Jump to content

Hepimiz Yanılıyoruz...

Recommended Posts

İstisnasız hepimiz, üstün zekamıza ve entelektüalitemize rağmen bazı olayları değerlendirmede ilginç bir yanılgı içindeyiz.

Bu öyle bir yanılgı ki, kabul etmek bütün bildiklerimizi, deneyimlerimizi ve ilkelerimizi inkâr etmek anlamına geliyor.

Oysa inkar edilen birşey yok... Bazı yasaların doğasını anlamadığımız ve onları doğru değerlendiremediğimiz için yanılıyoruz. Yeterince sabırlı olamadığımız için yanılıyoruz...

Bu kötü bir yanılgı değil. Sürpriz şeklinde karşımıza çıkan ve daha önce karşılaşıp deneyimlemediğimiz olumlu bir yanılgı...

Bu yanılgıdan öğreneceğimiz çok şeyler var.

Ben neden bahsediyorum dersiniz?

Sitelerde Paylaş

Bu görüş agnostizme yakındır. Yani konu bilinemezciliğe gider veya destekler.

Deneyim ve ilkelerin değişkenliği de ahlak felsefesinin konusudur. Toplumsal ahlak kuralları dünyadaki gelişme ve etkileşimlere göre değişime uğrar. Ahlak tüm unsurlarıyla sabit değildir ve değişkendir. Değişmeyen sabit kalan bazı ahlaki unsurlar ise evrensel ahlak kuralları olarak geçer.

Deneyimlere bağlı bilgi değişkenliği olabilir. Bilimde de bu söz konusudur. Örnek verelim: İris göze rengini veren tabakanın adıdır. Bu bilimseldir ve doğru olarak kabul edilir. Biri çıkıp bunun aksini bilimsel olarak kanıtlarsa kanıtladığı şey doğru kabul edilir. Şimdi ortada İrisin gözünün rengini veren tabaka olmasından niye şüphe edelim yada yanıldığımızı düşünelim.

Yanılmak kötü bir şey değildir önemli olan yanıldığının farkına varabilmektir diye düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş

Haliyle ben tek birşeyden bahsetmiyorum. Birçok şeyden bahsediyorum.

Somut gerçeklerden değil de soyut kavramlardan bahsediyorum.

Son seçimlerden önce ne kadar kötümser olduğumuzu hatırlarsınız.

Oy oranının bu kadar çabuk ve çok değişeceğini hiç birimiz tahmin etmemiştik.

Demokrasinin Türkiye'de henüz yerleşmediği ve iyi işlemediği önyargısı ile düşünüyorduk.

Ülkenin geleceğinin olumlu olarak değişebileceği ilginç bir platform oluştu.

Yanıldığımızı gördük ama bu yanılgı bizi düş kırıklığına uğratmadı.

Bu sürpriz gelişme bir anda çok şeyi değiştirdi. Dini kullanarak iktidar olmaya çalışan ve zamanında bunda çok başarılı olan bir partinin başarısızlığı, demokrasi konusunda sofistikasyon kazanmaya başladığımızı gösteriyordu.

Evet arkadaşlar.. Bu konuda yanıldık ve bundan çok memnunuz.

Ve bu ilk ve tek yanılgımız da değil. Başka konularda da yanılmaktayız.. Onlara da değineceğim..

Sitelerde Paylaş

Akp'nin başarısız olduğunu düşünenler Akp'li olmayanlardır. Muhalefet kendi başarısızlıklarını örtmek için bu yalanı yaymıştır. Akp tek başına iktidar olamasa da %40 oy almıştır. Avrupa'da bu ortamlarda bir parti %40 oy alınca zil takıp oynar. Akp'nin en büyük hatası başarısızlık yalanına kendisinin de inanmış olmasıdır.

Oy oranı 13 senelik iktidar sonunda düştü. Ben o görüşte değilim.

Demokrasi Türkiye'de halen gelişmemiştir. Elinde din kitabıyla %40 alan bir parti var. Muhalefetin iktidarla olan gizli işbirliği sürdükçe demokraside bir gelişim olması muhtemel değildir.

Seçim öncesi yapılan anketlerde akp'nin %41 alacağı yönünde tahmin belirtmiştim. Benim için sürpriz olmadı.

Neyse konuyu bölmeyeyim. Diğer yanılgı konuları belirtilsin yine görüşlerimizi yazarız.

Sitelerde Paylaş

Akp'nin başarısız olduğunu düşünenler Akp'li olmayanlardır. Muhalefet kendi başarısızlıklarını örtmek için bu yalanı yaymıştır. Akp tek başına iktidar olamasa da %40 oy almıştır. Avrupa'da bu ortamlarda bir parti %40 oy alınca zil takıp oynar. Akp'nin en büyük hatası başarısızlık yalanına kendisinin de inanmış olmasıdır.

