Jump to content

Allah'ın Zamanı ve Mekanı

Recommended Posts

30 dakika önce, Ignostik kahin yazdı:

Allahiniz;

Ucgen görünüm lü

Daire yaratabilir mi?

Bu cok sacma bir soru;

Tabiki yaratabilir;

Allahiniz yarattigi bir canliya yaratma!

Gücü

verebilir mi?

Üçgen görünümlü daire yaratabilir olduğunu nereden öğrendiniz? Mantık tanrıya içkin tanrının doğasından gelen bir şeydir zaten. Tanrı haliyle mantıksız iş yapamaz. Kaldı ki diyebilirsiniz ki mantık tanrının doğası ise tanrıyı kısıtlayan sınırlayan bir şey mi diye HAYIR. Tanrı mesela merhametlidir veya kudretlidir. Bu takdirde merhamet ettiği için veya adalet sağladığı için tanrı sınırlandı demek ne kadar komik olursa. Tanrı mantık ilkeleri tarafından sınırlandı demek o kadar komik olur.

Tanrının yarattığı bir canlıya yaratma gücü verdi zaten. İnsana! Diyebilirsiniz ki yoktan yaratmaktan bahsediyorsanız. Eğer insan yoktan yaratacaksa uzay zaman ve madde olmaması lazım. Eğer ki madde olarak madde olmayan bir yerde insanı tahayyül ederseniz yine komik bir sonuca ulaşmış olacaksınız. Dolayısıyla; maddenin olmadığı yerde insan yaratma vasfına sahip olsa bile o insan değil tanrı olmuş olacak :D

Sitelerde Paylaş
  • İleti 74
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

On 17.06.2021 at 16:09, akılsızşuursuzatom yazdı:

İlk geldiğimde deistim. Kaldığım süreç boyunca teist yani dine falan inanmadım. Şimdi ise deistlikle ateistlik arasında gidip geliyorum. Net bir karar vermeye çalışıyorum. Umarım oldukça net olmuştur!!!

Benim kendi izlenimim siz deist veya ateist görünmeye çalışan bir Teist gibisiniz. Bunu niye yapar biri bilemem.
Savunduğunuz  hep Teist argümanlar.

İsminiz  bile Said Nursi'nin risalelerinden fırlamış gibi.
Bari onu değiştirseniz.

Samimiyetsizlik sırıtır ,İhlas samimiyet ısıtır.
İhlas kelimesinin aslı halis olma saf olma.
Yağı erittiklerinde içinde süt artıkları ortaya çıkar onları ayırırlar saf halis ihlaslı yağ elde edilir.

Bulanık sudaki artıklar dibe çöktükçe zülal duru olur halis olur.

Halis Saf altın hiç bir başka değersiz şey içermez.

Ama demiri altın suyuna bulandırsan kabuğu ile aldatırsın.
Sizin de içiniz teist, elbiseniz kabuğunuz ateist gibi. Bulanık su gibi veya  altın suyuna batırılmış demir gibi.
Bunlar benim şahsi görüşüm. Yanlışta olabilir. Zira kalp ve kafayı okuma gibi bir durumum yok. Sadece dışardan gördüklerimi ifade ediyorum. Hüküm vermiyorum zira elimde sağlam kati deliller yok.
Bir nevi ilim değil zanndır.
Ama benim gördüklerim bunlar.
Lakin sizin dediğiniz hakikat ise en kısa sürede durulmanız dinginleşip kararlı hale gelmenizi temenni ederiz.

Sitelerde Paylaş
On 17.06.2021 at 12:49, nogodbutAllah yazdı:

akılsızşuursuzatom uzun süredir yazmakta. Daha bir mesajını bile anlamadım.

Ben de kendimi en karışık şeyi bile çözer anlarım diye  zannediyordum.

Bu arkadaşı çözemedim.

Kusura bakmasın ama tutuk donuk ruhsuz muğlak bir uslubu var.

Bir ara inanan gibi yazdı sonra deistim dedi. Sonra ateistim dedi en son ne de karar kıldı bilmiyorum. Her halde karma yapıp adeist müminim diyecek.

Tabii saygı duyuyoruz her kes istediğine inanır.

