Jump to content

Agnostikler ve Ateistler dost olmalı

Recommended Posts

kurduğum cümle zaten orada anlatılan şeyin sonucudur. bana islamdaki allahın bilinemez olduğunu yazan bir kaynak göster madem büyük konuştun

Buyur,şunu da oku;

http://www.sorularlaislamiyet.com/article/13273/allah-c-c-nazari-akilla-bilinmez-amelle-bilinir-cumlesini-izah-eder-misiniz.html

Sitelerde Paylaş
  • İleti 59
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Küfür etmeden yaz işte şurada.. :)

Aynen katılıyorum sana..

Küfür lazım oluyor.

Ayrıca tüm bu tanrı inanışlarının hepsinde Ateizm "küfür" olarak adlandırılır.

Ateizme küfür diyorlarsa, ben de onlara alın size küfrün okkalısı diyorum işte.

Benim bir Ateiste küfür etmişliğim yoktur forumda zaten.

Tamam tartışma sırasında lügatı argoya kaydırabilirim ancak küfür ettiğim herkes öz be öz tanrıcı ve türevleridir.

Tanrı inanırları için Ateizm ile Orospu çocukluğu aynıdır :)

Sitelerde Paylaş

Fethullah Gülen'den bir yazı;

http://tr.fgulen.com/content/view/373/3/

Allah'ı tanımaya çalışırız diyor..Tanıyamayabilirsin yani..

Veya;

Anlıyor musun bu cümleleri?

Anlamıyorsun BURADA ALLAHIN ÖZELLİKLERİNE BİLİNEMEZ DENMEK İSTENMİŞ

Kendisinin varlığı değil. Sen bana şu söyle, Hiç bir teistten allah olmayabilir gibi bir ifade duyabilir misin ? Bu boş soruyu sordurtmak zorunda bıraktın bana

Haksız olan bir şeyi savunuyorsun ve bunu farkındasın bu yazılarda bunu kanıtlıyor. Bir teist dinde, ALLAHIN VARLIĞI YOKLUĞU BİLİNEMEZ DEĞİLDİR. ALLAH VARDIR VARLIK ÜZERİNDEN YAPISI BİLİNEMEZ bu ikisi ayrı şeyler.

verdiğim linkte tanrı olmayan bir şey tanımlanmıştır, bir öğreti tanımlanmıştır. Haliyle tanrı değildir. Doğru oku

Sitelerde Paylaş

İnsanın bildikleri ve öngörüleri sadece keşfedebildikleri ile sınırlıdır.

İnsanlar, maddeyi incelediler ve bilimi oluşturdular,

İnsanlar, kendileri, doğa ve duyguları hakkında düşündüler ve doğaüstü şeyleri oluşturdular.

Nasıl insan maddeyi keşfetmemiş yada onu yanlış algılamış olması özünde ona bir zarar vermiyorsa,

Peki nasıl doğaüstü şeyler hakkında söylenenlerin yanlış olması nedeniyle doğaüstü birşey yoktur denilebiliniyor.

Çoğu insan kanıtın olmaması birşeyin yokluğu için yeterlidir diyor ama bilimde bulunan her yeni şey aslında bize var olan şeylerin elimizde kanıtları olmasada var olabildiğini kanıtlıyor.

tarihinde Cesed tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İnsanın bildikleri ve öngörüleri sadece keşfedebildikleri ile sınırlıdır.

İnsanlar, maddeyi incelediler ve bilimi oluşturdular,

İnsanlar, kendileri, doğa ve duyguları hakkında düşündüler ve doğaüstü şeyleri oluşturdular.

Nasıl insan maddeyi keşfetmemiş yada onu yanlış algılamış olması özünde ona bir zarar vermiyorsa,

Peki nasıl doğaüstü şeyler hakkında söylenenlerin yanlış olması nedeniyle doğaüstü birşey yoktur denilebiliniyor.

Çoğu insan kanıtın olmaması birşeyin yokluğu için yeterlidir diyor ama bilimde bulunan her yeni şey aslında bize var olan şeylerin elimizde kanıtları olmasada var olabildiğini kanıtlıyor.

