Jump to content

Yaşamın Bilimsel Bir Anlamı Var Mıdır?

Recommended Posts

• İleti 206
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Evren simulasyondur,hologramdır,ilüzyondur diyenler kafayı üşütmüştür evrenin özneyle zerre kadar alakası yoktur.Matematikle de işi olmaz.

Böyle karşı fikir savunulmaz. Kafayı üşütmüştür demekle fikre karşı bir fikir sunamıyorsun maalesef. Sadece kendi bilgisizliğini ve huysuzluğunu gösteriyorsun!

Sitelerde Paylaş

bence varlığımın evrende bir manası varsa bile ben buna hiç bir zaman vakıf olamayacağım,olmakta istemiyorum.öldükten sonra farkındalığın farkında olamayacağım için yaşamın manasını bulsam ne olur bulmasam ne olur.yaşamın manasını bilsem ne değişecekki.

acaba bilim yaşamın manasını bulsa dinler gibi insanların üstünde baskı kurarmıydı bu manaya uymaları için.

Sitelerde Paylaş

bence varlığımın evrende bir manası varsa bile ben buna hiç bir zaman vakıf olamayacağım,olmakta istemiyorum.öldükten sonra farkındalığın farkında olamayacağım için yaşamın manasını bulsam ne olur bulmasam ne olur.yaşamın manasını bilsem ne değişecekki.

acaba bilim yaşamın manasını bulsa dinler gibi insanların üstünde baskı kurarmıydı bu manaya uymaları için.

Bilim yaşama anlam veriyor zaten ama, onu insanlığa empoze etmesi farklı bir konu..

Bilim bulgularından ödün vermez. Bilimsel olguları beğenmek veya beğenmemek söz konusu değildir. Onları reddetmek de mümkün değildir.

Yaşama anlam verememene seni hesabına ben üzüldüm. Bu konu üzerinde derin düşünmemişsin. Her ne kadar o konuyu düşünmekle bir sonuca varmak mümkün değilse de, insanın yaşama kendine göre bir anlam vermesi bazı soruların cevabını vermek olacağından, atesit ruhunu tatmin edebilir. Akılsız ve bilinçsiz karbon atomlarının aralarında ve diğer atomlarla tepkileşirlerken, bir yerde canlılık kazanmalarından daha gizemli bir anlam olabilir mi?

Sitelerde Paylaş

Bilim yaşama anlam veriyor zaten ama, onu insanlığa empoze etmesi farklı bir konu..

Bilim bulgularından ödün vermez. Bilimsel olguları beğenmek veya beğenmemek söz konusu değildir. Onları reddetmek de mümkün değildir.

Yaşama anlam verememene seni hesabına ben üzüldüm. Bu konu üzerinde derin düşünmemişsin. Her ne kadar o konuyu düşünmekle bir sonuca varmak mümkün değilse de, insanın yaşama kendine göre bir anlam vermesi bazı soruların cevabını vermek olacağından, atesit ruhunu tatmin edebilir. Akılsız ve bilinçsiz karbon atomlarının aralarında ve diğer atomlarla tepkileşirlerken, bir yerde canlılık kazanmalarından daha gizemli bir anlam olabilir mi?

anlamsızca yaşadığım için bazen bende üzülüyorum kendi adıma, ama düşünmediğimden değil,bulamadığımdan.

maddenin en anlamlı hali ben olabilirim ama ben kendi varlığıma anlam katamıyorumki (dünyevi şeyler dışında).

acaba bu anlama yaşarkenmi hizmet ediyoruz yoksa öldükten sonramı ?

Sitelerde Paylaş

acaba bu anlama yaşarkenmi hizmet ediyoruz yoksa öldükten sonramı ?

Bence hem yaşarken, hem de öldükten sonra!

Bir sonsuzdan gelip, diğerine gidiyoruz belki ama, aradaki kısa sürede geride iz bırakıyoruz.

Bir canlı olarak davranışlarımızla evreni değiştiriyoruz.

Senin kendi varlığına bir anlam verememen de, aslında bir tür anlam.

