Jump to content

Agnostikler ve Ateistler dost olmalı

Recommended Posts

Aslında agnostikler de tanrıya inanmıyor ama varlığı konusunda kesin bir yargıya varmamışlar. Bunu niye bu kadar sorun ediyoruz anlayabilmiş değilim. Ne güzel inanmıyorlar, şüpheciler daha ne istiyoruz ki? Onlara kaba davranarak hiç güzel bir izlenip bırakmıyoruz söyleyeyim.

Agnostizm biraz "inanmıyorum ama uğraşmak istemiyorum" felsefesidir. "İnanmıyorum ama ikna edici bir argüman ve/veya kanıt yok" kafasıdır. Eğer biz ateistler onları ikna etmek istiyorsak (neden istiyorsak artık) aşağılamak, hakaret etmek yerine onlara kanıtları, argümanları dizmek daha iyi bir çözüm olacaktır.

Benim agostizme karşı tavrım şu; Bir müslüman olmasındansa birisi agnostik olsun 10(10100) kat daha iyidir. O yüzden hiç kavga etmeye, zorlamaya, aşağılamaya gerek yok. Eğer bir agnostik buraya geliyorsa merakından geliyordur. Bırakın bizimle sohbet etsin, tartışsın ama sivil olalım olabildiğince.

tarihinde Xibalba tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 59
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Agnostizm biraz "inanmıyorum ama uğraşmak istemiyorum" felsefesidir.

Hemen teşbih yapalım..

''Türkiye'nin içinde bulunduğu durumdan çok rahatsızım ama seçimde oy vermiyeceğim..''

Agnostik budur..!

İslam'ı iyi bir b.kmuş gibi gösteren Yaşar Nuri'den,Edip Yüksel'den,Fethullah Gülen'den zerre farkları yok bu kişilerin..

Agnostikler,başladıkları işi(sorgulamak) yarım bırakan kişilerdir..

Sitelerde Paylaş

Hemen teşbih yapalım..

''Türkiye'nin içinde bulunduğu durumdan çok rahatsızım ama seçimde oy vermiyeceğim..''

Agnostik budur..!

İslam'ı iyi bir b.kmuş gibi gösteren Yaşar Nuri'den,Edip Yüksel'den,Fethullah Gülen'den zerre farkları yok bu kişilerin..

Yani sizce herhangi bir agnostik bir Fetullah Gülen zibidisiyle aynı ha? Niye bu kadar tahamülsüzsünüz anlamadım. Agnostizmle şu saydığınız ılımlı islamcıların nasıl bir alakası var açıklar mısınız?

Ayrıca sorgulamayı yarıda bırakmak niye bu kadar kötü? Belli ki bu sorgulamayı tamamlamak için buraya geliyorlar ve sizin bu tavrınızla karşılaşıyorlar. Bir de hiç sorgulamayanlar var onu da düşünün.

tarihinde Xibalba tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yani sizce herhangi bir agnostik bir Fetullah Gülen zibidisiyle aynı ha? Niye bu kadar tahamülsüzsünüz anlamadım. Agnostizmle şu saydığınız ılımlı islamcıların nasıl bir alakası var açıklar mısınız?

Ayrıca sorgulamayı yarıda bırakmak niye bu kadar kötü? Belli ki bu sorgulamayı tamamlamak için buraya geliyorlar ve sizin bu tavrınızla karşılaşıyorlar. Bir de hiç sorgulamayanlar var onu da düşünün.

Ben yumuşak değilim sn.Xibalba..Herkesin üslubu farklıdır,bilgisi farklıdır..

Fethullah Gülen İslam'ı iyi bir b.k gibi gösteriyor,agnostikler de tanrıyı..

Gelsinler tabi foruma ve yazdıklarımızı okusunlar ve konumlarını öğrensinler..

Sitelerde Paylaş

Tanrıyı bir b*k gibi gösteren kişi agnostik midir? Bence deist demek daha doğru olur.

Yani agnostik birisi tanrıyı nasıl övebilir ki, övüyorsa hala agnostik midir? Adamlar "yeterli kanıt yok öyleyse bilemiyorum" diyor. Bunun nesi kötü. Ha bazı sivri zekalı yaratılışçılar agnostizmi tanrı için bir argüman olarak sunarlar. Ama zaten onların hangi argümanı doğru ki? Onlar agnostizmin ne olduğunu bile bilmiyorlar.

Eğer agnostiklerin teistlere ve ateistlere eşit saygı göstermeye meyilli olmasına sinir oluyorsanız haklı bulurum sizi ama bütün agnostikler böyledir diyemeyiz. Çocuksu bir genelleme olur.

Sitelerde Paylaş

Hemen teşbih yapalım..

Agnostik budur..!

:) bu kadar sert- katı olmamak lazım. Herkes senin gibi dirayetli olmayabilir, objektif, korkusuz, rasyonel göremeyebilir, yarıda kalmış olabilir.