Sonuçta bir tanrı olabilirliğini savunuyorum desene :)

Hayır ne diye cümleleri süslüyorsun?

Konu basit değil mi?

O kadar laf cambazlığı niye yapıyorsun?

Bak bir tanrı olabilir diye cümle kurmuyorsunuz?

Onun yerine ne diye 5 tane uzun uzun cümle kuruyorsun?

Komik herifler.

Özet geçseniz ya :) Zorunuza mı gidiyor aptalca ifadeleriniz?

O yüzden mi süsleyerek kendinizi kandırdığınızı sanıyorsunuz?

Ha ha ha :D

Sitelerde Paylaş

Anlamıyorsun BURADA ALLAHIN ÖZELLİKLERİNE BİLİNEMEZ DENMEK İSTENMİŞ

Kendisinin varlığı değil. Sen bana şu söyle, Hiç bir teistten allah olmayabilir gibi bir ifade duyabilir misin ? Bu boş soruyu sordurtmak zorunda bıraktın bana

Haksız olan bir şeyi savunuyorsun ve bunu farkındasın bu yazılarda bunu kanıtlıyor. Bir teist dinde, ALLAHIN VARLIĞI YOKLUĞU BİLİNEMEZ DEĞİLDİR. ALLAH VARDIR VARLIK ÜZERİNDEN YAPISI BİLİNEMEZ bu ikisi ayrı şeyler.

verdiğim linkte tanrı olmayan bir şey tanımlanmıştır, bir öğreti tanımlanmıştır. Haliyle tanrı değildir. Doğru oku

Beni kızdırmaya çalışıyorsun sen..Okuduğunu anlama sorunun var senin..

Allah'a bir müslüman iman eder..Allah'ın var olduğunu iddia eder ama Allah'ın duyu organları ile bilinebileceğini söyleyemez..Tabi bunu bakkal ahmet amca bilmez..Ahmet amca Allah var veya Allah büyüktür der sadece..Sen bana kitlelerin inancını anlatıyorsun,ben sana bu işin fıkıh kısmını söylüyorum..

Ein sof hakkında da bir halt bildiğin yok..Sana kaynağıyla iki cümle kuruyum da,anla bari..

''Ein Sof'u mukayese edilebilecek birşey yoktur..Onu bilişin bir yolu yoktur..Bütün varoluş ve düşünce biçimleri ein sofun bir parçasının bedenlenmiş halidir..Ein sofun bir adı yoktur..Ein sof yerine sonsuz ışık terimi kullanılır..Taç sefirasında ve diğer bütün sefiralarda içkin olduğu halde,hepsine aşkındır da''

Kaynak;Yahudi mistisizmine giriş-kabbalah..Joshua Abelson

Anla diye,sana aynı kitaptaki Yahweh hakkında yazılan üç cümleyi göstereyim;

''Tanrısal kendini zahire çıkarışın zirve noktasıdır..Tanrının kozmos içindeki sayısız parça içinde içkin oluşunu işaret eder..Tanrısal düşüncenin bedenlenişini işaret eder..''

Anlıyor musun?

Ein sof,Yahve'nin üzerinde yer alıyor..Yani asıl tanrı Ein Sof..Yahve,Tanrı'nın beden almış hali..

Ein Sof'u bilemezsin/öğrenemezsin/anlayamazsın..Bu nettir/kesindir..Aynı şekilde Allah'ta öyledir..Aynı şekilde hristiyanların baba Tanrı'sıda öyledir..''Bilmek'' söylemini iyi anla..

Sitelerde Paylaş

Agnostik ile ateist arasında bir sorun olması, mantıklı değildir zaten...

Burda problem daha çok ateizmi, fanatizme dönüştürenlerden kaynaklanıyor.

Agnostikler, onlarda bazı şüpheler yaratıyor olabilir. ancak bu gereksiz bir endişe;

Bir agnostik, teist tanıma uyan tanrıları reddediyorsa, tamamdır. gerisinin sorun yapılmaması gerekir.

Sitelerde Paylaş

Agnostik ile ateist arasında bir sorun olması, mantıklı değildir zaten...

