Jump to content

Recommended Posts

Dinleri sorguladık, tanrıları sorguladık.. bunların gerçek olmadığını farkettik.. peki ya gelenekler..?
İşte bu konuda, toplumun cahil kesimine yerleşmiş en çirkin özelliklerden biri olan hakaret geleneğini bu başlıkta masaya yatırmak istiyorum.

Aydınlanma sadece dinleri sorgulayarak olmaz. Çevremizden edindiğimiz yanlış gelenek ve göreneklerden de arınmamız şarttır.

Hakaret, şüphesiz cehaleti temsil eden bir gelenektir. şahsen bunu asla türk ateistine yakıştıramıyorum.

Burda ateizmin kötü temsil edilmesi hepimizi ilgilendiren bir sorundur. bu dinci çevreyi güçlendiren ve toplumda, hepimizde itibar kaybına sebep olan bir davranış şeklidir.

Halkın %20-25 civarı laik kesimden oluşmakta.. dolayısıyla "halkın gözünde zaten saygınlığımız yok" savunması burda geçersizdir.

Ayrıca bu tarz umutsuz, boynu bükük tavırlar kaderci bir yaklaşımı ifade eder.

Burada müslümana hakaret sorunundan bahsetmiyoruz. İnsana hakaret konusundan bahsediyoruz.

Ancak "kuran şöyle diyor" savunmasını müslümana karşı yapsan bile, deist, panteist, ve agnostiklere karşı bu mazaretin geçerli olamayacağının hepimiz farkındayız;

Size saygısı olan bir insana, saygısızlık yapmanın, hiçbir geçerli sebebi olamaz.

İşte bu konudaki insanı duyarlılıklara itiraz edenler için bazı sorular hazırladım.
Bu sorular üzerinde samimi olarak düşündüğünüzde gerçeklere geç de olsa ulaşacağınız ümidini taşıyorum.

Din konusunda eleştiri dozunu aşmak, farklı bir katagoride ele alınabilir. o konuya burda girmeyeceğim. Ancak en azından bu tarz ifade özgürlüğünü ihlal eden yasalar çıkartanlar için malzeme oluşturmak istemiyorsak, bu konuda da kendinize çeki düzen vermenizi, tavsiye olarak belirteyim.

Soruları bilhassa 2 seçenekli olacak şekilde düzenledim. bu durumda, ama şöyleydi, böyleydi tarzı cevaplar, soruların altında kalmayı ifade edecektir
(Ayrıca, deyimi yerindeyse "kıvırtma" olarak tabir edilen bu duruma, kimse düşmek istemez)

1-) Hakaret bir ispat yontemi midir, değil midir?

2-) Siz de, ancak aşalama ve hakarete maruz kaldığınızda, doğruyu anlayabilecek bir kişilik zaafiyeti içinde misiniz, yoksa her karakterli insan gibi, bu magandalığı yapanlara saygı duymaz mısınız?

3-) Bir insan, hiç başka bir insanın görüşüne katılmadığı için, hakaret edilip, aşalanmayı hakedebilir mi...?

4-) Hakaret, nefret ve düşmanlıklar yaratır mı, yaratmaz mı?
( hayır yaratmaz diyorsanız, okulda evde işte mahallede test edip, bize sonucunu bildirir misiniz? )

5-) "Katılmadığım görüşün sahibine hakaret edebilirim" demek, "siz de katılmıyorsanız, bana hakaret edin" demek, anlamına gelir mi, gelmez mi?
yok hayır bu sadece forumdaki bazı kişilere ait bir hak ise, kendi şahsınızı tartışılmaz bir ilah yapmış olur musunuz, olmaz mısınız?

6- ) Meclis ve benzeri toplantı ortamlarında hakaretler nedeniyle yumruklu tekmeli ve küfürlü kavgalar çıkmaktadır. Bu yüzden hastanelik olanlar, hatta ölenler bile olmuştur.
Bu durum, sizce üst düzey bir bilinci, aydın ve ilerici bir insan modelini tanımlıyor mu?

