Jump to content
hemdemo

Ayık Yaşamak

Recommended Posts

30 yaşıma gireli 2 ay oluyor.

Hayattan ne istediğimle ilgili kendimle mutabakata varmıştım. Hayattan beklentilerim genel hatlarıyla belirginleşmişti. Bir gün öleceğimi kavrayalı beri, maksadım, hayata değer katmak, daha doğrusu ömrümü vakfedebileceğim bir değer keşfetmek olmuştur. 

Varoluşçu nihilist perspektiften kıymetlendirince, ve ecel vakti gelip emri hak vaki olunca, senden geriye manaya dair her ne kaldıysa eriyip bitiyor. 

Baki kalacak nedir? Ben öldükten sonra baki kalan ne ehemmiyet arz eder ki? Egomun sonsuza değin var olmasını dilerdim. Şimdi hala canlıyken ve sağlığım yerindeyken ise egomu gerçeklemeyi özlemle arzu ediyorum; lakin harekete geçemiyorum. 

Hayatın olağan ve sıradan akışına kaptırmış gidiyoruz. Çoğumuz yelkensiz gemi gibi sürükleniyor. Kaçımız bir hedefe adadı kendini ve fakat hayatın namüsait ahval ve şeraiti onu alıkoydu, ve başka limanlara bıraktı...

Hayat bir tesadüf aslında. Doğduğumuz aile, büyüdüğümüz çevre, okuduğumuz okullar, tanışık olduklarımız vs. Bunları biz belirlemiyoruz. Hayat bizi bir yola sokuyor ve devam ediyoruz. 

Tamam, geçmiş orada kaldı, bir geçmiş sermayesi biriktirdik. 30 yaşından sonra dizginleri ele alıp, ne istediğimi bilerek, ilham ve motivasyon ile sil baştan yola koyulacağım. 

Dilerim Tanrı, Evren, Üstün Güç vs. adını ne koyarsanız koyun, inisiyatifimizde olmayan ve ancak rastlantıların yönettiği o görünmez kuvvet eli beni iyiye ve güzele sevk eder, kemalata erdirir ve yaşamı benim gözümden dolu dolu yaşama heyecan ve şevkini ihsan eder. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 23.11.2018 at 05:04, hemdemo yazdı:

Selamlar @Türk Ateist abla;

Durum bildirir raporu vereyim dedim sana. 

Alkolü ağzıma sürmeyeli tam 2 ay oldu. 

Birkaç defa buram buram bir ıslatma isteği duydum; kuruyan ciğerlerime bayram ettirmek için... Ama takdir edersin ki biz alkolikler alkole karşı kontrolümüzü yitirmiş kimseleriz ve bu kontrol yetisini tekrar kazanmamız imkansız. Tıp henüz bu duruma bir tedavi geliştirebilmiş değil. Neyse ki atlattım o ıslatma isteklerini. Bu anlarda dayanağım, geçmiş rezalet ve sefaletleri hatırımda canlandırmak, hayatımın rayına girme sürecini kendi elimle baltalamak fikrini dehşetengiz bulmak, alkolsüz de hayatın tadını çıkarabilme imkanlarını keşfetmek, gelecek güzel günlere inanç beslemek, hem psiikolojik hem bedeni sağlık ve sıhhatimi düşünmek...gibi şeyler.

Esrar içmek üzere girişimim oldu, kafa ihtiyacımı alkol yerine esrarla ikame etmek için. Ama esrar temin ettiğim arkadaşı aradığımda hastanede olduğunu öğrendim. Alkole bağlı birtakım komplikasyonları olmuş ve saire... Böylece 3 aydan fazla bir süredir esrar da içmiyorum. Şimdi İzmirdeyim ve bağlantım da yok esrar sağlamak için. Hani bağlantım olmayınca kafam daha rahat biliyor musun... Bir şekilde koşullanmıyor beynin esrar bulamam nasılsa diye...

Bakan açıklama yaptı, aralık ayında engelli atamalarını gerçekleştireceğiz diye. Merakla ve umutla onu bekliyorum. Benim için hayattaki yeni kapıları aralayacak bir fırsatın müjdecisi olacak atanma haberim. İlk duyanlardan biri de sen olacaksın. 

Bunun dışında İngilizce okumalar yapıyorum. BBC'yi neredeyse hiç sözlüğe danışmaksızın okuyabiliyorum. Artık tercüme değil, bizzat orijinal metni okuyacağım. Çünkü karşılaştırmalı birkaç kitap okudum. Yani tercüme-orijinal karşılaştırmalı. Kesinkes orijinal okumak gerektiğine ikna oldum...

