Jump to content

Yaşamın Bilimsel Bir Anlamı Var Mıdır?

Recommended Posts

• İleti 206
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Yaşamın bir anlamı olup olmadığını düşünürken yanında bir de acaba yaşam bir şeyin anlamı olamaz mı diye düşünmek de faydalı olabilir.

Yaşamın bilimsel fonksiyonu nedir?

Evrimsel süreçte fonksiyonel olmayan yapıları yok olduğuna göre yaşamın varlığı onun bir fonksiyona sahip olduğunu gösterir. Bu fonksiyon ne olabilir?

Sitelerde Paylaş

Yaşamın bir anlamı olup olmadığını düşünürken yanında bir de acaba yaşam bir şeyin anlamı olamaz mı diye düşünmek de faydalı olabilir.

Evrimsel süreçte fonksiyonel olmayan yapıları yok olduğuna göre yaşamın varlığı onun bir fonksiyona sahip olduğunu gösterir. Bu fonksiyon ne olabilir?

Yaşam nedir? Canlı nedir?

Bazı nitelikleri olan madde canlıdır. O nitelikleri kazanamayan madde canlılık kazanamaz. Kusurlu ise fazla yaşayamaz.

Sitelerde Paylaş

Yaşam nedir? Canlı nedir?

Bazı nitelikleri olan madde canlıdır. O nitelikleri kazanamayan madde canlılık kazanamaz. Kusurlu ise fazla yaşayamaz.

Canlı, yüksek seviyede bilgi işleyebilen, yorumlayabilen, sonuçlar üretip çevresini şekillendirebilen ve bu uygulamaları sonucu elde edilen bilgileri tekrar sistemine sokup bu döngüyü tekrar edebilen yapının adıdır.

Canlıların bir araya gelmesi yaşam denilen organizmayı oluşturur.

Canlının sahip olduğu özellikler onun büyük resimdeki fonksiyonunun bu özelliklerle ilgili olduğunu düşündürür.

Yani yüksek oranda etkileşim ve bu etkileşimlerden yeni sonuçlar üretmek. Bu eksende ana yapıya hizmet ederek ana yapının evrilmesini sağlamak.

İnsan vücudundaki bir organ gibi, bir el gibi...

Sitelerde Paylaş

Esasen, Yaşam/Ölüm, diye yeni başlık açmak için hazırlanmıştım fakat tesadüfen bu başlığı gördüm.

İstenilen cevabı, eğer varsa ki öyle bir cevap, veremem elbette.

Bana sorarsanız, yaşamın bilimsel bir anlamı yoktur.

Çünkü, bilim de insan ürünüdür ve anlam, bir yapıtın anlatmak istediğidir, sonuç olarak yaşamın bilimsel bir anlamı yoktur, kanımca.

Konuyu saptırıyor da olabilirim, yeni başlık açıp açmamakta kararsız kaldım, en sonunda açmamayı yeğledim.

Öncelikle, yazmamın sebebi varoluş bunalımı veya entel bunalımı yaşayanlar için. Umarım birilerinin işine yarar.

Ayrıca, nitelikleri olan maddenin, yani bizlerin, diğer maddeler üzerinde bir iz bırakma çabamızın güzelliğini göstermek için.

Bu arada, hiçbir işi tam olarak bitirmiyorsanız(örneğin, yemeğinizdeki tabağı), aşırı derecede titizseniz bilinçdışı ölüm korkunuz olması muhtemeldir.

Bazen kanımca, bana göre gibi şeyler eklememiş olabilirim, farklı düşünüyorsanız bildirin ya da kusura bakmayın.

Ne yazık ki, bana öyle geliyor ki, yaşamın bilimsel bir anlamı yok, ama bu üzülmeye değmeyecek kadar basit bir durum.

Hiçbir filozof Albert Camus kadar varoluşçuluğun zirvesine ilişmiş absürt dünyanın anlam arayışını açıkça belirtmemiş, romanlarından( L’Etranger, La petse ) ya da filozofik makalelerinden (L’homme rêvolte, Le mythe de Sisyphe) yararlanmamıştır. Sartre ve Beauvoir gibi, o da kurgu edebiyatına, ahlaki bilince övgüler yağdırıcı argümanlar için başvurmuştur.

Örneğin, https://tr.wikipedia.org/wiki/Sisifos_S%C3%B6yleni

Ölüm karşısında yaşamın anlamsızlığı…

Bunu, kendisini, Olympos dağına yerleştirerek de görebilirsiniz. Yıllar yılı iyi bir yere ulaşabilmek için çalışıyoruz. Eğleniyoruz, çalışıyoruz, başka eylemlerde bulunuyoruz fakat sonunda ölüm gelip çatıyor ve tüm yaşamımız bir anlamsızlığa karışıyor.

Bunun için illa ki ölümü aşmak mı gerekiyor bir şekilde?

Çocuk sahibi olarak, kitap basarak, şarkıcı olarak…

“Televizyonla büyürken, milyoner film yıldızı ya da rock yıldızı olacağımıza inandık, ama olamayacağız.” – Dövüş Kulübü

Yine de umutlarınız kırılmasın.

Çocuk sahibi olmadan, geride bir eser bırakmadan hayatın anlamı olamaz mı?

Nerede okudum, Allah bilir, hayatın anlamının aslında (paradoks ya da ironi, neyse artık gibi gelse de) ölümde olduğu gerçeğiyle karşılaşmıştım.

Eğer Tanrı olsaydık küçücük görünen güzelliklere erişemeyecektik. Yaşlanmak, eylemde bulunarak eğlenmek, çalışmak gibi… Çünkü sonsuz bir yaşam zamanın değeriyle birlikte tüm eylemleri anlamsızlaştırır. Yani tüm eylemlerimiz yine sonsuzluk içinde bir anlam bulamazdı.