Burda problem daha çok ateizmi, fanatizme dönüştürenlerden kaynaklanıyor.

Agnostikler, onlarda bazı şüpheler yaratıyor olabilir. ancak bu gereksiz bir endişe;

Bir agnostik, teist tanıma uyan tanrıları reddediyorsa, tamamdır. gerisinin sorun yapılmaması gerekir.

Fanatizm mi?

Ne kadar da eziliyorsunuz.

Biraz daha mağdur edebiyatı yap.

Kazanırsın.

Sitelerde Paylaş

Mesele de bu işte, bütün tanrı tanımları teist tanımıdır.

Teist tanrısından kastettiğim özellikleri daha önce saymıştım..

özet geçmek gerekirse;

Sonsuz güçlere sahip olan, yoktan vareden, hiçbir şekilde tespit edilemeyen(metafizik), tüm insanların düşüncelerini ayna anda takip eden, imtihan için evreni yaratan, her köşesine hakim, herşeyi aynı anda idare edebilen, elçiler kitaplar yollayan, anormal bir varlık.

Nonteistlerde tanrı genelde başlangıçtaki gücü ifade eder, ötesi sadece bir umutdur.

Ben bu başlangıçtaki etkenin, sadece tek bir varlığa ait bir güç olduğunu da düşünmüyorum.

Benim açımdan burdaki olasılık, "tanrı" değildir.

Aslında nonteistlere göre de tanrı diye birşey yoktur. Burda "tanrı" olarak bahsedilen, aslında "tanrı" tanımına uymuyor.

Asıl garip olan konu; evrenin başlangıcı sadece madde olunca neden sorun olmuyor da, herhangi bir bilinç sözkonusu olduğunda, bu bazı kişilerce bir sorun yapılabiliyor?

Amaçsız bir evren, çok mu güzel birşeydir?

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Amaçsız bir evren, çok mu güzel birşeydir?

Konuşulmuş bitmiş, açıklığa kavuşmuş konuları temcid pilavı gibi niye ısıtıp ısıtıp tekrar sofraya sürüyorsun? Bunları kaç kere anlattık. Amaçsızlık diye bir şey yoktur. Amaçlar evrim tarafından ortaya çıkarılır. Hayatta kalmak, neslini sürdürmek, basit biyolojik amaçlar. Biyolojik evrime kültürel ve teknolojik evrim eklendikçe amaçlar sınırsızca zenginleşir. İnterstaller filmini öneririm. İnsanların amaçlarının nerelere kadar uzandığının göstergesi. Karadeliklere bilgi kaydedip başka bir evrende tekrar varolmaya kadar uzanabilir.

Hayır söylenenleri anlamıyor olabilirsin de temcit pilavlarını ortaya sürerken suçlayıcı bir dil kullanman aptal olduğun izlenimi veriyor. Anlamıyor olsan tamam anlamıyor der sabırla anlayıncaya kadar anlatırız. Fakat sen maksatlı bir şekilde aynı suçlamaları sürekli sürdürüyorsun. Senin derdin ne mankafa? İlla ateistlere bulaşmak gibi aptalca bir niyetin mi var?

Hiç kusura bakmaya filan kalkışma, sabır taşını çatlatırsan her lafı duyarsın. Bunları sana defalarca açıkladık. Bizim oğlan bina olur, döner döner yine okur...

Hiç acaba bulaşıklık yapmayı bırakıp bunlar bana ne diyor diye bir kere düşündün mü? Sanmıyorum. Düşündüysen daha vahim. Düşündüğün halde anlamadıysan bu berbat bir durum senin açından. Bu kadar anlamazdan gelmek aşırı fazla. Bir insan bu kadar beton kafa olamaz yani, mümkün değil. Senin başka bir zorun var.

Bu anlamaz beton kafa ayakları ile bir yere varamazsın. Kimse bu kadar beton kafalı olamaz. Olması mümkün değil. Anlayamadım de, canın sağ olsun. Ama anlayamadım demiyorsun. Ne anladım ne anlamadım bir şey demiyor, sonra eski hamamda eski tasları şıngırdatıyorsun.