Yakınımda bir arkadaşım, kardeşim, sevdiğim bir insan agnostik'im, deistim deyince kıyamam diyesim geliyor.

Çünkü derin felsefi tartışmalar veya bilimsel çıkarımsamalarla deist ya da agnostik değil tanıdığım Türkler, sadece bir yerde tıkanmış kalmış,

Ya duygusal gerekçelerle ya da belli kalıplardan bir türlü kurtulamıyor. Din yok saçma anladım ama Tanrı yoksa bizi kim yarattı sorusundaki kısır döngü dışında düşünememe gibi.

Zamanında yaptığımız kısacık konuşmayla, kafamdaki engelleri kaldırdın daha farklı araştırma ve inceleme gereği hissettim diyen, teşekkür eden insanlar var tanıdığım. Dincilerin tebliğ kibarlığı şeklinde abartı olmasına da gerek yok, akılcı ve arkadaşca yaklaşım genelde bir insan kazanmak için yeterli ve sonuç olarak insanların düşünce ve duyguları ne olursa olsun değerlidir yeter ki fiilayata dökülüp ucu sana dokunup, kısıtlamasın.

Sitelerde Paylaş

Negatif tavır malesef negatif önizlenim bırakıyor insanlarda. Eğer gerçekten ikna edici argümanlarınız varsa, ki var, bunu sakin bir şekilde yapmalısınız.

Sitelerde Paylaş

Belki %50,

https://tr.wikipedia.org/wiki/Agnostisizm

insanlar kalıptan çıkıp düşmüyolar bu foruma. Agnostik insanlarda teolojiye yönelik biraz kayıtsızlık ve ilgisizlik oluyor mutlaka.

Konumuz agnostisizm değil konuyu dağıtma niyetinde değilim. Ancak agnostik dendiğinde "bilinemezcilik" öne çıkar. Umursamayanlar apateistlerdir. Olayın kalıplarla ilgisi yoktur. Sen ister kabul et ister etme agnostisizme yeni yeni anlam yüklemeye çalışmayalım.

Sitelerde Paylaş

Konumuz agnostisizm değil konuyu dağıtma niyetinde değilim. Ancak agnostik dendiğinde "bilinemezcilik" öne çıkar. Umursamayanlar apateistlerdir. Olayın kalıplarla ilgisi yoktur. Sen ister kabul et ister etme agnostisizme yeni yeni anlam yüklemeye çalışmayalım.

Yo hayır, amacım o değil kesinlikle. Ama gerçekten mesela Neil Degrasse Tyson'a bakın mesela, adam niye agnostik olduğunu çok güzel açıklıyor ve dikkat ederseniz agostizmin içinde bir tutam kayıtsızlık var. Tanımları değiştirmekle alakası yok bunun, benzer felsefeler.

Sitelerde Paylaş

Aslında agnostikler de tanrıya inanmıyor ama varlığı konusunda kesin bir yargıya varmamışlar. Bunu niye bu kadar sorun ediyoruz anlayabilmiş değilim. Ne güzel inanmıyorlar, şüpheciler daha ne istiyoruz ki? Onlara kaba davranarak hiç güzel bir izlenip bırakmıyoruz söyleyeyim.

Bu sorunun kaynağında ateistler değil agnostikler var.

Agnostikler, ateizme karşı, teizme karşı olduklarından daha çok düşmanlar.

DAha önce başka başlıkta yazdıklarım:

Ateizmin haklılığı diye bir konu ne zaman nerde başlasa ilk beklenti en büyük muhalifliğin ve tepkinin teistlerden gelmesidir.

Ama hiç öyle olmaz. Agnostikler koşarak gelir, teisleri ''sen çekil'' die bir kenara yiter ateizme karşı savunurlar ''herşeyi'' .

Kısacası agnostikler ateizme düşmanlık konusunda teistlerden ve deistlerden daha azılıdırlar herdaim.

Bunun sebebide elbette ki hayalleri ve kalpleri kırılmış olmalarıdır. Bunlar bir tanrıya tapmanın pisikolojik bağlarından henüz kopamamış ''belki hala bir umut vardır'' diye histerik inanışlarına mantıksal temel sağlamaya çalışan ezik buruk kimselerdir.

Tanrı fikri ve ölümden sonra yaşam inancı birbirinden ayrışamaz. Desitler ve agnostikler ayrıştırıyormuş gibi görünseler de bu bir yalandır onlar da ayırt etmez.

Tanrı demek sadece yaratıcı demek değildir. Birisinin ağzıdan ''tanrı'' kelimesi çıkıyorsa hiç şüpheisz onun aslında bahsetmek istediği şey yanlızca ''ölümden sonra yaşam'' dır.

Ateizmin haklılığı da en çok bu konuda ortaya çıkar. Belki tanrının yokluğu için kesin kanıtmız olmayabilir ama ölümden sonra hayatın olmadığına dair kesin kanıtlarımız vardır. (ruhun olmayışı)

Dolayısıyla tanrı da yoktur.

