Jump to content

Kabe'nin içindeki testiler

Recommended Posts

ok dostum saol...

ama hint miti daha eski değil mi ? namazı sonradan mı aldılar yani bu ilahi addedilen dinlerden ?

Hint mitolojisi ile Mısır mitolojisi aynı zamanlarda başlıyor..Bu iki toplumdan daha önce,inancı sistematik hale getirenler Sümerliler..Mezopotamya'da bildiğin gibi Mısır ve Hindistan arasındadır..Büyük bir ihtimalle,Mısır'ın ve Hindistan'ın kendilerine örnek aldığı topluluk,Sümer topluluğudur..

Arabistan'ın olduğu bölge ve bu bölgeye yakın yerlerde Sümerliler,Akatlılar,Babilliler,Persliler gibi büyük toplumlar yaşamışlardır..Bu toplumlar,insanlığın yaratılmasına büyük katkı vermişlerdir..Araplar da bu toplumların devamı sayılırlar..Haliyle Arap mitolojisi çözümlenecekse eğer,bu toplumlar öncelikli olarak baz alınmalıdır..

tarihinde NOLAN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...

wikipedi kabe içinde metal zemzem testileri ve kandiller var diyor. M. Ö. 800 civarı yapıldığına göre kabe testilerinin metal olması yaşının gençliğini gösterir.

Anlamadım sn.Tumagü..

Metal dediğimiz şey demir değil mi?

Kabe içinde metal testilerin olması,Kabe'nin yaşı ile nasıl bir çelişki yaratır?

Metal,M.Ö.800'den önce yok muydu ortada?

Sitelerde Paylaş

Kabe kilise olmadan önce,ya bir sinagogdu,ya da bir güneş tapınağı..Bu konuda net birşeyler söylemek zor..

M.Ö.5.yüzyılda Arabistan'da bir güneş tapınağı olduğunu Herodot yazmıştır..Sanırım bu tapınak,sinagog(havra)olmadan,direk kiliseye çevrilmiş gibi duruyor..Neyse,bu önemli değil..

Ben bu yazıları okumuştum, daha öncede forumda birkaç başlık bulunmuştu. Dediğiniz gibi kabenin önceleri sinagog olduğu görüşündeyim, zaten içindeki 3 sütun da buna işaret etmekte gibi.

Sitelerde Paylaş

Ben bu yazıları okumuştum, daha öncede forumda birkaç başlık bulunmuştu. Dediğiniz gibi kabenin önceleri sinagog olduğu görüşündeyim, zaten içindeki 3 sütun da buna işaret etmekte gibi.

Kabe,İslam'ın mabedi olmadan önce kiliseydi..Kabe'nin kilise olmadan önceki halinin,bir Güneş tapınağı olduğunu söylüyorum..Zaten yahudilerin mabedleri de bir Güneş tapınağıydı diyebiliriz..Yahudilerin tanrısının,Babil'in baştanrısı Marduk'un devamı olduğu söyleniyor..Bende bu fikre katılıyorum..

Bakın şu resimdeki görüntü ile Kabe ne kadar benziyor;

1024px-Jerusalem_Modell_BW_2.JPG

Sitelerde Paylaş

Kabe,İslam'ın mabedi olmadan önce kiliseydi..Kabe'nin kilise olmadan önceki halinin,bir Güneş tapınağı olduğunu söylüyorum..Zaten yahudilerin mabedleri de bir Güneş tapınağıydı diyebiliriz..Yahudilerin tanrısının,Babil'in baştanrısı Marduk'un devamı olduğu söyleniyor..Bende bu fikre katılıyorum..

Bakın şu resimdeki görüntü ile Kabe ne kadar benziyor;

1024px-Jerusalem_Modell_BW_2.JPG

Burası süleymanın yeri değilmi ona benziyor?

Sitelerde Paylaş
  • 1 year later...

Madeni para kasası veya kesesi olarak kabe'nin içinde testiler çok elverişi olabileceği yönünde başka bir açıklama var. Kabe kutsal olduğu için kimse kabe'nin testilerindeki kodamanların demir paralarını çalmaya cüret edemezdi. Kodamanlar paralarını güvende tutmak için kabe'yi elverişli hale getirmişler veya zaten o amaçla yapmışlar. Ottoman pitcher gibi sirke ibrikleri olarak asmış olsalar daha anlamlı bulurdum şahsen ama o zamanlarda paralar demir olduğu için kabe'nin tavanına o şekilde asmalarını da anlamlı buluyorum.

Sitelerde Paylaş

Kabe içinde metal testilerin olması, Kabe'nin yaşı ile nasıl bir çelişki yaratır?

İbrahim kabe'yi yapsaydı o testileri kendi zamanında yapamazdı demek istedim. O testiler ve ipe serili o kap-küp, ibrahim'den sonra asılmışlar oraya. İslamdaki yaygın inanca göre, Allah gökleri ve yeri yaratmadan 40 yıl önce Kabe su üzerinde bir köpük halinde bulunuyordu. Yeryüzü o köpükten döşenmiştir. Dolayısıyla Kabe, kainatın mayasını oluşturmaktadır. Allah yeryüzüne ait hiçbir şey yaratmadan 1000 yıl önce Kabe’nin yerini yaratmıştı. Aynı inanışa göre Kabe’nin temelleri yerin 7 kat altına kadar uzanır.

Sitelerde Paylaş
  • 3 months later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...