Sizce hakaretlerin, yumrukların, tekmelerin havada uçuşması, bilimsel bir ortamı tanımlıyor mu?
Yoksa bunun için karşılıklı fikir paylaşımının bulunduğu bir ortam yaratmak mı gerekmektedir?

7-) Ben sizinle tesadüfen karşılaşsam, "her ihtimale karşı deist gibi konuşayım" deseniz, ben de, "gerizekalı ahmak" diye başlayıp burdaki bütün hakaretleri saydırsam, "pardon ben sizin ateist olduğunuzu bilmiyordum" desem.....
"rica ederim ne önemi var" diyecek misiniz, yoksa bunu edepsizlik olarak mı göreceksiniz?

8-) Klavyenin arkasına saklanıp, size hakaret eden kişiler hakkında ne düşünürsünüz?
Sizce bu gelişmiş bir kişilik belirtisi midir, yoksa karaktersizlik belirtisi midir?

O halde, siz, sokakta ve çevrenizde aynı davranışları uyguluyor musunuz, uygulamıyor musunuz...?
Sözünüz ve özünüz bir midir, değil midir....?

9-) Empati yeteneğinden yoksun olmak, ateiste ait bir özellik midir, yoksa egoiste ait mi?
o halde, kendini bir deistin yerine koyup, çirkin hakaretlere duyarlılık göstermek, ayıplanacak bir davranış mıdır, yoksa takdir edilecek bir davranış mıdır?

Zenci haklarını koruyana zenci, kadın haklarını koruyana kadın, eçcinsel haklarını koruyana eşcinsel demek, doğru mudur, yanlış mıdır?
Bu şekilde, "sen kimi savunuyorsan o'sun" demek, ırkçı yobazların, farklı olanın özgürlüğünü savunanları susturmaya yönelik çirkin bir metodu mudur, değil midir?

10-) Aşırı tarafgirlik, yani diğer değimiyle fanatizm, cehelatin bir sonucu mudur, bilgeliğin bir sonucu mudur?
bu sorunun cevabına göre; "ben sadece benimle aynı görüşte olanlara saygı duyarım" demek, üst düzey bir bilincin eseri midir?
yoksa cahil ve yobaz bir söylem midir?

11-) Fanatizm, ayrımcılıklara.... ayrımcılık, kutuplaşma ve toplumsal şiddete dönüşebilir mi, dönüşemez mi?
Bir insana, tek bir düşünce farkından dolayı saldırgan davranmak, fanatik bir holiganı mı tanımlar, yoksa gayet makul bir insanı mı tanımlar?

12-) Saygı karşılıklı mıdır, değil midir?
Bu konuda çifte standart kabul ediyor musunuz, etmiyor musunuz?

13-) Müslümanlar inançlarını savunduğunda, bazıları "sahtekar" demektedir..
Bu durumda bu kişiler, aynı sıfatı geçmişte inancını savunduğu dönemler için de kabul etmiş olmuyor mu?
peki ne şekilde, bu ahlakdışı sıfattan kurtuldular?

Mesela ben dine inanırken gelseydim, "islama göre aslında siz kafir değilsiniz, kimse ateist olmakla ayrımcılık görmeyi haketmez" deseydim, bununla sahtekar mı olurdum, yoksa saf duyguları nedeniyle kendini kandırmış bir insan mı..?

Size saygı ve sevgi duyduğu için, kitapta yazanı bile kabul edemeyen bir insan mı olurdum, yoksa bu, size düşmanlık beslemeyi mi işaret ederdi?

14-) İnsana hakaret edilmesine karşı olan kişinin forumu terketmesini istiyorsunuz...
Peki aynı kişi başka bir ortamda size hakaret edilmesine tepki gösterdiğinde, yine aynı şeyi söyleyecek misiniz, yoksa bu yanlış mı olur?

15-) Her eleştirisinde, "bazı koyu ateistler, sözde ateistler, sadece 5-10 kişiyi kastediyorum" gibi ifadeler kullanarak, ateizmi ve ateistleri tenzih ettiğini sürekli belirten bir kişiyi, ateizm karşıtı gibi göstermek ahlaklı bir davranış mıdır, değil midir?