Ancak düşünce net  duru ve sabit olacak ki ona göre ayağı yere bassın ve cevap yazılsın.

Oda neyi savunduğunu bilmiyor sırf muhalefet olsun diye yazıyor bence. 

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
On 17.06.2021 at 21:07, akılsızşuursuzatom said:

Tanrı mesela merhametlidir veya kudretlidir. Bu takdirde merhamet ettiği için veya adalet sağladığı için tanrı sınırlandı demek ne kadar komik olursa. Tanrı mantık ilkeleri tarafından sınırlandı demek o kadar komik olur.

Bu tanrıyla çorap kuklalar arasındaki fark tam olarak nedir?

Çorap kuklalar merhametlidir, 

Çorap kuklalar mantık dışına çıkmaz, doğasında vardır,

Çorap kuklalar insanlara yaratıcılık verir.

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...
On 14.06.2021 at 18:01, rahip yazdı:

Burada adam her soruya cevap vermiş, hacı ise sadece tanrı yoktur çünkü gereksinim yoktur diyerek laf kalabalığı yapmış ve psikolojik üstünlük kurmaya çalışmış. Ama bir tek bilimsel açıklama, mantıklı açıklama göremedim kendisinden. Konu ile alakalı çünkü bunlar.

Bu iki konuda bence ateistler bildiğimiz ezilmiş. İkisi de konu ile alakalı tartışmalar.

Hacı cevap verebilseydi beni boş yere atmazdı (;

Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, Dotttore yazdı:

Hacı cevap verebilseydi beni boş yere atmazdı (;

Seni Hacı'dan önce ben de aynı gerekçeyle birkaç kere atmıştım. Bu kaçıncı nickin kimbilir...

Senin yaptığın tek şey üst üste akıl almaz şeyler yazıp karşı tarafı ileti dizileriyle boğmak, aynı anda da yazılmış bütün doğr düzgün iletilerin geriye atılmasını sağlamak yoluyla konuları sabote etmek.

Senin tipik taktiğin bu. Ondan sonra da klasik dinciler gibi "cevab veremedi" deyip sana yanıt verme şansı sıfır olan adam üstünden burada prim yapmaya çalışmak...

Utanmaz arlanmaz, ahlaksızlıkta asla sınır tanımaz birisin.

Sitelerde Paylaş
  • Türk Ateist changed the title to Allah'ın Zamanı ve Mekanı
15 saat önce, Türk Ateist yazdı:

Seni Hacı'dan önce ben de aynı gerekçeyle birkaç kere atmıştım. Bu kaçıncı nickin kimbilir...

Senin yaptığın tek şey üst üste akıl almaz şeyler yazıp karşı tarafı ileti dizileriyle boğmak, aynı anda da yazılmış bütün doğr düzgün iletilerin geriye atılmasını sağlamak yoluyla konuları sabote etmek.

Senin tipik taktiğin bu. Ondan sonra da klasik dinciler gibi "cevab veremedi" deyip sana yanıt verme şansı sıfır olan adam üstünden burada prim yapmaya çalışmak...

Utanmaz arlanmaz, ahlaksızlıkta asla sınır tanımaz birisin.

Şuan senin yaptığının aynısını yapıyordu Hacı...

Burası sizin forumunuz ve istediğiniz herşeyi söyleyip, herşeyi yapma hakkınız var sanıyorsunuz...

Gücünüzü ateizmden alsaydınız bu yola başvurmadınız...

Sitelerde Paylaş

İnanç hastaları bazı ortak taktikler kullanıyor.

Birincisi

Bilmesen de, diyecek lafın olmasa da konuş muhalefet et, bastır, pres yap

İkincisi 

Kısa pasları artır

Kısa paslar derken ana konunun benzeriymiş gibi bir sürü yan konu ve saçmalık üret, boğ.

Bu taktiğin Tevrat ve Kurandan edinildiğine eminim.

Hatta Tevrat ve Kuranın okunuşundaki melodiler bence dönemin entelektüel muhalefetine etkin karşı koyup yok etmek için ortaya çıkmış şeyler.

