Jump to content

Allah'ın Zamanı ve Mekanı

Recommended Posts

52 dakika önce, nogodbutAllah yazdı:

Kur'an-ı Kerimin dili bilinirse meramı maksadı daha rahat anlaşılır

...

...

Boş beleş saçmalamışsın yine...

Elif, Lam, Mim.

Senin Arap ithali tanrın, burada ne diyor?

Buyur; bir yerinden uydurmadan bunu açıkla!

Sitelerde Paylaş
  • İleti 74
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

On 31.10.2020 at 20:40, nogodbutAllah said:

Kur'an-ı Kerimin dili bilinirse meramı maksadı daha rahat anlaşılır

Bilmiyorum, benim bilmediğim gibi 1611 yılında yaşayan bir Amerikan yerlisi de bilmiyordu, hatta bilmeyi geç Kuran denen kitaptan haberi bile yoktu. Tüm insanlığa gönderildiği söylenen bir kitap aradan tam 1000 yıl geçmesine rağmen neden bu Amerikan yerlisine ulaşamamış? Bu Amerikan yerlisi tüm insanlıktan sayılmıyor mu?

Bu arap tanrısı arapça'dan başka bir dil bilmiyor mu? Neden her insana kendi dilinde hitap etmiyor? Neden araya bir arap bedevisini sokuşturuyor? Neden direkt benimle iletişime geçip benden ne istediğini araya başka bir insanı karıştırmadan söylemiyor? Neden bir arap bedevisine inanmak zorunda bırakıyor? Bir insana inanıp inanmamanın neresi imtihan?

Bu yahudi kaynaklı ortadoğu dinlerine göre bir tanrı varmış, bu tanrı bir insanı elçi seçmiş, ona inanmayanları sonsuza kadar yakacakmış. Böyle deli saçması bir iddiaya inanmak olacak şey mi? Söyle bakalım, bir insana inanmamak nasıl sonsuza kadar yakılmayı gerektiren bir suç oluyor? Böyle bir iddianın neresinde akıl, mantık, vicdan ve adalet var?

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
On 31.10.2020 at 20:10, bekar yazdı:

ALLAHa ve zamansızlıga inanmıyorsunuz simdi size zamansızlıgı ispatlıyacagım

Şimdi  düşünün  sen uzay  boşlugundasın  evrende hiç bir şey yok...gezegenler yok yıldızlar yok    güneş yok  Dogu batı varmı?  yok dogu batı gitti

2 şimdi  dahda ilerle  evrende hiç bir varlık yok  sadece sen varsın   ve  ölümsüz sün ve yaşlanmıyorsun hiç bir şey yok sadece sen varsın hiç bir şey düşünmüyorsun şimdi zaman varmı ?

"allah zamandan ve mekandan münezzeh"
öyle mi?

mülk 16:
Göktekinin sizi yerin dibine batırmayacağından emin misiniz? Bir de bakarsınız yeryüzü altüst olmuş!
(allah gökte)

hakka 17:
Melekler de onun etrafındadır. O gün Rabbinin Arşını bunların da üstünde sekiz melek taşır.
(allahın tahtı var ve taşınıyor)

hud 7:
O, öyle bir Allah'dır ki, hanginizin daha güzel amel işleyeceğini imtihan etmek için gökleri ve yeri altı günde yarattı. Arşı da su üstündeydi...
(allahın tahtı suyun üstünde)h

taha 5:
Allah arşa istivâ etmiştir.
(allah tahta oturdu)

hac 47:
...Rabbinin katında bir gün, saydıklarınızdan bin yıl gibidir. (zaman ile ilgili ayet)

arş, *taht* demektir.
istivâ etmek, *oturmak* demektir.

allah gökte ve tahtında oturuyor. 

bir insan gibi.

tarihinde Alone45 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 7 months later...
On 11.11.2020 at 17:02, Alone45 yazdı:

"allah zamandan ve mekandan münezzeh"
öyle mi?

mülk 16:
Göktekinin sizi yerin dibine batırmayacağından emin misiniz? Bir de bakarsınız yeryüzü altüst olmuş!
(allah gökte)

hakka 17:
Melekler de onun etrafındadır. O gün Rabbinin Arşını bunların da üstünde sekiz melek taşır.
(allahın tahtı var ve taşınıyor)

hud 7:
O, öyle bir Allah'dır ki, hanginizin daha güzel amel işleyeceğini imtihan etmek için gökleri ve yeri altı günde yarattı. Arşı da su üstündeydi...
(allahın tahtı suyun üstünde)h

taha 5:
Allah arşa istivâ etmiştir.
(allah tahta oturdu)

hac 47:
...Rabbinin katında bir gün, saydıklarınızdan bin yıl gibidir. (zaman ile ilgili ayet)

arş, *taht* demektir.
istivâ etmek, *oturmak* demektir.

allah gökte ve tahtında oturuyor. 

bir insan gibi.

