Jump to content

evrenin merkezi...

Recommended Posts

gezegenler yıldızların etrafında yıldızlar galaksi merkezinin etrafında galaksilerde galaksi kümelerini döndüren merkezin etrafında onlarda belki daha büyük bir çekim merkezinin etrafında dönüyor...

Öyleyse tüm evrendeki kütleyi de kendi etrafında çeviren bir merkez olmalı...

Değil mi...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 67
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

gezegenler yıldızların etrafında yıldızlar galaksi merkezinin etrafında galaksilerde galaksi kümelerini döndüren merkezin etrafında onlarda belki daha büyük bir çekim merkezinin etrafında dönüyor...

Öyleyse tüm evrendeki kütleyi de kendi etrafında çeviren bir merkez olmalı...

Değil mi...

geldin koydun evrenin merkezine tanrıyı yine.

Sitelerde Paylaş

Değil. Galaksiler hiçbirşeyin etrafında dönmüyor, hatta bu nedenle bir birilerinden uzaklaşıyor.

Kara enerjinin gücü kutle çekim gücüne baskın geldiği için galaksiler arası çekim küçük

Hepsi uzaklaşmıyor, birbirlerine yaklaşan hatta çarpışan galaksilerde var ve bu çarpışan galaksiler yeni bir galaksi kümesin oluşturuyor.

Örneğin Andromeda ile Samanyolu galaksisi 4 mılyar yıl içinde çarpışacak.

Sitelerde Paylaş

Hepsi uzaklaşmıyor, birbirlerine yaklaşan hatta çarpışan galaksilerde var ve bu çarpışan galaksiler yeni bir galaksi kümesin oluşturuyor.

Örneğin Andromeda ile Samanyolu galaksisi 4 mılyar yıl içinde çarpışacak.

demek istedigimi anlamamışsın. Rota uzerindekiler çarpışıyor ama yer çekiminden etkilenen yok
Sitelerde Paylaş

Olaya şöyle bakmak lazım.

Son derece küçük, yoğun ve sıcak bir nokta genişliyor.

Bu genişleme sırasında geride fiziksel bir yapı kalmıyor. Var olan herşey "ki bir protondan trilyonlarca kere trilyon, hatta daha da küçük".... genişliyor.

Aradan bir milyar yıl geçiyor ve toplam sayıları ikiyüz milyarı aşana galaksiler ortaya çıkıyor...

Her galaksi aslında genişleyen ilk maddenin bir parçası.

Bu durumda her galaksi evrenin merkezi olabilir mi?

Olamaz. Çünkü her galaksi genişleyen maddenin kendisi..

Ve evrende evrenin çıktığı bir merkez yok.

Çünkü evren genişleyen bir maddeden ibaret bir oluşum.

Çok küçük bir madde çok büyük bir madde oluyor. Hepsi o kadar.

Sitelerde Paylaş

evrenin genişliyor olması bir merkezi olmasına neden engel oluyor...

birde şu var evrenin genişlemesi sadece galaksilerin bir birinden uzaklaşması şeklinde mi yoksa mesela güneşten uzaklaşıyor muyuz yada maddelerin atomları da birbirinden uzaklaşıyor mu...

evrende var olan tüm maddenin bir kütlesel çekim merkezi olması gerekmez mi...

Sitelerde Paylaş

birde şu var evrenin genişlemesi sadece galaksilerin bir birinden uzaklaşması şeklinde mi yoksa mesela güneşten uzaklaşıyor muyuz yada maddelerin atomları da birbirinden uzaklaşıyor mu...

Yukardaki açıklamayı okumadın galiba.

Mevcut olan bir nokta genişliyor. Geride bir merkez kalmıyor.

Hepsi merkez olamayacağına göre geride bir merkez yoktur.

Sitelerde Paylaş

Evrenin merkezi olduğuna dair herhangi bir teori bilmiyorum ben.

Tüm Galaksileri etrafında döndüren herhangi bir merkeze ait hiç bir teori görmedim, duymadım bu güne kadar.

Ayrıca sadece Galaksiler birbirinden uzaklaşıyor. Galaksilerin içinde olan herşey yerli yerinde kalıyor.

Güneşten uzaklaşmıyoruz veya atomlar birbirinden uzaklaşmıyor.

Sitelerde Paylaş

Tüm Galaksileri etrafında döndüren herhangi bir merkeze ait hiç bir teori görmedim, duymadım bu güne kadar.

Ayrıca sadece Galaksiler birbirinden uzaklaşıyor. Galaksilerin içinde olan herşey yerli yerinde kalıyor.

Evrenin genişlemesinin nedeni uzayın genişlemesidir. Galaksiler arasında kalan uzay genişliyor.

