Jump to content

Kuran'daki sivrisinek ayeti

Recommended Posts

Şüphesiz Allah, bir sivrisineği de, ondan üstün olanı da, (herhangi bir şeyi) örnek vermekten çekinmez. Böylece iman edenler, kuşkusuz bunun Rablerinden gelen bir gerçek olduğunu bilirler; inkâr edenler ise, "Allah, bu örnekle neyi amaçlamış?" derler. (Oysa Allah,) Bununla birçoğunu saptırır, birçoğunu da hidayete erdirir. Ancak O, fasıklardan başkasını saptırmaz.

BAKARA-26

Sivrisineğin yaratılmak için tek bir tane mantıklı nedeni olabilir mi?

Sivrisinek bir insanı nasıl hidayete erdirebilir?

Sitelerde Paylaş

Lise yıllarımdayken pilavlı sohbetlerde çok dinledim bunu sivrisineğin binlerce gözü varmış falan.

Yaw isterse milyarlarca gözü olsun, bize faydası ne? İnsanı rahatsız ettikten sonra... Bu yaratığın var olmasındaki amaç ne? Bu yaratığın bir sürü gözü var gelsin kanımı emsin bişey olmaz diye mi düşünmem lazım? Ayrıca cemaatçilerin birçoğu dinsiz dedikleri insanların icat ettiği sinek ilaçlarını kullanıyordur.

tarihinde tupac tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu sivrisineklerden hastalık felan da bulaşıyor bazı ülkelerde.Allah insanları hasta etsin diye sinsi sivrisinekleri yaratmış.Ama tabi şu da var,bu zorluklar olmasa,insanlık bu kadar gelişirmiydi.Zorluklar insanlığın gelişmesi için gerekli mi ?Bu soruları da sormakta fayda var.

Sitelerde Paylaş

Ayette zırvalamış. Allah sivrisineği örnek verir ama onlar şunu derler diyerek laf salatası yapmakta, sivrisineğin olayını anlatmamakta. Çünkü kara cahil bedevinin kendisi de bilmiyor sivrisineğin varlığının nedenini.

Gerçekte ise, diğer bütün canlılar gibi, sivrisineğin bir varlık nedeni yoktur. Sivri, diğer bütün canlılar gibi, evrim sürecinin bir ürünüdür ve varlığı bugünkü ekosistem için vazgeçilmezdir. Sivrisinekler bugün yok edilse, canlı hayatı bunun etkilerini çok ağır biçimde hisseder.

Sivri larvaları balıklar, amfibikler ve su hayatı için; yetişkinleri ise, kuşlar vb için besin kaynaklarındandır. Bazı sivri türlerinin erkekleri çiçek nektarı ile beslenir, dolayısı ile dölleyicilerdir. Sivriler hastalık yayarak veya doğrudan öldürerek -sivri bulutları, içeri giren canlıları birkaç dakika içinde son damlaya kadar emerler- diğer türleri de kontrol altında tutarlar.

Sivriler, gelinen noktada, sistem içinde önemli bir yere sahiptirler. Bunların yok edilmesi, diğer türlerin de ağır yara almasına neden olabilir.

Evrim süreci, hiçbir canlının kendi kendine sürdürdüğü bir süreç değildir. Bütün türler, öyle veya böyle diğerleri ile ilişkide ve etkileşim içindedir. Oldukça yoğun biçimde var olan bir türün ansızın yokluğu, diğerlerini de önemli biçimde etkileyecektir.

Sitelerde Paylaş

ABD de bilimciler sivrisineğin doğada besin zincirinin önemli bir halkası olmadığını, yok olsa da yerini alacak ve fakat insanlara sıtma filan bulaştırmayacak başka türlerin onların yerine çoğalacağını belirlediler. Bunun üzerine sivrisineklere karşı bir proje başlatıldı. Buna göre bozuk bir gen sivrisineklere aşılandı. Bu bozuk gen üremelerini önlüyor. Bu bozuk genin aşılandığı milyonlarca sivrisineğin doğaya salınması gerekiyor. Çünkü bu bozuk gen üremeyi engellediği için doğal üremeyle elbette çoğalamaz. Doğaya yeterli sayıda bozuk genli sivrisinek salındığında, sağlıklı sivrisinekler üreme şansı bulamıyorlar.