16-) İşine gelen dogmaları sorgulamak, işine gelmeyenleri...; örneğin çevresinde gördüğü hakaret geleneğini sorgulamadan kabul etmek, dogmatizm ve bağnazlık işareti midir, değil midir?
Bulunduğunuz çevrede ne görüyorsanız, o doğru mudur?
Sadece dinleri sorgulayan, gelenek ve görenekleri aynen kabul eden kişi, aydın, ilerici ve gelişmiş bir insan olabilir mi, olamaz mı?

17-) Kuran'ın hakaret ve aşalama yöntemini kınayıp, aynı yöntemi üstelik dinlere karşı olan insanlara uygulamak, dinci bir davranış şekli midir, değil midir?
"Bir kötü emri müslüman uyguladığında kötü olur, ateistim diyen birileri uyguladığında doğru davranış olur" gibi bir çifte standart, doğru mudur, yanlış mıdır?

18-) Aydınlanmasını amaçladığımız insanlarda nefret uyandırmak, onların sizi anlamasına mı hizmet eder, yoksa sadece kendinizi tatmin etmeye mi yarar?

19-) Dayakla eğitim hakkında ne düşünüyorsunuz;
Bir öğrencinize, anlattığınız konuyu anlamadı diye suratına tokadı yapıştırır mısınız?
Bu doğru bir davranış mıdır, yoksa yanlış ve cahilce bir davranış mıdır?
( doğru ise, bunun egitim ve aydınlanmaya katkısını lütfen açıklayınız?
Ve neden köpekler bile dayakla değil, sevgi ve ödül ile eğitilebiliyor da, insan bunu haketmiyor?)

20-) Bir insanın şahsına saygı duymak, o insanın görüşünü onaylamak anlamına mı gelmektedir ki, görüşünden dolayı kötü davranma ihtiyacı hissediyorsunuz?
Yoksa bu sadece medeniyetin ve fikir özgürlüğünün bir gereğimidir?

21-) Farklı bir felsefeye karşı saldırgan ve aşalayıcı tavır almak, kişinin kendi felsefesinden emin olduğunu mu gösterir, yoksa bazı çelişkiler yaşadığını mı ifade eder?
Hakaret, güçlü bir duruşu mu, yoksa zayıf bir duruşu mu simgelemektedir?

22-) Bir deist, panteist veya agnostik'in, sizce bu forumda, aşalanmadan, hakaret edilmeden görüşlerini dile getirme hakkı var mıdır, yok mudur?

23-) Farklı görüşten dolayı hakaret etmek, diğer üyelerin size katılma mecburiyeti olduğu anlamına gelir.
Peki neden herkes size katımak durumundadır? herkes belli görüşlere katılmak zorundaysa forumun amacı nedir?

Mesela, Ateistforum'un kuruluş amacı ve ilkerini, doğru mu buluyorsunuz, yoksa saçma mı buluyorsunuz?
Bu forumun amacı, en çok hakaret edene ve en saldırgan olana söz hakkı tanımak mıdır, yoksa düşünen fikir üreten, bilgi paylaşan insanlara söz hakkı tanımak mıdır?

Evet tüm soru maddelerinde, cevabı 2 seçenekli sorular yer alıyor. orta ve muallakta kalmış, kaçamak cevaplar istemiyoruz.
Net ve kesin cevaplar bekliyorum... ve bekliyoruz.

Bu sorular, bundan sonra ateizmi kendi egoları ve fanatizmi adına kullanan herkesin karşısına çıkarılacaktır.

Forumun gerçekten tartışma ve fikir paylaşımı ortamına dönüşmesini isteyen her aklıbaşında üye, sizden bu soruların net cevaplarını beklemektedir.

7fjgQOb.jpg

Sitelerde Paylaş

Bu yazdıkların bilincinin kontrolü kendinde olmadan

İstemdışı tepkilerle argo ve küfür kullananlar için geçerli

Benim için argo, küfür ve taşlama bir tabu yıkma davranışı.

Forumda argonun ve küfürün yasak olmasının nedenini de anlamış değilim.