Oy oranı 13 senelik iktidar sonunda düştü. Ben o görüşte değilim.

Demokrasi Türkiye'de halen gelişmemiştir. Elinde din kitabıyla %40 alan bir parti var. Muhalefetin iktidarla olan gizli işbirliği sürdükçe demokraside bir gelişim olması muhtemel değildir.

Seçim öncesi yapılan anketlerde akp'nin %41 alacağı yönünde tahmin belirtmiştim. Benim için sürpriz olmadı.

Neyse konuyu bölmeyeyim. Diğer yanılgı konuları belirtilsin yine görüşlerimizi yazarız.

Oy oranı elbette 13 yıllık iktidar sonunda düştü. Başka neden düşsün? İktidarda olan parti yıpranır.

Dini savunan parti dini yıpratır.

Önemli olan demokratik sürecin başarılı olması. Nedenleri daha az önemli.

AKP'nin oy kayabetmesi ve oy dağılımının değişmesi ilginç ve beklenmedik gelişmeler.

Sitelerde Paylaş

Türkler olarak hepimiz özgür düşünce konusunda da derin bir yanılgı içindeyiz.

Tabu olarak kabul ettiğimiz bazı inançların, düşüncelerin, eğilimlerin açıkça tartışılmasından rahatsız oluyoruz.

Çoğumuz sansürden yanayız.Özgürlük tanımımız farklı. Kendi inançlarımızın kölesiyiz.

Sitelerde Paylaş

Türkler olarak hepimiz özgür düşünce konusunda da derin bir yanılgı içindeyiz.

Tabu olarak kabul ettiğimiz bazı inançların, düşüncelerin, eğilimlerin açıkça tartışılmasından rahatsız oluyoruz.

Çoğumuz sansürden yanayız.Özgürlük tanımımız farklı. Kendi inançlarımızın kölesiyiz.

o zaman şunu sorayım sana bir alkolik inançlarının kölesimidir yoksa alkolün kölesimidir?

bak bence şunu yapalım özgürlüğün tanımını kendimize göre yapalım özgrülük nedir ne değildir bunu tartışalım derim çünki insanların tek amacı özgürlük ama özgürlüğün ne olduğunu bile bilmiyorsak nasıl peşinden gideceğiz ki?

bence özgürlük insanın kölesi olacağı materyali, düşünceyi veya inancı kendi seçme hakkıdır.

her insan bir köledir ama materyale ama inanca ama bir düşünce sistemine özgür insan diye bir şey olamaz olsa olsa köleliğini istediği şekilde yaşamak isteyen insan olur ki bence bu çatışmaların tamamıda bundan kaynaklanıyor.

Sitelerde Paylaş

Haliyle ben tek birşeyden bahsetmiyorum. Birçok şeyden bahsediyorum.

Somut gerçeklerden değil de soyut kavramlardan bahsediyorum.

Son seçimlerden önce ne kadar kötümser olduğumuzu hatırlarsınız.

Demokrasinin Türkiye'de henüz yerleşmediği ve iyi işlemediği önyargısı ile düşünüyorduk.

Ülkenin geleceğinin olumlu olarak değişebileceği ilginç bir platform oluştu.

Yanıldığımızı gördük ama bu yanılgı bizi düş kırıklığına uğratmadı.

Bu sürpriz gelişme bir anda çok şeyi değiştirdi. Dini kullanarak iktidar olmaya çalışan ve zamanında bunda çok başarılı olan bir partinin başarısızlığı, demokrasi konusunda sofistikasyon kazanmaya başladığımızı gösteriyordu.

Evet arkadaşlar.. Bu konuda yanıldık ve bundan çok memnunuz.

Ve bu ilk ve tek yanılgımız da değil. Başka konularda da yanılmaktayız.. Onlara da değineceğim..

Halk bence degismedi. Bu sefer Akp oy calamadi eskisi kadar. Tek fark bu bence.

