Jump to content

Ingilterede bulunan 1370 yillik kuran

Recommended Posts

• İleti 218
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sadece birkaç sayfayı incelemişler ve sonuçları yayımlamışlar hatırladığım kadarı ile. Bunun yanında Uthman Kuran ile modern Kuran karşılaştırması da vardı bir yerlerde. Sonuçta Kuran çok defa revize edilmiş.

Bu konuyu merak ettim, Edip Yüksel bu tarzda bir şeyler söylüyordu Televizyonda, 19 mucizesi safsatasına uydurmak için giriştiği bir çaba diye ciddiye almamıştım.

İddiası şuydu,

Zamanında Kurandaki değişikliği fark ettim diyor, Süleymaniye Kütüphanesindeki yazmalarla elimizdeki Kuran nüshaları farklı çıktı.

Elimizdeki nüshalar 19'a uymuyor, Süleymaniyedeki eski yazmalar ise 19'a uyuyordu.

Edip, bunu ilk söylediğimde İslami radikal çevrem beni reddetmeye başladı diyor, işte kuranın değişmezliği mushaftaki farklılık değil, matematik kodunda saklı olduğunu o zaman anladım fln diyor, sözde matematik kodu değişmezmiş, musafın değiştirildiğini öyle anlıyormuş error correction mu ne diyordu. (sanki matematiksel kod olsa bile içindeki saçmalıklar ilahi olacakmış gibi veya kod olması onu ilahi yapıyormuş gibi, garip bir takıntısı var ama iddiası benzer...)

Süleymaniyedeki yazmalarda bile, günümüzdeki halinden farklı ise neden bunu bizim coğrafyamızdan ciddi bir araştırmadı bugüne kadar dillendirmedi, görmedi mi, kasten mi üzerini örttü acaba.

İncil gibi farklı değişik versiyonları özellikle mi saklandı...

Bir de şu var eğer Osman döneminden önceye giderse Kuran, İtimat ettikleri sünnetler direk yalan çıkıyor...sunni dünyası, uleması bunu kabul edemez.

Sitelerde Paylaş

19 mucizesi diye bir şey yok tabii. Bir bilgisayar programına, herhangi bir kitap için bir algoritma bulmasını isterseniz, o size bir sayı getirecektir. Kuran için bu sayı 19 dur. Nutuk için 23 olabilir.

Şu an da bile Dünya üzerinde 2 Kuran mushafı bulunuyor. Hafs ve Warsh versiyonlar. Bunlar arasında bir ayrım olup olmadığını İslam Dünyası incelemediği için Hristiyan Dünyası bunu yapmış ve şu an ki versiyonlara baktıklarında, "tek kelimesi bile değiştirilmemiş Kuran'da" 5 ayrı yerde kelime farklılıkları bulmuştur.

İslama inanmak aklı bırakmak demektir. O yüzden Müslüman alemi, Dünya'daki en zengin coğrafyada, en geri kalmış topluluktur.

tarihinde CharlesDarwin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yahu, bu gavurlar olmasa, ortaya hiçbir tarihi dini belge çıkmayacak. :D

Bir müslüman kendi tarihine karşı, bu kadar mı umursamaz olur ?

Hıristiyanlar ve yahudiler bu konularda müslumanlara nazaran daha cesaretliler !

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yahu, bu gavurlar olmasa, ortaya hiçbir tarihi dini belge çıkmayacak. :D

Bir müslüman kendi tarihine karşı, bu kadar mı umursamaz olur ?

Hıristiyanlar ve yahudiler bu konularda müslumanlara nazaran daha cesaretliler !

Evindeki Kuranı okumuyor adamlar asıyor duvara , gidip eski yazmalara mı merak edecekler, nasıl olsa hepsi aynı değil mi hee.

Az sayıda da olsa araştırmacı, akademisyen kimliği taşıyan, hiç bir vatandaşımız yok mudur bu konuya eğilen, varsa neden bahsedilmemiştir, çekindiği için mi ? onlar da bilmedikleri için mi ? Yoksa akademik yayınlar- tezler vs duyurulmadı mı ?