Küfür ve argonun yasaklanması bir din tabusudur.

Küfür ve argo tercihimi bilerek ve severek yapıyorum

Küfre ve argoya esir olup da, kendimi durduramadığımdan değil.

Siz inananlar için inancınızın hafif sorgulanması bile hakaret sayıldığından

Bu yöndeki görüşlerin beş para etmez senin dangalak.

tarihinde Strong Materyalist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu kelimeler, mecliste kullanıldığında bakın nasıl sonuçlanmış:

Türk ateistinin hedeflediği kültür seviyesi bu olmasa gerek, öyle değil mi?

("sahtekar" kelimesi nedeniyle kavga çıktığı anlatılıyor)

https://www.youtube.com/watch?v=KPg8-1JaZ_U

Yazı dilinde argo ve küfür olmalı.

Olmaması için bir neden yok

Şimdi ben düşüncemde sana küfrediyorum

Yazı da düşüncenin ifadesi ise küfür ve argo serbest olacak

Ancak iletişim amaçlı kullanıyorsak

Mesela senin adresine bir telgraf gönderip

koyayım sana STOP koduğumun dangalağı STOP vs diyemem.

Burada bir düşünce paylaşıyoruz

Benim düşüncelerimde küfür ve argo var

Neden düşüncelerimi tımar edeyim ki?

Ateistforum mail sitesi mi?

Birilerinden birilerine mesaj mı taşıyor?

Ya da kurye mi?

Hayır

Bu benim düşüncem.

Sen hiç düşüncende am düşünmüyor musun?

Ya da küfretmiyor musun?

Bunun ifadesinde buna neden sansür uygulayasın ki?

Herşeyi birbirine kattınız.

Kişiye hitaben yazılmış mesaj (yani mektup) alıcısı belli mesaj, onun içinde küfür ve argo kullanamazsın.

Ancak ortaya kendimi ifade için yazdığım şeyde küfür ve argo kullanabilirim.

Sen burada sadece düşünce paylaşımı bileşenlerinden birisisin.

Dangalak, hayvan, salak ne dersem diyeyim bunun direkt muhatabı değilsin

Sana özel mesaj yazarsam, ya da buraya alıcısını belirleyip "hey agnostikler, topunuzun a.k." dersem senin dediğin olur

Sizler din faşizanlığı yapıyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

Bir oduna bir şeyler anlatmaya çalışsan,bir şey anlamaz..

Bu odunu yargılayamazsın,hakaret de etmezsin.

Adı üstünde odun.....

Ama,iki ayaklı odunlara aynı şeyi defalarca anlattığın halde,hala anlamıyorsa ve kendini doğru ,seni yanlış görüyorsa,

Bu oduna hakaret etmekten başka bir şey gelmez elimizden....

Düşünün biri 2x2 5 eder diye yırtınıyor,biri de 3 de olabilir 5 de olabilir diyor..

Bunlara defalarca 2x2 nin 4 ettiğini değişik açılardan anlattığınız halde,hala görüşünde israr ederse bu ahmağa ne yaparsınız..

Lan aferin sana,süpersin falan diye övgü mü yaparsınız?

Sitelerde Paylaş

Sana özel mesaj yazarsam, ya da buraya alıcısını belirleyip "hey agnostikler, topunuzun a.k." dersem senin dediğin olur

Sizler din faşizanlığı yapıyorsunuz.

:lol::lol::lol::lol:

Bir arkadaş grubu kızlarla bir yerde toplanacaklarmış.

Yalnız aralarından biri patavatsızmış.

Kızlar gelmeden önce bunu uyarmışlar ,o da tamam demiş ..

Neyse kızlar gelmiş muhabbet başlamış..

Muhabbet sırasında biri lastik gibi her yöne çekilecek bir şey demiş,o anda arkadaşları içlerinden eyvah diyerek patavatsıza bakmışlar...

Patavatsız da,ne bakıyonuz lan,y...k diyeceğimi mi sandınız oç ları demiş...

Senin ki de bu hesap,....dersem derken .yapacağını yapmışsın.. :lol:

Sitelerde Paylaş

Hakaret derken ne mesela?

