Jump to content

Bir kesin gerçeği ifade edelim: TANRI DİYE BİR ŞEY KESİN VE NET OLARAK YOKTUR!

Recommended Posts

Balıklama atlama değil.Arkadaşa yardımcı oluyorum.Ben bu gerçektir demiyorum.Bu belki olabilir diyorum.Sınırsız seçenekten bir tanesi sadece.Her fikrin ardından "o zaman bu nasıl olmuş" sorusu sorulabilir.Ama bu soruyu sorma hakkın,bu fikri yanlışlamaz.Beynin içinde olup bitenler ve bizim bildiklerimiz,hissettiklerimiz v.s. yani kısacası beynin fonksiyonları (görme,duyma gibi şeyler) madde ile açıklanabiliyor mu ? Bilinç madde ile açıklayabiliyor mu ? Hayır.Demek ki bu tür ihtimaller her zaman mevcut.

Peki simülasyoncu nasıl ortaya çıktı? Onu nasıl açıklayacaksın? Ona da mı bir simülasyoncu hayal edeceksin?

Madde olmadan bilinç olduğu görülmüş mü? Beynin içinde olanların, beynin fonksiyonlarının madde ile açıklanamadığını nereden çıkardın?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 267
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Peki simülasyoncu nasıl ortaya çıktı? Onu nasıl açıklayacaksın? Ona da mı bir simülasyoncu hayal edeceksin?

Madde olmadan bilinç olduğu görülmüş mü? Beynin içinde olanların, beynin fonksiyonlarının madde ile açıklanamadığını nereden çıkardın?

Simülasyoncuyu hala allah gibi bir kavram zannediyorsunuz herhalde.Bir tane simülasyoncu var.O her şeyi yapmıştır diyen yok.Mesela dawkins ne diyo "biz,bizden çok daha gelişmiş bir canlılığın (yani uzaylıların) denek olarak yaptığı canlılarda olabiliriz" diyo.Bu sadece bir ihtimal tabii.Şimdi burda dawkinsin bahsettiği uzaylılar nereden geldi sorusunu sorarsan,bu soru ateizmi doğrulamaz.Hiç bir inanış biçiminin başlangıcı bilinmez.Ateizmin de aynı.Evren nasıl olmuş sorusuna cevap veremezsin.En fazla big bange kadar gidersin.Big bang hiçlikten yokluğa geçiş değildir.Sadece bir adım ötesidir o.Ne kozmoloji,ne evrim teorisi bilinci açıklayabilmiş değil.
Madde olmadan bilinç olduğu görülmüş mü ? Buna "evet rüyalar" desem diyeceksin ki rüyalarda beynin fonksiyonu.Ama farketmez.Bilinç maddeyle bir ise neden rüyada gerçeklik algısını kaybetmeyip gerçek gibi yaşıyo ? Hiç bir şey yapmayıp boydan boya yattığın halde,çok şey yaptığını zanneden bilinç,beynin neresinde o ara ? Rüyalarla çok ilgilenmediğin belli.Lusid rüya görmeyi başarabiliyorum.Lusid rüya madde ile nasıl açıklanıyor ? Bunu bana bir anlatır mısın ? Ayrıca bilinç beynin neresinde ? Hemen hemen her bölümün ne işe yaradığını biliyoruz.Bilinç şurdadır diyebileceğin bir yer söyler misin bana ? Beyin ile bilinci kafaya koymuş bir doktor vardı.Açık beyin ameliyatları yapan bir doktor.Yıllar oldu araştıralı.İsmini unuttum.Bilincin beyinden bağımsız olduğunu gösteren bir sürü çalışması var.
tarihinde agnostik_muro tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Simülasyoncuyu hala allah gibi bir kavram zannediyorsunuz herhalde.Bir tane simülasyoncu var.O her şeyi yapmıştır diyen yok.Mesela dawkins ne diyo "biz,bizden çok daha gelişmiş bir canlılığın (yani uzaylıların) denek olarak yaptığı canlılarda olabiliriz" diyo.Bu sadece bir ihtimal tabii.Şimdi burda dawkinsin bahsettiği uzaylılar nereden geldi sorusunu sorarsan,bu soru ateizmi doğrulamaz.Hiç bir inanış biçiminin başlangıcı bilinmez.Ateizmin de aynı.Evren nasıl olmuş sorusuna cevap veremezsin.En fazla big bange kadar gidersin.Big bang hiçlikten yokluğa geçiş değildir.Sadece bir adım ötesidir o.Ne kozmoloji,ne evrim teorisi bilinci açıklayabilmiş değil.

