Jump to content

Determinizm tek mutlak bir gelecek mi tasvir eder?

Recommended Posts

He he bunlar cimbizlama degil mi?

Peki bunlar carpitmaysa, iclerinden biri dogru olmali..

Hangisi son kararin, evren indeterminist mi, mutlak determinist mi yoksa bu kavramlar evreni tanimlayamaz mi?

Bak sonra caymak yok iyi dusun ahahhahaa

Bak işte, gördün mü, aklın almadığı için, gözünde ancak birer cümle görüyor. Uğraşma, almaz senin o amip kadarcık beynin, yorma kendini...

Ha bu, iyi ihtimaldi, yok eğer görüyorda, hala böyle cımbızlamaya çıkıyorsan, bu senin önce ananın seni hangi kerhanede peydahladığını bulmanı gerektirir ki, ben bu olasılığı sana yakıştırmak istemiyorum..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 269
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Puhahahah kerhanede peydahlanan cocuklarin cimbizci olmasina yol acan bir determinizm mi yoksa var ne alaka?

Ne oldu soru kalin mi geldi?

Evrende mutlak determinizm mi var, indeterminist bir evrende miyiz, yoksa bu tanimlar evrende gecersiz mi?

Bunlarin hepsini soyleyen sensin, yoksa senin ciktigin cok boyutlu uzayda hepsi aynni anda dogru mu ahahahhah

Sitelerde Paylaş

Mutlak determinizm denen şey, bir postulat, tez, kabul değil, bir sonuç bir çıkarım, bir gözlemdir. Kainatın mutlak determinizme uyduğu kesindir. Fizik kanunları diye bir şeyin var olması, tam olarak mutlak determinizmi anlatır.

Kainatta bir yerlerde, determinasyonun garipliği, anlaşılamamış olan konudur. Kainat sizin gibi düşünmüyor, hepsi bu. En kötü durumda, bir elektron vardır ve yerini tespit edemezsin aslen. KAinatın buna cevabı, onu bir anda bir sürü yere koymaktır. Ama şimdi, amanda bunu determine edemiyoruz diye sayıklanır bazılarınca. Oysa, bir elektronun bir sürü yerde birden olması, zaten determinasyonun ta kendisidir. Hiç kimse, o elektronun çatlayıp içinden deve çıkacağını düşünmüyorsa, sebebi, kainatın determinizm algısıdır elbette sadece.

Güzel yani en ufak bir seçim meçim yok.

Sitelerde Paylaş

safi madde olmam seçim yapmama engel değil...

Yaptığım şeylerin hepsi yapmak zorunda olduğum şeyler değil...

mesela zorunlu olarak nefes alıyorum yemek yiyorum falan ama mesela buzdolabının kapağını açtığımda ordaki şeylerden canımın istediğini seçebiliyorum...

Sitelerde Paylaş

safi madde olmam seçim yapmama engel değil...

Yaptığım şeylerin hepsi yapmak zorunda olduğum şeyler değil...

mesela zorunlu olarak nefes alıyorum yemek yiyorum falan ama mesela buzdolabının kapağını açtığımda ordaki şeylerden canımın istediğini seçebiliyorum...

Hatta gardrobunun kapağını açınca da istediğini seçebiliyorsundur umarım..

Ama mesela gamze hanım, dolabın kapağını çaıp, o yeni aldığı dantel tangasını giyerek sokağa çıkamıyor.

Baskı vs. gibi sınırlayıcı şeyler elbette var. Fakat kastettiğim bunlar değil. Sen bir maddesin ve beynin, bir tür makine gibi. Bildiklerine bakarak bir sonuç buluyor. Sen de bunu seçim sanıyorsun.

Sitelerde Paylaş

beynim bildiklerime bakarak pek çok sonuç buluyor ve ben bunlardan birini seçiyorum...

Ve sonuçları determinist bir şekilde görüyorum...

Ama seçim anım indeterministtir yani önceden belli bir şey değil...

Öyle bir şey yok... Madde, gereğini yapıyor, sen bunu seçim sanıyorsun.

Bir bilgisayarda aynısını yapıyor örneğin. O da safi bir madde. Sen diye bir şey yok, yani, senin madde olarak bütününden başka bir şey yok. Sen demek, sadece o madde yığını demek. O seçimi yapanda madde ve tamamen determine edilebilir bir durum.

Sitelerde Paylaş

Seçim yapmak dar bir alanda olsa da var.