Önümüzdeki ay yine bugün yazacağım...

Esen kalın, hoşça kalın...

Ayık olanlarda  senin gibi yetenekler yok.Zekan normalin üstünde hafızanda iyi.Yabancı dil öğrenmişsin.

Yabancı dil,programlama dillerini bir türlü öğrenemiyorum.

Hafıza problemlerim yüzünden ne eğitim alabiliyorum ne iş bulabiliyorum.

Balık hafızalı diyorlar öyle biriyim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
20 minutes ago, notdefteri said:

Ayık olanlarda  senin gibi yetenekler yok.Zekan normalin üstünde hafızanda iyi.Yabancı dil öğrenmişsin.

Sağolasın, teveccüh ediyorsun. 

Zeki olduğum kanaatine ben de sahibim fakat ilmin kaynağı zeka, amelinki ise iradedir. Amelden kasıt, yaptığımız işler ve muvaffakiyetlerimlzdir. 

Eee ben irademi hakkıyla ve layıkıyla kullanmayıp zekamı atalete terketmişsem, bu, bir irade terbiyesi sorunudur ve sorun tüm güçlüğüyle alt edilmek üzere karşımda dikilmektedir. 

Ama bence sen de kendine haksızlık etme...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, notdefteri yazdı:

Lütfen iyi bir Nöroloji Uzmanı na görün bir ara bende de oldu.Neyseki geçti.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
7 hours ago, Zihinsel Orgazm said:

irade diye birşeye inanmak sağlam bir ruh hastalığına delalettir..

Yok yaw, sahiden mi? 

İrade insanoğlunu var eden doğanın ona biricik armağanıdır. 

Bilincinde olalım veya olmayalım, irade, hayattaki güçlükleri yenmemiz yolunda sahip olduğumuz kudrettir. 

İradem olmasa bu iletiyi yazmak üzere efor ve zaman bile harcayamam. İradem sayesindedir ki sana cevap verme zahmetine katlanıyorum. Yoksa irade hakkındaki görüşün çöp mahiyetindedir...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
15 saat önce, hemdemo yazdı:

Yok yaw, sahiden mi? 

Bilincinde olalım veya olmayalım, irade, hayattaki güçlükleri yenmemiz yolunda sahip olduğumuz kudrettir. 

İradem olmasa bu iletiyi yazmak üzere efor ve zaman bile harcayamam. İradem sayesindedir ki sana cevap verme zahmetine katlanıyorum. Yoksa irade hakkındaki görüşün çöp mahiyetindedir...

emin ol görüşüm çöp olsaydı cevap vereceğini sanmıyorum.

tarihinde Zihinsel Orgazm tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On Mon Dec 03 2018 at 01:29, Zihinsel Orgazm yazdı:

irade diye birşeye inanmak sağlam bir ruh hastalığına delalettir..

Hocam bu herif zaten zihinsel engelli.Önceki mesajlarına bakın  engelli kontenjanından kpss de girip memur olmuş.Yarım akıllının teki.Sabah akşam buraya gelip ayyaş günlerini anlatıyor.Adi ve zavallı bir it.Asıl sorun annesinde ama.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

2 ay+10 gündür içki içmiyorum. bu süreçte 15 gün sigarayı bıraktım.

son 4 güne kadar esrar da içmiyordum ve antipsikotik ilaçlarımı muntazaman kullanıyordum. 4 gün önce bir deli düşünce sarmaladı beni. kafa yapma ihtiyacı hissettim. babamı arayıp esrar temin etmesini sağladım. öyledir aramız, arkadaş gibiyiz de ve babam toleranslı böyle şeylere. o da alkole kaymam yerine esrarla geçiştirmem yolunda düşünüyordu. neyse, esrar içtim 4 gün önce ve ertesi gün ''arandım'' resmen. fiziksel yoksunluk yok ne alkole ne esrara karşı ama psikolojik olarak çok fazla arzu ettim esrarı. öyle ki temin edemezsem alkole kaymam an meselesiydi. hatta bizim bakkala veresiye yazdırayım diye niyetlendim de vermedi, iyi de yaptı, bana iyilikte bulunmuş oldu. doğruca babamın yanına yollandım ardından. neyse esrar içtim o gün ve 4 gün geçti aradan şimdi de esrarlı kafadayım. resmen aşerdim esrarı, alkolü aranmadım esrarın kafası yetiyor bana, ötesini aranmaya gerek de yok. ama bu genel anlamda kafa yapma istediğimi tetikliyor. her zaman esrar sağlama derdine düşemem ve sağlayamam da, böylece alkole tekrar düşmem sadece bir rehavet ve umursamazlık meselesi. son kez esrar içiyorum ve bağımlılık hayatına son vereceğim. sigarayı da bırakacağım ulan!.. 

