Jump to content

Determinizm tek mutlak bir gelecek mi tasvir eder?

Recommended Posts

Simdi de bilmedigini anlatiyorsun puhahaha

Demekki bi b.k bilmeden determinizmi savunuyormussun..

Geri zekalı...

Eğer kainat determinist olmasaydı, sen ananın karnından böyle bir amip olarak arkadan değil, insan olarak önden çıkabilirdin. Babanla yolda yürürken, baban birden bir galaksiye dönüşür, sen lan noluyo diyen kadar, merkezinde bir kara delik çıkar, sen amaney demeye kalmdan da kara delikten bir yılan uzanıp seni yutuverirdi.

Eğer böyle abes işler olmuyorsa, bu kainatın sapına kadar determinist olduğundan, ama sen gibi bir kaz kafalı moron kim, bunu anlamak kim.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 269
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Geri zekalı...

Eğer kainat determinist olmasaydı, sen ananın karnından böyle bir amip olarak arkadan değil, insan olarak önden çıkabilirdin. Babanla yolda yürürken, baban birden bir galaksiye dönüşür, sen lan noluyo diyen kadar, merkezinde bir kara delik çıkar, sen amaney demeye kalmdan da kara delikten bir yılan uzanıp seni yutuverirdi.

Eğer böyle abes işler olmuyorsa, bu kainatın sapına kadar determinist olduğundan, ama sen gibi bir kaz kafalı moron kim, bunu anlamak kim.

Sapsal sey seni..

Bunlar hep senin sefil algi sisteminin cikarimlari...

Coklu boyutlardan bakarsan, sen ananin ayni anda hem arkasindan hem onunden cikabilirsin...

Ne o yoksa bu apacik gercegi inkar mi edeceksin ahaha

Sitelerde Paylaş

Geri zekalı...

Her mesaja ayrı ayrı cevap yazmana gerek yok..

2 dakika çalışma yaptım,son 12 saatteki mesajlarında çok kullandığın cümleleri derledim...

Buradan kopyala yapıştır,

Ord.Prof.Dr Anibal

''Geri zekalı..,kaz kafalı moron ,manyak,dangalak,ağzıyla sıçıyor.,o ufak aklın,götten uydurucular ,bok yiyicileri,bir bok bilmeyen,
anaları doğurmuş mu, sıçmış mı,kıç yalayıcılar,başını tutup düzdürmemiz gerekiyor seni,Süzme salaksın ,münasip yerine sokuyoruz kitabı,
Geri zekalı dangalak, senin o boklu götünün ,Ağzıyla kıçın karıştığı için,senin o mikroskopik beynin'' ,

Bu kıyağımı da unutma....

Sitelerde Paylaş

Eee bu adam bizim algimiza gore indeterminist hareketler var, kainat mutlak dogru haliyle denkleme oturtuldugunda hersey deterministir demedi mi?

Bilmiyoruzdan baska ne anlattik ki bunu aciklamis oldu soylesene (:

En azından neden bilinmediğine dair farklı bir şekilde kendince açıklama getirdi.

Merak ettiğim bakış açışının detayıydı. Açıkladığı için teşekkür ettim. Çünkü forumda gördüğümden farklı bir şeyler söylüyordu.

Senin kurduğun mantıkı çıkarsamalar genel olarak diğer başlıklarda da gördüğüm kadarıyla doğru , yalnızca ifade edişin ve yazış tarzın dalga geçip trollüyormuşsun ve inatlaşıyormuşsun gibi olduğun için sayfalarca post, bazen anlamamış gibi kızdırma. (Genel olarak bir şey ileri sürmektense çürütme üzerine kurulu olduğu için sanırım.)

Birine uyuz olunca o adam dünyanın en doğru şeyini söyleyen biri olsa bile dinlemezsin, inatlaşırsın gibi bir tarafı da var olayın,

Gerçi bu sitedeki bazı kişiler görüşlerine çocuğuna sarılır gibi sarılıyor karşı tarafla da alakası yok. Karşı taraf ne söylerse söylesin inadım inat yapanlar var.

Daha öncede determinizim savunan gördüm ama Anibal nazaran farklı,

--Bazı insanlar var formüllere boğuluyor kendi savunduğu şeyler içinde çelişkiler var ya da ne anlattığı belli değil, ifade edemiyorlar kendilerini.

--Bazı siteden atılan arkadaşlar gibi interdeminist hiçbir bir şey yoktur o kedidir kedidir--ölçemiyoruz diyor, kestirip atıyor. aksini söyleyene-düşünene binbir hakaret - garip bir hezeyan.

...