Sitelerde Paylaş

Sanırım burada seni en iyi anlayan benim Hacı eğer aynı frekanstaysak tabi. Dostum her insan bir bakış açısıdır. Çok insan demek te çok fazla bakış açısı demek. Sen ve ben hacı, ayrı insanlarlar olmamıza rağmen düşüncelerimizde bir çok aynı olan yer var ki bu aynı olan hususlar sen ve beni A kümesinin elemanı yapıyor. Aynı kümenin elemanı olmamız senle benim yüzde yüz aynı olduğum anlamına gelmiyor. Bir çok görüş açısı olduğunu söyledim bu çoklu görüş açıları aynılıklar, farklılıklar ve keskin çizgiler belirlenerek A kümesi,B kümesi ... şeklinde kümelere ayrıldı. Ne zaman? 20 yüzyılda. Ekoller farklılıklarımızın ismi oldu, aynı zamanda dünyayı daha doğru kavrayabilme imkanı verdi. İnsanlar farklı ırktan olsa da insandır, Irklar değil sistemlerden ibarettir insan. İtalyan bir çiftçi ile çinli bir çiftçi aynı yaşam tarzına sahip olduğu için aynı sınıftandır aslında. Ben gemiciydim, denizlerde başka milletlerden gemiciler görüyorduk aynı yaşam tarzına sahip olduğumuzdan bana çok ta farklı gelmiyorlardı. O zaman insan daha iyi idrak ediyor aslında var olan yaşam şekilleri diyor. Askerde savaş taburundaydım ve gerçekten çetin bir askerlik geçirdim eve geldiğimde bu foruma girdiğimde buradaki yazılar bana çok bi burjuva işi gelmişti. "Ne diyor ulan bu conconlar bunların başka işi gücü yok mu?" diyordum. Benim o bakış açımda da her hangi bir hurafelik yoktu tamamen gerçekçi idi ve bu düşüncelerimi buraya kibarca yazdığımda bu sitedekiler beni müslüman sanıp alaya ve hakarete kadar varan şeyler yazılmıştı. Halbuki benim düşüncelerimde gerçekliğin bizzat kendisinden di ama tarzım buradaki tarza uygun olmadığı için Ateist olmak bizim tarzımızda olmak demek inancı yada düşüncesi yüzünden müslüman ilan edildim. Kısaca buradaki uslup, tarz, hava adına her ne derseniz deyin, dünyada var olan binlerce usluptan sadece biri aslında. Hakaret edenlerin öz mantığına indiğinizde var olan sadece din düşmanlığı diyorsunuz. Ateist forumun tek amacı dinin saçmalığını ifade etmek olsa bunu anlarım ama aynı site bilim köşeside açmış yani sadece din düşmanlığı değil bilimde yapıyoruz bu sitede demek.Halbuki bilim bir şeye düşmanlık eden bir mantıkla yapılmaz. Kızmak, sitem etmek ve kahretmek bunu anlarım ama körü körüne düşmanlığa da kızarım. Foruma Refleks 07 nickiyle üye olduğumda şunu yazmıştım: "Müslümanlara hakaret ediyorsunuz sübyancı, pedofili diye ama bu forumdaki müslümanlar taliban müslümanı veya el kaide ya da işid yada boko haram değil ki, Türkiye cumhuriyeti müslümanı bir zamanlar sizde böyleydiniz , bu yüzden size böyle deselerdi ne tepki verirdiniz? bu hakaretler doğru değil" dedim ve yine müslüman sanıldım. Ateistim ama görüş açım farklı bunu ispat edene kadar da bayağı bir uğraştım.

Neyse kısaca asıl vurucu yere geleyim. Farklı yaşam tarzlarından dolayı farklı bakış açılarımız vardır. Ve herkes kendi bakış açısıyla algılamak ister, bu açının dışına çıkmak zulümden beterdir. Alışkanlıklarımızda bunu tetikliyor. Benim şu an ki yaşam tarzım sınava hazırlanmakla geçiyor. Ne spor yapıyorum, ne gezmeye gidiyorum ot gibi yaşıyorum. Ama o kadar alıştım ki bu tarza aslında hiçte insan doğasına göre olmamasına rağmen bu programlanmaya alıştığımdan dışına çıkmak istemiyorum ve tuhaf bir şekilde seviyorum da. Halbuki askerden ilk geldiğimde evde zaman geçirmek çok sıkıcı ve sinir bozucu geliyordu. Temelini hurafelerden almayan tüm düşünceler gerçektir, farklı da olsa gerçektir işte asıl anlamamız gereken şey budur. Ve hepimiz bir yaşam tarzının içinde yaşıyoruz bir düşünce örnekleminin içinde yaşıyoruz aynı o kızdığımız müslümanlar gibi ama bizim farkımızı örneklemimizin biraz daha büyük olması ve farkındalığın yüksek olması ve bizlerde kusursuz ve mükemmel olamayız, hata yapan canlılar olduğumuzu, egolarımızın olduğunu ve ne kadar kendimizi geliştirirsek geliştirelim yine sadece bir karakteriz.