Hayır nasıl ağrına gitmiyor yahu! Bana bir şey iki kere söylense ya anladım tamam der ya anlamadım derim. Bu kadar manklafa pozlarına girmekten nasıl rahatsız olmuyorsun, aynaya nasıl bakıyorsun! Şimdi sana bilincin evrim ile ortaya çıkabildiğini, öyle zart diye ortaya bilinç çıkmış ve sonsuzdan beri var olamayacağını, maddenin sonsuz olmasıyla bilinçli güçlü bir varlığın sonsuz olmasının aynı şey olmadığını yine anlatsak yine mankafaya bağlayacaksın! Hayır insan aynaya bakamaz yahu, ben nasıl bir beton kafayım, ne tür bir mankafayım diye bir yüzü kızarır yahu!

Sitelerde Paylaş

Konuşulmuş bitmiş, açıklığa kavuşmuş konuları temcid pilavı gibi niye ısıtıp ısıtıp tekrar sofraya sürüyorsun? Bunları kaç kere anlattık. Amaçsızlık diye bir şey yoktur. Amaçlar evrim tarafından ortaya çıkarılır. Hayatta kalmak, neslini sürdürmek, basit biyolojik amaçlar. Biyolojik evrime kültürel ve teknolojik evrim eklendikçe amaçlar sınırsızca zenginleşir. İnterstaller filmini öneririm. İnsanların amaçlarının nerelere kadar uzandığının göstergesi. Karadeliklere bilgi kaydedip başka bir evrende tekrar varolmaya kadar uzanabilir.

Hayır söylenenleri anlamıyor olabilirsin de temcit pilavlarını ortaya sürerken suçlayıcı bir dil kullanman aptal olduğun izlenimi veriyor. Anlamıyor olsan tamam anlamıyor der sabırla anlayıncaya kadar anlatırız. Fakat sen maksatlı bir şekilde aynı suçlamaları sürekli sürdürüyorsun. Senin derdin ne mankafa? İlla ateistlere bulaşmak gibi aptalca bir niyetin mi var?

Hiç kusura bakmaya filan kalkışma, sabır taşını çatlatırsan her lafı duyarsın. Bunları sana defalarca açıkladık. Bizim oğlan bina olur, döner döner yine okur...

Hiç acaba bulaşıklık yapmayı bırakıp bunlar bana ne diyor diye bir kere düşündün mü? Sanmıyorum. Düşündüysen daha vahim. Düşündüğün halde anlamadıysan bu berbat bir durum senin açından. Bu kadar anlamazdan gelmek aşırı fazla. Bir insan bu kadar beton kafa olamaz yani, mümkün değil. Senin başka bir zorun var.

Bu anlamaz beton kafa ayakları ile bir yere varamazsın. Kimse bu kadar beton kafalı olamaz. Olması mümkün değil. Anlayamadım de, canın sağ olsun. Ama anlayamadım demiyorsun. Ne anladım ne anlamadım bir şey demiyor, sonra eski hamamda eski tasları şıngırdatıyorsun.

Hayır nasıl ağrına gitmiyor yahu! Bana bir şey iki kere söylense ya anladım tamam der ya anlamadım derim. Bu kadar manklafa pozlarına girmekten nasıl rahatsız olmuyorsun, aynaya nasıl bakıyorsun! Şimdi sana bilincin evrim ile ortaya çıkabildiğini, öyle zart diye ortaya bilinç çıkmış ve sonsuzdan beri var olamayacağını, maddenin sonsuz olmasıyla bilinçli güçlü bir varlığın sonsuz olmasının aynı şey olmadığını yine anlatsak yine mankafaya bağlayacaksın! Hayır insan aynaya bakamaz yahu, ben nasıl bir beton kafayım, ne tür bir mankafayım diye bir yüzü kızarır yahu!

Bu kadar abartmaya gerek yok be kardeşim ya. Üzmeye ne gerek var arkadaşı

Sitelerde Paylaş

Forumun TANRISI yine ortaya çıkmış...