Aklıma gelen olasılık şu, bu tarz çalışmayı ülkemizde yapabilecek düzeyde olan insanlar ilahiyat fakültelerinden çıkma , onlar da konuya ön yargılı olduklarından ya da yoğurdum ekşi demeyecekleri ihtimal dahilinde.

Prof.Dr. İlber Ortaylı, lejanderik şeylere bulaşmanın, karbon testi yapmanın alemi yok diyor, yanlış çıksa ne olacak millet inanmaya yine devam edecek diyordu, İsanın Torino kefenine yaptılar da ne oldu, vaz mı geçtiler kutsamaktan diyordu..... değişik bir bakış açısı, ne olursa olsun gerçeği öğrenmek güzel değil mi.

Sitelerde Paylaş

Evindeki Kuranı okumuyor adamlar asıyor duvara , gidip eski yazmalara mı merak edecekler, nasıl olsa hepsi aynı değil mi hee.

Az sayıda da olsa araştırmacı, akademisyen kimliği taşıyan, hiç bir vatandaşımız yok mudur bu konuya eğilen, varsa neden bahsedilmemiştir, çekindiği için mi ? onlar da bilmedikleri için mi ? Yoksa akademik yayınlar- tezler vs duyurulmadı mı ?

Aklıma gelen olasılık şu, bu tarz çalışmayı ülkemizde yapabilecek düzeyde olan insanlar ilahiyat fakültelerinden çıkma , onlar da konuya ön yargılı olduklarından ya da yoğurdum ekşi demeyecekleri ihtimal dahilinde.

Prof.Dr. İlber Ortaylı, lejanderik şeylere bulaşmanın, karbon testi yapmanın alemi yok diyor, yanlış çıksa ne olacak millet inanmaya yine devam edecek diyordu, İsanın Torino kefenine yaptılar da ne oldu, vaz mı geçtiler kutsamaktan diyordu..... değişik bir bakış açısı, ne olursa olsun gerçeği öğrenmek güzel değil mi.

Müslümanların dini tarihlerini eşelemekten ödleri kopuyor, bunun bence başka bir açıklaması yok.

Dindar birisi inancına 100% güveniyorsa, hiçbir bilimsel araştırmadan çekinmemeli.

Özellikle müslüman kesim İslam tarihine ışık tutacak kazılardan, testlerden vs. uzak durmaktadır.

İslamın beşiği olan Arabistanda bununla ilgili hiçbir bağımsız bilimsel çalışma yoktur. Keza diğer müslüman ülkelerden de bu konuda herhangi bir talep yoktur.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bence güzel bir haber. :D
Verilen tarih herhalde pörşimenin (derinin) tarihidir. Daha da önemlisi ama pörşimenin üzerindeki yazının tarihi olurdu. Çünkü derinin tarihi ile yazının tarihi arasında onlarca yıl fark olabiliyor. Neyse.

Haberin doğruluğundan ve deri ile yazının aynı tarihli olduğundan yola çıkalım. El yazması % 95'lik bir ihtimalle 568-645 yıllarına tarihlenmiş! Nedense bu durum haber kaynaklarında ve bu başlıkta hep İslamın dümen suyuna göre yorumlanmış, müslüman masallarına uygun şekilde yontmaya özen gösterilmiş. Niye şaşmadım yine yav! :D

Müslüman palavralarına göre Muhammed 570-632 yılları arasında yaşıyor. 610 yılında Allah ile ilk WLAN bağlantısı kuruyor ve Allah ona "Yürü ya kulum!" diye peygamber ilan edip arap yarımadasının üzerine salıyor.

Karbon testi kesin tarih vermediği için mecburan olasılık değeri ve zaman aralığı vermek zorunda kalıyor. Kesin tarih, verilen bu zaman aralığında herhangi bir tarih olabilir. Bu tarih 645 senesi olabileceği gibi -ki bu durumda Muhammed öleli(!) 13 yıl oluyor- 568 senesi de olabilir. Bu durumda ise Muhammed henüz doğmamış(!) oluyor!!!!

Haydaaaaaa!

