Jump to content

Yaşamın Bilimsel Bir Anlamı Var Mıdır?

Recommended Posts

• İleti 206
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

bilim neye anlam yüklemişki yaşamın anlamını bulsun.anlam bilimin işi değil zaten.

Bu yorumu yapmadan önce ilk iletilere bir göz atsaydın keşke..

Yaşamın felsefi bir anlamı varsa, bilimsel bir anlamı da olabilir. Neden olmasın?

Sitelerde Paylaş

okumadım tamam ama bilim anlam işleri ile uğraşmaz diye biliyorum.hatta neden olmasınki dedin diye biraz düşündüm,,,damdam düşer gibi aklına yer etmiyo insnanın.alışmışız bilimin doğanın nasıl işlediğini araştırmasına...bilim diyince akla matematik geliyo.bilmediğimden soruyorum matematikte anlam diye bir şey varmıki ?

Sitelerde Paylaş

Matematik herşeydir. Sizin vücudunuzun heryerinde bile matematik var.Herşey matematik....

Matematik bugün DNA'da yazılı bilgilerin oluşumunda rastlantıya yer olmadığını kanıtlamıştır. Değil milyonlarca basamaktan oluşan DNA molekülünün, DNA'yı oluşturan 30.000 genden tek bir tanesinin bile tesadüfen oluşabilme ihtimali imkansız tanımının dahi zayıf kaldığı bir durumdur. Evrimci bir biyolog olan Frank B. Salisbury bu imkansızlıkla ilgili olarak şunları söylemiştir:

Orta büyüklükteki bir protein molekülü, yaklaşık 300 amino asit içerir. Bunu kontrol eden DNA zincirinde ise, yaklaşık 1000 nükleotid bulunacaktır. Bir DNA zincirinde dört çeşit nükleotid bulunduğu hatırlanırsa, 1000 nükleotidlik bir dizi, 4 üzeri 1000 farklı şekilde olabilecektir. Küçük bir logaritma hesabıyla bulunan bu rakam ise, aklın kavrama sınırının çok ötesindedir. (Frank B. Salisbury, "Doubts About The Modern Synthetic Theory of Evolution", s. 336)

Yani ortamda bütün gerekli nükleotidlerin bulunduğunu, bunların aralarında bağlanması için gereken bütün kompleks moleküllerin ve bağlayıcı enzimlerin hepsinin hazır olduğunu farzetsek bile bu nükleotidlerin istenen sırada dizilmesi ihtimali 4 üzeri 1000'de 1, diğer bir ifadeyle, 10 üzeri 600'de 1 ihtimal demektir. Kısaca insan vücudundaki ortalama bir proteinin DNA'daki şifresinin tesadüf sonucu, kendi kendine oluşma ihtimali, 10'un yanında 600 tane sıfır olan sayıda 1'dir. Bu astronomik olmanın da ötesindeki sayı ise, pratik olarak "0" ihtimal anlamına gelir. Demek ki böyle bir dizilim ancak akıllı ve şuurlu bir gücün bilgi ve kontrolü altında gerçekleşmek zorundadır...

Sitelerde Paylaş

Matematik herşeydir. Sizin vücudunuzun heryerinde bile matematik var.Herşey matematik....

Matematik bugün DNA'da yazılı bilgilerin oluşumunda rastlantıya yer olmadığını kanıtlamıştır. Değil milyonlarca basamaktan oluşan DNA molekülünün, DNA'yı oluşturan 30.000 genden tek bir tanesinin bile tesadüfen oluşabilme ihtimali imkansız tanımının dahi zayıf kaldığı bir durumdur. Evrimci bir biyolog olan Frank B. Salisbury bu imkansızlıkla ilgili olarak şunları söylemiştir:

Orta büyüklükteki bir protein molekülü, yaklaşık 300 amino asit içerir. Bunu kontrol eden DNA zincirinde ise, yaklaşık 1000 nükleotid bulunacaktır. Bir DNA zincirinde dört çeşit nükleotid bulunduğu hatırlanırsa, 1000 nükleotidlik bir dizi, 4 üzeri 1000 farklı şekilde olabilecektir. Küçük bir logaritma hesabıyla bulunan bu rakam ise, aklın kavrama sınırının çok ötesindedir. (Frank B. Salisbury, "Doubts About The Modern Synthetic Theory of Evolution", s. 336)

Yani ortamda bütün gerekli nükleotidlerin bulunduğunu, bunların aralarında bağlanması için gereken bütün kompleks moleküllerin ve bağlayıcı enzimlerin hepsinin hazır olduğunu farzetsek bile bu nükleotidlerin istenen sırada dizilmesi ihtimali 4 üzeri 1000'de 1, diğer bir ifadeyle, 10 üzeri 600'de 1 ihtimal demektir. Kısaca insan vücudundaki ortalama bir proteinin DNA'daki şifresinin tesadüf sonucu, kendi kendine oluşma ihtimali, 10'un yanında 600 tane sıfır olan sayıda 1'dir. Bu astronomik olmanın da ötesindeki sayı ise, pratik olarak "0" ihtimal anlamına gelir. Demek ki böyle bir dizilim ancak akıllı ve şuurlu bir gücün bilgi ve kontrolü altında gerçekleşmek zorundadır...

Size papağan diyoruz kızıyosunuz buna benzer bir iddiana diğer konuda cevap verdim.

tarihinde Tanah-Gospel Theologist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

dindar hocam,sonsuzlukta olasılık ihtimallerinin bir anlamı yoktur.yazdığınız rakamları sentilyonlar ile çarpsanız dahi yinede sonsuzlukta bir yerde karşınıza çıkacaktır.ayrıca insanda anlamı oluşturmaya yarayan sürecin kimyasal/matematiksel formülünü yazabilirsiniz ama bu sadece insandaki anlamı oluşturan sürecin formülü olacaktır,anlamın formülü değil.