Yahu sizde Allah yerini simülasyoncuya bırakmış, elinizde hiç bir şey yok, sallayıp sallayıp bu da olabilir şu da olabilir diye bulanık suda balık avlamaya çalışıyorsunuz.

Madde olmadan bilinç olduğu görülmüş mü ? Buna "evet rüyalar" desem diyeceksin ki rüyalarda beynin fonksiyonu.Ama farketmez.Bilinç maddeyle bir ise neden rüyada gerçeklik algısını kaybetmeyip gerçek gibi yaşıyo ? Hiç bir şey yapmayıp boydan boya yattığın halde,çok şey yaptığını zanneden bilinç,beynin neresinde o ara ? Rüyalarla çok ilgilenmediğin belli.Lusid rüya görmeyi başarabiliyorum.Lusid rüya madde ile nasıl açıklanıyor ? Bunu bana bir anlatır mısın ? Ayrıca bilinç beynin neresinde ? Hemen hemen her bölümün ne işe yaradığını biliyoruz.Bilinç şurdadır diyebileceğin bir yer söyler misin bana ? Beyin ile bilinci kafaya koymuş bir doktor vardı.Açık beyin ameliyatları yapan bir doktor.Yıllar oldu araştıralı.İsmini unuttum.Bilincin beyinden bağımsız olduğunu gösteren bir sürü çalışması var.

Bilinç maddenin eseridir, nasıl hidrojen atomu ile oksijen atomu birleşip suyu oluşturuyor ve yeni bir özellik ortaya çıkıyorsa, beyindeki atomların ve moleküllerin değişik dizilimleriyle, birleşmesiyle yeni bir özellik olan bilinç ortaya çıkıyor. Senin gördüğün rüyalar da maddenin eseri. Bana maddi olmayan bir bilinç gösterebiliyor musun?

Yani şimdi sen bilinç beyinden bağımsız mı diyorsun? Hangi çalışmalarmış onlar? Ne saçmalıyorsun?

Sitelerde Paylaş

Evren öncesi bilinmiyor diye,simülasyon fikrine sıcak bakacak değiliz..

Sizin gibi insanlar karanlığın içinde simülasyoncular,zeki uygarlıklar,ufolar filan arıyor..

Sitelerde Paylaş

Sicak bakmayarak agnostisizmi çökerttin bravo sana ahaha

Agnostisizmi çökertmek ne demek oluyor?

İnsanlık var oldukça ebleh agnostikler her zaman olacaktır..Kimse agnostisizmi çökertemez yani:)

Sitelerde Paylaş

Yahu sizde Allah yerini simülasyoncuya bırakmış, elinizde hiç bir şey yok, sallayıp sallayıp bu da olabilir şu da olabilir diye bulanık suda balık avlamaya çalışıyorsunuz.

Bilinç maddenin eseridir, nasıl hidrojen atomu ile oksijen atomu birleşip suyu oluşturuyor ve yeni bir özellik ortaya çıkıyorsa, beyindeki atomların ve moleküllerin değişik dizilimleriyle, birleşmesiyle yeni bir özellik olan bilinç ortaya çıkıyor. Senin gördüğün rüyalar da maddenin eseri. Bana maddi olmayan bir bilinç gösterebiliyor musun?

Yani şimdi sen bilinç beyinden bağımsız mı diyorsun? Hangi çalışmalarmış onlar? Ne saçmalıyorsun?

Sana maddi olmayan bilinci nasıl göstereyim ? Ne demek maddi olmayan bilinç,bunu biraz açsan en azından ? Ben sana bir sürü soru sordum.Hiç birine cevap vermemişsin.Beyinde bana bilincin yerini söyle ?Suyun oluşumunu anlatmışsın.Şu şu birleşiyor ve bilinç oluşuyor,şu nokta bilinçtir de ? Diyemezsin çünkü bilincin beyinde yeri yok. Bilinç şu sistemde şu noktada bulunuyor de ? Bunu diyemiyorsan nasıl bilincin beynin içinde yer aldığını söylüyorsun ? Maddi olmayan bir bilinç olsa da sen veya ben bununla nasıl muhatap olucaz acaba.Maddi olmayan bir şeyle nasıl muhatap olmayı düşünüyorsun.Bu konuyu biraz açayım.