Günümüzde de halen var, Sloganlar, I love you hagi, işte takım işte taraftar, bayrak inmez ezan dinmez tarzı şeyler.

Ancak İncil bu sistemin dışında.

Sanırım yapım yerinin batı uygarlığı olması nedeniyle.

İncil daha çok bir hikaye masal ve duygusal hipnoz kitabı gibi.

Bu inanç hastalarına uzun cümleler kurmanıza gerek yok.

Vaktinize yazık.

Saflar seviniyorlar Afganistan'ı aldılar diye.

Bilmiyorlar ki Afganistan Müslümanlar için kazandıkları her şeyi kaybetmek demek.

Eğitim bakanı atamışlar, kız erkek ayrı eğitim alacakmış.

Bakandan çok berduşa benziyor.

Her lafları rezillik.

Nasıl yaşanmaması gerektiğinin ibreti dünyaya resmen 

Allahu ekber diyorum başka da bir şey demiyorum. :) 

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, Dotttore yazdı:

Şuan senin yaptığının aynısını yapıyordu Hacı...

Burası sizin forumunuz ve istediğiniz herşeyi söyleyip, herşeyi yapma hakkınız var sanıyorsunuz...

Gücünüzü ateizmden alsaydınız bu yola başvurmadınız...

Gücümüzü yalnızca aklımızdan ve değerlerimizden/ahlakımızdan alıyoruz biz.

Ve evet, burası bizim forumumuz, istediğimizi söyleme ve yapma hakkımız var. Bu hakkı kullanıp kullanmayacağımızı veya ne zaman ne kadar kullanacağımızı belirlemek için ihtiyaç olan şey işte o ilk cümlemde söylediğim akıl ve ahlak.

Ateizm benim için, senin sırtını dayayıp güç aldığın din gibi bir şey değil. Ateizmin benim için, bizim için en ufak bir belirleyiciliği yok. Ateizm bu noktada hiçbir şeydir.

Ama işte sen alabildiğine ahlaksızsın. Bunu en yii bilenlerden biri olduğumu sen de iyi bilirsin. Seni ahlaksız yapan dini inancın değil. En azından yalnızca o değil. Sen her şeyinle ahlaksız ve hatta kötüsün.

Demem o ki, Hacı sana ne yapmışsa iyi yapmış, az bile yapmış.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Türk Ateist yazdı:

Gücümüzü yalnızca aklımızdan ve değerlerimizden/ahlakımızdan alıyoruz biz.

Ve evet, burası bizim forumumuz, istediğimizi söyleme ve yapma hakkımız var. Bu hakkı kullanıp kullanmayacağımızı veya ne zaman ne kadar kullanacağımızı belirlemek için ihtiyaç olan şey işte o ilk cümlemde söylediğim akıl ve ahlak.

Ateizm benim için, senin sırtını dayayıp güç aldığın din gibi bir şey değil. Ateizmin benim için, bizim için en ufak bir belirleyiciliği yok. Ateizm bu noktada hiçbir şeydir.

Ama işte sen alabildiğine ahlaksızsın. Bunu en yii bilenlerden biri olduğumu sen de iyi bilirsin. Seni ahlaksız yapan dini inancın değil. En azından yalnızca o değil. Sen her şeyinle ahlaksız ve hatta kötüsün.

Demem o ki, Hacı sana ne yapmışsa iyi yapmış, az bile yapmış.

Bir ateistin ahklakı ağzına pelesenk etmesi de traji komik bir durum çünkü daha önce değindiğim gibi ateizmin ahlaki normları yoktur...

Sana gelince seninle tartıştığımı hatırlamıyorum, muhtemelen buna üslubun sebep olmuştur...

Burası sizin yeriniz diye ağzınıza gelen herşeyi söyleme ve istediğiniz gibi davranma hakkınız var sanıyorsunuz, yazık...

Sitelerde Paylaş
18 saat önce, Dotttore yazdı:

ateizmin ahlaki normları yoktur...

Ateizmin ahlaki normları yokmuş...  Olmasın!

Çıkar ağzındaki baklayı; yani ateist olan ahlaksız. Bu mu yani?

Dinlerin ahlakı normları var diye, dindarların ahlakı dinsizlerinkinden çok mu ulvi?

