Jump to content

Yaşamın Bilimsel Bir Anlamı Var Mıdır?

Recommended Posts

• İleti 206
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Yaşamın bir anlamının olduğunu söylemek, evrimin bir amacı olduğu söylemektir.

Yanılıyor muyum?

Yaşam ve evrim arasında nasıl bir ilişki kurdunuz?

Evrim evrensel bir fenomendir. Canlılar da evrilir, cansızlar da.

Canlı yaşam (canlılık) ise çok özel ve sınırlı bir fenomendir.

Rastgele ve kaotik süreçler dizisi olan evrimin bir amacı olmayabilir. Yaşamın ise bir varlık nedeni vardır. Ona amaç da diyebilirsiniz. Yaşamda amacı canlının davranışlarında aramalısınız.

Canlılarla ilgili bir davranış şekli bu amaçdan sorumludur.

İyice karıştı.. Sorunun cevabı sürpriz olacak.

Sitelerde Paylaş

Yaşam ve evrim arasında nasıl bir ilişki kurdunuz?

Evrim evrensel bir fenomendir. Canlılar da evrilir, cansızlar da.

Canlı yaşam (canlılık) ise çok özel ve sınırlı bir fenomendir.

Rastgele ve kaotik süreçler dizisi olan evrimin bir amacı olmayabilir. Yaşamın ise bir varlık nedeni vardır. Ona amaç da diyebilirsiniz. Yaşamda amacı canlının davranışlarında aramalısınız.

Canlılarla ilgili bir davranış şekli bu amaçdan sorumludur.

İyice karıştı.. Sorunun cevabı sürpriz olacak.

Yaşam derken neyi kast ettiğiniz çok açık değil..Açmakta fayda var;

Bir otomobilin de bir ömrü, bir yaşamı vardır.

Bir arının da bir ömrü, bir yaşamı vardır.

Yaşam derken bir canlının mı yoksa bir cansızın mı yaşamından bahsediyoruz?

Bu belli değil ama, soru ilk okunduğunda, canlının yaşamının amacını sormak üzere dizayn edilmiş gibi duruyor.

Biraz daha açalım; ben bir canlıyım, yaşıyorum, yaşamımın bir amacı var.

Ben ve benim gibi milyarlarca insan da, yaşamlarının amacına dair öznel bir cevap üretecektir.

Peki ama hepimiz bir zamanlar bebektik, yaşıyorduk, yaşam sahibi idik ve bu soruya verebilecek bir cevabımız yoktu.

Bebeklerin yaşamlarının amacı, kendilerinden önceki süreçlerde gizli ise, bu bizi evrime neden götürmesin ki?

Sitelerde Paylaş

Yaşamın bilimsel bir anlamı olabilir;
Laboratuvarda tespit edilen sonuçlar, bilimsel kabul ediliyor. Dünyayı da bir laboratuvar olarak düşünebiliriz.
Bu durumda laboratuvar sonuçlarına göre, yaşamın anlamı, insanların kendisini ve çevresindekileri mutlu edecek şekilde yaşamasıdır.
Herkesin birlikte mutlu olmasının yöntemlerini tespit etmektir.

Şimdi birileri diyecekki, "bir hayvan için mutluluk, başka bir hayvanı yemektir." Aslında bu da düzeltilebilir bir sorun;
Bitkilerle beslenecek şekilde evrimleşmesi için gerekli çalışmalar yapılabilir. insanlar da hayvan yemeden yaşayabilir(yumurta, süt ürünleri vs.)
Otlar canlıdır ama yenirken acı çekmez. hatta eklembacaklıların da yenirken acı çekecek bir sinir sistemi olduğu, tartışmalı bir durum.

Sitelerde Paylaş

yaşamın kendi başına hiçbir anlamı ve manası olamaz yaşam hem gereksiz hemde mantıksızdır ve yaşam olmaması gereken bir durumdur.

canlılarında olmaması gerekiyordu dünyanında ancak çok mantıksız birşey olmuş ve hem canlı hem uzay hem dünya olmuş dolayısıyla bu sorunun tek yanıtı var başka hiç bir mantıklı açıklama getiremezsin.

hadi hacı doğru yolda ilerliyon sorgulaya sorgulaya sonunda doğruyu bulacak gibisin bu işin sonunu merakla bekliyorum :)

Sitelerde Paylaş

yaşamın kendi başına hiçbir anlamı ve manası olamaz ???

yaşam hem gereksiz ???

hemde mantıksızdır???

ve yaşam olmaması gereken? bir durumdur.???

canlılarında olmaması gerekiyordu???

dünyanında???

ancak çok mantıksız birşey olmuş???

ve hem canlı hem uzay hem dünya olmuş dolayısıyla bu sorunun tek yanıtı var??? (orası belli tabi ama neyse)

başka hiç bir mantıklı ??? açıklama getiremezsin.

...................

yavaş gel desem olur mu?

böyle rahatlık olur mu?

Bu lafların arkasında durabilen olur mu?

...

Sitelerde Paylaş

Başka bir başlık altında yazdığım yazıyı, içeriğinin bu konuyla ilgili olması ve tartışmanın buradan devam edecek olması nedeniyle taşıdım.

Allah'ın varlığı santral bir otoritenin varlığı demektir.
Doğal süreçlerin doğasını incelersek, onlardan santral bir otoritenin sorumlu olmadığını görürüz.
Canlılar dahil, madde ve enerjinin her davranışı geri tepmeli döngülerle açıklanabilir.
Bu konunun anlaşılabilmesi için aşağıdaki iletiye ve diğerlerine göz atmak gerekiyor.

http://haci-haci.typepad.com/maddenin_canli_davrani_se/30-santral-otori̇te-sorunu-evren/

Evrende santral bir otoritenin olmasının neden mümkün olmadığını da aşağıdaki ileti ile açıklamak mümkündür.

http://haci-haci.typepad.com/maddenin_canli_davrani_se/43-evrende-santral-kontrol-si̇stemi̇-neden-yoktur/

Biyolojik sistemler ilgilendiğim bir konu değil ancak canlılardaki merkezi yönetim birimi olmaması yazınızdan anladıklarımı yazacağım.