Kendini tanrı zannettiği için, defalarca söylediğinde onun görüşü kabul edilmek zorundadır. Yoksa kendisine rol model seçtiği dincilerin ve tanrısının geleneklerini bizzat uygular; yani farklı düşüncede olanı aşalayıp hakaret ederek susturmaya çalışır.

Amaçlar evrim tarafından ortaya çıkarılıyorsa, bu panteizm'i doğrular. Muhalefet edeceğim diye, panteizmi savunmuş. bu belki de bir gelişmedir.

Ateistlere bulaşmak mı...... şu komediye bakın...?

Ateizmi egolarına alet edip küçük düşüren, türk ateistlerine ait bir forumda fikir özgürlüğüne tecavüz eden, tek bir düşünce farkından bölücülük çıkartan bir adam, kendisinin ateizmi temsil ettiğini iddia ediyor!

Ateizm'i, nonteizm'e muhalefet eden bir felsefe zanneden bir adamdan, ancak bu beklenirdi !

Amaçlar evrim tarafından ortaya çıkarılır.

İlla ateistlere bulaşmak gibi aptalca bir niyetin mi var?

Bunları sana defalarca açıkladık.

Sitelerde Paylaş

Ayrıca ateistler agnostiklerden hoşlanmadıkları gibi, agnostiklerde ateistlerden hoşlanmaz. Biz onları yarıda kalmış görürken onlar bizi teistlerden farksız dogmalara tapan insanlar olarak görüyor.

Bunlar bazı türk ateistlerinin uydurduğu hurafelerdir. Böyle birşey yok.

Bir ateist, bir işe gireceği zaman, patronunun agnostik olmasından, gayet tabii ki memnun olacaktır.

Veya birisiyle evleneceği zaman, ailesinin agnostik olduğunu öğrenirse, çok rahatlayacaktır..

Bazı ateistlerde gerçekten dogmalar var. ama bunları ateizmin geneline mal etmek istemem.

Sitelerde Paylaş

Mankafalığın bu kadarı artık çok fazla... Apaçık örnek veriyorum, evrim hayatta kalma, neslini devam ettirme amaçlarını yaratır diyorum, lafa bak alakaya çay demle:

"Amaçlar evrim tarafından ortaya çıkarılıyorsa, bu panteizm'i doğrular." !!! :D

Ülen bunun panteizmle uzaktan yakından ne alakası var? Bildiğimiz doğaya tanrı demek için ne gibi salakça bir gerekçe var burada? Hayır bildiğimiz doğaya doğa demeyip niye tanrı diyecekmişiz yahu? Buradan panteizme ne gerekçeyle pay çıkacakmış?

Her bahane ile bir şeylere tanrı demeye çalışsın, sonra da ben teist değilim diye iddia etsin! Hayır yalancı sahtekar olmaya ne gerek var? Niye dürüst olamıyorsunuz? Tanrıya inandırabilmek için yırtmadık yerini koymayan biri niye teist olduğunu inkar eder ki?

Doğaya tanrı demek aşamaymış! Bak hele! Demek illa bir şeye tanrı dedirteceğim diye kıçı dahil yırtmadık yerini bırakmadığını ağzıyla itiraf ediyor. Hayır bundan başka itiraf olabilir mi? İlla tanrı yok demeyin, bulun tanrı diyecek bir şeyler diye her yerini yırttığını ağzıyla itiraf ediyor, daha ne desin ki?

Mankafa olduğunu yüzüne vurunca da yok forumun tanrısı yok ne botu ne bot zanneden adam, bir sürü zırva.

Ülen şurada bir ateistlere akıl vermeye kalkışmayacak, tanrı tebliği yapmayacaksınız! Yapmanız gereken tek ve sadece bu! Bölücülük istemiyorsanız madem, tanrı tebliği yapmayın, bu kadar basit! Madem agnostikseniz ne demeye tanrı var olabilir diye kıçınızı başınızı yırtıyorsunuz? Agnostizm tanrı olabilir mi demek embesiller? Ülen beşyüzelli kere söyledim agnostizm bu değil diye...