Araplar tarafından uydurulmuş olan Muhammed figürü daha doğmadan Kuran sayfaları yazıyor! Yazdırıyor!

Bu zaman aralığının ortalamasını alsak dahi, masal figürü Muhammed (568 + 645)/2 = 606,5 senesinde Kuran yazmaya başlıyor! Yani Muhammed henüz arabın Allahı ile internet bağlantısı kurmadan önce, henüz peygamberliğini ilan etmeden önce Kuran yazmaya başlıyor!

Keeeeehhhh keh keh keh :D

(Made by haci)

Ulu DK'nın hikmetinden sual olunmaz! :D

İslam Tarihi güme gitti! Günümüz Kuranı ile farkaları da görmek ümidiyl

Daha eski Kuran öncüllerinin de bulunması ve günümüz Kuranı ile farklılıkları da görmek ümidiyle...

Bu vesileyle kelime-i şehadetimi de ifa edeyim:

Benim müslümanın yalan söylemzse rahat edemez!

Oysa olay, gayet kolay!

Bu tarihlerde piyasada ne Mekke var ne de Medine. Ayrıca hristiyan misyoneler ta Çine kadar dağılmışlar, Orta Doğu da dahil her yerde kiliseler kurmuş hristiyan propagandası yapıorlar. Bu arada arapları da çoğunlukla hristiyan yapmışlar. Kuranın öncülleri ise hristiyan papazlarının kilisede verecekleri ayinler için hazırladıkları notlardan başka bir şey değil. Resmi ismi ile lectionarynin bir parçası, bir bölümü.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Bomba düşmez hocam, adamlar fosil kayıtlarını inkar ediyor. Dinazorlar yok bilim adamları uydurdu diyor ya da evrimsel kayıtları.

Kuranın eski nüshasının da değişik olduğuna inanmaz, istediğin testi yap, gözüne sok hatta karbon testini.

Bu ulaşılabilen en eski Kuran yazmalarını inceleyen, farklılıkları ortaya koyabilen bir eser var mı, ingilizce fln da olsa okuyabileceğimiz.

http://www.ateistforum.org/index.php/topic/52663-kuran-dedhythtyrylymyth-sonradan-ylaveler-yapilmithtir/page-6?hl=elisabeth#entry926521

http://www.answering-islam.org/PQ/ch9a-index.html

http://www.ateistforum.org/index.php/topic/40307-diyanet-ithleri-kuranyn-dedhithmedidhini-ispatlamyth/

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Farzedelim bulununan bu belgeler Muhammedin yaşadığı sayılan devirle 100% tutuşsun.

Bu neyi değiştirir ?. Hiç birşeyi.

Kutsal kitapların hepsi ve içerikleri insan ürünüdür. Nokta.

Hiç bir şeyi değiştirmez.

Kuranın oluşumunun 200-300 yıl sürdüğü gerçeğini değitirmez.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Farzedelim bulununan bu belgeler Muhammedin yaşadığı sayılan devirle 100% tutuşsun.

Bu neyi değiştirir ?. Hiç birşeyi.

Kutsal kitapların hepsi ve içerikleri insan ürünüdür. Nokta.

Gerçeği öğrenmek şahsen benim ilgimi çekiyor, yalnız başıma bir ada da olsam.

Anlatılan islam tarihi yalanının ne boyutlarda olduğunu hep merak etmişimdir.

Hristiyan ve Musevi hikayelerinin tarihi delillerden yoksun, İslamiyet tarihinin kaynağı bakımından delilieri olduğu anlatılıyor üniversitelerde.

Bu yalanın toplumsal bir boyutu var o da şu, gerçeği perde gibi gölgeliyor. Bu islam tarihi yalanını öyle bir süsleyip, sundular ki kanıtlara itimat edecek insanlar da diğer tarihi belgesi olan şeyler gibi bu tarihi aldatmacayı gerçek algılıyor, sunni yalanlarına hikayelere hadislere gerçek muamelesi yapıyor ancak üzerine düşerek özel merakı varsa fark etmesi mümkün hale geliyor bazı şeyleri.

Onun dışında körlemesine inanmak isteyen sürülere, istediğin delili sun yine saçmalıklarına inanmaya devam edecekler, onlar konusunda bir şey değişmeyecek.