Canlıların merkezi yönetim birimlerine sahip olmamalarının, merkezi yönetim birimlerinin 2 nedenden dolayı dezavantajlı olabileceğini düşündürüyor.
1) Entropiyi düşürmede düşük başarı göstermeleri,
2) Dış tehlikelere çok düşük direnç göstermeleri.

Bir ağacı düşünürsek, yüzlerce yapraktan ve trilyonlarca hücreden oluşmuştur. Eğer tüm DNA'sı tek bir yaprakta olsaydı, bir tırtıl o yaprağı yediği zaman tüm ağaç yok olacaktı.
Varlığın devamı için oldukça tehlikeli bir durum.

Merkezi yönetim biriminin yüksek enerji ihtiyacı ve bilgi iletiminde zaman, enerji israfı da sizin belirttiğiniz gibi diğer bir engel olduğundan merkezi olmayan yönetim birimlerine geçişi sağlamış olmalı.

Böylece bir ağacın büyük bir parçasını kesip atsak bile ağaç tekrar büyümeye devam edebilmektedir.

Ancak ana amaç entropiyi düşürmektir. Bu da canlıların birbiriyle etkileşerek daha fazla seçeneği deneyebilmesi ile mümkündür.
Artık bu aşamada merkezi bir yönetim yapısının oluştuğunu da görüyoruz. Sinir sistemi ve beyin.
Bu da canlının seçim yapabileceği durum sayısının artmasının, daha fazla etkileşime daha farklı organizasyonlara gidebilmesinin önünü açması demek.
Entropisini sürekli düşürebilmesi için ne kadar çok durum arasında etkileşim sağlayabilirse o kadar netice alabilir.

Bilinçli, seçim yapabilecek seviyeye ulaşan canlıların etkileşebilmesi, entropilerini daha da düşürebilmeleri için yeni kurallar, iletişim mekanizmaları yani protokoller gereklidir. Dil, yazı, internet vs. gibi.
Bu iletişim protokolleri ortaya çıktığında zaten insanlık inanılmaz bir ilerleme kaydetmiştir.

Merkezi yönetim birimlerinin olmaması organizasyon kabiliyeti düşük canlılarda avantajken, ilerleyen aşamalarda zorunludur.

Peki, gelecek nereye götürecektir? Evrim sürecindeki trende baktığımızda devasa organizasyonların oluşacağını söylemek mümkün.
Acaba evren böyle bir organizasyon olabilir mi?

Bunun da ötesinde düşünürsek; etkileşim protokollerinin artması, etkileşim biçimlerinin değişmesine de neden olacaktır.
Bu da, varsa ki evrimin kurgusu açısından olması çok olası olan diğer evrenlerdeki bilinçli varlıklarla etkileşime girmeyi olanaklı ve zorunlu hale de getirecektir.
Bu da, sanal gerçeklik demek. Alternatif bir var oluş biçimi.
Sanal gerçeklikleri kapsayan başka sanal gerçeklikler...
Sistemin yöneticisi kim? Teistler haklı olabilir mi? :huh::blink:

Sitelerde Paylaş

Yaşamın bilimsel bir anlamı varsa o, fizik kanunlarına hizmet etmektir.

Yani cansız maddenin bazı fizik kanunları muvacehesinde kendiliğinden organize olup, canlılık kazanmasıdır.

Cansız maddenin bunu yapma nedeni canlılar aracılığı ile dünya yüzeyinde mevcut enerjinin etkili bir şekilde dağılmasını sağlamaktır.

Enerjinin hızla ve en etkili şekilde dağılma zorunluğu ve canlıların ortaya çıkmasının bu zorunluğu hızlandırması ve kolaylaştırması, yaşamın bilimsel anlamıdır.

Şimdilik bu kadar açıklama yeter.

Sitelerde Paylaş

Evrende total entropi her zaman artacaktır. Bu entropiyi azaltmak mümkün değildir.

Ama bu demek değildir ki bazı sistemlerde entropi azalmaz.

Evrende düzenin olduğu her sistemde ki buna canlılar da dahildir, entropi azalacaktır.

Ama bu düzen entropinin evrenin diğer yerlerinde artması pahasına gerçekleşecektir.

Sonuç olarak evrende mevcut düzen, entropinin artmasına hizmet edecektir.

Bu maksimum entropi üretimi (maximum entropy production) yasası olarak bilinir.

Sitelerde Paylaş

Yani cansız maddenin bazı fizik kanunları muvacehesinde kendiliğinden organize olup, canlılık kazanmasıdır.

Organize olmak anlam olarak kuralların varlığını gerektirir. Yoksa zaten bir araya gelme olmazdı.

Kuralların varlığı da onları koyan bir aklın olmasını gerektirir.

Bu bağlamda sürecin tamamen kendiliğinden olmasından söz edilebilir mi?

Sitelerde Paylaş

Organize olmak anlam olarak kuralların varlığını gerektirir. Yoksa zaten bir araya gelme olmazdı.

Kuralların varlığı da onları koyan bir aklın olmasını gerektirir.

Bu bağlamda sürecin tamamen kendiliğinden olmasından söz edilebilir mi?

Organizasyon kendiliğindendir.. O nedenden ilginçtir diyoruz ya... Kitabımda uzun uzun açıkladım...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...