Bunlar insanların anlayabilmesi için bazı tasvirler değil mi yoksa hiçbiri gerçek tanrıyı tasvir edebilir mi ki?

Sitelerde Paylaş

Burada adam her soruya cevap vermiş, hacı ise sadece tanrı yoktur çünkü gereksinim yoktur diyerek laf kalabalığı yapmış ve psikolojik üstünlük kurmaya çalışmış. Ama bir tek bilimsel açıklama, mantıklı açıklama göremedim kendisinden. Konu ile alakalı çünkü bunlar.

Bu iki konuda bence ateistler bildiğimiz ezilmiş. İkisi de konu ile alakalı tartışmalar.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, rahip yazdı:

Burada adam her soruya cevap vermiş, hacı ise sadece tanrı yoktur çünkü gereksinim yoktur diyerek laf kalabalığı yapmış ve psikolojik üstünlük kurmaya çalışmış. Ama bir tek bilimsel açıklama, mantıklı açıklama göremedim kendisinden. Konu ile alakalı çünkü bunlar.

Bu iki konuda bence ateistler bildiğimiz ezilmiş. İkisi de konu ile alakalı tartışmalar.

Hacı karşıdaki dottore çokca teoloji yaptığı için sıkılmış ve bunalmış görüntüsü verdi bana. Yani tamamen haksız sayılmaz ama tavrı daha iyi olabilirdi. Yani mesele zorunlu varlık mümkün varlık etrafında dönmüş haliyle böyle olması bana normal geldi.

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Hacı karşıdaki dottore çokca teoloji yaptığı için sıkılmış ve bunalmış görüntüsü verdi bana. Yani tamamen haksız sayılmaz ama tavrı daha iyi olabilirdi. Yani mesele zorunlu varlık mümkün varlık etrafında dönmüş haliyle böyle olması bana normal geldi.

Konu zorunlu varlıkla başlıyor ve kişi bunu çok güzel şekilde açıklıyor. Tartışmanın sağlıklı ilerleyebilmesi için karşıdakinin zorunlu varlığı çürütmesi gerekirken tekrar tekrar farklı cümlelerin içine '' tanrı yoktur çünkü tanrı gereksinimi yoktur '' kelimelerini koyarak aklınca haklı çıkmaya çalışıyor. Sonra tartışmanın bu şekilde yapılmayacağını söylemesi de ayrı bir tuhaf olmuş. Adamın zorunlu varlık dediği şeyi önce bir çürüt mantıklı bir açıklama koy karşısına sonra tartışmanın nasıl ilerleyeceğini belirt. 

Sitelerde Paylaş
43 dakika önce, rahip yazdı:

Konu zorunlu varlıkla başlıyor ve kişi bunu çok güzel şekilde açıklıyor. Tartışmanın sağlıklı ilerleyebilmesi için karşıdakinin zorunlu varlığı çürütmesi gerekirken tekrar tekrar farklı cümlelerin içine '' tanrı yoktur çünkü tanrı gereksinimi yoktur '' kelimelerini koyarak aklınca haklı çıkmaya çalışıyor. Sonra tartışmanın bu şekilde yapılmayacağını söylemesi de ayrı bir tuhaf olmuş. Adamın zorunlu varlık dediği şeyi önce bir çürüt mantıklı bir açıklama koy karşısına sonra tartışmanın nasıl ilerleyeceğini belirt. 