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, kavak yazdı:

Ateizmin ahlaki normları yokmuş...  Olmasın!

Çıkar ağzındaki baklayı; yani ateist olan ahlaksız. Bu mu yani?

Dinlerin ahlakı normları var diye, dindarların ahlakı dinsizlerinkinden çok mu ulvi?

Tabiki kastım bu değil ki bunu daha önce de vurgulamıştım...

Ateizmin ahlakı normları yoktur bu açıdan davranışlar görecelidir, berikisine ahlaksız gelen bir davranış bir başkasının normali olabilir...

Sitelerde Paylaş
21 saat önce, Dotttore yazdı:

Bir ateistin ahklakı ağzına pelesenk etmesi de traji komik bir durum çünkü daha önce değindiğim gibi ateizmin ahlaki normları yoktur...

zaman da görecelidir. 

ve bunu teistler de söylüyor.

umarım zamanı diline pelesenk etmiyorsundur!

madem göreceli.

Sitelerde Paylaş
17 saat önce, Geta yazdı:

zaman da görecelidir. 

ve bunu teistler de söylüyor.

umarım zamanı diline pelesenk etmiyorsundur!

madem göreceli.

Nasıl hızın farklı olduğu yerde zaman farklıysa, her bir ateist bireye göre de ahlak anlayışı farklı olabilir...

Birine ahlaksız gelen bir davranış berikisinin normali olabilir...

Sitelerde Paylaş
24 dakika önce, Dotttore yazdı:

Nasıl hızın farklı olduğu yerde zaman farklıysa, her bir ateist bireye göre de ahlak anlayışı farklı olabilir...

Birine ahlaksız gelen bir davranış berikisinin normali olabilir...

Inanma hizina göre de her dindarin ahlak anlayisi degiskendir. 

Bazi dindarlar cok hizli inanir. O kadar hizlidir ki yolu bile göremez. Bütün agaclar ayni boydadir, yol kenarinda. 

Gökten bir kitap indirmeli ateistler.

Uluslararasi uzay istasyonunda yazilsin. Kutsal olsun. Icinde ahlak olsun. Peygamberimiz bir astronot olsun.

Yoksa ahlak denilen sey siz dindarlarin tapulu mali degil. Payimizi alalim.

Sitelerde Paylaş
20 saat önce, Dotttore yazdı:

Tabiki kastım bu değil ki bunu daha önce de vurgulamıştım...

Ateizmin ahlakı normları yoktur bu açıdan davranışlar görecelidir, berikisine ahlaksız gelen bir davranış bir başkasının normali olabilir...

Bizler de Ateistlerin ahlak abidesi olduğunu iddia edenlerden değilsiz ki hiç gerek de yok. Her birey yaptığı eylemlerden bizzat kendisi sorumludur. Tek bir ortak paydalarının dışında her şey olabilirler. Bu durum onları dindarlardan ahlaksız yapmaz. Diğer yandan dinler, insanları ahlaklı yapar diye bir şey de yok. Zamanında bizzat elçileri tanıyanlar bile, yine öküze(!) tapmaya devam etmişler. Sizin taptığınız tanrı o kadar helak yapmış(toplu katliam), yine de insanlar bildiğini okumuş.

Hasılı barışcıl ve ahlaklı bir dünya için dinlere falan hiç gerek yok.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, deadanddark yazdı:

Inanma hizina göre de her dindarin ahlak anlayisi degiskendir. 

Bazi dindarlar cok hizli inanir. O kadar hizlidir ki yolu bile göremez. Bütün agaclar ayni boydadir, yol kenarinda. 

Gökten bir kitap indirmeli ateistler.

Uluslararasi uzay istasyonunda yazilsin. Kutsal olsun. Icinde ahlak olsun. Peygamberimiz bir astronot olsun.

Yoksa ahlak denilen sey siz dindarlarin tapulu mali degil. Payimizi alalim.

Ahlak, Tanrı ile mi yoksa akıl ile mi temellendirilir? 

Bu konuyu tartışan ne ilk kişiyiz ne de son kişi olacağız...

Alaylı üslubunuzla bu konuya bir katkınız olmaz...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...