Dünya güneşten her yıl birkaç cm kadar uzaklaşıyor. Ay da dünyadan bir o kadar cm uzaklaşıyor.

Ama bunlar yerel değişiklikler.

Atomlar birbirlerinden uzaklaşıyorlar mı?

Bu sorunun ilginç bir cevabı var...

Sitelerde Paylaş

Evren çökmeye başlarsa,patladığı noktaya geri mi döner ?Herhalde bu patlayan küçük şeyin bir yeri vardı.

Evren çökmeye başlarsa patladığı noktaya değil, kendi orijinal şekline geri dönecektir.

Evren yalancı parçacık (virtual particle) denen bir parçacığın genişlemesinden oluşmuştur. (Şimdiki görüş bu merkezde)

Bu durumda evren için çökmek değil de, küçülmek daha uygun bir deyimdir.

Küçük bir parçacık büyüdüğü için merkezi yoktur. Merkez küçülürken de olmayacaktır.

Giderek küçülen evren, çıktığı yalancı parçacığa dönüşecektir. Aslında yalancı parçacık evrenin kendisidir.

Sitelerde Paylaş

Evren çökmeye başlarsa patladığı noktaya değil, kendi orijinal şekline geri dönecektir.

Evren yalancı parçacık (virtual particle) denen bir parçacığın genişlemesinden oluşmuştur. (Şimdiki görüş bu merkezde)

Bu durumda evren için çökmek değil de, küçülmek daha uygun bir deyimdir.

Küçük bir parçacık büyüdüğü için merkezi yoktur. Merkez küçülürken de olmayacaktır.

Giderek küçülen evren, çıktığı yalancı parçacığa dönüşecektir. Aslında yalancı parçacık evrenin kendisidir.

N4Xa6Q.jpg

Şu çizdiğim evren şekli yanlışmıdır.Ben evreni sürekli genişleyen bir top şeklinde hayal ediyorum.Evren her yönden aynı hızla küçülürse,evren başladığı yere geri döner herhalde.Evrenin yönlerinden farklı hızlarla küçülmesi,evrenin merkezinin yerini değiştirir.Peki evren çökeceği zaman her yönden aynı hızla mı çökecek.Bunun hakkında bir bilginiz var mı?

Sitelerde Paylaş

N4Xa6Q.jpg

Şu çizdiğim evren şekli yanlışmıdır.Ben evreni sürekli genişleyen bir top şeklinde hayal ediyorum.Evren her yönden aynı hızla küçülürse,evren başladığı yere geri döner herhalde.Evrenin yönlerinden farklı hızlarla küçülmesi,evrenin merkezinin yerini değiştirir.Peki evren çökeceği zaman her yönden aynı hızla mı çökecek.Bunun hakkında bir bilginiz var mı?

Evrenin merkezi yok ki yeri değişsin. Evrenin yerinden bahsedilemez.

Evrenin yeri de yok, merkezi de yok, kütleçekim merkezi de yok.

Kütleçekim merkezi genel olarak fiziksel bir merkeze gereksinim gösterir.

O merkezde kütleçekim sıfırdır.

Evrenin çökme hızının hiç önemi yok. Zaten evren çökmüyor. Genişliyor.

Bu resim güzel de, sağ yukarı doğru çizilen okun anlamını anlamadım. O tarafa doğru hareketi mi simgeliyor?

Evrenin bir tarafa doğru ilerlediğinin delili yok.

Sitelerde Paylaş

Evrenin merkezi yok ki yeri değişsin. Evrenin yerinden bahsedilemez.

Evrenin yeri de yok, merkezi de yok, kütleçekim merkezi de yok.

Kütleçekim merkezi genel olarak fiziksel bir merkeze gereksinim gösterir.

O merkezde kütleçekim sıfırdır.

Evrenin çökme hızının hiç önemi yok. Zaten evren çökmüyor. Genişliyor.

Bu resim güzel de, sağ yukarı doğru çizilen okun anlamını anlamadım. O tarafa doğru hareketi mi simgeliyor?

Evrenin bir tarafa doğru ilerlediğinin delili yok.

Evrenin merkezini yazıyla vurgulamak için oku uzattım.Bak bura evrenin merkezi demek için yani.Sen ise evrenin merkezi,yeri yok,birşeyin içinde değil diyorsun.Ama ben bunu kafamda kurgulayamıyorum.

tarihinde Kuzey Işıkları tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

atomlar konumunu korumak için, karanlik enerjinin etkisini azaltmak için kutle atimi gerçekleştiriyor. Diger adı entropi.

Atomlar ve atom alti parçacıklar kutle çekim etkisi azaldıkça kutle atımı yapar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...