Bozuk genli sivrisinekler kısa sürede ölecekleri için sürekli üretilip salınmaları gerekiyor ki sağlıklı sivrisinekler çoğalamasın. Bu yüzden projenin sürekliliği gerekiyor. Uygulanmaya başlandıktan sonra uygulama bölgelerinde sivrisinek populasyonlarında ciddi azalmalar sağlandı. Tamamen yok edilip edilemeyecekleri kestirilemiyor. Doğanın ne yapacağı belli olmaz. Belki de sağlıklı sivrisinekler çiftleşmek için birbirlerini bulmaları gerektiğini içgüdüsel olarak anlayabilirler.

Böyle bir olay kedilerde görüldü. Kısırlaştırılmamış sağlıklı kedilerin koku yoluyla birbirlerini bulmaları konusunda inanılmaz yüksek bir yeteneğe sahip oldukları görüldü. Bazı kurbağalarda üremeyi artırabilmek için cinsiyet değiştirme yeteneği bile geliştiği biliniyor.

Sivrisinek sayısındaki önemli azalma başarısının devam edip etmeyeceği henüz belli değil. Başarılı olursa artık sivrisinekler rahatsız etmediği için insanlar bu başarıyı öğrenir. Sivrisinekler bakterilerin antibiyotiklere direnç kazanması gibi bir tür karşı özellik geliştirirler başarısız olursa proje iptal edilir ve unutulur.

Doğadaki canlılar milyarlarca yıldır var olma savaşı veriyorlar ve bu konuda çok tecrübeliler. Biz ise sadece birkaç milyon yıldır bu savaşa girdik.

Sitelerde Paylaş

ABD de bilimciler sivrisineğin doğada besin zincirinin önemli bir halkası olmadığını, yok olsa da yerini alacak ve fakat insanlara sıtma filan bulaştırmayacak başka türlerin onların yerine çoğalacağını belirlediler. Bunun üzerine sivrisineklere karşı bir proje başlatıldı. Buna göre bozuk bir gen sivrisineklere aşılandı. Bu bozuk gen üremelerini önlüyor. Bu bozuk genin aşılandığı milyonlarca sivrisineğin doğaya salınması gerekiyor. Çünkü bu bozuk gen üremeyi engellediği için doğal üremeyle elbette çoğalamaz. Doğaya yeterli sayıda bozuk genli sivrisinek salındığında, sağlıklı sivrisinekler üreme şansı bulamıyorlar.

Bozuk genli sivrisinekler kısa sürede ölecekleri için sürekli üretilip salınmaları gerekiyor ki sağlıklı sivrisinekler çoğalamasın. Bu yüzden projenin sürekliliği gerekiyor. Uygulanmaya başlandıktan sonra uygulama bölgelerinde sivrisinek populasyonlarında ciddi azalmalar sağlandı. Tamamen yok edilip edilemeyecekleri kestirilemiyor. Doğanın ne yapacağı belli olmaz. Belki de sağlıklı sivrisinekler çiftleşmek için birbirlerini bulmaları gerektiğini içgüdüsel olarak anlayabilirler.

Böyle bir olay kedilerde görüldü. Kısırlaştırılmamış sağlıklı kedilerin koku yoluyla birbirlerini bulmaları konusunda inanılmaz yüksek bir yeteneğe sahip oldukları görüldü. Bazı kurbağalarda üremeyi artırabilmek için cinsiyet değiştirme yeteneği bile geliştiği biliniyor.

Sivrisinek sayısındaki önemli azalma başarısının devam edip etmeyeceği henüz belli değil. Başarılı olursa artık sivrisinekler rahatsız etmediği için insanlar bu başarıyı öğrenir. Sivrisinekler bakterilerin antibiyotiklere direnç kazanması gibi bir tür karşı özellik geliştirirler başarısız olursa proje iptal edilir ve unutulur.

Doğadaki canlılar milyarlarca yıldır var olma savaşı veriyorlar ve bu konuda çok tecrübeliler. Biz ise sadece birkaç milyon yıldır bu savaşa girdik.