Sevgiler

Teşekkür ettim.

Sevgiler&Saygılar

Sitelerde Paylaş

Eklemek gerekirse,

Bu yarattıkları sahte tarih, non-teist'lerin bile algısını bozuyor. Çünkü elimizde hadis, islami kaynak dışında başka tarihi veri, kanıt yok, olanlarda yalanlamaya başlarsa...

''Allah ve dine inanmıyorum, ama muhammed peygambere saygı duymak lazım, o büyük bir devrimciydi, güvenilen bir şahıstı, arapları düzenlemeye çalıştı''

'' Muhammed Sahtekardı''

kimse Yüzüklerin Efendisindeki Gandalf'a saygım sonsuz demez. Veya bugün Herkül'e metiyeler düzmediği gibi tutup da sövmez.

Eğer Kuranın yazım tarihi eskiye giderse, bir çok hadis, islami hikaye çöpe otomatik gidiyor...Muhammedin ummi oluşu, Kuranın geç toplatılması, rivayetler, raviler, kaynak kitapların güveninirliklerin sallanması

Sitelerde Paylaş

Gerçeği öğrenmek şahsen benim ilgimi çekiyor, yalnız başıma bir ada da olsam.

Anlatılan islam tarihi yalanının ne boyutlarda olduğunu hep merak etmişimdir.

Hristiyan ve Musevi hikayelerinin tarihi delillerden yoksun, İslamiyet tarihinin kaynağı bakımından delilieri olduğu anlatılıyor üniversitelerde.

Bu yalanın toplumsal bir boyutu var o da şu, gerçeği perde gibi gölgeliyor. Bu islam tarihi yalanını öyle bir süsleyip, sundular ki kanıtlara itimat edecek insanlar da diğer tarihi belgesi olan şeyler gibi bu tarihi aldatmacayı gerçek algılıyor, sunni yalanlarına hikayelere hadislere gerçek muamelesi yapıyor ancak üzerine düşerek özel merakı varsa fark etmesi mümkün hale geliyor bazı şeyleri.

Onun dışında körlemesine inanmak isteyen sürülere, istediğin delili sun yine saçmalıklarına inanmaya devam edecekler, onlar konusunda bir şey değişmeyecek.

Sevgili Fellix.

Eğer henüz görmediysen, muhtemelen şu linkler merakını bir miktar giderir.

İslam egemenliği altındaki hristiyan literatüründe yeni bir dinin izleri?

http://www.ateistforum.org/index.php/topic/16345-yslam-egemenlidhi-altyndaki-hristiyan-literaturunde-yeni-bir-dinin-izleri/

MUHAMMED EFSANESİNİN DOĞUŞU Ve Kuran'daki Muhammed'ler

http://www.ateistforum.org/index.php/topic/29731-muhammed-efsanesinin-dodhuthu/

Forumdaki şu iğneli linkte konu hakkında başlık ve tartışma linkleri toplanmış durumda:

http://www.ateistforum.org/index.php/topic/33130-erken-yslam-ve-muhammed-yathadyyathamady-linkleri/

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

2006 yılında oldest quran found in Sana'a...
20015 yılında oldest quran found in Birmingham...
bakalım 9 yıl sonra bir en eski kuran daha bulunabilecek mi başka bir yerde!

sanaa1.jpg

Sana'a kuranına çok benziyor Birmingham kuran'ı. Bir kopyası taşkent'ten getirilip topkapı müzesinde sergilenen osman mushafına da benziyor ama günümüz kuranlarına benzemediği aşikar. Yalnızca harekelerin değil, med/uzatma harflerinin de kurana sonradan eklendiğini rahatlıkla söyleyebiliriz Birmingham kuran'ına bakarak.

tarihinde Engse Hohol tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Şimdi bu müslüm takımının çok az bir kesimi var ki bunlar islamın içinde bulunduğu durumu hazmedemiyorlar ve islamda bir devrim olması gerektiğini düşünüyorlar. Bunu çok iyi anlayabiliyorum, çünkü müslümken ben de onlardandım.