Kediler zeki canlılardır çok hoşuma gidecek hareketler yapıyordu arkadaşımın kedisi tekir. Buna bakarak kendinin zeki olduğunu diyebiliriz ama bana yaptığı o sevimli hareketler kedinin doğasıdır dersek yanılmış oluruz. Bilim sadece gözlemden ibaret değil gözlemin mantıksal değerlendirmesidir de aynı zamanda. Muhabbeti Akp muhabbetine getireceğim buradaki arkadaşların çoğu siyaseti de muhtemelen bu tarzda yapıyordur. Akp seçmenine hiç hitap etmeyen bir tarzdır bu. Ben damardan girdim "Bak Gardaşım" diye başladım onun stilinde anlattım Mhp propagandası yaptım (Aslında chp liyim ama buradakiler ölür yine Chp ye oy vermez bu yüzden bari mhp ye versin diye...) bunun suya atılan taşın dalgası etkisi yaptığına inanıyorum. Bu yüzden ben bu seçimde Akp nin oy kaybedeceğinden emindim. Çünkü çok fena afallamıştı konuştuğum insanlar. Sizler nasıl buradaki stilinizden taviz vermiyor ve özgür olduğunuza inanırsanız onlarda kendilerini öyle sanıyorlardı ve ben onları içinde yaşadıkları örneklemden çıkarmıştım, gerçekten etkilemiştim onları. Benim yaşadığım yerde MHP neredeyse ikiye katladı oylarını.

Sitelerde Paylaş

o zaman şunu sorayım sana bir alkolik inançlarının kölesimidir yoksa alkolün kölesimidir?

bak bence şunu yapalım özgürlüğün tanımını kendimize göre yapalım özgrülük nedir ne değildir bunu tartışalım derim çünki insanların tek amacı özgürlük ama özgürlüğün ne olduğunu bile bilmiyorsak nasıl peşinden gideceğiz ki?

bence özgürlük insanın kölesi olacağı materyali, düşünceyi veya inancı kendi seçme hakkıdır.

her insan bir köledir ama materyale ama inanca ama bir düşünce sistemine özgür insan diye bir şey olamaz olsa olsa köleliğini istediği şekilde yaşamak isteyen insan olur ki bence bu çatışmaların tamamıda bundan kaynaklanıyor.

Bu sizin yanıldığınız bir konu. Fena şekilde yanılıyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

Ateist olarak hepimizin yanıldığı en ilginç konu genel olarak dinlerin, özel olarak İslam'ın pratik edilme özgürlüğüdür.

Biz İslam'ı özgür bırakırsak, mevcut bütün sosyal kurumları bünyesine alıp onları yozlaştıracağından korkuyoruz.

Bu korkumuzdan haklı olabilmemiz için İslam dışında yer alan sosyal kurumların yeterince yerleşmiş olmaması ve kanunların toplum için adil olmaması gerekir.

Bütün dinlerin özgür olarak pratik edildiği ülkelere bakalım. Din konusunda son derece liberal olan ABD'ye bakalım örneğin.

Orada ne görüyoruz? Din ve inançlara tanınan özgürlük ABD'nin sosyo-ekonomik yapısını ve rejimini nasıl etkiliyor?

Sitelerde Paylaş

Peki senin yanıldığın konular nelerdir?

Alıştığım şey ne olursa olsun çıkamamak. Yani tüm insanlarda olan bir şey. Dostum nasıl ki doğadaki hayvanlar kendi karakterleriyle yaşamak isterlerse insanlarda kendi karakterleriyle yaşamak isterler. İnsanın karakteri öğrendikleridir. Her insan öğrendiğine göre yaşamak ister ama şartlar herkese farklı şeyler öğretir ve senin öğrendiğinle benim öğrendiğim çeliştiği anda düşmanlığa neden olur. Ya sen ya ben ikimizden biri yok olmalı noktasına da gelebilir. En mükemmel karakteri bulsam bile bununda açıkları olacak yalnız benim için değil tüm insanlar için geçerli bu dediğim. Hâla eksiğiz yani Hacı.

Sitelerde Paylaş

İslam bireysel inanç dini değil.

İslam kitlesel ve kanun sistemi olan bir din.

100 hristiyan, 100 budist, 100 hindu vs bir araya gelince farklılıklarını bir araya getirip renklilik oluşturur.

100 müslüman veya 100 yahudi bir araya gelince farklılıkları yok edip, kanunlar ve tek tip yaşam oluşturur.

Hristiyanların başı çektiği farklılıkları kabul edebilen inanç grupları farklılıklardan renkler oluşturur.

Müslümanlar farklılıklardan renkler oluşturamaz. Müslümanlar için farklı insanlar kafirdir, düşmandır, yok edilmeleri gerekir.

O yüzden islamla ilgili asla yanılgı yok.

İslam yok edicidir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...