Sitelerde Paylaş

aynen abi. bi yukarıdaki adamın yazılarını paste ederler, bir de lennox'un. ha bir de dotttore'nin meşhur ex-ateist profu var :)

Taslaman'ın W.Lane Craig'ten aşırdığı Craig'in de Hudus delilini azcık modifiye ederek sunduğu Kelam Kozmolojik Argümanı unutmayalım sanki hiçbir cevap verilmemiş gibi yeni icatmış gibi ısıtıp ısıtıp getiriyorlar ya insan yoruluyor.

Sitelerde Paylaş

dindar hocam,sonsuzlukta olasılık ihtimallerinin bir anlamı yoktur.yazdığınız rakamları sentilyonlar ile çarpsanız dahi yinede sonsuzlukta bir yerde karşınıza çıkacaktır.ayrıca insanda anlamı oluşturmaya yarayan sürecin kimyasal/matematiksel formülünü yazabilirsiniz ama bu sadece insandaki anlamı oluşturan sürecin formülü olacaktır,anlamın formülü değil.

gayet güzel ve sade bir açıklama olmuş. tabi anlayan veya anlamamamakta direnmeyenler için.
Sitelerde Paylaş

okumadım tamam ama bilim anlam işleri ile uğraşmaz diye biliyorum.hatta neden olmasınki dedin diye biraz düşündüm,,,damdam düşer gibi aklına yer etmiyo insnanın.alışmışız bilimin doğanın nasıl işlediğini araştırmasına...bilim diyince akla matematik geliyo.bilmediğimden soruyorum matematikte anlam diye bir şey varmıki ?

Bilimin ilgi alanlarını keyfi olarak kısıtlayamazsınız. Bilim herşeyle uğraşır. Önemli olan onların bilimsel yöntemlerle incelenmesinin mümkün olmasıdır.

Anlamın tanımını bilimsel yöntemlere uygun bir şekilde yaparsanız bilim anlamla da uğraşır.

Bu arada matematik soyut bir bilimdir. İnsanın sezgilerinin ürünüdür. Bilim deyince akla ilk gelen fizik olmalıdır.

Aşağıdaki iletinin devamını okursanız ne demek istediğimi anlarsınız..

Ben yaşamın varlık nedeni vardır diyorum.

Varlık nedeni için anlam ve amaç da diyebilirsiniz..

Bir olgunun varlık nedeni varsa, onun anlamı ve amacı da olabilir.

Onlar kesin olarak vardırlar....

Sitelerde Paylaş

Bilimin ilgi alanlarını keyfi olarak kısıtlayamazsınız. Bilim herşeyle uğraşır. Önemli olan onların bilimsel yöntemlerle incelenmesinin mümkün olmasıdır.

Anlamın tanımını bilimsel yöntemlere uygun bir şekilde yaparsanız bilim anlamla da uğraşır.

Bu arada matematik soyut bir bilimdir. İnsanın sezgilerinin ürünüdür. Bilim deyince akla ilk gelen fizik olmalıdır.

Aşağıdaki iletinin devamını okursanız ne demek istediğimi anlarsınız..

açıkcası bu konuda pek kafa yormamıştım bu güne kadar,herkesin kendine göre bir anlamı vardır diye düşünüyordum.genel kabul görecek fiziksel prensiplere dayalı bir anlam fikri ilginç geldi.bu anlamdaki insanın rolünden çok evrenin rolünü merak ettim.

bide anlam diyince ne anlamalıyız.anlam demek büyük fotoğrafı görmek demekmi oluyo ,yoksa ne ?

fiziği kullanıp evrenin nasıl işlediğini anlayınca anlamınıda bulabilecekmiyiz ?

anlam demek nasıl çalıştığını anlamak demekmi ? çalışarak neye hizmet ettiğini anlamak demekmi ? varlığın varolmasına neyin sebep olduğunu anlamak demekmi ?

evrende herşeyin cevabını bulsak bile felsefi sorularıda cevaplayabilecek düzeye gelecekmi fizik ?

Sitelerde Paylaş

Bir şey varsa onun varlık nedeni de vardır. O neden için amaç veya anlam diyebilirsiniz.

Evren neden var?

Evrende yaşam neden var?

Bu soruların cevabı bizi onların anlamına götürür.

Canlıların varlık nedeni evrende enerjinin hızla ve etkili bir şekilde dağılması zorunluğudur.

Evrende entropi var olduğu için yaşam da vardır.

Çünkü canlılık enerjinin en etkili ve hızlı bir şekilde dağıldığı bir mizansendir.....

Bu nedenden içinde bulunduğumuz evrende, koşulların uygun olduğu durumlarda, canlılığın ortaya çıkması kaçınılmazdır.

Aslında ben bu soruyu sorarken hileye baş vurdum. Bu soruyu başka türlü sormak zor...

Ateist olarak yaşamda bir anlamın olmaması gerektiğini savunuruz. Her insan yaşama kendine göre felsefi bir anlam verir.

Yaşamda tek bir anlamın olmamasını biz anlamsız olarak nitelendiririz. Yaşamda belli bir anlam olsaydı, her insan için aynı olması gerekirdi, deriz.

Bu mantıklı bir çıkarım. Ama bilimsel bir çıkarım mı?

Ayrıca anlam ve amaç deyimlerinin bilimsel olmadıklarını düşünürüz.

Onlar neden bilimsel olmasınlar?

Evrende yaşamın varlık nedeni varsa, amacı da vardır. O amaç enerjinin hızla dağılması zorunluğudur.

Bu zorunluk evrende yaşamın ortaya çıkması nedenidir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...