Senin cep telefonu kameran var.Bu kameranın görüntüyü yorumlaması için bir anakarta filan ihtiyacı var.Şimdi bu cep telefonu,kamera ve içindeki donanım sayesinde görüntüyü oluşturup ekrana veriyor.Eee şimdi sorması ayıp buna bakmayan olunca bu görüntüyü kim görüp yorumlayacak ? Cep telefonun görüntülediği bir şeye birisinin bakması lazım ki o şey yorumlansın.Yani burda bir göze daha ihtiyaç var.Yani cep telefonunun ekranına bakan bir göze ihtiyaç var.

Beyin ve gözde aynı mantıkla çalışıyor.Gözden gelen sinyaller cart curt derken görme merkezinde yorumlanıyor.Eee bu yorumlanılan şeyi görüpte "aa bu bi bilgisayarmış" diyen birinin olması için,bir göze yani bir bakana daha ihtiyacımız var.Sen bu bakıp yorumlayanı cep telefonun içinde değil,dışında aramalısın.Cep telefonunda ki görüntüyü yorumlayan şeyin(yani bizim) cep telefonındaki donanımla uzaktan yakından alakamız yok.Biz başka bir şeyiz,cep telefonu başka bir şey.Bizim beynimiz de aynı.Beynimizde ki görüntüyü yorumlayan şey,beynimizin içinde değil dışındadır.Biz buna bilinç diyoruz.Cep telefonunu kaldırıp çöpe atarsan,ortada ona bakan bir şeyde bulamazsın.Sende ölüp geberince beynin olmadığı için artık,ona bakan şeyi de bulamıyorsun.Dolayısıyla maddi olmayan bir bilinci maalesef algılayamıyorsun.

Sitelerde Paylaş

Sana maddi olmayan bilinci nasıl göstereyim ? Ne demek maddi olmayan bilinç,bunu biraz açsan en azından ? Ben sana bir sürü soru sordum.Hiç birine cevap vermemişsin.Beyinde bana bilincin yerini söyle ?Suyun oluşumunu anlatmışsın.Şu şu birleşiyor ve bilinç oluşuyor,şu nokta bilinçtir de ? Diyemezsin çünkü bilincin beyinde yeri yok. Bilinç şu sistemde şu noktada bulunuyor de ? Bunu diyemiyorsan nasıl bilincin beynin içinde yer aldığını söylüyorsun ? Maddi olmayan bir bilinç olsa da sen veya ben bununla nasıl muhatap olucaz acaba.Maddi olmayan bir şeyle nasıl muhatap olmayı düşünüyorsun.Bu konuyu biraz açayım.

Senin cep telefonu kameran var.Bu kameranın görüntüyü yorumlaması için bir anakarta filan ihtiyacı var.Şimdi bu cep telefonu,kamera ve içindeki donanım sayesinde görüntüyü oluşturup ekrana veriyor.Eee şimdi sorması ayıp buna bakmayan olunca bu görüntüyü kim görüp yorumlayacak ? Cep telefonun görüntülediği bir şeye birisinin bakması lazım ki o şey yorumlansın.Yani burda bir göze daha ihtiyaç var.Yani cep telefonunun ekranına bakan bir göze ihtiyaç var.

Beyin ve gözde aynı mantıkla çalışıyor.Gözden gelen sinyaller cart curt derken görme merkezinde yorumlanıyor.Eee bu yorumlanılan şeyi görüpte "aa bu bi bilgisayarmış" diyen birinin olması için,bir göze yani bir bakana daha ihtiyacımız var.Sen bu bakıp yorumlayanı cep telefonun içinde değil,dışında aramalısın.Cep telefonunda ki görüntüyü yorumlayan şeyin(yani bizim) cep telefonındaki donanımla uzaktan yakından alakamız yok.Biz başka bir şeyiz,cep telefonu başka bir şey.Bizim beynimiz de aynı.Beynimizde ki görüntüyü yorumlayan şey,beynimizin içinde değil dışındadır.Biz buna bilinç diyoruz.Cep telefonunu kaldırıp çöpe atarsan,ortada ona bakan bir şeyde bulamazsın.Sende ölüp geberince beynin olmadığı için artık,ona bakan şeyi de bulamıyorsun.Dolayısıyla maddi olmayan bir bilinci maalesef algılayamıyorsun.

