Jump to content

Bir müslümanın gözünden Nisa suresinin 34. ayeti

Recommended Posts

Yahu herkes ayetleri kendi mantığına göre düzelymeye çalılıyor. Kitap apaçık değil mi kendi de söylediği gibi? Her müso kafasına göre neden çeviri yapıp anlamını değiştirir akıl almıyor. Ayetin anlamını değiştirerek rabbinize hakaret edip şirke giriyorsunuz. Sanki o anlatmak istediğini anlatamamış da insanlara bırakmış anlam yüklemeyi. Ben böyle dedim ama siz kafanıza göre takılın, nasıl anlamak istiyorsanız öyle anlayın demiş gibi tüm müsolar elele vermiş ayetleri günümüz yaşamına göre uyarlıyorlar. Sanki başka ayetlerde kadını el üstünde tutuyor da nisa-34 mü sorun oldu? Cayerilikten kölelikten bahseden kitapta tek sorun dayak mı yani? Bırakın kuranı aklamayı..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 49
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Elbette Kuran, İslam hakkında farklı düşünüyor değiliz. Ateist, non-teistlerden oluşan bu platformda, İslamı ve İslam dinine dair nahoş olan ne kadar argüman varsa özgürce eleştirebiliyor, yazıp çiziyoruz...

Peki P.C.yi kapattıktan sonra Özellikle yakınları, eşi dostu, iç çevresi vs. dindar olanlardan bahsediyorum; burada sergiledikleri net duruşu özel yaşamlarında, sosyal çevrelerinde ne düzeyde koruyabiliyorlar Zaman zaman takınılan tavır değişken, özden kopuk bambaşka bir hal alabiliyor değil mi?

Tam da bu sebepten işte, Fransa başbakanının terör saldırısından sonra, Müslümanlara karşı neden gereğinden fazla vakur bir yaklaşım içerisinde olduğunu anlayabiliyorum. Ettiği laftardan anlaşılıyor ki; sert bir tutum içerisinde olmanın, hali hazırda kıçına patlayıcı düzenekleri yerleştirmiş olarak bekleyen bir mücahitle -teröristle- muhatap olmak anlamına geldiğinin farkında

Gelelim Türkiyeye Hiç şüphe yok ki, İslam dininden en çok mustarip olan kadınlardır. Bu ülkede ehli sünnet inancının yani gerçek, su katılmamış İslamın hakim olması demek, kadınların kara cahil bırakılması, çalışmaması, sosyal hayattan kopuk, hukuksuz, ikinci sınıf muamele görerek yaşaması anlamına gelir. Sibel Üresin gibilerinin TV.ye çıkıp pompaladığı, empoze etmeye çalıştığı gerçek islami yaşam tarzı da tam olarak budur!

Madem benim yaşadığım ülkede İslamdan kurtuluş yoktur - en azından şimdilik -, öyleyse yoz yobaz Müslümanlarla, ılımlı Müslümanlar aynı kefeye koyulmamalıdır. Yani öldürün, vurun, elini kolunu çapraz kesin emrini modu moduna Kuranda yazdığı gibi savunan bir yobazla, insani yönü ağır basıp İslamın tüm bu ilkel emirlerini reddeden bir Müslüman aynı muameleyi hak etmemelidir.

Şimdi de Ilımlı İslam, gerçek İslamdan daha tehlikelidir diyenler olacaktır, aslında haksız da değillerdir. Ama bu dediğimi eleştirecek olanların, eleştirilerine başlamadan önce takkeyi önlerine koyup, Afganistan ya da Arabistanda mı yoksa Türkiyede mi yaşamayı tercih edeceklerini etraflıca düşünmelerinde fayda var

Bu dediklerim tarafgirlik veya birilerinin ekmeğine yağ sürdüğüm anlamına gelmez; İslamın çağdaş yaşam üzerindeki risklerini minimize etmek isteği ile ilişkilidir çünkü Mevcut şartlarda daha modern, daha çağdaş yaşamak için ikinci bir seçenek ne yazık ki yoktur. Eğer vardır diyorsanız, buyrun bizlere yol gösterin, bizler de sizlerin yolundan ilerleyelim. Başka türlü, kendini kurtaramayan evliyayı sel götürsün demekten başka bir çare görünmüyor

Gerçek islam ne ehli sünnettir ne de edip yüksel gibilerin savunduğu islamdır. Gerçek islam vahhabiliktir. Vahhabilik islamın özüdür. Yani muhammed ve dört halife devrinde uygulanmış olan öz be öz gerçek olan islamdır.