O yüzden, önerim(her ne kadar, bu günlerde kendim uzaklaşsam da) başkalarının değerine dokunmadan, dilediğinizi yapmanız ve zamanınızın değerini iyi bilmeniz çünkü ölümün varlığı yaşamı anlamlı kılıyor.

Asla karamsar olmayın, sanki “güç istencine” sahipmişiz gibi karşınıza çıkan seçeneklerden istediğinizi seçip, diğer tüm varlıkların veya nesnelerin yaşamında/sonsuzlukta kum tanesi gibi birer iz bıraktığınıza inanın.

Yine benim kanaatim, karşı çıkanlar olabilir tabi, olabildiğinizce az zarar veren, saldırgan tipler olun; yaşayanlara, yaşama dair değer verin, sevin(!), bu sizin sonsuzluktaki kum tanelerinizi büyütecektir. İlla ki sevişmeyle sonsuzluğa uzanılmaz, sevmekte yeterince hayat dolduran bir eylem, bana göre. Yine bana göre, bilimsel değil tabii ki fakat yaşamın amacı sevgidir.

Ölümlü olduğunuzdan mutluluk duyun.

Epikuros der ki, ben varken ölüm yok; ölüm varken ben yokum.

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Üremek ve genleri aktarmak ve hayvani içgüdüler.

Fakat evrimimizde doğal seçilim tarafından ket vurulamayan araştırma merak estetik yani beğeni yani somutlaştırırsak beyindeki mutluluk hotmanlarını harekete geçeren etkinlikler de amaçtır artık bizim için.insan özel ve göreceli olarak.Herkes kendi amacını kendi belirler.

tarihinde aykırıteolog tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bak gene güzel bişey yazmışsın....
Sitelerde Paylaş

Yaşamın fonksiyonu entropiye hizmet etmektir. Yaşam (canlılar) enerjinin dağılım sürecini hızlandırır ve daha etkili yapar.

Sitelerde Paylaş

Neden ve nasıl?? Sen tatminsen hacı sorun yok. Ama bence ateistlere göre hayat amaçsızdır. Peki ölüm? Her türlü amaç, gerek egoistçe düşüncelerle suç karşısında güç empoze etmek olsun gerek Allah yoktur olsun, ölüm herşeyi kesip bitirecekse evrenin de başlangıcı gibi sonu varsa, belki de yanlış biliyorsundur. Yanılmak ve bilmiyor olmak insanların en büyük cahilliğidir. Yine de ufkun ötesine dair konuşurlar. Denizin ötesini görmediğimiz halde gördüklerimizle Dünya düzdür dememiz gibi.

Sitelerde Paylaş

Neden ve nasıl?? Sen tatminsen hacı sorun yok. Ama bence ateistlere göre hayat amaçsızdır. Peki ölüm? Her türlü amaç, gerek egoistçe düşüncelerle suç karşısında güç empoze etmek olsun gerek Allah yoktur olsun, ölüm herşeyi kesip bitirecekse evrenin de başlangıcı gibi sonu varsa, belki de yanlış biliyorsundur. Yanılmak ve bilmiyor olmak insanların en büyük cahilliğidir. Yine de ufkun ötesine dair konuşurlar. Denizin ötesini görmediğimiz halde gördüklerimizle Dünya düzdür dememiz gibi.

Tanrı varsa da beni ilgilendirmez ki.Kanıt ve iz yok saklanıyor beyfendi.(EVet teizmde Tanrı erildir en azından son 3000 yıldır)

Umrumda değil yani alsın evrenini başına çaksın.Ki yok öyle biri.Kurgu ilüzyon sallama uydurma.

Sitelerde Paylaş

Tanrı varsa da beni ilgilendirmez ki.Kanıt ve iz yok saklanıyor beyfendi.(EVet teizmde Tanrı erildir en azından son 3000 yıldır)

Umrumda değil yani alsın evrenini başına çaksın.Ki yok öyle biri.Kurgu ilüzyon sallama uydurma.

Şu an bilim forumundayız. Din bizi ilgilendirmiyor.

Yaşamın amacı üremek, neslini devam ettirmek vs değildir. Yaşamın anlamı da bunlar değildir. Bunlar sadece doğa tarafından yeğlendiği için, daha doğrusu neslin devamına katkı sağladıkları için vardır.

Amaç, anlam gibi kavramlar insan uydurmasıdır. Yaşamın amacı entropiye hizmet değildir. Yaşamın amacı yoktur. Amacının olabilmesi için bilinçli olarak ortaya konmuş olması gerekirdi, fizik yasalarının zorlaması sonucu oluşması değil.

Sitelerde Paylaş

Amaç, anlam gibi kavramlar insan uydurmasıdır. Yaşamın amacı entropiye hizmet değildir. Yaşamın amacı yoktur. Amacının olabilmesi için bilinçli olarak ortaya konmuş olması gerekirdi, fizik yasalarının zorlaması sonucu oluşması değil.

Kesinlikle katılıyorum. Aristo, zamanında hizmet, istek, amaç gibi bilinç gerektiren kavramlarla açıklamaya çalışmıştı doğa olaylarını.

Newton şöyle düşünmedi: "Elma bırakıldığı zaman yere düşmek ister."

Sitelerde Paylaş

Şu an bilim forumundayız. Din bizi ilgilendirmiyor.

Yaşamın amacı üremek, neslini devam ettirmek vs değildir. Yaşamın anlamı da bunlar değildir. Bunlar sadece doğa tarafından yeğlendiği için, daha doğrusu neslin devamına katkı sağladıkları için vardır.

Adam bahsetmiş Tanrıdan.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...