Jump to content

Allah'ın Yokluğunun Bilimsel Bir Nedeni Var mıdır?

Recommended Posts

Tanrının var olmadığına en iyi kanıt öznel olarak söylüyorum her şeyi bilmesi ve kısıtlanamaz olmasıdır. Çünkü bu ikisi çelişir götünüde yırtsan çelişir.

Diyelim ben her şeyi biliyor ve kısıtlanamazım (evet ben);

şu andan 10 sn sonraki halimin ne yaptığını biliyorum. Ve yaptığım şey elimi kaldırmak. şu anki t=0 anında 10 sn sonraki anımda yapacak olduğum elimi kaldırma işini yapmamaya karar verirsem ne olur ?

a-) Kısıtlanamaz olduğum için elimi kaldırmama işini gerçekleştiririm , sonuç olarak t=0 anından 10 sn sonraki elimi kaldırma işlemine dahil olan bilgim yanlış olur.

b-) Bilgim yanlış olamayacağı için elimi kaldırma eylemime engel olmam mümkün değildir. Bu durumda zamanı biliyor olmam beni onu uygulama konusunda kısıtlamak zorunda bırakmıştır.

►Tanrı zamanı bilemez eğer biliyor ise, bu durumda onun kuklası olmak dışında hiç bir şey yapamaz. Kukla olan bir varlığa Tanrı demek yanlış oldu benim hatam...

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 88
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Çok güzel bir yazı olmuş, tamamen katıldığımı ifade edeyim.

Ufak bir düzeltme yapayım "Tanrı önermesi çürütlemediği için", bilimsel alan içinde kalınarak Tanrı konusunda yorum yapılamaz. Tanrı konusunda yapılan vardır ya da yoktur gibi her türlü yorum bilimsel alanın dışında felsefî alanın içindedir.

Bilgi sevgisi, nesini beğendin allah aşkına(!) o yazının??

Seni fazlasıyla romantik buluyorum. :)

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

şurada araya dalıcam kusura bakma ama böyle bir şey yok!

önce neden belirsizlik var onu öğren sonra fiziği biliyormuş gibi yap

belirsizliğin sebebi kabaca, belirlemek için yapılan her hareketin elde edilecek verilerden bağzılarını kesin olarak etkileyeceği için ortaya çıkmıştır. Yani birini öğrenirken diğerini bozuyorsun. ÇÜNKÜ bozmadan öğrenmeyi bilmiyoruz, tanrıda bilmiyor desene hadi bende sana nereden biliyorsun diyim ?

Belirsizlik ilkesi evrensel bir yasa. Sadece insana özgü değilki. Bizden milyon kat gelişmiş bir uygarlık içinde geçerli.

Sitelerde Paylaş

Bu soru işaretini soru olarak algılayıp cevap vereceğim.

Bilimsel olarak tanrının varlığının-yokluğunun kanıtı varmı? Pozitif bilimler (fizik, kimya vs.) açısından 1900 - 2015 -2150 örneğini verdim. Kısıcası bilim tarihi geliştikçe gerçeğe yaklaşacağız ve bu soruya cevaba daha yakın olacağız. Ama mevcut bilgilerle bu sorunun yanıtı verilemez. Bunun için insanoğlunun herşeyi bildiği bir seviyeye gelinmesi gerekir.

Tanrı neden mecburen vardır?

......................

Evrim gibi Dinde; Tanrı önermesinde bulunur. Ve bu Tanrı önermesi; Pozitif bilimlerce, yukardaki anlattığım "bilim tarihi" - "zaman" ilişkisi nedeni ile çürütülemez. Tanrı önermesi çürütülemediği için mecburen Tanrı vardır.

Tabi bu bir uyanıklık değildir. Öyleyse boynuzlu atta vardır, çürütemezsin gibi felesefe oyun kuruculuğundan bahsetmiyoruz. Söz konusu husus, Mö ve MS. gelmiş geçmiş bütün medeniyetlerin ilgilendiği uğrunda milyonlarca insanın savaştığı ırk kavramının şekillendiği bir husus. Din iddiası ile boynuzlu at iddiası aynı şey değil.

Bilimsel bilim = !?

Bilimsel Din = !?

Öncelikle şunları açıklamamışsın.

Sonrasında,

Bu yazıdan özetle şunu mu anlıyoruz:

Aksi kanıtlanana kadar tanrı (mecburen) vardır. . . ?

Bunu da tarihe, milyonlara-sayılara falan dayandırıyosun..