yani 2 ay+10gündür ayığım arkadaşlar...

sürdüreceğiz nazar değmezse, hayatımda her şey rayına girme sürecinde inş.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

@hemdemo iyi gidiyorsun. Mutlu oluyorum. Senin de söylediğin gibi aylarca da sürse alkol orucun, bozulması an meselesidir. Yani küçük bir anına bakar! Bu nasıl biliyor musun, müslimken oruç tutuyordum. Beyni kodluyorsun akşama kadar ne yemek ne su yok diye. Gün icinde hatırlamıyordum bile. Ama bazı zamanlar oluyordu ki su icesim geliyordu. O anı atlatinca akşama kadar bir daha aklıma gelmiyordu. Senin bir sorunun da şu: Senin iftarın yoktur! Yani sen şimdilik iftar niyetine uyuşturucu alıyorsun ama zaten bunun da çözüm olmadığını biliyorsun. Eğer bir şeye bagimliysan onu nostalji dahi olsa hayatına sokmamalisin. Çünkü senin imtihanın alkolle. Yoksa herkes içiyor. Bayramda seyranda şurda burda ama senin durumun farklı. Daha önce de söyledim herkesin zaafları farklıdır. Bağımlı olmayan sana der ki şu salağa bak kendini tutamiyor. Bu ayıp bir şey değil Hemdemo. Sen şu an çok doğru bir yoldasin. Bütün mesele bu süreci, hayatını değiştirerek atlatman. Yoksa seni iki yıl bağlasalar belki yine alkole dönersin. Gerçi vücudun temizlenir ama. Önemli olan hayatını değiştirebilmek. Bunu nasıl yapacağını da zaten biliyorsun.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 03.12.2018 at 09:59, hemdemo yazdı:

Yok yaw, sahiden mi? 

ya aslında varya amacım insanı birşeylere ayıktırmak sadece bunu baştan bir belli ediyim istiyorum ki yanlış anlaşılmıyım,neyse sadede geleyim senin irade dediğin (tabiki seni hiçbirşeye ikna etmek gibi ne bir amacım nede bir niyetim var ben sadece başkalarına fikrini söylerken kendisinide aydınlatan biriyim okadar) idaredir idare ve sayın hemdemo sizin irade değiniz benimde idare dediğim şey insanoğlunun kendini kandırma kabiliyetinden başka hiçbirşey değildir saygılar .( aslolan farkındalıktır)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
21 hours ago, Getaf said:

@hemdemo iyi gidiyorsun. Mutlu oluyorum. Senin de söylediğin gibi aylarca da sürse alkol orucun, bozulması an meselesidir. Yani küçük bir anına bakar! Bu nasıl biliyor musun, müslimken oruç tutuyordum. Beyni kodluyorsun akşama kadar ne yemek ne su yok diye. Gün icinde hatırlamıyordum bile. Ama bazı zamanlar oluyordu ki su icesim geliyordu. O anı atlatinca akşama kadar bir daha aklıma gelmiyordu. Senin bir sorunun da şu: Senin iftarın yoktur! Yani sen şimdilik iftar niyetine uyuşturucu alıyorsun ama zaten bunun da çözüm olmadığını biliyorsun. Eğer bir şeye bagimliysan onu nostalji dahi olsa hayatına sokmamalisin. Çünkü senin imtihanın alkolle. Yoksa herkes içiyor. Bayramda seyranda şurda burda ama senin durumun farklı. Daha önce de söyledim herkesin zaafları farklıdır. Bağımlı olmayan sana der ki şu salağa bak kendini tutamiyor. Bu ayıp bir şey değil Hemdemo. Sen şu an çok doğru bir yoldasin. Bütün mesele bu süreci, hayatını değiştirerek atlatman. Yoksa seni iki yıl bağlasalar belki yine alkole dönersin. Gerçi vücudun temizlenir ama. Önemli olan hayatını değiştirebilmek. Bunu nasıl yapacağını da zaten biliyorsun.