Yahu en iyisi sen bir put bul, ona tap. O olmazsa bir simülasyoncu bul ona tap, belki sana cennet mennet verir. Senin zırvalamalarınla uğraşmaya değmez. Yok simülasyon olabilirmiş, yok uzaylılar deney yapabilirmiş... Yahu elinde bu dediklerini doğrulayacak hiç bir bok yok, aynı dinciler gibi sallamakla meşgulsün.

Bu sallamalar film senaryosu olmak dışında insanın ne işine yarıyor, hayatta sana ne sağlıyor? Hiç bir şey! Hayatı elle tutulur, ispatlanabilir teorilerle açıklamak varken bu palavraların insana ne faydası var?

Sitelerde Paylaş

Yahu en iyisi sen bir put bul, ona tap. O olmazsa bir simülasyoncu bul ona tap, belki sana cennet mennet verir. Senin zırvalamalarınla uğraşmaya değmez. Yok simülasyon olabilirmiş, yok uzaylılar deney yapabilirmiş... Yahu elinde bu dediklerini doğrulayacak hiç bir bok yok, aynı dinciler gibi sallamakla meşgulsün.

Bu sallamalar film senaryosu olmak dışında insanın ne işine yarıyor, hayatta sana ne sağlıyor? Hiç bir şey! Hayatı elle tutulur, ispatlanabilir teorilerle açıklamak varken bu palavraların insana ne faydası var?

Hocam,aslında bu türlü görüşlere bu konuda kızmamanız gerekiyor.Delinin teki bir çukura bir taş atmış kırk akıllı çıkarmaya çalışıyor :)

İnsan algıları eksiktir yerine insan algıları hatalıdır,örn; sizin elma gördükleriniz aslında armut diye yazılınca bu türlü düşüncelerin oluşması kaçınılmaz oluyor.

Başlığı,baştan sona incelerseniz ne demek istediğimi daha net anlıyacaksınız..

Sitelerde Paylaş

Hocam,aslında bu türlü görüşlere bu konuda kızmamanız gerekiyor.Delinin teki bir çukura bir taş atmış kırk akıllı çıkarmaya çalışıyor :)

İnsan algıları eksiktir yerine insan algıları hatalıdır,örn; sizin elma gördükleriniz aslında armut diye yazılınca bu türlü düşüncelerin oluşması kaçınılmaz oluyor.

Başlığı,baştan sona incelerseniz ne demek istediğimi daha net anlıyacaksınız..

Bunlar da dincilerin başka bir versiyonu, bir uyuşturucuyu bırakınca yerine başka bir uyuşturucu arıyorlar. Hayatı, evreni elimizdeki gerçeklerle, deneyip gözlemleyebileceğimiz somut verilerle açıklamak varken, buna uğraşmamız gerekirken ille bir masalla açıklamaya çalışmanın kime ne faydası var, anlamış değilim.

Ortaya hiç bir somut bilgi, veri koymadan kıçından bir şeyler sallayıp sonra da o salladıklarına ihtimal vermemizi istiyorlar, ihtimal versek ne olacak? Ne işe yarayacak? Bomboş laflar sadece.

Sitelerde Paylaş

Bunlar da dincilerin başka bir versiyonu, bir uyuşturucuyu bırakınca yerine başka bir uyuşturucu arıyorlar. Hayatı, evreni elimizdeki gerçeklerle, deneyip gözlemleyebileceğimiz somut verilerle açıklamak varken, buna uğraşmamız gerekirken ille bir masalla açıklamaya çalışmanın kime ne faydası var, anlamış değilim.

Ortaya hiç bir somut bilgi, veri koymadan kıçından bir şeyler sallayıp sonra da o salladıklarına ihtimal vermemizi istiyorlar, ihtimal versek ne olacak? Ne işe yarayacak? Bomboş laflar sadece.