Belki de yaşama anlam verememenin nedeni, yaşamının anlamsız olması değil.

Tam tersine... Yaşamın birçok anlamları olması.. Onların arasından sana uygun olanını seçemiyor olabilirsin.

Akıllı bir insanın yaşama anlam verememesinin başka bir nedeni olmamalı.

Sitelerde Paylaş

yani diyorsun ki "sen olmadan evrenin bir anlamı yoksa o halde varlığınla evrene kendi anlamımı yüklemelisin"

Yüklemelisin değil. Ya kendin yüklüyorsun, ya da senin adına yükleniyor...

Kendi yaşamına bir anlam vermesen bile, başkaları senin adına ona anlamlar veriyor...

Müslüman olsaydın yaşamına anlamı İslam verecekti.

Müslüman olmadığın için yaşamına anlamı ana baban, kardeşlerin, çocukların, arkadaşların, eşin, dostun veriyor.

Anlamsız bir yaşam mümkün değil. Bir ağacın yaşamının bile bir anlamı var.

Ulu çınar dediğin zaman çınarın yaşamına anlam veriyorsun.

Sitelerde Paylaş

tabiki söylediklerine katılmamak elde değil. ben kendimi ifade edemedim kusura bakma.şunu demek istiyordum

müslüman olduğum zamanlarda öldükten sonrası için olacakların hepsi belliydi.ahiret düşüncesi yanlışta olsa ölümden sonrasına bir mana katıyordu.ama şimdi dinlere inanmadığımıza ve öldükten sonra ne olduğunu bilmediğimize göre yok olma ihtimalide var.bu ihtimal benim gözümde herşeyi anlamsız kılıyor.tabi yok oluyorda olabiliriz.

Sitelerde Paylaş

tabiki söylediklerine katılmamak elde değil. ben kendimi ifade edemedim kusura bakma.şunu demek istiyordum

müslüman olduğum zamanlarda öldükten sonrası için olacakların hepsi belliydi.ahiret düşüncesi yanlışta olsa ölümden sonrasına bir mana katıyordu.ama şimdi dinlere inanmadığımıza ve öldükten sonra ne olduğunu bilmediğimaize göre yok olma ihtimalide var.bu ihtimal benim gözümde herşeyi anlamsız kılıyor.tabi yok oluyorda olabiliriz.

Bence yok olmuyouz.

Maddesel varlığımız bir şekilden başka bir şekle geçiyor. Bizi oluşturan atomlar daha önce başka bir canlının vücudunu oluşturuyordu. Biz öldükten sonra onlar yine başka bir canlının vücudunda devam edecek. Atom ve moleküllerimiz daha önce nasıl bir canlının vücudundaydı, bilmiyoruz. O canlı etobur bir dinazor da olabilir, ulu bir çına ağacı da.

Biz fizik olarak öldükten sonra onlar bir başka canlının vücudunda var olmaya devam edecek...

Çünkü canlılar ölümlüdür belki ama, yaşam ölümsüzdür.

Sitelerde Paylaş
Bilimsel bulguları araştırıp sonuca bağlama konusunda insan aklı geçerli olduğuna göre, hayatın anlamını belirlerken de, insan aklı geçerli olmalıdır.

Anlam vermedeki subjektiflik sorununun çözümü ise aslında gayet açık; gerçek anlam, sonuçlarına göre belirlenecek.

Sonuçta neyin, insanların gelişmesi için gerekli olduğu tespit edilmiş ise, hayatın anlamı odur.?

Bu durumda hayatın bilimsel anlamı; Tüm insanların hep birlikte ve doğayla dost bir şekilde mutlu olması diyebiliriz.

Sitelerde Paylaş

elbette yaşam evren varoldukça bir yerlerde ortaya çıkacaktır ama şuda bir gerçekki öncesini hiç birimiz hatırlamıyoruz.bu durumda ölmek maddesel olarak yok oluş olmasada kişisel olarak bir yok oluş.beni oluşturan bütün parçacıklar yoluna devam edecek ama bir süreliğine oluşturdukları o organizma artık yok.

alakası yok ama fantastik adı altında binlerce film var,hiç biri yaşadığımız yer kadar fantastik değil.