Yalancı sahtekar reformistlerin uydurduğu yalanlar üzerine kurulu yumuşatılmış bir islam fikri yerine turan dursun gibi bütün gerçekleri açık saçık bir şekilde sergilemek en iyisi. Yalanlarla sahtekarlıklarla bir yere varılamaz. İslamın virüsü diğer dinlerinkine hiç benzemiyor.

Sitelerde Paylaş

P.C.’yi kapattıktan sonra…

Benim için aynı. Benim ailem, akrabalarım, arkadaşlarım, iş çevremde ateist olduğumu bilmeyen yok. Ama bunun herkes için böyle olamayacağını kabul ediyorum. Beni geçelim. Genel duruma bakalım:

Forumda görüşlerimizden bahsediyoruz. Tutum ve davranışlarımızdan forumda bahsetmemiz pek geçerli değildir. Çünkü atıp tutan, gerçek dışı olaylar anlatan olabilir ve bu anlattıklarına inanmak zorunda olmayız.

O yüzden benim söylediklerimle senin söylediklerin farklı şeyler. Diyelim sen annene ateistim diyemiyorsun. Ama annene ateistim diyememen ile forumda ateistim diyememen farklı durumlar. Annene diyemiyorsun diye forumda da dememen gerekmiyor.

Belki benim herkese ateist olduğumu açıkça söylediğim yalandır, abartıdır, atıyor olabilirim. Sen doğrusunu bilemezsin. Ama bunun yalan veya doğru olmasıyla foruma yazdıklarım arasında bir ilişki olmak zorunda değil.

Forumu okuyan bir iştiçinin "kesmek lazım bu ateistleri" deyip kesecek ateist aramasına neden olmak gibi bir durum yok. Biz buraya yazsak da yazmasak da işitçi kesecek ateist arar veya aramaz. Ben onu bilemem, belki önce münafıkları kesmenin daha gerekli olduğunu düşünür.

Ama forumda allah inkar ediliyor diye toplumun durumunda bir değişiklik olmaz. Forum görüşlerin açık net ortaya konulacağı bir platformdur. Burada siyasi davranmanın bir gereği bulunmuyor. Toplum içinde açık davranamıyorsanız da açık konuşmanız gereken yer tam olarak burası.

Bu tür yerler, yani forumlar herkesin eteğindeki taşı dökmesi için var olan yerler. Forumların işlevi bu... "Doğruyu, yalnızca doğruyu" forumda da söyleyemiyorsak başka hiç bir yerde söylememizin bir olasılığı bulunmuyor!

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kabul etmelisin ki ortaya yazmışsın. Hatta ortaya bile değil, müslümleri kuran'larını savunur tarzda yazmışsın. Daha net tavır koyman gerekir.

Bir ülkenin anayasasında "kadınları dövün" yazsa yer yerinden oynar, bütün sivil toplum örgütleri ayağa kalkar. Ama bu kuran'da yazınca "elleşmeyelim yazııık, dövsünler garipleeer" tarzı bir aptallık sergilenir.

Bu ilkel ve yobaz vahşi dine bu insanlık daha ne kadar hoşgörü gösterecek! Herifler allah için katliam yapıyor, allah rızası için kafirleri öldürdük diyorlar, koca bir Avrupa ülkesinin başbakanı çıkıp "bu katliamı islama maledemeyiz" diyor. Ülen herif allah rızası için kafirleri katlettik diyor, daha islama maletmeyecek nesi kalmış bunun? Hayır kuran'da müşrikleri gördüğünüz yerde öldürün, din allahın olana kadar savaşın yazmasa, bunlar kafalarından deseler allah rızası için öldürdüklerini, tamam. Ama kitaplarında yazıyor ve uyguluyorlar. Bunun islama maletmeyecek nesi kalmış artık?

Yahu bir ülke anayasasına yazsa "müslümler pistir, onları ülkenize sokmayın, gördüğünüz yerde öldürürün, yahut sürgün edin, yahut elleriyle küçülerek cizye verinceye kadar savaşın." Böyle bir şey bir anayasada yazsa dünya ayağa kalkar. Ama bunların kuran'larında yazıyor, üstelik uyguluyorlar da, lafa bak: "Bu eylem islama maledilemez"! Yok babana malet o zaman! Var mı böyle geri zekalılık yahu!

Kendi dinlerinin daha vahşi olduğunu biliyorlar.Yoksa onların yaptıkları da hristiyanlığa mal edilecek diye korkuyorlardır.