Demek sivri sineklerden kurtuluyoruz çok sevindim buna :D

Bir de arılardan çok korkuyorum onları yok etmek istiyorum ama balı da çok seviyorum

tarihinde Türk Torunu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

:lol: Daha hemen sevinme. Söylediğim gibi proje sonuçlanmadı daha...

Bal arılarını yok etmekten söz bile etmen çılgınlık. Bal arılarının neslinin tükenmesi insanlığın da neslinin tükenmesi anlamına gelir. Bu Einstein'ın ünlü bir sözüdür. Ben balarılarına bayılırım. Avucuma alıp okşayasım gelir ama işte iğnesi... Vaktim olsa kesin arıcılık yapardım. Arıları acayip seviyorum. Arıcılık rüyalarıma giren bir tutku. Keşke yapabilsem, her tarafımı arılar kaplasa, onlarla bütünleşsem, çok isterdim.

Sitelerde Paylaş

Bu sivrisineklerden hastalık felan da bulaşıyor bazı ülkelerde.Allah insanları hasta etsin diye sinsi sivrisinekleri yaratmış.Ama tabi şu da var,bu zorluklar olmasa,insanlık bu kadar gelişirmiydi.Zorluklar insanlığın gelişmesi için gerekli mi ?Bu soruları da sormakta fayda var.

İnsanın gelişmesi için zorluk gerekiyorsa, yaratıcının ruh hastası olması gerekir...

Sitelerde Paylaş

:lol: Daha hemen sevinme. Söylediğim gibi proje sonuçlanmadı daha...

Bal arılarını yok etmekten söz bile etmen çılgınlık. Bal arılarının neslinin tükenmesi insanlığın da neslinin tükenmesi anlamına gelir. Bu Einstein'ın ünlü bir sözüdür. Ben balarılarına bayılırım. Avucuma alıp okşayasım gelir ama işte iğnesi... Vaktim olsa kesin arıcılık yapardım. Arıları acayip seviyorum. Arıcılık rüyalarıma giren bir tutku. Keşke yapabilsem, her tarafımı arılar kaplasa, onlarla bütünleşsem, çok isterdim.

Ben de aslında seviyorum çok özeniyorum bu hayvana ama aynı zamanda çok korkuyorum. Şu ana kadar hiç sokmadı beni ama en çok korktuğum hayvan. Bir arı gördüğüm zaman hemen koşa koşa uzaklaşıyorum oradan. İğnesiz arı üretmenin yolu yok mu :D

Ya da en azından şu eşek arılarını yok edelim.

Sitelerde Paylaş

Az kaldı... Japonlar şu insansı silikon bedenli robotları bi tamamlasın!

Müslümler cariye sipariş edecek! 9 - 20 yaş arası gruplarda satışa sunulacak cariyelerin en çok 9 yaş grubunun rağbet göreceği tahmin ediliyor!

"Bismillahirrahmanirrahim... Dıııt... Selamun aleyküm... Dıııt... Ben cariye Mariye... Dıııt... Hizmetinizdeyim allahın izniyle... Dıııt..." :lol:

Lan herifler "Cıngır cıngır cıngır... Alaaaakber alaaaaa aaa aaaa ekber" i yaptı kulak kafa itmeye yahu! :D

O değil de ne paralar götürmüşlerdir o cıngırlı ezan işinden... Bu halk allahçılara itilmeye doymuyor ne diyelim! Allahçı olsun yeter ki, allah rızası için itiyor nasıl olsa! :D

Sitelerde Paylaş

Sivrisineğin erkekleri 5 gün bile yaşayamıyor.Dişileri ise en fazla 2.5 ay filan yaşıyor.Bu hayvanı ne diye yaratmış o ayrı mesele tabii.Ama dişi sivrisinekler normalde ısırmazlar.Sadece gebe sivrisinek ısırır.Oda yumurtlamayı gerçekleştirebilmek için kana ihtiyaç duyar.Ne alaka kan ? Allah bu hayvana yumurtalıklarını besleyeceği başka bir seçenek sunamamış mı ? Enteresan bir allah.Bir şey yapıyor ama sonunda hiç mantıklı bişey yok.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...