Sitelerde Paylaş

Ben bunların hepsine karşıyım, hayatın bir anlamı yoktur!. Hayata düşünenler tarafından anlam atanmaktadır.Enerji nasıl şekil değiştirip devam ediyorsa, yaşamda o şekilde sonsuzda yer bulur.Hacının dediği şu cümleye yine katılıyorum, bizim canlılığımız ölünce başka canlıda hayat bularak devam eder, düşünce yok olur ama yaşam devamlıdır.

tarihinde Abdul Alhazred tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bu forumda kimse kimsenin mesajının %15 inden fazlasını okuyorsa keserim bu bıyıkları.adamın yazdığı msja bak.

Bu yoruma aynen katılıyorum... Hep böyle oluyor nedense.. Çoğu kere daha önce yazılan iletiler okunmuyor.

Sitelerde Paylaş

Yaşamın bilimsel tek bir anlamı var; o da genlerimizi gen havuzunda mümkün olduğunca çoğaltmak.

Bunu yapmanın yolu ise üremek ve uzun yaşamaktır.

Entropi artışına karşı koymak hayatın anlamı değildir.

Düzensizliğe karşı koymak, var olmanın amacını yerine getirebilmek için uyulması gereken bir zorunluluktur sadece.

Sitelerde Paylaş

Yaşamın bilimsel tek bir anlamı var; o da genlerimizi gen havuzunda mümkün olduğunca çoğaltmak.

Bunu yapmanın yolu ise üremek ve uzun yaşamaktır.

Entropi artışına karşı koymak hayatın anlamı değildir.

Düzensizliğe karşı koymak, var olmanın amacını yerine getirebilmek için uyulması gereken bir zorunluluktur sadece.

Entropiye karşı gelemezsiniz zaten. Belki hızını yavaşlatabilirsiniz.

Entropi varken yaşamda başka bir anlam olabilir mi?

Yaşamın diğer anlamları arasında kendiliğinen örgütlenme, doğal seçilim ve otokatakinez sayılabilir.

Onlar entropi ile birlikte yaşamın varlığından sorumludurlar.

Çoğalmak enerjinin dağılmasına hizmet eden bir süreçtir. Enerjinin dağılması da entropidir.

Sitelerde Paylaş

Entropiye karşı gelemezsiniz zaten. Belki hızını yavaşlatabilirsiniz.

Entropi varken yaşamda başka bir anlam olabilir mi?

Yaşamın diğer anlamları arasında kendiliğinen örgütlenme, doğal seçilim ve otokatakinez sayılabilir.

Onlar entropi ile birlikte yaşamın varlığından sorumludurlar.

Çoğalmak enerjinin dağılmasına hizmet eden bir süreçtir. Enerjinin dağılması da entropidir.

Entropi, doğal seçilim, otokatakinez vs. bunlar zaten doğa kanunları.

Kanunlar amaç olamaz. Çünkü kanunlar zorunludur.

Ayrıca canlılarda çoğalma entropiyi arttırmaz, tam tersine düşürür (bireysel düzeyde. toplam sistemde değil)

Entropi artışı nedeni ile kendini bir arada tutamayan hücre bölünür ve entropisi düşük olan 2 hücre meydana gelir.

Fakat bu bölünme sırasında çevrenin entropisi artmıştır. Bölünen hücrenin entropisi düşmüştür.

Ayrıca üreme gibi sistematik bir şekilde enerjinin dağılması entropi değildir. Entropi bu enerjinin sadece geri dönüşümsüz kısmını oluşturur.

Yoksa canlıların çoğalması ile iş yapabilme kapasitesi sürekli düşerdi.

Uzun lafın kısası, yaşamın varlığından sorumlu olan şeyler (kanunlar) rastgele bir şekilde yaşamı meydana getirmiştir.

Bu kanunların yaşama bir anlam katma çabası yoktur. Fakat yaşamın var olduktan sonraki tek çabası üremektir.

Bireyin kendi genlerini egemen kılma çabasıdır yaşam.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...