Sitelerde Paylaş

Elbette Kuran, İslam hakkında farklı düşünüyor değiliz. Ateist, non-teistlerden oluşan bu platformda, İslamı ve İslam dinine dair nahoş olan ne kadar argüman varsa özgürce eleştirebiliyor, yazıp çiziyoruz...

Peki P.C.yi kapattıktan sonra Özellikle yakınları, eşi dostu, iç çevresi vs. dindar olanlardan bahsediyorum; burada sergiledikleri net duruşu özel yaşamlarında, sosyal çevrelerinde ne düzeyde koruyabiliyorlar Zaman zaman takınılan tavır değişken, özden kopuk bambaşka bir hal alabiliyor değil mi?

Tam da bu sebepten işte, Fransa başbakanının terör saldırısından sonra, Müslümanlara karşı neden gereğinden fazla vakur bir yaklaşım içerisinde olduğunu anlayabiliyorum. Ettiği laftardan anlaşılıyor ki; sert bir tutum içerisinde olmanın, hali hazırda kıçına patlayıcı düzenekleri yerleştirmiş olarak bekleyen bir mücahitle -teröristle- muhatap olmak anlamına geldiğinin farkında

Gelelim Türkiyeye Hiç şüphe yok ki, İslam dininden en çok mustarip olan kadınlardır. Bu ülkede ehli sünnet inancının yani gerçek, su katılmamış İslamın hakim olması demek, kadınların kara cahil bırakılması, çalışmaması, sosyal hayattan kopuk, hukuksuz, ikinci sınıf muamele görerek yaşaması anlamına gelir. Sibel Üresin gibilerinin TV.ye çıkıp pompaladığı, empoze etmeye çalıştığı gerçek islami yaşam tarzı da tam olarak budur!

Madem benim yaşadığım ülkede İslamdan kurtuluş yoktur - en azından şimdilik -, öyleyse yoz yobaz Müslümanlarla, ılımlı Müslümanlar aynı kefeye koyulmamalıdır. Yani öldürün, vurun, elini kolunu çapraz kesin emrini modu moduna Kuranda yazdığı gibi savunan bir yobazla, insani yönü ağır basıp İslamın tüm bu ilkel emirlerini reddeden bir Müslüman aynı muameleyi hak etmemelidir.

Şimdi de Ilımlı İslam, gerçek İslamdan daha tehlikelidir diyenler olacaktır, aslında haksız da değillerdir. Ama bu dediğimi eleştirecek olanların, eleştirilerine başlamadan önce takkeyi önlerine koyup, Afganistan ya da Arabistanda mı yoksa Türkiyede mi yaşamayı tercih edeceklerini etraflıca düşünmelerinde fayda var

Bu dediklerim tarafgirlik veya birilerinin ekmeğine yağ sürdüğüm anlamına gelmez; İslamın çağdaş yaşam üzerindeki risklerini minimize etmek isteği ile ilişkilidir çünkü Mevcut şartlarda daha modern, daha çağdaş yaşamak için ikinci bir seçenek ne yazık ki yoktur. Eğer vardır diyorsanız, buyrun bizlere yol gösterin, bizler de sizlerin yolundan ilerleyelim. Başka türlü, kendini kurtaramayan evliyayı sel götürsün demekten başka bir çare görünmüyor

Radikallerin daha vicdansız olduğunu bilemeyiz.Ayrıca insanlar sadakatlarinden dolayı kötü muameleyi hak etmiyor.Ilımlı müslümanların da vicdan dan mı yoksa işine geldiğinden mi öyle olduklarını bilemeyiz.Ayrıca oruç ve namaz gibi emirlere itaat etmemenin vicdanla alakası yok.

Sitelerde Paylaş

Radikallerin daha vicdansız olduğunu bilemeyiz.Ayrıca insanlar sadakatlarinden dolayı kötü muameleyi hak etmiyor.Ilımlı müslümanların da vicdan dan mı yoksa işine geldiğinden mi öyle olduklarını bilemeyiz.Ayrıca oruç ve namaz gibi emirlere itaat etmemenin vicdanla alakası yok.

Yobazlık, sadece dinle ilişkili, dindarlar için kullanılan bir kavram değil.

Herhangi bir x görüşü de bağnazca, temelsiz savunan birine rahatlıkla yobaz diyebilirim.

Yobazlar kendi doğrularını tek mutlak gerçek sanırlar.

Uydurduklarına körü körüne inanmakla kalmayıp, başkalarına da dayatmaya çalışırlar...

Yoksa inancından, dindarlık derecesinden, yaşam tarzından vb. dolayı elbette kimse kötü muameleyi hak etmez.