Anibalın bir iddiası-görüşü var ve daha geniş çerçeveden bakıyor değerlendiriyor ama son kertede yine daraltıyor, diğer türlü farkında ama her nasılsa bir tane olası görüşte karar kılmış.

Bilimsel delillerle kanıtlanmamış ve mevcut şekilde ortaya konamamış bir konuda, nasıl bu kadar ateşli bir mevzu savunulur onu bilmiyorum. Savunmaya çalışan bilgili biri hangi argümana dayanır, onun detayını öğrenmek istemiştim, açıkladı.

Arka planda bu bağlamda merak ettiğim bir konu daha var , Determinist model yara alırsa bazı Ateistlerin görüşleri mi etkilenecek ?

Çünkü üzerinde kesin konuşamıyoruz, bilimsel kuramlar-teknolojimiz yetersiz diyoruz. O halde ille de bir şekilde inatla Determinist model sarsılamaz diye tutturulması niyedir, bunu da merak ediyorum ?

interdeminist olguları niye bir şekilde determine olacağına inanıyorlar ( bilmiyorsak bu bir şekilde inanç-wishful thinking dönüşmez mi) - Felsefi görüş tutarlılık için mi ?

--Şimdilik bilimsel açıdan bilmiyoruz ama elimizde açıklamaya müsait en yakın şekilde bu tarz kuramlar, görüşler var demenin neresi kötüdür ?

Bu cevabı bile düzgün bir biçimde alabilmek için Çicek Abbas vari atışmanız arasından ne dediğinizi anlamak için uğraştım :) soru sordum. Adamın aslında anlatmak istediği bu son cümlede özet.

Sitelerde Paylaş

Senin kurduğun mantıkı çıkarsamalar genel olarak diğer başlıklarda da gördüğüm kadarıyla doğru , yalnızca ifade edişin ve yazış tarzın dalga geçip trollüyormuşsun ve inatlaşıyormuşsun gibi olduğun için sayfalarca post, bazen anlamamış gibi kızdırma.

ilk sayfayi ac bak, gayet duzgun bir uslubla tartisilan konuya, adam direk kicina plaj semsiyesi sokmakla giris yapiyor, yine uslubumu bozmuyorum ama sonunda alay gecilmeyi kendi hakediyor

Son cumlesine aldanma sen, soyledikleri arasinda bir tutarlilik yok ki aha yukarda yine determinizmi sacma salak savunmaya calisiyor

Sitelerde Paylaş

Her mesaja ayrı ayrı cevap yazmana gerek yok..

2 dakika çalışma yaptım,son 12 saatteki mesajlarında çok kullandığın cümleleri derledim..

Sen bunu bir de inci sozlukte goreceksin, burada hakaret dagarcigini oldukca daraltmis, forum yonetimi izin verse burayida inci sozluge cevirecek aahahhah

Sitelerde Paylaş

Şu geri zekalıları saymazsak bir sorun yok aslında.

Bir sürü şeyden evvela, kainatta zamanın farklı aktığı ve hiç olmadığı yerler var. Böyle bir yerde, önce ve sonra da olmayacak, önce olmayınca, sebep, sonra olmayınca sonuç olmayacaktır. Bu durumda, böyle bir yer için sebep sonuç ilişkisinden bahsedilemez.

Bu gerzek bunu bir türlü anlamadı, bahsedilemez, çünkü tanımsızdır. Siz burada determinizm var mı diye bakıyorsanız, aptalsınız. Bu, doğal sayılar kümesinde eksi birin karekökünü aramak gibi bir şey olur sadece.

Determinizmin tanımlı olmadığı yerde, indeterminizmde tanımsızdır, onu da aramaya çıkmak abestir.

Ama bu oraların determine edilemeyeceği anlamına gelmez. Bu yüzden bir karadeliğe bakınca, oradan 7 başlı ve mor bir ejderhanın çıkıp koro halinde carmina burana söyleyeceğini düşünmezsin.

Bunu kaç kere söyledik, anlamadı...

Peki oralar determine edilebilir mi? Evet, fakat oralarda biline zaman ve mekan geçerli olmadığı için,oraları temsil edecek bir uzay tarif edip, bu uzayda olup bitecek olanı determine edebilirsin. Buna göre de oraya uygun bir determinizm tanımı yaparsın.

Kısaca, ortada sorun filan yok, şu embesillerin mide bulandıran şapşallıkları dışında. Hala gelip gidip, amanda determinist, yok indeterminist diye zırlıyorlar işte, bin kere kainatta bundan bahsedemezsin demişken.