Sitelerde Paylaş

Ateistlerin deist, agnostik, panteistlerle uğraşması çok saçma ve gereksiz, asıl uğraşılması gerekenler dinliler...... daha nazik bir şekilde tartışılsın.

Tabii gereksiz, zaten uğraşmıyoruz. Ama gelip ateistlere "tanrı yok demeyin" diye akıl vermeye çalışan agnostiğiz diye iddia eden bir iki kişi bizimle uğraşıyor. Biz onlarla uğraşmıyoruz.

Tartışmanın nezaket sınırının dışına çıkması, tanrıyı tebliğ etmekte ısrarcı olmalarından, ateistleri ateizmden vazgeçmeye ikna etmek gibi aptalca bir işe kalkışmalarından kaynaklanıyor.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Forumu mahalle kavgası ortamına çevirmeye çalışan bu saygısız da, benzer bir holiganın içine düştüğü durum gibi kendi yalanlarında boğulacaktır.

"Tanrı yok demeyin".. diyor muşum.....? Bu saçmalığı ispatlamıyorsa, bu kişinin ahlaki yapısını şu an foruma saygı açısından tanımlamak istemiyorum!

Zaten kaç mesajımda tanrının olmadığını bizzat anlattım.... bu kadar saçma bir iddia kabul edilebilir mi?

"Deiste inancından dolayı hakaret edilmesi yanlıştır" demek bile, bu fanatik holigan için tanrı tebliği oluyor!

Veya "kesinlikle yoktur" dememeyi tercih ederim .. demek, tanrı tebliği sayılıyor herhalde !!??

Üstelik teist tanrılarının kaç defa imkansız olduğunu anlattım; işte bu da zaten, bu kişinin asla ateist olamayacağının apaçık bir delilidir !

Ateist: teist olmayan demek; ama bu cahil, teist tanrılara "kesinlikle olamaz" diyen adama çemkirecek kadar akıl ve mantıktan yoksun !!!

( zaten ateist olsa nedir...? insan olamadıktan sonra ne değeri var ! )

"Evrenin başlangıç etkenleri henüz tümüyle keşfedilmemiştir" gibi son derece bilimsel bir görüşü bile tebliğ sayacak kadar, tanrıyla kafayı bozmuş!

Buna zırvalık bile denilemez !

İçi dışı tanrı olmuş, olmayan tanrıya nefreti ateizm zanneden, tanrı kompleksi içinde kıvranıp duran, agnostikleri kendisini şüpheye düşürüyor diye, saldırganlaşan bir adama ateist demek, ateizme hakarettir !

Panteizmi onaylar şekilde konuşmak, böyle banazlar için gelişmedir. saygı duyma yönünden diyoruz... ama onun anlamasına imkan yoktu, şaşırmadım.

Egolarına hergün tapınmak adına çevresine sataşan bu hakareteist, bu forumun en büyük düşmanlarından biridir.

Forumu hakaret ve çirkeflikleriyle dolduran bu holiganı, esefle kınıyorum !!!!!

ateistlere "tanrı yok demeyin" diye akıl vermeye çalışan...

tanrıyı tebliğ etmekte ısrarcı olmalarından...

Sitelerde Paylaş

Sorun neye inandığınız değil.

Sorun inanmayı, inancı bilgi ile eşit haklara ve değere sahip bir şey gibi göstermeniz.

İnanmak, elde yeterli veya hiç veri olmadan sonuç üretip bu sonucu doğru veya yanlış (inanmamak oluyor yanlış kabul edince) kabul etmektir.

Bu davranışn bir geçerliliği yoktur

Sarı renkten hoşlanmak gibi, fenerbahçeyi tutmak gibi bir şeydir bu.

Hal böyleyken bunu alıp da bilgi ile yan yana getirip evrene sunulan bir açıklama yapmanız tolere edilecek bir şey değil.

En ağır hakareti ediyor.

Bir insan sarı renkten hoşlanmasını evreni açıklamada kullanabilir mi yahu?

Dalga geçer gibi.

Neye inanıyorsanız inanın ama bilgi kategorisine koymayın.

İnanç bilgi değildir.

Varsayım derecesine bile yakın değildir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...