Aynen bilgisayarda işlemleri belli bir yönde devam ettirebilmek için kullanıcıya ne yapabileceğini gösteren ve bunlardan birini seçmesi istenen mesaj pencereleri gibi.

Bir sonraki adıma geçebilmek için bu seçim gereklidir. Her ne kadar seçilebilecek seçenekler belli olsa da sistem tek başına seçim yaparak devam edememektedir.

Bu dosya silinsin mi? (Evet/Hayır)

Eğer sistem deterministse bu dosyayı onay almadan silebilir ve ben hiçbirşeyin farkında olmadan sonuçlarını yaşarım.

Aynı şekilde silmeyebilir ve ben yine hiçbirşeyin farkında olmadan sonuçlarını yaşarım.

Oysa ki ben bu seçimi yapabildiğimi biliyorum ve neyi seçtiğimin de farkındayım. Sonuçlarını tahmin ederek karar veriyorum.

Sitelerde Paylaş

Seçim yapmak dar bir alanda olsa da var.

Aynen bilgisayarda işlemleri belli bir yönde devam ettirebilmek için kullanıcıya ne yapabileceğini gösteren ve bunlardan birini seçmesi istenen mesaj pencereleri gibi.

Bir sonraki adıma geçebilmek için bu seçim gereklidir. Her ne kadar seçilebilecek seçenekler belli olsa da sistem tek başına seçim yaparak devam edememektedir.

Bu dosya silinsin mi? (Evet/Hayır)

Eğer sistem deterministse bu dosyayı onay almadan silebilir ve ben hiçbirşeyin farkında olmadan sonuçlarını yaşarım.

Aynı şekilde silmeyebilir ve ben yine hiçbirşeyin farkında olmadan sonuçlarını yaşarım.

Oysa ki ben bu seçimi yapabildiğimi biliyorum ve neyi seçtiğimin de farkındayım. Sonuçlarını tahmin ederek karar veriyorum.

Aslında, tam teknik bakarsan, sen öyle sanıyorsun. Önce bir bunu açıklayalım.

Op-amp.JPG

Şimdi nedir bu? Belki görüp görebileceğin en basit temel elektronik devrelerinden biridir. Esprisi nedir? Bu devre, ışık az olunca, LED'i yakmayı seçen, çok olunca da o LED'i söndürmeyi seçen bir devre.

İşte senin bu seçim, seçme hakkım falan diye gevelediğin şeyin, en basit, en temel hali bu. Bu devreyi bir sürü ilave ile hayvani boyutlara getirebilirsin. O halde biel senin karar veren devren olan beynin binde biri bile ancak olur belki. Ama değişmez, belli giriş değerleri, işlev, yani fonksiyonla hep aynı değerleri oluşturacaktır.

Karar verme devreleri acayip karmaşıktır aslında. Adaptif denen, öğrenen sistemler vardır örneğin. Ama farketmez, bir temel fonkisyon ve girdiler, hep aynı çıkış değerlerini üretir. Yani senin seçme hakkın falan yoktur aslen, düşünüyorum, değerlendiriyorum dediğin olay, şu şekildeki o op-amp'ın yaptığından farklı değil.

Fakat asıl mesele bu değil. Asıl mesele, senin pek çok hayati eyleminin bir karar vs. ve seçme gibi bir süreç olmadan gerçekleşmesi. MEsela, aşık olup olmamayı seçemezsin. Hayatını ciddi şekilde yönlendiren pek çok konuda, sen hiç dur şunu seçeyim, yok bunu seçeyim falan gibi düşünmezsin bile. Zira, seni onları yapmaya güdüleyen şey, içgüdü denen temel şeyler mesela, sana seçim hakkı falan sunmaz. Ne yapıyorum, bunu değil şunu mu yapsam filan diye düşünmezsin. Düşünmek aklına bile gelmez, sadece ve sadece yaparsın, sorgusuz.

Yaptığın eylemlerin pek çoğu bu şekilde genetik kodunla gelen içgüdülerin sonucu iken, çıkıp burad özgür irade falan diye sayıklıyor olmanız komik oluyor sadece.

Özgür irade, yaptığın eylemin başkalarının zoruyla gerçekleştirilmemiş olması demektir. Bu farkı bir anlayın.

Sitelerde Paylaş

Aslında, tam teknik bakarsan, sen öyle sanıyorsun. Önce bir bunu açıklayalım.