Bunlara göre allahın hiç bir kuran'ı koruyacağına dair garantisi, öyle yardıma melek göndermesi, öyle mucize göstertmesi filan gibi fasaryalar yok! Her şey tamamen insanların elinde. Allah sadece izliyor, en küçük müdahale etmiyor. Hatta bunlar dua da etmez, allahtan bir şey de talep etmezler. Çünkü allahın böyle kullarının imdadına koşma gibi bir görevi yoktur derler.

Bu görüş doğrultusunda kuran'ın da muhammede direk kelime kelime getirilmediğini, zihnine enjekte edildiğini ve muhammedin kendi bilgisi çapında bu zihin telepatilerini söze döktüğünü söylerler. Yani kuran onlara göre allah kelamı değil, muhammedin sözleridir. Yani motamot vahiy diye bir şey yoktur.

Böyle olunca, kuran insanlara karşı tamamen korumasızdır ve zaten de Emeviler kuran'a eklemeler yapmışlardır.

Bu "devrimci" müslümler bunu pek herkese açık etmezler. Geleneksel müslümler tarafından linç edilmekten korkarlar. Ben bir sefer bunlardan birine "kuran'ınınızın yeri çöplüktür, bana hiç kuran muran demeyin, kısasın hüre hür köleye köle dişiye dişi yapılacağının yazdığı bir kitabı ben alır direk çöpe atarım" dedim. Yüzü acıyla gerildi. Depresyona girecek sandım. Bir sır verir gibi alçak sesle: "Çok haklısın kardeşim, böyle bir şeyi allah söylemez, bunu kuran'a Emeviler ekledi" dedi.

Tabii ben de müslümken öyle düşünüyor olduğum ve Emevilerden nefret ediyor olduğum için onun ne dediğini hemen anladım. Şimdi ise Emeviler iyidir hoştur diyecek değilim ama, Emevilerin bir halifesi var ki, cihan değer... Me'mun adındaki bu büyük halife, Arapların Atatürk'üdür. Arap dünyasında böyle büyük bir kişi daha gelmemiştir. Gerisini bilmem, ben Emevi deyince Me'mun'u bilirim.

Sonuç olarak islamı savunabilmenin başka bir yolu yoktur. Bunlar modernist diye yaftalanır ve dışlanır geleneksel müslümler tarafından ama, modern çağda islamın batmaması için tek çıkışları budur. Bununla da çıkabileceklerini sanmam ama en azından biraz çağa tutunabilirler bununla.

Yoksa öyle geleneksel yok muhammed yatağına aliyi yatırdı hicret etti filan salak sulak saçmalıklarıyla bir yere varamazlar. Ülen aliyi niye yatırıyorsun, battaniyenin altına kabartacak bir şey koy, böyle aptalca bir şey uydurulur mu yahu! Hayır ali yatıyor olsa ne veli yatıyor olsa ne? Amaç orada muhammed yatıyor zannettirmek değil mi? Evet. Eee? Niye canlı bir adam yatacak da orda? Bu herif uyumuyor mu, uyuyor. Koy bir çuval! Hayır yatan ali olunca ne oluyor?

Yok mağarada örümcek ağ örmüş de... Ülen salak geri zekalılar, adamlar çölde onca yolu tepmiş gelmiş, en küçük olasılığı ihmal ederler mi! Hayır mağaraya girip bakıvermenin kime ne zararı olur?

Yani aptalca, salakça uydurulmuş masallar. Uydurulmuş da biraz akıllıca uydurulsa yine bir şey demeyeceğim. Daha neler... Yok kuran karşısında şairlerin dili boğazına kaçmış, laf edememişler. Ülen böyle aptalca zırvaları aptallardan başka kimse yutmaz be! Şu saçma sapan iler tutar yanı olmayan kuran mı şairleri aciz bırakmış! Ülen tutulacak düzeltilecek tarafı yok, doğru düzgün olan bir yanı yok ki ordan tutup düzeltsen! Buna kitap demeye bin değil, milyon değil, milyar şahit yetmez! Bu kitap filan değil. Buna kitap denemez.