Beyni kodlama(koşullama) fikrine aynen katılıyorum. 
Bu bende içki içmekte olduğu kadar, (diyetteyken) yemek yemekte de aynı şekilde çalışıyor. Madde bağımlılığını kesinkes acıktığımızda yemek arzusu, susadığımızda su içmek arzusuyla mukayese edebiliriz.
Eğer yememeye koşullamışsam kendimi, açlık daha bir katlanabilir oluyor. Oysa yiyeceğim diye, çoğunlukla aniden gelişen bir karar alınca, o zaman adeta saldırıyorum yemeğe. Mesela kahvaltı için fırına poğaça, börek almaya gidip dönerken ''eve kadar'' dayanamayıp yolda yediğim oluyor. Oysa evde yiyeceğim diye koşullanmışsam yemeden rahatça eve gelebiliyorum.
Bu alkol tüketmek veya esrar içmek söz konusu oldu muydu yine aynı şekilde işliyor.
Aniden gelişen alkol içme isteğiyle başetmekte güçlük çekersem hemen ama hemen alkol içmek üzere zorlantılı bir aşerme duyuyorum. Oysa istekle mücadelede tahammmül hudutlarını aşan vaziyet ''içmek kararı'' anından sonra ortaya çıkıyor. Her ne kadar bağımlılık iradi bir sorun değildir dense bile kısmen öyle. Henüz içmek isteğiyle mücadele ederken, ''içmek kararı'' almamışsam, ki bu karar bilinç düzeyinde oluyor, o halde mücadele etmek daha bir kolay geliyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, Zihinsel Orgazm yazdı:

ya aslında varya amacım insanı birşeylere ayıktırmak sadece bunu baştan bir belli ediyim istiyorum ki yanlış anlaşılmıyım,neyse sadede geleyim senin irade dediğin (tabiki seni hiçbirşeye ikna etmek gibi ne bir amacım nede bir niyetim var ben sadece başkalarına fikrini söylerken kendisinide aydınlatan biriyim okadar) idaredir idare ve sayın hemdemo sizin irade değiniz benimde idare dediğim şey insanoğlunun kendini kandırma kabiliyetinden başka hiçbirşey değildir saygılar .( aslolan farkındalıktır)

Var sayalım ki, irade dediğimiz şey idare olsun ve yine var sayalım ki, yeni ismiyle idare dediğimiz şey kendini kandırmaktan başka bir şey olmasın. 

Şimdii, ne fark etti ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, Sütlü Kase yazdı:

Var sayalım ki, irade dediğimiz şey idare olsun ve yine var sayalım ki, yeni ismiyle idare dediğimiz şey kendini kandırmaktan başka bir şey olmasın. 

Şimdii, ne fark etti ?

çünkü irade kelimesi başkalarının telkini ve insanın özgürlüğünü elinden alan birşey ve öyle böyle değil

şöyleki sen bu başkalarının(bu başkalarından kastım  tabiri caizsse sürü psikolojisi) telkininin seni nasıl ele geçirdiğini farkedemiyorsun bile ve farkında olmadan başkalarının istekleri doğrusunda idare edip duruyorsun ve buna irade diyorsun kendini kandırır bir şekilde  ve farkındalıktan yoksun bir şekilde.. hoolywood sinemasında duyduğum hristiyan kültürüne özgü çok ilginç bir cümle vardır ''tanrım beni değiştiremeyeceğim şeyleri kabullenicek bilgelik ver ve değiştirebileceklerimi değiştirme cesareti'' bu cümle bence irade ve idare arsındaki farkı açıklayan çok harika muazzam bir cümle. çoğunluğun yaptığını dinlediği ve uyguladığı şeyleri çok az kişi sorgular fark bu. umarım bir nebze yardımcı olabilmişimdir..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, Sütlü Kase yazdı:

Şimdii, ne fark etti ?

Yani irade denilen şeyin anlamı bizim kültürümüzde şu an farkındalık dan kotarılmış gerçek anlamıyla yakından uzaktan alakası kalmamış birşeye dönüştürülmüştür . yani kelimenin anlamı değişmiş algısı değiştirilmiş ve biz bunun farkında değiliz, bilmiyoruz..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

@Türk Ateist

Kaydım... Düştüm... Yenik düştüm...
Aslında yenik düştüm bile denemez, çünkü ben mücadele bile etmiyordum ki... 
Tamam kaydım ama, bunun devamı gelmesin, kaydığım yerde kalayım, ayıklığımı kaldığım yerden sürdüreyim diyorum... da... bir arkadaş bir gün şöyle bir benzetme yapmıştı: Ayıklığı bozmak bekareti bozmak gibidir, bir kere bozuldu muydu, artık bozulmuştur o, ha 1 kere içmişsin, ha 10 kere yemişsin... farkmıyor...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