Haklısınız da bu söylemi,bu olguyu oluşturan bir agnostik olsa tamam derim ama bu olguyu oluşturan bir mataryalist olunca işler baya bir karıştı.İnsan algısını maddeden çıkarıp sanki insan kandırılıyor,sanki insan algısı maddeden souyut denilince ortaya böyle senaryolar çıkıyor :)

Sitelerde Paylaş

Siz kuranı okuyup dinden çıkıp deist falan olmuşsunuzdur.Sonra evrim teorisini iyice araştırıp "aa insanlık böyle olmuş" deyip geçmişsinizdir.Sonra da ateist olmuşsunuzdur.Sonra cahil dincilerin karşısına çıkıp kendinizi savunursunuz.Olay bu.Ateizm bu mu yani ? Benim verdiğim örneği en baba ateist dawkins verdi zaten.Benim fikrim değildi o.Bu adam bir ateist olmasına rağmen neden böyle bir fikir atıyor konuşmasında ? Ben bilinç nerde diyorum siz beyinde diyosunuz.Eee beyinde nerde diyorum ? Cevap yok.Eee o zaman nasıl beyinde diyosunuz ? Burda kafadan sallayan ben mi oluyom siz mi ? Ben simülasyona inandığımı söylemedim.O benim aklımda ki seçeneklerden sadece 1 tanesi.Ama maddenin olup olmadığı bile tartışılıyor.Nasıl takip ediyorsunuz bu işleri ?Çift yarık deneyinden bizim simülasyon olabileceğimizi düşünen bir bilim adamı var.Gayet mantıklı düşünceleri mevcut.Ben senelerdir her gün mutlaka bişey öğrenirim şu bilgisayara oturduğumda.

Bunu yapmasaydım belli bir noktada ateist olur daha da bir şeyi araştırmazdım.Öldükten sonra yaşamak istediğimden kurmuyorum bu fantezileri.Siz non-rem uykusu esnasında yoksunuz aslında.Bilinciniz piyasada yok.Peki rem uykusu esnasına gelmeden,non-rem uykusundan uyanmış olsanız kendinizin 1 saattir nerde olduğunu sorgulasanız yoktum diyemezsiniz.Vardınız ama haberiniz yoktu.Eğer 30 yaşındaysanız 32 sene önce bir hiç mi olduğunuzu yoksa olupta haberinizin olmadığını bilemezsiniz.Bunu ölünce görücez yada görmicez.Yada en doğrusu bakacaz diyelim.

Son olarak bunların düşünmeye değer olduğunu söylüyorum.Sonucunda tabii kimseye faydası yok gibi gözükebilir.Ama peşinen böyle diyemeyiz.Üstünde duruldukça belki ileride gerçekten bir olguya rastlanabilir.Üstünde durulmazsa karşımıza bir olguda çıksa farkına varamayız.

tarihinde agnostik_muro tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bak ebleh agnostikler diyerek yine çokerttin farkinda degilsin, pabucumun ateisti seni ahaha

Öyle olsun..Az sonra agnostisizmi çökerten bir konu açacağım..Sana EBLEH olduğunu kanıtlayacağım..HAHAHA :D

Bunu yapmasaydım belli bir noktada ateist olur daha da bir şeyi araştırmazdım.

Süper cümleler bunlar..Tebrik ediyorum sizi :D

tarihinde NOLAN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Offf okudum da yazilanlari, cevap yazmaya degmez, oyle bir cehalet!! Adam bilincten bahsediyor, nerde diyor. Oldu olacak "aklini kanitlayabilir misin? Ehe ehe" de tam olsun. Bunlar teistlerin argumanlaridir, sizler hala teist kafada olan insanlarsiniz, din fikrini asmis, tanri kavraminda beyniniz takili kalmis. Cozemiyorsunuz neyin ne oldugunu. Kendinize surekli yalanlar soyleyip duruyorsunuz, avutuyorsunuz kendinizi.

Bilinci gosterebilir misin ne demek? BU NASIL BIR BILGISIZLIK! Bilinc dedigin, beynin sinirsel aktivitelerinin sonucu olusan farkindaliktir. Evrimlesen beynimizin bize verdigi bir yan urundur. Bilincin beyinde yeri yok da ne demek oluyor. Beynin ta kendisi bilinctir!!!!

