsaydı fakirlere oruç farz olmazdı. Adam zaten aç.. Ne ile empati kuracak değil mi?

Toplumu sömüren din mafyasının devamlılığını sağlamaktan başka bir faydası yok. Bireysel olarak seni bağlı hale getiriyor. İşin sonunda ''vay bee... Başardım'' diyerek kendi kendine yoktan ödül verip daha beter canavarlaşıyorsun.

Sitelerde Paylaş

oruç tam olarak nedir?

Yememek, içmemek, cinsel ilişkide bulunmamak (2:187).

niçin yapılır?

Müminin

kendisini mazlumun  yerine koyması için;

örneğin güneşin toprağı ve taşları köz gibi ısıttığı mevsimde bir av hayvanını öldürdüğünde  

sığınağından çıkmak zorunda kalmış o ananın açlığını, susuzluğunu anlaması için (5:95).

neden  30 gün tutulur.

Kuran'da

30 gün tutulur denmiyor, EYYÂMEN MA'DÛDÂTdeniyor (2:184)

yani el parmakları sayısınca gün.

Artı, orucun dışında cezaları da var o zulmün:

avcının

öldürdüğü o anaya eş değerde bir ev hayvanı vermesi, 

yoksulları doyurması (5:95)

haram aylarda hayvan öldürmemekle oruçun alakası nedir? 

Bir önceki iletimde bunu  açıklamaya çalıştım;

güneşin toprağı ve taşları köz gibi ısıttığı Ramazan'da haram olan şey "ramazan"lamaktır;

bunun anlaşılmayan nesi varsa lütfen onu söyleyin..

yine de teşekkürler.

Ben teşekkür ederim.

.

tarihinde Hasan Akçay tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, sağduyu yazdı:

İnanan insanlar inandıkları tanrıdan beklenti içinde oldukları. Bir nevi hayali alışveriş. Bak senin için neler yapıyorum artık sen de beni gör demek için.

sağlığa  yararlı  mı  zararlı mi  anlamadım  bir  türlü  bilginiz  var  mi  acaba?

Sitelerde Paylaş
19 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

zararları  var  mı bariz somut?

Ağız kokusu , davul gürültüsü, akşama yakın deliye dönen şoförler...

Uzun açlıktan sonra birden şekerin yükselerek tansiyon ve beyin kanaması riski yaratması, bir anda dolmaya başlayan mideye kramp girmesi, gece yemek yiyip yatarsaniz reflü riski ve mide yanması...

Kanda ürenin yükselmesi, kan yoğunluğunun artması böbreklere zarar..

Sitelerde Paylaş
On 10.05.2019 at 11:48, Hasan Akçay yazdı:

oruç tam olarak nedir?

Yememek, içmemek, cinsel ilişkide bulunmamak (2:187).

niçin yapılır?

Müminin

kendisini mazlumun  yerine koyması için;

örneğin güneşin toprağı ve taşları köz gibi ısıttığı mevsimde bir av hayvanını öldürdüğünde  

sığınağından çıkmak zorunda kalmış o ananın açlığını, susuzluğunu anlaması için (5:95).

neden  30 gün tutulur.

Kuran'da

Artı, orucun dışında cezaları da var o zulmün:

avcının

öldürdüğü o anaya eş değerde bir ev hayvanı vermesi, 

yoksulları doyurması (5:95)

haram aylarda hayvan öldürmemekle oruçun alakası nedir? 

Bir önceki iletimde bunu  açıklamaya çalıştım;

güneşin toprağı ve taşları köz gibi ısıttığı Ramazan'da haram olan şey "ramazan"lamaktır;

bunun anlaşılmayan nesi varsa lütfen onu söyleyin..

yine de teşekkürler.

Ben teşekkür ederim.

.

1: ben kurana bakarım, kuranda orucun yememe içmeme ile ilgili bir ayet göremedim. ayetlerin tamamını aldım. bu senin sahsi düşüncendir.

2: oruç yapılmaz oruç tutulur denmiş..

3 :oruç yapılan birşeyse fiili eylemde aç kalınmak neden tutulur eylem olarak lanse edilmiştir.

tutulmak ile yapılmak farklı eylemlerdir. aç birinin karını dıyurmak yapılan bir eylem iken aç kalmaksa tutulan eylemdir burda ayetler

çelişmeye başlıyor. 