Zorunlu varlık diye bir şey daha tartışmanın başından dikte edilirse olacağı buydu. Tanrı anlamında diyorum ama anlaşamadıkları nokta bu değildi anladığım okuduğum kadarıyla. Hacı bilimsel baz da tanrıya gereksinim var mı yani açıklamaya herhangi bir açıklama katıyor mu? Tarzında bir yaklaşımdan dolayı tanrıya gereksinim yoktur gibi bir şeyi savunmuş gibi geldi nedense bana. Yani tanrı var veya yok konusunda ziyade tanrıya açıklama anlamında gerek var mı veya tanrı demek özünde pek bir şeyi açıklamadığı için gereksinim yoktur dediğini zannediyorum. Kaldı ki eski yunanda ateist dediğimizde tanrıyla açıklamayan kişiye denir yani mitosa başvurmayan kişilere denirmiş. Onlar tanrıyı reddetmek yerine açıklama için kullanmadıkları için toplumda ateist olarak görülürmüş bir nevi. Günümüzde durum biraz daha değişti elbette.

Sitelerde Paylaş
17 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Zorunlu varlık diye bir şey daha tartışmanın başından dikte edilirse olacağı buydu. Tanrı anlamında diyorum ama anlaşamadıkları nokta bu değildi anladığım okuduğum kadarıyla. Hacı bilimsel baz da tanrıya gereksinim var mı yani açıklamaya herhangi bir açıklama katıyor mu? Tarzında bir yaklaşımdan dolayı tanrıya gereksinim yoktur gibi bir şeyi savunmuş gibi geldi nedense bana. Yani tanrı var veya yok konusunda ziyade tanrıya açıklama anlamında gerek var mı veya tanrı demek özünde pek bir şeyi açıklamadığı için gereksinim yoktur dediğini zannediyorum. Kaldı ki eski yunanda ateist dediğimizde tanrıyla açıklamayan kişiye denir yani mitosa başvurmayan kişilere denirmiş. Onlar tanrıyı reddetmek yerine açıklama için kullanmadıkları için toplumda ateist olarak görülürmüş bir nevi. Günümüzde durum biraz daha değişti elbette.

Daha fazla küçülme istersen kaç gündür başka konuda benzer argümanlarla benzer şeyi savunup gelip burada tam zıttı görüşlerde bulunman nasıl bir çelişkidir. 

Bu konuda neyi savunuyorsun o zaman. 

Adam zorunlu varlık madde veya enerji olamaz diye açıklamış. Eğer bu böyle değilse doğru olan nedir bunu açıklaması gerekirdi diyorum. Hala Hacı'yı savunacağım diye kendinle çelişmeyi göze alıyorsun. Bir şekilde bir yerde zorunlu varlık ortaya çıkıyor buna ateistler madde diyor, biz yaratıcı. Bu bir zorunluluk ve bunu tartışmanın başında yapılması saçma diyorsun. 

Peki tartışma nasıl başlamalıydı onu da deyiver bari. 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, rahip yazdı:

Daha fazla küçülme istersen kaç gündür başka konuda benzer argümanlarla benzer şeyi savunup gelip burada tam zıttı görüşlerde bulunman nasıl bir çelişkidir. 

Bu konuda neyi savunuyorsun o zaman. 

Adam zorunlu varlık madde veya enerji olamaz diye açıklamış. Eğer bu böyle değilse doğru olan nedir bunu açıklaması gerekirdi diyorum. Hala Hacı'yı savunacağım diye kendinle çelişmeyi göze alıyorsun. Bir şekilde bir yerde zorunlu varlık ortaya çıkıyor buna ateistler madde diyor, biz yaratıcı. Bu bir zorunluluk ve bunu tartışmanın başında yapılması saçma diyorsun. 

Peki tartışma nasıl başlamalıydı onu da deyiver bari. 

Tanrıya gereksinim var mı değil tanrıyı tartışmaya gerek var mı gibi olmalıydı. Tanrı dediğimiz şey pasif işe yaramaz, Hiçbir halta yaramaz bir hayal. Kişi tanrıdan bahsediyorum. Mutlu iseniz böyle devam edebilirsiniz.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Tanrıya gereksinim var mı değil tanrıyı tartışmaya gerek var mı gibi olmalıydı. Tanrı dediğimiz şey pasif işe yaramaz, Hiçbir halta yaramaz bir hayal. Kişi tanrıdan bahsediyorum. Mutlu iseniz böyle devam edebilirsiniz.

Tanrıya gereksinim var mı diye sorduğunda madde sonradan oluşmuş ise konu direk zorunlu varlığa gider. 

Maddeye gereksinim var mı ! ?

Pasif bir tanrı tanımlamasını neye göre yaptınız bu da ayrı bir soru?

tarihinde rahip tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, rahip yazdı:

Tanrıya gereksinim var mı diye sorduğunda madde sonradan oluşmuş ise konu direk zorunlu varlığa gider. 