Kullandigi argumana bak "BOSLUKLARIN TANRISI". "Bilinci aciklayamiyosss su anda bis agbiii. O yuzden bu ya tanridandir ya da bizi simule eden birileri var. Ehe ehe eheee." Aferim sana!!!! Yaptigin mantik hatasinin icine edeyim. Kesin bir sekilde "BU SUDUR BU SEKILDE OLMJUSTUR" diyemiyor olmamiz, isin icinde bunu simule eden birileri oldugunu mu gosterir?? Bu nasil bir mantiksal sicrama. Hayir aciklamak istiyorsan evrimsel sureclerle, mekanizmalarla acikla. SIMULE EDEN BIRISI VAR DEMEK NASIL BIR (en kibar haliyle)SACMALIK!!!

Halen daha umut var, halen daha korku var iclerinde. Ya VARSA???

Hayir bir de , sundugumuz argumanlara gram cevap verme yok. Soyledikleri tek sey, kendi kisisel cikarimlari, isin icinden cikmaya yonelik soylemler. Gerceklik bu degil diyoruz. BU SIZIN KENDI VARSAYIMINIZ DIYORUZ. Ama yok, NAFILE. Cunku kafa takili o noktaya. Anlamiyor, anlayamiyor...

Sitelerde Paylaş

Son olarak bunların düşünmeye değer olduğunu söylüyorum.Sonucunda tabii kimseye faydası yok gibi gözükebilir.Ama peşinen böyle diyemeyiz.Üstünde duruldukça belki ileride gerçekten bir olguya rastlanabilir.Üstünde durulmazsa karşımıza bir olguda çıksa farkına varamayız.

Üzerinde düşünülmeye değermiş, böyle saçmalıkların üzerinde düşünmeye ne gerek var? Kırmızı başlıklı kız üzerinde de düşünmeye değer mi?

Böyle zırvalıkların üzerinde düşünmek bile sahtekar şarlatanlara prim vermek, bu şarlatanların avanakları, safları ve cahilleri sömürmesine zemin hazırlamaktır. Elle tutulur, somut şeyler üzerinde düşünmek varken insanlık neden bu paçavra fikirlerle zaman kaybetsin? Din palavrası ile kaybettiği zaman yetmedi mi? Ne zaman akıllanacaksınız?

Yine de sen çok istiyorsan düşünmeye devam et, belki simülasyoncu sana ödül verir.

Sitelerde Paylaş

Dincilik, sadece inançla olmaz... varsayım üretmekle hiç olmaz...
dincilik ve yobazlık;

1-) hoşgörüsüzlük
2-) yasakçılık ve kuralcılık
3-) fanatizm
4-) düşünceye mudahele

5-) sabit fikirlilik
6-) kibir ve ego

7-) ayıplama ve damgalama ...... ile olur.

ne gariptir ki, simulasyon gibi, beyin fırtınası tarzı bir düşünceye karşı bu kadar tepki göstermenin temelinde bile bunlar var.

bu dogmatik gelenekler yüzünden, foruma yeni gelen üyeler, bir fikir ortaya koymaktan çekinecek !
Herkes istediği fikri savunur. forumun amacı, birkaç kişinin görüşünü papağan gibi tekrarlamak olmasa gerek, öyle değil mi?

Sitelerde Paylaş

ne gariptir ki, simulasyon gibi, beyin fırtınası tarzı bir düşünceye karşı bu kadar tepki göstermenin temelinde bile bunlar var.

bu dogmatik gelenekler yüzünden, foruma yeni gelen üyeler, bir fikir ortaya koymaktan çekinecek !

Herkes istediği fikri savunur. forumun amacı, birkaç kişinin görüşünü papağan gibi tekrarlamak olmasa gerek, öyle değil mi?

Saçmalamanın adı beyin fırtınası olmuş demek ki. Bu saçmalıkların saçmalık olduğunu söylemek de dogmatiklik oluyormuş. Demek ki neymiş, dogmatik görünmemek için her saçmalığı kabul etmek, hiç eleştirmemek gerekiyormuş.

Dogmatik görünmemek için her saçmalığı eleştirmezsek doğruyu nasıl bulacağız?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...