4: 30 gün denmiyorsa neden 30 gün tutuluyor demiştim. siz farklı birşey anlatmışsınız.

el parmaklarımın topla msayısı 10 dur bak yine çeliştin. burda 2 ay ve 13 günden bahsetmiş..(orucun fiili olarak 2 ay ve 13 gün olması gerektiğinden bahsetmiş.)

2 elimın toplam parmak sayısı 10 dur. bak yine çeliştin. 

haram aylarda hayvan öldürmemekle oruçun alakası nedir?  verdiğiniz cevap beni tatmin etmedi ne yazıkkı.

haram aylarında haram ayı dediği ramazan ayıdır. ramazan ayında yapılna fiili eylem hayvan öldürmemek ise orucun anlamı hayvan öldürmemek demektir. aç kalınarak yapılan eylem değildir. 

net bir bilgi veremiyorsun değilmi? tahmin etmiştim ama yinede teşekkürler..... 

tarihinde karamsarhuman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 10.05.2019 at 09:37, karamsarhuman said:

(Av hayvanlarının) kuzularını emzirdiği mevsim hangi mevsim?

hangi saat (takvim) baz alınıyor? miladî mi? hicrî mi?

Türkiye'de av hayvanlarının yavrularını emzirdiği mevsim

avlanmanın resmî olarak yasak edildiği mevsimdir;

av hayvanlarının yavrularını hangi mevsimde emzirdiğini oradan öğrenebiliriz. 

Hangi takvimin baz alındığına gelince

miladî takvim de baz alınmıyor hicrî takvim de,

biyolojik takvim baz alınıyor.

"Biyolojik takvim"in Kuran'daki karşılığı 

ayetlerde ŞEHR diye geçer... ki "dolunay"dır,

örneğin Şehru Ramazân -Sıcak dolunay. 

Şehru Ramazân

en uzun gündüzden sonraki ilk dolunaydır

ve o ayda "ramazan"lamak haramdır.

Ramazanlamak nedir, açıkladım. Kaynak ta gösterdim.

Eğer bu dediklerimi

anlıyorsanız devam edeyim,

anlamıyorsanız sizi yormayayım.

Bunu sormak zorundayım 

çünkü yukardaki iletinizi okudum,

daha önce söylediklerimi

anlamadığınızı gördüm.

.

tarihinde Hasan Akçay tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 10.05.2019 at 11:48, Hasan Akçay yazdı:

neden  30 gün tutulur.

Kuran'da

Sen mi ilerizekalısın, yoksa Mekkeli-Medineliler mi?

Demek orada doğanlar anadili olanlar bunu bilmiyor. Sen 10 gün diye tevil edebiliyorsun.. Tam tımarhanelik dünya..:0_80cbc_37a71a73_L:

Bir sürü abuk sunuk başlık açıp duruyorsunuz. Orucun faydası zararını onay makamı veya bilim adamı onay makamı değilim. Fakat bu başlıkların ateizm veya islamizm e ne faydası var?

Halen anlıyamadım..

Bir tanrı varsa, istediği kuralı koymuştur. Ama mantıksız, ama akıl dışı bunu bu farazi metodla sorgulamak ancak akıl noksanlığına işarettir..

tarihinde sahin3 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

"Türkiye'de av hayvanlarının yavrularını emzirdiği mevsim"

Çok saçma bir  iddia  bu!

Dunya nın diger yerlerinde  mevsim değişken olduğuna göre    Oruç denilen   putperest  inanç   bölgesel  bir  davranış olur.  

Bu  iddiadan  yola çıkarsak    Avusturalya ve yeni zelanda da ki insanlar  mevsim farklılığından  sebep  , burdakiler  oruc denilen putperest    inancı  uygularken   ,  orda  şu anda yaşayan  müslümanların  oruç  tutması   iddiaya  göre saçma olur.  

Bu tip putperest  inançlar   bölgesel  duruma göre  uygulandığı  için   evrensellik iddiasıda ortadan kalkar.

Oruç tutmaktan kurtulmak isteyenler şimdi kalkıp   Avusturalya ya   gidebilirler.   Tanrı denilenin  bu tip bir ayrıntıyı  gözden kaçırması   komik  degilmi ?

tarihinde Ilahimasal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...