Sitelerde Paylaş

Simdide kainatin ne determinist ne de indeterminist oldugunu ogreniyoruz.

Her iletisinden farkli birsey ogreniyoruz ilim irfan deryasi anibal hocamizdan ahaha

Hala gelip gidip, amanda determinist, yok indeterminist diye zırlıyorlar işte, bin kere kainatta bundan bahsedemezsin demişken.

Kainat indeterminist midir, evet, ama bu onun farklı boyutlar ile tanımlı başka düzlemlerde determine edilemeyeceği anlamına gelmez.

Sitelerde Paylaş

zamanın farklı aktığı ya da olmadığı yer nerede...

Böyle bir durumun olduğu hangi bilimsel bir teoriyle açıklanıyor ve bilim dünyası buna ne diyor...

Zaman her yerde farklı akar. Öyleki, başın ile ayakların aynı hızda yaşlanmaz. Belki bu ömrün boyu için saniyenin katrilyonda biri kadar fark eder, ama gene eder.

Zamanın olmadığı yerde, karadeliğin olay ufkunun ötesidir, en iyi bilinen yer olarak.

Sitelerde Paylaş

Simdide kainatin ne determinist ne de indeterminist oldugunu ogreniyoruz.

Her iletisinden farkli birsey ogreniyoruz ilim irfan deryasi anibal hocamizdan ahaha

Eee, anlamaktan acizsin işte, kaç defa söylettin bunları. Balık beyni kadar bile yok sende...

Sitelerde Paylaş

Eğer evren deterministse neden bu kadar farklılaşmış şey var?

Yani determinist dendiği zaman benim aklıma homojen bir sistem gelir. Ama homojen değil gördüğünüz gibi.

Evren determinist oluncai homojen olacak diye bir şey yok. Bu aslen beklenen durum, çok fazla etmen, çok fazla etkilenen varsa, haliyle çok fazla farklı şey ortaya çıkacaktır.

Ama evrenin homojen olmaması, özellikle büyük ölçekte ciddi bir mesele. Kara madde ile filan biraz açıklanmaya çalışıyor, ama herşeyden çok, evrenin bildiğimizden daha farklı olduğunu ve daha çok araştırıp öğrenmemiz gerektiğini gösteriyor.

Sitelerde Paylaş

Senin kainatinda zaman var, determinizmden kacis yok ne demek?

Atom alti olcekteki gerceklik kainatin disinda mi, onu nasil etkilemiyor?

Yaw hele şuna ne zaman cevap vereceksiniz?

Evren tek mutlak gelecek mi barindiriyor?

Evrenin baslangicinda şuana kadar olan tum olaylar ancak bu sekilde mi gerceklesebilirdi?

Gelecekteki tum olaylar da ayni sekilde zorunlu bir nedensellikle belirli midir?

İşin daha ilginci, eğer mutlak determinizm varsa bunun var olup olmadığını nasıl sorgulayabiliyor zihnimiz? :) Ben de mutlak determinizmi 2011'de ya da 2010 forumda rastgele gördüm. Ve ogünden beri kesin olarak bir cevap arıyorum. Yüzde 99 mutlak determiniz var da yine de yüzde yüz mü diye soruyorum...

Bir de şunu düşünüyorum. Bu evren zaten böyle olacaktı. Hayatınıza bakın herşey zamanı gelince gerektiği gibi oluyor. O kadar düşük olasılıklı şeyler oluyor ki hayatta. Bu bile aslında tüm bu kaotik olasılıkların, mutlak bir determinizm olmadan gerçekleşemeyeceğinin bir kanıtı. Mutlak determiniz kuantum olasılıklarının yüzde 99 olma olasılığı gibi bir şey.

Kuantum indeterminizmine göre yerçekimi bir olasılık. Ama yüzde 99 bir olasılık. E yüzde 1 negatif olasılık taşın yukarı düşmesini sağlıyamıyorsa. O zaman bunun adı olasılık değil mutlak determinizm olur. Zihnimiz de karalarımız da bu sistemin içinde.

tarihinde teogoni tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İşin daha ilginci, eğer mutlak determinizm varsa bunun var olup olmadığını nasıl sorgulayabiliyor zihnimiz? :) Ben de mutlak determinizmi 2011'de ya da 2010 forumda rastgele gördüm. Ve ogünden beri kesin olarak bir cevap arıyorum. Yüzde 99 mutlak determiniz var da yine de yüzde yüz mü diye soruyorum...