Buna en başta ben karşıyım, böyle bir durumla karşılaşırsam tarafım net olarak bellidir.

''İslam olmayan öldürülmelidir Kuran'da böyle yazıyor'' diyen biriyle de ''Kuran da böyle yazıyor ama inkar ettiği için insan öldürülmemelidir'' diyen kişi aynı kefeye koyulacak değil tabii ki!

tarihinde Mırnaw tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Zaten hiç kimse bir diğeri ile aynı kefeye konmaz. İnsanları etiketleyip birer kefeye doldurmak faşist yobazların işidir. Çağdaş modern düşüncede insanlar kategorize edilmez. Şunlar şunlar bir kefede, şunlar şunlar diğer kefede diye bir kategorize yapılamaz. Bu insan haklarına aykırı. Her birey kendi özgün düşüncesini savunabilir. Kimse ben filanca grubun görüşlerini olduğu gibi benimsiyorum demek veya dememek zorunda değil. Fikir özgürlüğü böyle bir şeydir. Suçu övüp özendirmedikçe, örneğin kuran'da yazdığı gibi "filanca düşüncede olanları gördüğünüz yerde öldürün" demedikçe her fikir savunulabilir. Suçu övmek ve özendirmek elbette suçtur. Bu düşünce özgürlüğü kapsamında değildir.

Görüşleri çok benzeyenlerin bile nüans farklarını tartışması son derece normaldir. Tamamen aynı düşünen iki insan yoktur ve zaten de olmamalıdır. "Ben filanca ile tamamen aynı düşünüyorum" demek, örneğin müslümler gibi "ben muhammede kurban olurum" filan diye putçuluk yapmak modern çağdaş insanlarda olmayacak bir yozluk ve yobazlıktır. Hiç kimse ve hiç bir şey hiç kimse ve hiç bir şeye kurban filan olmaz, olmamalıdır. Öyle saçmalık olmaz, ilkellik, vahşilik ve yobazlıktır. Sevdiğinizi, çocuğunuzu, vatanınızı tehlikeden kurtarmak için kendinizi tehlikeye atabilirsiniz, bu son derece doğal bir duygu. Bunun kurban filan olmakla ilgisi yok. Vatanım için deyip yatıp kesilmeyi beklemezsiniz. Öyle saçmalık yoktur. Vatanınız için silahı alır çarpışırsınız. Belki ölürsünüz o ayrı... Caddeden karşıya geçerken de ölebilirsiniz, sorun yok...

Sitelerde Paylaş

Zaten hiç kimse bir diğeri ile aynı kefeye konmaz.

Elbette konmaz. :)

Şimdi ben, seni -düşüncelerini uygun bir dille ve de üslup kullanarak aktaran birini-, yobazca fikirlerini dayatan biriyle aynı kefeye koyabilir miyim? O insanla seni aynı kefeye koyarsam, haksızlık etmiş olurum değil mi Democ?

İşte bu ayrımı yapmazsam, gerçekten saygı duyulması gereken fikirleri, o fikirlerinin sahibi insanları nereye oturtacağım? Bu etiketlemek, kategorize etmek değil kesinlikle... Umarım anlaşılmıştır.

tarihinde Mırnaw tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yobazlık, sadece dinle ilişkili, dindarlar için kullanılan bir kavram değil.

Herhangi bir x görüşü de bağnazca, temelsiz savunan birine rahatlıkla yobaz diyebilirim.

Yobazlar kendi doğrularını tek mutlak gerçek sanırlar.

Uydurduklarına körü körüne inanmakla kalmayıp, başkalarına da dayatmaya çalışırlar...

Yoksa inancından, dindarlık derecesinden, yaşam tarzından vb. dolayı elbette kimse kötü muameleyi hak etmez.

Buna en başta ben karşıyım, böyle bir durumla karşılaşırsam tarafım net olarak bellidir.

''İslam olmayan öldürülmelidir Kuran'da böyle yazıyor'' diyen biriyle de ''Kuran da böyle yazıyor ama inkar ettiği için insan öldürülmemelidir'' diyen kişi aynı kefeye koyulacak değil tabii ki!

Dini emrettiği için öldürmeyi savunan insan daha samimi ve dinine sadık, ondan bahsediyorum.Asıl senin savundukların iki yüzlü riyakar.Vicdanlı olduklarından dolayı iyi insanlar olabilirler ama münafık oldukları gerçeğini değiştirmez.Dayatma konusuna gelince dindarlar buna mecburdur.Bak bu adam çok güzel savunma yapmış

http://youtu.be/PiuP4htnf1Y

tarihinde Ateş seni çağırıyor tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...