Muhammed bir seks manyağı?

Muhammed bir pedofili?

İslamda cariye normal?

İslamda tecavüz normal?

İslam kadını aşağılık olarak görür?

Muhammed bir akıl yoksunu?

İslam bilimdışıdır?

İslam katliamlarla yayılan bir savaş dinidir?

Sitelerde Paylaş

Hakaret derken ne mesela?

İslamda cariye normal?

İslamda tecavüz normal?

İslam kadını aşağılık olarak görür?

İslam bilimdışıdır?

İslam katliamlarla yayılan bir savaş dinidir?

Başlıktaki yazımda, burda o konuya girmeyeceğimi belirttim. Burda sadece karşımızdaki insanlara yönelik, hakaret ve aşalama geleneğini ele alıyoruz.

Bahsettiğiniz konuda haksız hapis cezaları sözkonusu olabiliyor. ama insana hakarete tazminat ödettirmek bile zor. yaşamımızda huzurun bozulduğuyla kalıyoruz.

Alıntıda seçtiklerim, bence eleştiri tanımına daha uygun. diğerleri konusunda farklı ifade yöntemleriyle, konunun daha etkili anlatılabileceğini düşünüyorum. Sağlam ayet ve hadisler var zaten, bir hüküm koymaya gerek yok.

Ancak başlıkta bahsettiğim gibi, bu bir tavsiyedir. şu an konumuz bu değil.

Sitelerde Paylaş

Bir muslumana aklimi kaybetmedigim surece senin dinine inananam dediginde bunu hakaret kabul ediyor, dini elestirmek bile hakaret pek coguna gore, birak inanmadigini deklare etmeyi.

Kuranda inanmayanlara, kafirlere nefret kusuyor, teditler, hakaretler ediyor aslinda haklisiniz bize gorede bu kitabin yasaklanmasi gerek zira mecliste goruldugu gibi bir sahtekar sozcugunden insanlar birbirine giriyor. Agnostik, deist, panteistlere hakaret etmenin dogru olmadigina katiliyorum ancak bu kitabi bilipte tapan insanlar herturlu hakareti hakediyor.

Sitelerde Paylaş

Verecek hiçbir cevabın olmadığını apaçık ortaya koymuşsun, tebrikler!

Aferin, kendi vasıfsızlığını böyle ilan etmeye devam et...

Herkes kimin vasıfsız olduğunu görüyor..

Odunsun ki üstüne alınmışsın..

Cevaba gelince daha ne yazayım..

Açıkça anlattım,2x2 =4 eder,3 de olabilir,5 de olabilir denmez..

Sitelerde Paylaş

Mindsurfer yerinde konuşmuş.

Hakareti, bir taşlama yahut güce karşı geliş olarak almak doğru bir tutum değil. Daha doğrusu doğruluk payı var ama o tutumla tartışmak doğru değil. Kutuplaşma yaratan davranışlar yalnızca insanların düşünce tatminlerine yarar, taraflar kendi yazdıklarından keyif alırlar bir an için. Hepsi bu.

Sitelerde Paylaş

Bir görüşe, hakaret ve aşalama karıştırmaya ihtiyaç duymak, ve bunu bir üstünlük zannedecek kadar akıldan uzaklaşmak, ancak ego ile açıklanabilir. Bu da cehaleti ifade eder.

Bu konuda, Albert Enstein'ın çok doğru bir sözü var:

FBjeGt7.jpg

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

"Niye üzerine alınıyorsun" diyene bak. açıkça bana "ahmak" ve "odun" dediğini itiraf edip, nasıl da çelişkiye düşmüş!

Kendi odunluğunu ilan etmekte çok başarılı.

Büyüttüğüm yerlere bak bakalım. iki mesajında da bahsettiklerin farklı kişiler mi?

Ayrıca "2x2=5 olabilir, diyenler.." ne demek, kişisel görüşler ne zamandan beri, "2x2=4" hükmünde ele alınıyor..?

Bir oduna bir şeyler anlatmaya çalışsan,bir şey anlamaz..