Bir de şunu düşünüyorum. Bu evren zaten böyle olacaktı. Hayatınıza bakın herşey zamanı gelince gerektiği gibi oluyor. O kadar düşük olasılıklı şeyler oluyor ki hayatta. Bu bile aslında tüm bu kaotik olasılıkların, mutlak bir determinizm olmadan gerçekleşemeyeceğinin bir kanıtı. Mutlak determiniz kuantum olasılıklarının yüzde 99 olma olasılığı gibi bir şey.

Kuantum indeterminizmine göre yerçekimi bir olasılık. Ama yüzde 99 bir olasılık. E yüzde 1 negatif olasılık taşın yukarı düşmesini sağlıyamıyorsa. O zaman bunun adı olasılık değil mutlak determinizm olur. Zihnimiz de karalarımız da bu sistemin içinde.

Biz böyle düşünebiliriz, ama kainat böyle düşünmüyor.

Mutlak determinizm, falcılık olarak ele alınıyor aslında. Mutlak determinizm, geleceği değil, olan biteni anlamak için kullanılır, tarif edilir.

Sitelerde Paylaş

Biz böyle düşünebiliriz, ama kainat böyle düşünmüyor.

Mutlak determinizm, falcılık olarak ele alınıyor aslında. Mutlak determinizm, geleceği değil, olan biteni anlamak için kullanılır, tarif edilir.

Mutlak determinizmi çuruten birsey suanda yok, değil mi?

Sitelerde Paylaş

Mutlak determinizmi çuruten birsey suanda yok, değil mi?

Mutlak determinizm denen şey, bir postulat, tez, kabul değil, bir sonuç bir çıkarım, bir gözlemdir. Kainatın mutlak determinizme uyduğu kesindir. Fizik kanunları diye bir şeyin var olması, tam olarak mutlak determinizmi anlatır.

Kainatta bir yerlerde, determinasyonun garipliği, anlaşılamamış olan konudur. Kainat sizin gibi düşünmüyor, hepsi bu. En kötü durumda, bir elektron vardır ve yerini tespit edemezsin aslen. KAinatın buna cevabı, onu bir anda bir sürü yere koymaktır. Ama şimdi, amanda bunu determine edemiyoruz diye sayıklanır bazılarınca. Oysa, bir elektronun bir sürü yerde birden olması, zaten determinasyonun ta kendisidir. Hiç kimse, o elektronun çatlayıp içinden deve çıkacağını düşünmüyorsa, sebebi, kainatın determinizm algısıdır elbette sadece.

Sitelerde Paylaş

Eee, anlamaktan acizsin işte, kaç defa söylettin bunları. Balık beyni kadar bile yok sende...

Cevap verdigin iletimde senden alinti var okumadin degil mi?

insan bu kadar celiski icerisinde olmaz, bir dedigin bir dedigini tutmuyor...

Kainat icin indeterminist diyen sensin, mutlak deterministir de diyen sensin..

Bu tanimlarin kainat icin gecersiz oldugunu soyleyen yine sensin..

Saka misin sen ahahaha

Sitelerde Paylaş

Cevap verdigin iletimde senden alinti var okumadin degil mi?

insan bu kadar celiski icerisinde olmaz, bir dedigin bir dedigini tutmuyor...

Kainat icin indeterminist diyen sensin, mutlak deterministir de diyen sensin..

Bu tanimlarin kainat icin gecersiz oldugunu soyleyen yine sensin..

Saka misin sen ahahaha

Uğraşma, sende onu alabilecek beyin yok, kaç kere söyleyeceğiz. Cımbızlamayla bir şey öğrenilmez, ama sende bir cümleden fazlasını alabilecek beyin yok, anlaman mümkün değil, yorma kendini.

Sitelerde Paylaş

Kainat indeterminist midir, evet

Kainat indeterministtir, çünkü determine edemeyeceğin hangi atomun ne zaman bozunduğu gibi haller ve kainat için önce ve sonranın olmadığı zaman olmayan yerler mevcuttur..

Siz burada determinizm var mı diye bakıyorsanız, aptalsınız.

Determinizmin tanımlı olmadığı yerde, indeterminizmde tanımsızdır, onu da aramaya çıkmak abestir.

Hala gelip gidip, amanda determinist, yok indeterminist diye zırlıyorlar işte, bin kere kainatta bundan bahsedemezsin demişken.

Kainatın mutlak determinizme uyduğu kesindir. .

He he bunlar cimbizlama degil mi?

Peki bunlar carpitmaysa, iclerinden biri dogru olmali..

Hangisi son kararin, evren indeterminist mi, mutlak determinist mi yoksa bu kavramlar evreni tanimlayamaz mi?

Bak sonra caymak yok iyi dusun ahahhahaa

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...