Jump to content

Ateistlerin Sorumlulukları...

Recommended Posts

Ateist olmak bir takım sorumluluklar yüklenmeyi gerektirmez. Özgür düşünce ve özgür inanç kavramları sorumlulukla gelmezler.Onlar insan haklarıdırlar. Dolayısıyla kimseyi inançlı veya inançsız olduğu için suçlayamazsınız.

Ama bu nötral davranışın ne kişiye yararı vardır ne de topluma.

Bazı durumlarda bu yaklaşım toplum için zararlıdır. Hatta suçtur.

Çünkü susmak ve nötral bir tutum takınmada israr etmek inançları abüz eden, halkı sömüren ahlaksız kesimin suç ortağı olmak demektir.

Ateistlerin çoğu ateizmi kişisel ve özel bir inanç şekli olarak kabul etmekle yetinirler. Din suistimali yapanlarla mücadele etmek istemezler. Özgür düşünce, inanç ve insan haklarının onlara bu seçeneği verdiğini savunurlar. Doğru gibi görünmesine rağmen bu çarpıtılan bir haktır. İster kabul etsinler, ister etmesinler ateistlerin bazı önemli sorumlulukları vardır. Onları ateist kisvesi altında yapmak zorunluğu yoktur. Ama onlar mutlaka yapılmalıdırlar.

Bu başlık altında bu sorumlulukkları tartışacağız.

Sitelerde Paylaş

Dinleri eleştirmek için o dini öğrenmelidir bir ateist.Tabi detaylı eleştirecekse.

Mesela Hristiyanlığı bilmeden Hristiyanlıkta Davut peygamber(!) nasıl günah işler diyenler vardı.Bu nasıl Müslüman bakış açısı Hristiyanlığa.Böyle mi eleştirilir Hristiyanlık?Kötü bir durum.

Sitelerde Paylaş

Dinleri eleştirmek için o dini öğrenmelidir bir ateist.Tabi detaylı eleştirecekse.

Mesela Hristiyanlığı bilmeden Hristiyanlıkta Davut peygamber(!) nasıl günah işler diyenler vardı.Bu nasıl Müslüman bakış açısı Hristiyanlığa.Böyle mi eleştirilir Hristiyanlık?Kötü bir durum.

Ateistlerin dinleri eleştirme gibi bir sorumlulukları olmamalı.

İnsan Hakları, Demokrası, Özgürlük gibi kavramları savunmalı ve mücadeleside bu kavramlar üzerinden olmalı.

Benim fikrim en azından böyle.

Sitelerde Paylaş

Ateistlerin dinleri eleştirme gibi bir sorumlulukları olmamalı.

İnsan Hakları, Demokrası, Özgürlük gibi kavramları savunmalı ve mücadeleside bu kavramlar üzerinden olmalı.

Benim fikrim en azından böyle.

Dinleri eleştirmeliyiz insanlaarı bu illetten kurtarmak da yan görevimiz.

Sitelerde Paylaş

Dinleri eleştirmeliyiz insanlaarı bu illetten kurtarmak da yan görevimiz.

Sen böyle bir şeyi vazife edinirsen Dindar insanlarda insanları ateizm illetinden kurtarmalıyız gibi bir vazife çıkartırlar kendinlerine, ki zaten yapıyorlar.

Onlarla savaşmak karşı karşıya gelmek akıllıca değil.Çünkü karşımızdaki grup ahlaksızın önde gideni.İnancı uğruna ateistleri veya dinsizleri gözlerini kırpmadan öldürebilirler.

İstediğimiz normal din ile mesafeli olan insanları bunların tuzağına düşmemesini sağlamak, dinleri eleştirerek 2 kişiyi ateist yaparız ama belki 5 kişiyide militan müslüman yapabiliriz.

Sitelerde Paylaş

Burada asıl konu tüm ateistlerin idealist olması gerekir mi? Herkes ateizmi çevresine güzel tanıtmak, örnek olmak zorunda mıdır? İnsanı özgürleştiren bir düşüncenin ona sorumluluklar yüklüyor olmasını düşünmek bana garip geliyor. Herkes istediği gibi davranmakta özgürdür (bir yere kadar).