Bu odunu yargılayamazsın,hakaret de etmezsin.

Adı üstünde odun.....

Ama,iki ayaklı odunlara aynı şeyi defalarca anlattığın halde,hala anlamıyorsa ve kendini doğru ,seni yanlış görüyorsa,

Bu oduna hakaret etmekten başka bir şey gelmez elimizden....

Düşünün biri 2x2 5 eder diye yırtınıyor,biri de 3 de olabilir 5 de olabilir diyor..

Bunlara defalarca 2x2 nin 4 ettiğini değişik açılardan anlattığınız halde,hala görüşünde israr ederse bu ahmağa ne yaparsınız..

Lan aferin sana,süpersin falan diye övgü mü yaparsınız?

Herkes kimin vasıfsız olduğunu görüyor..

Odunsun ki üstüne alınmışsın..

Cevaba gelince daha ne yazayım..

Açıkça anlattım,2x2 =4 eder,3 de olabilir,5 de olabilir denmez..

Şimdi kıvırtmayı bırak da sorulara cevap ver. Eğer dürüstsen, verebileceğin bir cevap varsa tabii..?

Okuyamaya üşeniyorsan, aradan birkaç tanesini seçip, buraya ekliyorum;

( Cevap vermesen de, zaten bu sorular seni açıkça ifşa ediyor )

2-) Siz de, ancak aşalama ve hakarete maruz kaldığınızda, doğruyu anlayabilecek bir kişilik zaafiyeti içinde misiniz, yoksa her karakterli insan gibi, bu magandalığı yapanlara saygı duymaz mısınız?

3-) Bir insan, hiç başka bir insanın görüşüne katılmadığı için, hakaret edilip, aşalanmayı hakedebilir mi...?

5-) "Katılmadığım görüşün sahibine hakaret edebilirim" demek, "siz de katılmıyorsanız, bana hakaret edin" demek, anlamına gelir mi, gelmez mi?
yok hayır bu sadece forumdaki bazı kişilere ait bir hak ise, kendi şahsınızı tartışılmaz bir ilah yapmış olur musunuz, olmaz mısınız?

8-) Klavyenin arkasına saklanıp, size hakaret eden kişiler hakkında ne düşünürsünüz?
Sizce bu gelişmiş bir kişilik belirtisi midir, yoksa karaktersizlik belirtisi midir?

O halde, siz, sokakta ve çevrenizde aynı davranışları uyguluyor musunuz, uygulamıyor musunuz...?

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

"Niye üzerine alınıyorsun" diyene bak. açıkça bana "ahmak" ve "odun" dediğini itiraf edip, nasıl da çelişkiye düşmüş!

Kendi odunluğunu ilan etmekte çok başarılı.

Büyüttüğüm yerlere bak bakalım. iki mesajında da bahsettiklerin farklı kişiler mi?

Ayrıca "2x2=5 olabilir, diyenler.." ne demek, kişisel görüşler ne zamandan beri, "2x2=4" hükmünde ele alınıyor..?

Şimdi kıvırtmayı bırak da sorulara cevap ver. Eğer dürüstsen, verebileceğin bir cevap varsa tabii..?

Okuyamaya üşeniyorsan, aradan birkaç tanesini seçip, buraya ekliyorum;

( Cevap vermesen de, zaten bu sorular seni açıkça ifşa ediyor )

hala anlamıyorsun

Tanrı denen palavra üzerine kim var veye bilinemez diyorsa ahmaktır..

Ahmak değilim diyorsan,bu palavrayı kanıtla...

Tanrı palavra demek kişisel görüş değil ki,2x2 =4 nasıl gerçekse,bu tanrı dediğiniz şeyin palavra olması da gerçek.....

Delirtmeyin adamı ......

Sitelerde Paylaş

İster tanrı denen palavranın var olduğuna inanın,isterseniz bu palavra hakkında bilinemez deyin.

s.kden aşağı kasımpaşa...

Peki biz niye deliriyoruz..

Bu ak. palavralarını gerçekmiş gibi dayatırsanız,size ahmak da deriz,odun da deriz..

akıllı olun ......

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...