.....

.....

Beyler ateistforumu kapatıp dağılıyoruz. Hacıya da haber salalım..

.

.

.

.

.

.

Kusura bakma ama yazında elle tutulur pek az şey var.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Kuranda allah musayla konuşmus diyor. Musayla konuşması için ses çıkarabilcek birşeyi olması lazımdır sesi olan bir madde somut bir maddedir. Ama ortada somut bir allah yok. Bu resmen insanı delirtmek ve oyalamak için bir soru cevabını bilmek için ölmek gerekiyor. Ölürsende bişey değişmez çünki geri gelemiyosun. Kendinizi muhammed yerine koyun bilim yok. Siz düşünüyorsunuz ben anne babadan geldim. Onlarda bi anne babadan geldi. Ee ilk iki anne babaya gelene kadar sıkıntı yok. Peki o 2 anne baba nerden geldi sorusunuda tabiki allah yatattı demiştir. Yani siz olsanız da öyle derdiniz.

Sitelerde Paylaş

Belli bir kalıba sokulmuş her tanrı, basit sorularla kolayca çürütülebilir.

Haliyle konunun muhattabı Allah'ın neden var olamayacağını ispatlamak, aşağıdaki gibi birkaç dakika sürer.

Tanrının var olmadığına en iyi kanıt öznel olarak söylüyorum her şeyi bilmesi ve kısıtlanamaz olmasıdır. Çünkü bu ikisi çelişir götünüde yırtsan çelişir.

Diyelim ben her şeyi biliyor ve kısıtlanamazım (evet ben);

şu andan 10 sn sonraki halimin ne yaptığını biliyorum. Ve yaptığım şey elimi kaldırmak. şu anki t=0 anında 10 sn sonraki anımda yapacak olduğum elimi kaldırma işini yapmamaya karar verirsem ne olur ?

a-) Kısıtlanamaz olduğum için elimi kaldırmama işini gerçekleştiririm , sonuç olarak t=0 anından 10 sn sonraki elimi kaldırma işlemine dahil olan bilgim yanlış olur.

b-) Bilgim yanlış olamayacağı için elimi kaldırma eylemime engel olmam mümkün değildir. Bu durumda zamanı biliyor olmam beni onu uygulama konusunda kısıtlamak zorunda bırakmıştır.

Sitelerde Paylaş

Zaman ne zaman başladı ? Big Bang ile, big bang'ten önce zaman yoktu, öncelik ve sonralık yoktu. Big Bang'den önce ne vardı sorusu da yuvarlağın köşesini sormak kadar anlamsız.

Big Bangten önce tanrı olamaz, sonra oluşabilecek İnsanın Tanrısı da ya da tanrıların ise zaman ve evren yasalarına bağlı, kısıtlı olması zorunluluktur. Bu bir topluluk da olabilir.

Kısıtlı düşünmemek Arabın putundan kurtularak bakmak gerekir.

Absürd bir örnek; Üstün zekaya sahip uzaylı ırkı yarın bizi ziyarete gelerek dinlerinizi, medeniyetinizin tohumlarını biz attık, kobay olarak sizleri uzaktan izledik, gerçekten vahiy kanalını dolaylı kullandık, bakın yüzyıllar içinde dünyanın fotoğrafları, kullandığımız teknoloji vs. bizim çarpık espri anlayışımızla sizlere hayal ettiirdiğimiz gibi bir yaratıcı kavramı yok. Ama tanrılarınız biziz, bizimde egomuz var tapanları, biyolojik açıdan ölümsüz yapacağız.... ya da sizin yaşadığınız/gözlemlediğiniz evren bizim deney tüpümüzde yarattığımız gerçeklikti, gördüğünüz evren yasalarının olduğu kaotik evren bizim deney tüpümüzün dışında farklı

Tanrı/Tanrılar kavramının reddi --default-- yok kabul etmektir. Agnostik olup, ateistleri anlamıyorum diyen arkaşlarım da burada takılı kalmıştı. Uzaylı tanrılar ihtimaliyle yaşamak nasıl paranoyakcasa diğer tanrı kavramları da Allahın var olma ihtimaliyle yaşamak da paranayokcadır, sadece yok kabul edilir, spesifik Tanrı kavramına ilişkin ise karşı argüman getirilebilir Allah yok, Zeus yok, senin hayal ettiğin Tanrı gibi bir Tanrı, yaratılış hikayesi ihtimali olamaz çünkü böyle deliller var gibi .

tarihinde Fellix tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...