@Türk Ateist

Aslında şöyle başladı: Önce annemin Nervium'ları sakladığı yeri keşfettim(2buçuk aylık ayıkken) Benden saklıyor haliyle. 20 Nervium civarı vardı. Hepsini 3 gün içinde içtim. Çoğunu ezerek burun yoluyla aldım. Etkisi daha güçlü ve yoğun oluyor diye... Sonra... Bir kere maddeyle çarpıttım ya zihnimi, ama Nervium ile çarpıtmışım, ama alkol veya esrar ile... Farketmiyor... Zihnimi çarpıttım madde ile...

Sonra -sözde- alkole kaymayayım diye esrar içmek yoluna başvurdum. Falan filan... Esrar içtim ve bu da alkol açlığımı tetikledi. 5 aralıkta ve dün 8 aralıkta alkol içtim. Hatta öyle ki, 5 aralıkta yalnız tek bir biraya param yetiyordu. Telefonumu tekel bayiie rica minnet emanet ederek 2 bira alabildim. Sonra, engelli kartımı başka bir tekel bayiie teslim ederek 1 bira daha aldım. Kafam kırıldı mı kırıldı, lakin asla tatminkar seviyeye ulaşmadım. Ben ancak sızınca doygunluğa erişebiliyorum...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Yarın Antalya'ya gideceğim nasipse...
Orada ünivesiteden tanıştığım -o zamanlar- yakın olduğum ve hala samimiyeti muhafaza ettiğimiz arkadaşlıklarım var.
Onlarla içip takılacağız biraz. Amma esrar amma alkol, ortaya karışık bir şeyler işte...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Oysa hayallerim bu yönde değildi...
Onların karşılarına maddeden tamamen bağımsız kalmış bir şekilde çıkmayı planlamıştım ve bunu gönülden arzu etmiştim.
Lakin işler öyle gelişmedi.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On ‎23‎.‎07‎.‎2015 at 20:53, hemdemo yazdı:

bu illetin tedavisi ilk kadehi asla ağzına sürmemektir.

😚 Alkolü ağzına sürmemiş olmak..

Muhazafakar bir ailede 7/24 gözetim altında, yetişip/büyüyenler için, dediğin teorik olarak mümkün olabilirdi. 

Ben bir başka bağımlılık yapıcı madde üzerinden görüşünüzün yanlışlığına/ dayanaksızlığına değinmek isterim,

Sigarayı ağzıma sürdüm ama bulaşmadım.. Yani tezinize katılmak mümkün değil.

Sigara alkol gibide değil hem, şehirlerde cadde ve sokaklarında izmaritten geçilmeyen bir ülkede 6-7 yaşındaki çocuklar o izmarti alır ve dumanını meraklan solur, diymi? Alkole ise en azından bir çocuk erişemez, sigara- izmaritine ise erişim bedavadır. 

Dolayısı ile bu dünyadaki en zararlı madde sigaradır tezindeyim. Ve yasaklanmaması için hiç bir sebep yoktur. Üzerine öldürür ibaresi koyup bu maddenin vergilendirilip satılması ise komedi ötesi bir durumdur. Senin ötenazi hakkın- özgürlüğün var. Öte tarafdan bir heroinmanın böyle bir hakkı olmadığı gibi, birde içtiği için yakalanırsa hapis cezası var. Tam komedi dükkanı bu dünya diymi uzaylı kardeş .)

tarihinde seringel tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
13 saat önce, hemdemo yazdı:

@Türk Ateist

Kaydım... Düştüm... Yenik düştüm...
Aslında yenik düştüm bile denemez, çünkü ben mücadele bile etmiyordum ki... 
Tamam kaydım ama, bunun devamı gelmesin, kaydığım yerde kalayım, ayıklığımı kaldığım yerden sürdüreyim diyorum... da... bir arkadaş bir gün şöyle bir benzetme yapmıştı: Ayıklığı bozmak bekareti bozmak gibidir, bir kere bozuldu muydu, artık bozulmuştur o, ha 1 kere içmişsin, ha 10 kere yemişsin... farkmıyor...