Kitap denen şeyin bir konu bütünlüğü, bir konu akışı, giriş, gelişme, sonuç bölümleri olur. Bunda bunların eseri bile yok...

Sitelerde Paylaş

Yalnız Memun emevi değil abbasi halifesi

Doğru. Ben Arap imparatorluğunu kastettiğim için bu ayrıma önem vermediğimden dikkat etmemişim. Ben Arap imparatorluğunu kastederken aklıma hep Emevi ismi geliyor. Ama tabii Abbasiler ayrı bir devlet. Ayırt etmek gerekiyor tarihsel olarak.

Sitelerde Paylaş

Dinler, eski kültürler üzerine zamanın devrimcileri tarafından yeniden tasarlanarak kurulmuşlar. musa ve muhammed ne 19 mucizesini, ne de kutsal kitapların şifresini bilmiyorlardı. buna rağmen tora(tevrat) ve kur'an'da 19 mucizesi var diyenler, yeniden harfleri saymaları gerekecek. felsefik düşünce süreçlerine ve sosyal ilişkilere olağanüstü zarar veren bu iki kitap, dünya gezegeninde en önemsiz kitaplar arasındaki hak ettikleri yerlerini almalı.

Muhammed ile Ebu Bekir 3 gün gizlendikleri sevr mağarasına deveyi de mi sokmuşlarki kovalayan Kureyşliler görmemişler o deveyi! Deve 1 tane olunca aralarında kimin bineceği tartışılmış. Resûl-i Ekrem, Ben, benim olmayan deveye binmem diye Ebu Bekir'e karşılık verdiğini islamcı sitelerde okuyabilirsiniz. yani sevr mağarası abartılı bir öykü, belki gerçek bile değil. Ebu Bekir mağara deliğine ayağını dayadı ve yılan ısırdı ama ayağını çekemedi. Muhammed sorduğunda; "ayağımı yılan soktu ama mühim değil, anam babam sana feda olsun" diye cevap vermesi, orada bir senaryo döndüğünü yeterince belli ediyor. Muhammed yılanın soktuğu yeri tükrüğüyle meshetti Ebu Bekir şifa buldu, örümcek gelip mağaranın ağzına ağ ördü, güvercin yuva kurdu, mağaranın girişinde ağaç bitti... senaryo darkmatter dizisindeki gibi, adamlar ışık hızı katlarında giden uzay gemisi yapmışlar ama aynı adamlar o gemide şarjörlü silah kullanıyorlar!

Sitelerde Paylaş

Bu Arap masallarında bir zeka düşüklüğü var. Kurgu kötü, berbat yani... Ya bir Yunan mitolojisine, bir Hint mitolojisine bakıyorum, yani tamam uydurma ama bir zeka eseri var. Düşünülmüş de uydurulmuş. Bu Arap mitolojisine bakıyorsun, yok eşeğe binmiş göğe uçmuş, yok ağaçları yürütmüş, yok taşları konuşturmuş, yok mağarada saklanmış, yok aliyi yatağına yatırmış... Bunlar ne yahu? Bir de bunları dinleyen süzmelerin "alaaaaaaahhhh" diye yırtınmaları yok mu, salaklık bu ya... Komedi. Bunlar toptan süzme... Bunlardan bi bot olma olasılığı yok.

Ülen tamam kendinizi yaktınız bir dogmaya köle salaklar olup gittiniz de bu Türklerle bu Farsları da niye yaktınız!

Benim bu salaklığa aklım ermiyor. Geliyor eli kılıçlı orangutan kılıklı sakallı salak tipler, "allaha inanacak, namaz kılacaksınız" diyorlar, Bunlar da "olur peki yapalım" diyorlar! Ya insanda bir haysiyet olur ya! Elin manyağı geldi bir şey dedi diye niye yapıyorum ya!

İnsanlar nasıl oluyor da bir durup düşünmüyor şaşıyorum. Ülen atalarım elin manyaklarına uydu diye ben de uymak zorunda mıyım diye insan denen zeka sahibi bir canlı nasıl düşünmez! İnsanın bu kadar yozlaşabilmesi bana tuhaf geliyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...