Sitelerde Paylaş

Kendime olan sorumluluklarım hariç hic kimseye ben istemediğim surece sorumluluğum olamaz .

Sorumluluk nedir ? Kime neden niye sorumlu olayım ki ?

Ateizmde sorumluluk önce kendine karşıdır. Kendi yaşam felsefesine karşı sorumlusun. Onlara aykırı davranışlarda bulunmamalısın.

Bulunursan ya ahlaksız bir sahtekar ve yalancısındır, ya da kendini kandırıyorsundur.

Her konuda insanın ilk sorumluluğu kendine karşıdır. Bunu kabul ediyorsun.

Bunu kabul ettikten sonra gerisi gelmeli. Ben onu soruyorum. Sen soruyu soru ile yanıtlıyorsun. Ama o yanıtta negatif bir ton var.

Soru sormuyor, olumsuz bir cevap veriyorsun sanki.

Sitelerde Paylaş

Bir insanın kendine karşı sorumlu olması ne demek?

Bazı ilkeleri olması ve onlarla yaşaması demek....

O ilkelerin hepsi bencilce kişinin kendine yönelik olamaz. Bazıları başkaları ile paylaşılır.

Ateistin ateizm konusunda kendisine karşı sorumlulukları vardır ama onların çoğunun diğer insanlarla paylaşılan türden olması mantıklıdır.

Çünkü ateist bir toplum içinde yaşamaktadır.

Görüldüğü üzere ateizm, diğer bazı ilkeler ile birlikte, kişinin yaşamını aşıyor ve topluma transend oluyor.

Bu durumda toplumun hangi davranış örnekleri değiştirilmeye çalışılmalıdır diye bir soru sorulabilir.

Sitelerde Paylaş

Bence ilk yapılacak laikliği ve düşünce ve inanç bazında herkesin eşit ve özgür olduğunu savunmak ve kabul ettirmek olmalıdır.

Ateizmin temeli budur. Ateizm din ve inanç düşmanlığı değildir arkadaşlar. Din ve inanç özgürlüğünü savunmaktır.

Ateizm dinlerdeki sapkınlıkların düşmanıdır. Ateizmin ilkeleri arasında masum inançlara sataşmak yoktur. Batıl ve zararlı inançlarla mücadele vardır.

Bu şekilde bir yaklaşımla dinler zararsız inançlar şeklinde modifiye edilmeye çalışılmalıdır. Buna dinlerin vahşi tarafını ehlileştirmek diyebiliriz.

Hristiyanlık ehlileştirilmiş bir barbarlıktır. İslam ilkelliğini ve vahşetini henüz hemen hiç yitirmemiş bir barbarlıktır. Türklerin İslam yorumu diğer Müslüman ülkelerin İslam yorumundan biraz daha ılımandır diyebiliriz. Bu yüzyıllar içinde kendiliğinden gerçekleşen bir yumuşamadır. Üzerinde biraz daha durmamız gerekmektedir.

Sitelerde Paylaş

Ben herhangi bir sorumluluk kabul etmiyorum.

Bu dünyada uğruna mücadeleye girişmeye değecek herhangi bir şey olduğuna da inanmıyorum.

Başka ateistler benim gibi düşünmeyebilir. Onlarca ideolojiyi sahiplenip de birbirine karşı da múcadeleye girişebilir

Ya da dünyayı daha güzel bir hale çevirebikeceğine inanıp yeşilci bir örgüte katılarak küresel çapta eylemlere iştirak edebilir.

Bir başkası belki de nefret doludur , bir şeyler yoo etmek istiyordur, canlı bomba olabilir

Bir başkası da faşist olur

..

Örnekler çogaltılabilir ama gerek yok. Ateistliğin bir kitabı olmadığı için , örnek ateist şöyle olmalı , böyle olmalı diye cümleler kurulmaması lazım.