Maddeye gereksinim var mı ! ?

Tanrının var olsa da yok olsa da bu sonucun işe yaramadığını söylemeye çalıştım sadece. Bir nevi hakkında konuşmanın hiçbir yararı olmayacağını düşünüyorum. Tanrı var diyende bunu söyleyip duracak yok diyende siz de bu yolda olmak istiyorsanız siz bilirsiniz. Tanrınızla mutluluklar.

Sitelerde Paylaş
On 15.06.2021 at 21:52, rahip yazdı:

akılsızşuursuzatom uzun süredir yazmakta. Daha bir mesajını bile anlamadım.

Ben de kendimi en karışık şeyi bile çözer anlarım diye  zannediyordum.

Bu arkadaşı çözemedim.

Kusura bakmasın ama tutuk donuk ruhsuz muğlak bir uslubu var.

Bir ara inanan gibi yazdı sonra deistim dedi. Sonra ateistim dedi en son ne de karar kıldı bilmiyorum. Her halde karma yapıp adeist müminim diyecek.

Tabii saygı duyuyoruz her kes istediğine inanır.

Ancak düşünce net  duru ve sabit olacak ki ona göre ayağı yere bassın ve cevap yazılsın.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, nogodbutAllah yazdı:

akılsızşuursuzatom uzun süredir yazmakta. Daha bir mesajını bile anlamadım.

Ben de kendimi en karışık şeyi bile çözer anlarım diye  zannediyordum.

Bu arkadaşı çözemedim.

Kusura bakmasın ama tutuk donuk ruhsuz muğlak bir uslubu var.

Bir ara inanan gibi yazdı sonra deistim dedi. Sonra ateistim dedi en son ne de karar kıldı bilmiyorum. Her halde karma yapıp adeist müminim diyecek.

Tabii saygı duyuyoruz her kes istediğine inanır.

Ancak düşünce net  duru ve sabit olacak ki ona göre ayağı yere bassın ve cevap yazılsın.

İlk geldiğimde deistim. Kaldığım süreç boyunca teist yani dine falan inanmadım. Şimdi ise deistlikle ateistlik arasında gidip geliyorum. Net bir karar vermeye çalışıyorum. Umarım oldukça net olmuştur!!!

Sitelerde Paylaş

Mutluluk bunun neresinde?

Hayatinizin buyuk cogunlugunu;

Calisarak-uyuyarak-hastalanarak

Geciyor:

Yaslandigimiz da

Derin

acilar cekerek oluyoruz;

Ölümsüzlük dışında mutlu olucam

Bir yasamda degilim;

Aptal hic degilim;

Ölünce sonsuza dek bitecek;

Hersey acik ve net!

IQ

Tamamen zihinle alakali;

Zeki insanlarin 

Mutlu olucagi bir yasam degil bu ne yazikki.

Sitelerde Paylaş

Teistlere soru;

Allahiniz bir insani olumsuz yapabilir mi?

Sonsuza dek yasamak ve yaslanmak-ölümsüzlük

Degildir;

Ölümsüzlük;

Sabit ve kurallari ihlal etme anlami tasir.

Bir insan tanrinin gucune sahip olabilir mi?

Allahinizin buna gucu yeter mi?

Bu iddia degil;

Bu teorilere reel felsefe derler.

Ici bos teolog tartismalarindan

Oldukca farklidir.

tarihinde Ignostik kahin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
35 dakika önce, Ignostik kahin yazdı:

Teistlere soru;

Allahiniz bir insani olumsuz yapabilir mi?

Sonsuza dek yasamak ve yaslanmak-ölümsüzlük

Degildir;

Ölümsüzlük;

Sabit ve kurallari ihlal etme anlami tasir.

Bir insan tanrinin gucune sahip olabilir mi?

Allahinizin buna gucu yeter mi?

Bu iddia degil;

Bu teorilere reel felsefe derler.

Ici bos teolog tartismalarindan

Oldukca farklidir.

Bir insana tanrının gücü verilirse sonsuz güç olmuş olur bu da tanrının yanında başka bir tanrı oluşumunu sağlayacağı için olası bir durum olamaz.

Sitelerde Paylaş
  • Türk Ateist changed the title to Allah'ın Zamanı ve Mekanı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...