Var olsa da bişey farketmez. Öldükten sonra tanrı hepnizi hesaba çekerken ''kesin yoktur diyeneler şu tarafa belki olabilir diyenler öbür tarafa ayrılsın onlara biraz daha merhamet göstericem'' demiyeceğine göre, matrix filminden fazla etkilenip de hayallerle boşa harcadığın saatlerin telafisi olmayacaktır.

tarihinde ad hominem tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yo hayır, amacım o değil kesinlikle. Ama gerçekten mesela Neil Degrasse Tyson'a bakın mesela, adam niye agnostik olduğunu çok güzel açıklıyor ve dikkat ederseniz agostizmin içinde bir tutam kayıtsızlık var. Tanımları değiştirmekle alakası yok bunun, benzer felsefeler.

Konu çok uzadı.

Bunları söyleyen birine sorun: Tanrı var mıdır yok mudur?

Ateistse yoktur der geçer. Değilse yok demeyecektir..

Neil deGrasse videoda kavramların ve diğer nonteistlerin eleştirilerinden bıktığı için kavramlara takılmamak gerektiğini söylüyor.

tarihinde Hizip tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Konu çok uzadı.

Bunları söyleyen birine sorun: Tanrı var mıdır yok mudur?

Ateistse yoktur der geçer. Değilse yok demeyecektir..

Neil deGrasse videoda kavramların ve diğer nonteistlerin eleştirilerinden bıktığı için kavramlara takılmamak gerektiğini söylüyor.

"Bıktığı için". İşte demeye çalıştığım şey de bu. Adam uğraşmak istemiyor. Kayıtsızlık agostizmin içinde bulunan bir öğe. Neyse eğer tartışmak istemiyorsanız siz bilirsiniz.

Sitelerde Paylaş

Bu sorunun kaynağında ateistler değil agnostikler var.

Agnostikler, ateizme karşı, teizme karşı olduklarından daha çok düşmanlar.

DAha önce başka başlıkta yazdıklarım:

Bu söyledikerinizi tümmmm agnostik olduğunu söyleyenler mi yapıyor? Olabilir eğer onların yalnış olduğunu düşünüyorsanız argümanlarınızı sunarsınız, aşağılamadan, iğnelemeden. Sizin yaptığınız gibi..

Sitelerde Paylaş

Bu söyledikerinizi tümmmm agnostik olduğunu söyleyenler mi yapıyor? Olabilir eğer onların yalnış olduğunu düşünüyorsanız argümanlarınızı sunarsınız, aşağılamadan, iğnelemeden. Sizin yaptığınız gibi..

Ben, bir kimsenin agnostik olmayı seçmesinde ateizme dalaşmaktan başka bir sebep göremiyorum.

Nasıl ki teizm sayesinde ateizm var, aynı şekilde ateizm sayesinde agnostizm var.

Ateizm olmadan agnostizimin ne olduğu açıklanamaz. Varlığına bir mana getirilemez. (şu an da getirilebildiği söylenemez)

Sitelerde Paylaş

Hemen teşbih yapalım..

Agnostik budur..!

bak bak :D seni gidi seniii :D sana yazmıştım değil mi köpekli benzetme şeysini hani dedim öyle olmaz böyle olur falan

şimdi bu benzetmeyi ayrıştırtma bana ?

Ekleme: Sana bir yol gösteriyim bak bu benzetmedi tuzak nokta ''rahatsızım'' ve ''içinde bulunduğu durum'' dur.

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben, bir kimsenin agnostik olmayı seçmesinde ateizme dalaşmaktan başka bir sebep göremiyorum.

Nasıl ki teizm sayesinde ateizm var, aynı şekilde ateizm sayesinde agnostizm var.

Ateizm olmadan agnostizimin ne olduğu açıklanamaz. Varlığına bir mana getirilemez. (şu an da getirilebildiği söylenemez)

yanılıyorsun ateizm olmadan agnostisizm neden olmayacakmış ? Bunu öznellikten çıkar hele birde bakalım duruma ?

Sitelerde Paylaş

Bir geçiş evresi olarak agnostizme kişisel olarak karşı çıktığım söylenemez. Ancan agnostizm varış noktası değildir. Bunu bu hale getirenlere en az NOLAN kadar ben de kızgınım. Ayrıca ateistler agnostiklerden hoşlanmadıkları gibi, agnostiklerde ateistlerden hoşlanmaz. Biz onları yarıda kalmış görürken onlar bizi teistlerden farksız dogmalara tapan insanlar olarak görüyor. Sanırım NOLAN'ın benzetmeleri de tam bu noktada isabetli olmuş. Yani aslında Fethullah Gülen'in İslam'ı anlayamadığı (anlamazlıktan geldiği) gibi agnostikler de evreni anlayamamış ya da anlamazlıktan gelen insanlardır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...