Sitelerde Paylaş

Ben herhangi bir sorumluluk kabul etmiyorum.

Bu dünyada uğruna mücadeleye girişmeye değecek herhangi bir şey olduğuna da inanmıyorum.

Başka ateistler benim gibi düşünmeyebilir. Onlarca ideolojiyi sahiplenip de birbirine karşı da múcadeleye girişebilir

Ya da dünyayı daha güzel bir hale çevirebikeceğine inanıp yeşilci bir örgüte katılarak küresel çapta eylemlere iştirak edebilir.

Bir başkası belki de nefret doludur , bir şeyler yoo etmek istiyordur, canlı bomba olabilir

Bir başkası da faşist olur

..

Örnekler çogaltılabilir ama gerek yok. Ateistliğin bir kitabı olmadığı için , örnek ateist şöyle olmalı , böyle olmalı diye cümleler kurulmaması lazım.

Örnek ateistden bahsetmiyor kimse.

Ateistler bir örnek ateisti izlemeyecek kadar bağımsız düşünen, gururlu ve onurlu insanlardır.

Ateistlerden topluma birşeyler yansıyacaksa, yani toplum ateistlerden birşeyler kazanacaksa, onlar bunlardır.

Toplumda ateistlerin olması, o ateistler sorumluluk üstlenmeseler de, olumlu bir gelişmedir.

Toplumu olumlu olarak etkilemek için ateistlerin birşeyler yapması gerekmez. Varlıkları yeter.

Sitelerde Paylaş

internet ve teknoloji bence dinlerin sonunu getirecek belki bu 100 yıl sürebilir

Çok iyimsersin. 100 yıl yetmez. 1000 yıl bile şüpheli. Ama dinler ilerde yok olacağa benzer..

Tanrı inancının ise yok olacağını sanmıyorum. Batıl inançlar da yok olmayacaklardır, şehir efsaneler ve komplo teorileri de..

Yani biz ateistler her zaman bu sorunlarla uğraşacağız.

Sitelerde Paylaş

Çok iyimsersin. 100 yıl yetmez. 1000 yıl bile şüpheli. Ama dinler ilerde yok olacağa benzer..

Tanrı inancının ise yok olacağını

sanmıyorum. Batıl inançlar da yok olmayacaklardır, şehir efsaneler ve komplo teorileri de..

Yani biz ateistler her zaman bu sorunlarla

uğraşacağız.

İnsanlık çok ivmelendi, 20.yüzyıl zaten çok hızliydi 21. Yüzyıl daha şimdiden onu katlıyor gelişim açısından. Bu hızla giderken bir kaza falan yapmazsak 100 yıl sonra dinlerin herhangi bir etkisi kalmayabilir.

Sitelerde Paylaş

Sen böyle bir şeyi vazife edinirsen Dindar insanlarda insanları ateizm illetinden kurtarmalıyız gibi bir vazife çıkartırlar kendinlerine, ki zaten yapıyorlar.

Onlarla savaşmak karşı karşıya gelmek akıllıca değil.Çünkü karşımızdaki grup ahlaksızın önde gideni.İnancı uğruna ateistleri veya dinsizleri gözlerini kırpmadan öldürebilirler.

İstediğimiz normal din ile mesafeli olan insanları bunların tuzağına düşmemesini sağlamak, dinleri eleştirerek 2 kişiyi ateist yaparız ama belki 5 kişiyide militan müslüman yapabiliriz.

Dinleri El Kaideli birine karşı eleştirmeliyiz demedim sıradan insanlara karşı.

Sitelerde Paylaş

Ben ateistim ve hiç bir sorumlulukta kabul etmiyorum.Kendi hayatımı yaşamaya bakarım,teisti de dinlerim agnostiğide.. Ateizm bir dayatma değildir insanın özgürlüğüdür..I am Free :)

İşte öyle olmuyor o işte.Bir teisti dinler, onun her şeyi yapmasına izin verirsen ''I am Free'' dedirtmiyo sana.Öyle olmuyo o işte.

tarihinde aykırıteolog tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...