Senin adına üzüldüm ama tahmin edeceğin üzere şaşırmadım da. Madde ve alkol bağımlılığından kendi kendine kurtulabilmek çok zor. Bunu yapabilenler var ama sayıları tüm dünyada çok çok az olduğu için üstünde durmuyoruz. 

Daha önce de söylediğim gibi, profesyonel yardım almalısın hemdemo. Bu kısır döngüden çıkman lazım. Defalarca denedin, biz de elimizden geldiğince sana destek olmaya çalıştık cümlelerimizle ama başarabilmen gerçekten zordu. En ufak bir ihtimali bile kaçırmamak adına "kendi başına olmaz" bilgisini es geçip seni desteklemeyi seçtim. Zaten uzaktan başka ne yapabilirim ki... Hiçbirimiz yapamayız.

Mücadele etmek, madde ve alkolden kurtulma çabası vermek sana iyi geliyor. Mücadele sonrası tekrar kaydığında "Çok uğraştım, çok çaba gösterdim, temiz kalmayı çok istedim" demek, senin rutinin oldu ve bundan zevk almaya başladın. Yani senin esas sorunun alkol bağımlılığı ama kaçınılmaz olarak başka patolojiler de gelişti. Senin patolojinse çok tehlikeli. Tehlikesi sana ve ailene tabii.

Ailenin sana yardım edebilmesi pek mümkün değil. Baban klasik olarak "Alkolik olacağına arada sırada ot çeksin, onun zararı daha az" diye düşünen biri. Esrara razı yani. Bu bir suç değil, yanlış bilgi sadece.

Ayrıca birinden uzak kalıp diğeriyle yetinmek gibi bir davranış geliştiremezsin. Birini aldığında diğerini almamaya karşı direncin tamamen düşer, sende de böyle olmuş. Aslında esrar bağımlıları çoğunlukla alkole düşkün olmaz, hatta genel olarak aramaz ve tercih etmezler ama senin ana sorunun ve kafasını sevdiğin şey alkol olduğu için durum tersine dönüyor. 

Şu anda sanıyorum Antalya'dasın ve alkolü de esrarı da arkadaşlarınla birlikte kullanıyorsun. E hazır kaymışsın, yapmak istediğin tek ve ilk şeyi yapacaksın tabii...

Dönünce profesyonel yardım almanın yollarını aramanı önermekten başka bir şey gelmiyor elimden... Başka türlü başaramazsın. Denedin, olmadı. Defalarca denedin. Olması pek mümkün değildi zaten ama diyorum ya, uzakta olunca insan "emin olma, belki başarır" diyebiliyor da. 

Başaramaman senin eksikliğin, hatan ya da suçun değil. Bağımlılık böyle zor bir tıbbi hastalık ve kendi kendine tedavi edebilmen pek mümkün değil. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
13 saat önce, hemdemo yazdı:

@Türk Ateist

bir arkadaş bir gün şöyle bir benzetme yapmıştı: Ayıklığı bozmak bekareti bozmak gibidir, bir kere bozuldu muydu, artık bozulmuştur o, ha 1 kere içmişsin, ha 10 kere yemişsin... farkmıyor...

Bu koca bir yalan hemdemo. Bağımlıların, kaydıktan sonra devam edebilmek için uydurdukları bir yalan. Bir manipülasyon aracı.

Hasta kayabilir. O kadar doğal ki... Bizim ona söylediğimiz "Karşı koyamayıp aldın mı? Önemli değil. Ama hemen beni ara veya hemen gel. Hiçbir şey olmaz, kaldığın yerden gayet rahat devam edersin, edeceksin" olur kabaca. 

Gelir o. Geldiğinde, "bir daha böyle bir şey yaşarsan, yani karşı koyamaz ve madde ulaşırsan -ki bildiğin gibi ulaşmak onlar için bebek oyuncağıdır-, onu vücuduna almadan önce beni ara. Madde elindeyse bile ara." denir.

Demek istediğim, bağımlı kişi kayabilir. Onu tedavi eden de bunu bildiği için "kaydığın an, hatta uyuşturucun elindeyken ara beni" der. Bilir ki o gidip maddeye erişebilir, onu almak isteyebilir... Diyorum ya, suç değil bu. Çok zor bir hastalık...

O yüzden sen arkadaşlarının laflarına bakma, onlara sığınma diyeceğim ama o arkadaş sen kendinsin. Burada sadece projeksiyon yapmışsın. Al işte, kaymışsın, şimdi gidip Antalya'da alkol ve madde denizine atacaksın kendini. Ohh... Misss...

Bahane mi yok...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.