Jump to content

Deist olmaya karar verdim

Recommended Posts

http://ateistlerecevap.com/makale/deizm-inanci-neden-mantiksiz/3deizm ne bileyim saçma geliyor...

Teist tanrı dünyanın bu haline göz yumuyor,zalimdir diyorusunuz..

Deisti daha beter olmalı o zaman...

Umursamaz piç bir tanrı olabilir. Fakat çiçeği neden tasarlar?

tarihinde tupac tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 111
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Arkadaşım ben Evrimi bir yaratılış süreci olarak görüyorum.Tanrı canlıları evrim yolu ile yaratmıştır desen hadi anlayacaz da Evrime inanmıyorum diyosun o zaman senin Teizme geçmen an meselesi.

Teizme geçmem çok zor musayı yılanı asaya dönüştürürken görürsem belki olabilir.

Onca kuran çelişkisi var bunları kabullenmek olmaz.

Dünyada zaten bir evrim var. Anne karnındaki bebeğin büyümesi, çiftlerin çocuklarının onların genlerini alması vs.

Sitelerde Paylaş

Bir yaratıcı olmalı, çünkü her şey tasarım hissi veriyor bana.

Hayvanların birbirini yediği bir dünya yaratan bir tanrı ruh hastası gibi duruyor fakat birbirini yemeyen hayvanlarda var.

Mesela köpek, dost bir hayvan. Kuşlar vs. insanlar evinde besliyor.

Tabi bu yaratıcının allah olduğuna inanmam çok zor. O ilkel kitaba inanmak için akıl hastası olmak gerekir.

Birde insan ucu ucuna ayakta duran bir varlık 3 gün yemek yemese ayakta duramaz. Evrim bana inandırıcı gelmiyor.

Bu yaratıcı kendi kendine nasıl oluştu onu bilmiyorum. Evrim bu konuda daha mantıklı ama eksik yönleri çok.

Deist olabilirsiniz elbette... Bu kadar islamcı baskı bulunan bir ülkede, bir ateistin deiste saygı duymaması söz konusu olamaz.

Ancak deizm'e uymayan bazı iddialarınız var;

Deizmin bence güzel taraflarından biri, müslümanın dinden kurtulması için bir köprü oluşturması ve onlara tutunması için bir dal uzatmasıdır.

Ayrıca müslümanlar, deistlere karşı, "bakın şunlar kendiliğinden olamaz" diyerek aklı sıra kendi dinlerine delil bulma aldatmacasına giremez, sorunun aslına gelmek zorunda kalır.

Ancak "tanrı var ama kötü olabilir" dediğiniz zaman, müslüman, deizmi ateizm'den farksız görecektir.

Zaten bence deizm'de yaratıcının tek ve güçlü olması, biraz teizm etkisine de bağlı olabilir.

"Tanrı olabilir" dediğimizde, zaten en büyük sorun burda başlıyor; Varsa neden 100binlerce yıldır kimseyle ilgilenmiyor, insanlığa bir mesaj bile göndermiyor?

Elini uzatarak milyonlarca insanın dertlerine son verecek güçte bir otorite düşünün... çok kötü biri bile olsa, sırf bununla gurur duymak için en azından bir haraket yapardı.

İnsanı ve canlıları sevmiyorsa, doğal felaketlerle mudahele ederdi. oysa hepsi açıklanabilir şekilde ve doğal olarak gerçekleşiyor.

Bu yüzden ben "tanrı yoktur, ama makul özelliklerde yaratıcılar olabilir" diyorum. Bu görüşe "non-materyalist ateizm" de diyebiliriz.

Evrim ise, tersine deizm'e destek olan bir kavram. Çünkü evrim bir sistem ve sadece tesadüflere dayanmıyor. çalışan bu sistem, bir planlayıcıya işaret eder.

Aslında evrim, deizm'den, çok panteizm'e işaret ediyor.

Deizm ve panteizm, yaratıcıyı tanrısal bir güç olarak görmüyorsa, bunlar da son derece bilimsel ve mantıksal varsayımlar olur.

Ayrıca evrim, dünyadaki birçok saygın bilim adamının onayladığı bir konu; micro organizmalar düzeyinde laboratuvarda gözlemlendiği belirtiliyor.

Diğer taraftan abartılan bazı yönleri de olabilir.

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Makaleyi okudun mu?Yani umursamazlık tanrıya yakışır mı ki?

Nasılsa ölüp gidecekler diye düşünüyor olabilir. Bu tanrı her anlayışta olabilir, yüzlerce olasılık var.

Linki okudum, deizmin teizmden bazı etkiler barındırdığı gibi şeyler söylüyor.

Fakat müslüman kafasıyla yazılmış.