Op-amp.JPG

Şimdi nedir bu? Belki görüp görebileceğin en basit temel elektronik devrelerinden biridir. Esprisi nedir? Bu devre, ışık az olunca, LED'i yakmayı seçen, çok olunca da o LED'i söndürmeyi seçen bir devre.

İşte senin bu seçim, seçme hakkım falan diye gevelediğin şeyin, en basit, en temel hali bu. Bu devreyi bir sürü ilave ile hayvani boyutlara getirebilirsin. O halde biel senin karar veren devren olan beynin binde biri bile ancak olur belki. Ama değişmez, belli giriş değerleri, işlev, yani fonksiyonla hep aynı değerleri oluşturacaktır.

Karar verme devreleri acayip karmaşıktır aslında. Adaptif denen, öğrenen sistemler vardır örneğin. Ama farketmez, bir temel fonkisyon ve girdiler, hep aynı çıkış değerlerini üretir. Yani senin seçme hakkın falan yoktur aslen, düşünüyorum, değerlendiriyorum dediğin olay, şu şekildeki o op-amp'ın yaptığından farklı değil.

Fakat asıl mesele bu değil. Asıl mesele, senin pek çok hayati eyleminin bir karar vs. ve seçme gibi bir süreç olmadan gerçekleşmesi. MEsela, aşık olup olmamayı seçemezsin. Hayatını ciddi şekilde yönlendiren pek çok konuda, sen hiç dur şunu seçeyim, yok bunu seçeyim falan gibi düşünmezsin bile. Zira, seni onları yapmaya güdüleyen şey, içgüdü denen temel şeyler mesela, sana seçim hakkı falan sunmaz. Ne yapıyorum, bunu değil şunu mu yapsam filan diye düşünmezsin. Düşünmek aklına bile gelmez, sadece ve sadece yaparsın, sorgusuz.

Yaptığın eylemlerin pek çoğu bu şekilde genetik kodunla gelen içgüdülerin sonucu iken, çıkıp burad özgür irade falan diye sayıklıyor olmanız komik oluyor sadece.

Özgür irade, yaptığın eylemin başkalarının zoruyla gerçekleştirilmemiş olması demektir. Bu farkı bir anlayın.

Senin senaryonda evrenin bir sonraki durumu belli olmalı ki ben seçim yaptığımı sanayım oysa ki evrenin bir sonraki durumunu belirleyen şimdiki hareketlerdir.

Yani evren o eklediğin devre gibi statik değil, o da evrilen bir durumda.

Başkalarının zoru diyorsun da başkalarının zoru olmayan bir durum var mı? Ben özgür iradenin dar bir aralıkta varlığını savunuyorum oysa senin anladığın kafama göre takılırım durumu. Yok öyle bir şey. Sistem sana devamlı yeni sahneler sunuyor ve sen onlar arasından bir sonraki sahnenin ne olacağını belirliyorsun, evriliyorsun.

Sitelerde Paylaş

Senin senaryonda evrenin bir sonraki durumu belli olmalı ki ben seçim yaptığımı sanayım oysa ki evrenin bir sonraki durumunu belirleyen şimdiki hareketlerdir.

Yani evren o eklediğin devre gibi statik değil, o da evrilen bir durumda.

Başkalarının zoru diyorsun da başkalarının zoru olmayan bir durum var mı? Ben özgür iradenin dar bir aralıkta varlığını savunuyorum oysa senin anladığın kafama göre takılırım durumu. Yok öyle bir şey. Sistem sana devamlı yeni sahneler sunuyor ve sen onlar arasından bir sonraki sahnenin ne olacağını belirliyorsun, evriliyorsun.

Yukardaki devre de aynısını yapıyor, ilginç değil mi? Ortamdaki ışığa göre, kafasına göre takılıyor ve kırmızı ledi yada yeşil rengi yakıyor. Hatta bazen hiç birini yakmıyor mesela...

Determinizm ile özgür iradeyi de karıştırmışsın bu arada.

Sitelerde Paylaş

Yukardaki devre de aynısını yapıyor, ilginç değil mi? Ortamdaki ışığa göre, kafasına göre takılıyor ve kırmızı ledi yada yeşil rengi yakıyor. Hatta bazen hiç birini yakmıyor mesela...

Determinizm ile özgür iradeyi de karıştırmışsın bu arada.

Benim modelimde devre tam değil, senin modelinde devre statik, tam halde. Devrenin herşeyini biliyorsun çünkü değişmiyor. Benim evrenim evrilen evren.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...