Sitelerde Paylaş

Tam okumadım, okuyacağım. Bazı güzel görüşler var.

Örneğin, evrimin zaten insanı bir anda ortaya çıkarmadığı gibi. Boeing uçağı hurdalıkta bir anda ortaya çıkıyor.

gorus degil onlar bilim. Senin soyledigin amaci dayali teleolojik bir bakis acisidir. Bu bilimsel temele oturtulamaz. Sahte bilimdir bu.

http://www.evrimagaci.org/makale/34sana onerim bu seriyi girip bastan asagi okuman.

Sitelerde Paylaş

Deist olabilirsiniz elbette... Bu kadar islamcı baskı bulunan bir ülkede, bir ateistin deiste saygı duymaması söz konusu olamaz.

Ancak deizm'e uymayan bazı iddialarınız var;

Deizmin bence güzel taraflarından biri, müslümanın dinden kurtulması için bir köprü oluşturması ve onlara tutunması için bir dal uzatmasıdır.

Ayrıca müslümanlar, deistlere karşı, "bakın şunlar kendiliğinden olamaz" diyerek aklı sıra kendi dinlerine delil bulma aldatmacasına giremez, sorunun aslına gelmek zorunda kalır.

Ancak "tanrı var ama kötü olabilir" dediğiniz zaman, müslüman, deizmi ateizm'den farksız görecektir.

Zaten bence deizm'de yaratıcının tek ve güçlü olması, biraz teizm etkisine de bağlı olabilir.

"Tanrı olabilir" dediğimizde, zaten en büyük sorun burda başlıyor; Varsa neden 100binlerce yıldır kimseyle ilgilenmiyor, insanlığa bir mesaj bile göndermiyor?

Elini uzatarak milyonlarca insanın dertlerine son verecek güçte bir otorite düşünün... çok kötü biri bile olsa, sırf bununla gurur duymak için en azından bir haraket yapardı.

İnsanı ve canlıları sevmiyorsa, doğal felaketlerle mudahele ederdi. oysa hepsi açıklanabilir şekilde ve doğal olarak gerçekleşiyor.

Bu yüzden ben "tanrı yoktur, ama makul özelliklerde yaratıcılar olabilir" diyorum. Bu görüşe "non-materyalist ateizm" de diyebiliriz.

Evrim ise, tersine deizm'e destek olan bir kavram. Çünkü evrim bir sistem ve sadece tesadüflere dayanmıyor. çalışan bu sistem, bir planlayıcıya işaret eder.

Aslında evrim, deizm'den, çok panteizm'e işaret ediyor.

Deizm ve panteizm, yaratıcıyı tanrısal bir güç olarak görmüyorsa, bunlar da son derece bilimsel ve mantıksal varsayımlar olur.

Ayrıca evrim, dünyadaki birçok saygın bilim adamının onayladığı bir konu; micro organizmalar düzeyinde laboratuvarda gözlemlendiği belirtiliyor.

Diğer taraftan abartılan bazı yönleri de olabilir.

Tanrının insanlarla ilgilenmemesi gerçekten çok garip.

Yaratıcının tek bir güç olması ise bazı detaylarda ortaya çıkıyor, bazı şeyler uğraşılmış hissi veriyor. Yoksa evrene başka bir varlıkta müdahale etmiş olabilir.

Teizmin de etkisi büyüktür tabi.

Evrime bilim insanları önem veriyor olabilir ama bazı eksik yönleri var mesela uçan kertenkele formu, fosili gibi şeyler yok.

Sitelerde Paylaş

Verilen cevaplara cidden güldüm :)

Tanrı yoktur çünkü sıçıyoruz nedir? :)

İnanmak için bakarsanız boşaltım sisteminden ibret bile alırsınız. Olumsuz çıkarım yapmak için komik örnekler vermeyin ya :)

Tasarım yoktur. Çünkü kusurlarımız var. Evrenin kusurları var. Evren bir çöp yığını. 13.7 milyar yıl önce genişledi ama insan 200 bin yıldır var. O da modern insan değil. Tanrı şıp diye yaratsaydı madem.

Balinanın kalça kemiği neden var? Bir işr yaramaz. Çünki evrimsel bir kalıntıdır. Karada yaşayan atalarının bacakları vardı.

Apandistimiz kalıntıdır.

20 lik dişleri keza öyle. Değişen ağız yapımıza ayak uyduramaz genelde.

Üşüyünce kıllarımızın kabarması? Atalarımızdan kalan bir refleks. Kıllarımız kalmadı ama genetik olarak kıl köklerimiz kabarma refleksi gösteriyor.

Kadınlarda neden kıl çıkar? Bacaklarında? Bıyık ? Neden çıkar. Tasarım mı bu?

Gözlerin orantısını evrimsel biyoloji okuyarak öğrenebilirsin. Bir birden pat diye oluşmadık. Canlılığın en ilkel ( biyolojik olarak ilkel) zamanlarında milyonlarca yılda oluyor bu değişiklik.

Şimdiki maymunlar insan olmuyor. Maymun insan oldu diyen yok zaten. Şempanzelerle biz aynı atanın çocuklarıyız. Ortak atamızdan aile olarak çatala ayrıldık. Onlar evrim süreci ile bu günkü halini aldı. Biz de bu günlü halimizi aldık. Şindiki maymunlar da evrimleşmiş bu hale gelmişler..

Sitelerde Paylaş

Tanrının insanlarla ilgilenmemesi gerçekten çok garip.

Yaratıcının tek bir güç olması ise bazı detaylarda ortaya çıkıyor, bazı şeyler uğraşılmış hissi veriyor. Yoksa evrene başka bir varlıkta müdahale etmiş olabilir.

Teizmin de etkisi büyüktür tabi.

Evrime bilim insanları önem veriyor olabilir ama bazı eksik yönleri var mesela uçan kertenkele formu, fosili gibi şeyler yok.

tanrinin yokluğunu size kucuk yazılarla kanitlarim.

1.Nedensellik dışı olgu olamaz. Var olan, etki eden, her şey deterministtir. Bu yuzden herşey etki tepki kanunu ile yurur. Kısacası bir robotuz.

2.Kusursuzluk yoktur. Sistem kaos sistemi. Evren kaos evreni. Termodinamik kanunları.

3. Var olacak tanrinin gücü nedir? Herşeyi yaratabilir mi? Herşeye gücü yeter mi?

tarihinde ateistdusunce tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kadınlarda neden kıl çıkar? Bacaklarında? Bıyık ? Neden çıkar. Tasarım mı bu?

Güzel tespit (:

Guzel_sari_cicek_2.jpg

Şu çiçeğe bak mesela, bir yaprağı olmasa çiçeğin görüntüsü ve orantısı tamamen bozuluyor.

Tanrı bir yandan kadınları kıllı yaratıyor bir yandan böyle bir çiçek yaratıyor.

Sitelerde Paylaş

tanrinin yokluğunu size kucuk yazılarla kanitlarim.

1.Nedensellik dışı olgu olamaz. Var olan, etki eden, her şey deterministtir. Bu yuzden herşey etki tepki kanunu ile yurur. Kısacası bir robotuz.

2.Kusursuzluk yoktur. Sistem kaos sistemi. Evren kaos evreni. Termodinamik kanunları.

3. Var olacak tanrinin gücü nedir? Herşeyi yaratabilir mi? Herşeye gücü yeter mi?

Doğru, tanrının her şeye gücü yeter mi bilmiyorum. Ama güneş inanılmaz büyük ve çok yüksek bir enerjisi var buna benzer şeyler yaratabilir.

Sitelerde Paylaş

Güzel tespit (:

Guzel_sari_cicek_2.jpg

Şu çiçeğe bak mesela, bir yaprağı olmasa çiçeğin görüntüsü ve orantısı tamamen bozuluyor.

Tanrı bir yandan kadınları kıllı yaratıyor bir yandan böyle bir çiçek yaratıyor.

O çiçeği o hale getiren insanlar.

Keza meyveleri de öyle.

Sen en orjinal muzu biliyor musun? İçi çekirdek dolu ve etsiz. Tüm meyvelerin ataları öyle.

Yıllarca insanlar sayesinde bu günkü gibi oluyor. Yapay seçilim yoluyla.

Bitkileri dölleyen el altında güzelleştiren insanlardır

Sitelerde Paylaş

Güzel tespit (:

Guzel_sari_cicek_2.jpg

Yani ?. :D

Bu durum, piyasada 1´den fazla Tanrının olduğuna işaret eder, bence.

Birisi romantik takılırken, birbirinden güzel eserler ortaya çıkarıyor.

Digeri ise beceriksiz olduğu için, üretiklerini kusurlu yaratıyor.

Seç, beğen, al. :wub:

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

O çiçeği o hale getiren insanlar.

Keza meyveleri de öyle.

Sen en orjinal muzu biliyor musun? İçi çekirdek dolu ve etsiz. Tüm meyvelerin ataları öyle.

Yıllarca insanlar sayesinde bu günkü gibi oluyor. Yapay seçilim yoluyla.

Bitkileri dölleyen el altında güzelleştiren insanlardır

Şu anda bitkilerin genetiğiyle oynanabilir fakat bundan çok öncede bitkiler aynı şekildeydi.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...