Jump to content

Evren Sayısı Sonsuz Olmak Zorundadır....

Recommended Posts

• İleti 130
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Neden tek bir evren olsun?

Evrenin oluşum teorileri ne olursa olsun, tek evren teorisi sonsuz sayıda evren teorisi kadar tutarlı değildir.

Tek çok yalnız bir sayıdır. Evrende tek olan birşey yoktur.

İyi de tek nedir, bir nedir? Sen rasyonel ile natureli karıştırmışsın gene.

Sitelerde Paylaş

İyi de tek nedir, bir nedir? Sen rasyonel ile natureli karıştırmışsın gene.

Sen yine bir rüya aleminde yaşıyorsun Anibal..

Evren sayıların rasyonel ve naturel olması ile ilgilenmiyor. Bunu benden duymuş olma ama..

Konuya işemeden cevap vermeye çalış.. Evren sayısı neden sonsuz olmak zorundadır..

Bu arada lütfen zırvalama...

Sitelerde Paylaş

İyide eskiden bu "evren" denilen şeyin samanyolu galaksisinden ibaret olduğunu düşünüyorlardı.Yeni galaksiler keşfedilmeye başlandığında ise bu düşünceden kurtuldular ve şu anda en az 200 milyar galaksi sayılmış.Şimdi bu galaksilerin toplamına evren diyoruz.Ama eskiden samanyoluna evren diyorduk.Özetle "çoklu ve sonsuz galaksiler" var demedik.Bunların toplamına sadece "evren" dedik.

Bu sonsuz sayıda evren dediğimiz şeyi de toplayıp "tek bir evren" dememek için nasıl bir sebebimiz olacak ? 4 temel kuvvetin çok farklı işlediği bi evrenin olabilme ihtimalinden falan mı bahsediyoruz ?

Sitelerde Paylaş

İyide eskiden bu "evren" denilen şeyin samanyolu galaksisinden ibaret olduğunu düşünüyorlardı.Yeni galaksiler keşfedilmeye başlandığında ise bu düşünceden kurtuldular ve şu anda en az 200 milyar galaksi sayılmış.Şimdi bu galaksilerin toplamına evren diyoruz.Ama eskiden samanyoluna evren diyorduk.Özetle "çoklu ve sonsuz galaksiler" var demedik.Bunların toplamına sadece "evren" dedik.

Bu sonsuz sayıda evren dediğimiz şeyi de toplayıp "tek bir evren" dememek için nasıl bir sebebimiz olacak ? 4 temel kuvvetin çok farklı işlediği bi evrenin olabilme ihtimalinden falan mı bahsediyoruz ?

Evet. Soru onlarla da ilgili..

Sitelerde Paylaş

Sen yine bir rüya aleminde yaşıyorsun Anibal..

Evren sayıların rasyonel ve naturel olması ile ilgilenmiyor. Bunu benden duymuş olma ama..

Konuya işemeden cevap vermeye çalış.. Evren sayısı neden sonsuz olmak zorundadır..

Bu arada lütfen zırvalama...

Evren sayılarla ilgileniyor muymuş yani hacı?

Senin sorunun cevabı burada, emin olabilirsin?

Sitelerde Paylaş

Evren sayılarla ilgileniyor muymuş yani hacı?

Senin sorunun cevabı burada, emin olabilirsin?

Sonsuz sayıların sayı ile alakası yoktur.

Biz evrenin sonsuz sayıda olduğunu iddia ediyoruz. Sayılarla ilgilenenler bizleriz.

Evren sayılarla ilgilenmiyor. Evren için sayıların hiç önemi yok.

Sitelerde Paylaş

Sonsuz sayıların sayı ile alakası yoktur.

Biz evrenin sonsuz sayıda olduğunu iddia ediyoruz. Sayılarla ilgilenenler bizleriz.

Evren sayılarla ilgilenmiyor. Evren için sayıların hiç önemi yok.

Eee, o halde?

Matematikçilerin böyle bir sorunu vardır. Matematikle, formüller, sayılarla filan öyle kasarlar ki, kainatı da o sayılar gibi, denklemler gibi sanırlar.

Kainat bir tane değil, iki tane mi, elbette değil, sonsuz sayıda mı, o da değil. Çünkü sayılar sadece bizim beynimizde.

Evvle zamanda yaşamış biri varmış. Milattan 500 sene evvel filan yaşamış. Bu adam demiş ki, bir insanın bir noktadan diğerine alsa ve asla gitmesi mümkün değildir. bir nokta, evinin kapısı, öbür nokta işinin kapısı mesela. Ve adam aslında çok haklıymış. Çünkü, bu aradaki mesafeyi katetmen için geçen süre, sonsuz sayıda parçaya bölünebilir. Senin de bu sonsuz sayıda parçayı katetmek için, sonsuz sayıda adım atman gerekir.

İşte, sayıların sana vereceği şey, her gün gidip geldiğin işyerine asla gidemeyeceğin olur ancak.

Kainatta böyle bir şey, sen onu, bir tane, iki tane, yok yok sonsuz tane vs. gibi, sayıyla ifade etmeye çıkarsan, işin içinden çıkamazsın.

Basitçe, sayılar bizim beynimizin ürünüdür, kainat gibi bizim beynimizi aşan şeyleri saymaya çıkmak, abesle iştigaldir.

Sitelerde Paylaş

Evvel zamanda yaşayan kişi yanılıyor.

Mesafelerin en kısası vardır. Planck mesafesi vardır.

Zamanın da en kısası vardır. Planck zamanı vardır.

Sayıların en küçüğü yoktur. Sıfır en küçük sayı değildir.

Sayılarla sonsuza gidebilirsin.

Mesafelerle gidemezsin. Zamanla da gidemezsin.

Sayılar elbette bizim beynimizin ürünü. Matematik doğada yoktur. Matematik insanın uydurduğu soyut bir bilim dalıdır.

Evren saymayı bilmez. Sayılar evrene birşey ifade etmez. Evren var olabileceği kadar vardır.

Ama biz evren değiliz. Evreni kendi bakış açımızdan değerlendiriyoruz..

Evrenin sayısı ile ilgili insansal yorumumuzu tekrar yapalım.

Evren sayısı sonsuz olmak zorundadır.

Var mı buna itiraz eden?

Sitelerde Paylaş

Sayılar elbette bizim beynimizin ürünü. Matematik doğada yoktur. Matematik insanın uydurduğu soyut bir bilim dalıdır.

Evren saymayı bilmez. Sayılar evrene birşey ifade etmez. Evren var olabileceği kadar vardır.

Var mı buna itiraz eden?

Hacı, Çoklu-evren ve paralel-evrenler ile ilgili bir belgesel izledim.

Sonsuz sayıda Evrenlerden bir tanesinde bizim Evrenimize paralel olan ve şuan ki evrenle çok ufak farklılıklar yaşayan bir evren olabilir deniliyordu.Yani bizim bir kopyamızında sonsuz sayıda olan evrenlerden birinde varolabileceği söyleniyor.

Evrenlerin sonsuz sayıda olmalı fikrine katılıyorum.

Ama acaba Evrenlerin ötesi bir oluşumda varmı düşünemeden edemiyorum.

Sitelerde Paylaş

Paralel evrenler teorisi bana aşırı geliyor ama eğer evren sayısı sonsuzsa ki öyle görünüyor, paralel evrenler mümkün.

Bu konuyu önceleri reddetmiştim ama şimdi aklıma yatmaya başladı. Bana mümkün görünüyor.

Eğer sonsuz bir boşluk varsa ki var gibi duruyor, o zaman evren sayısı sonsuz olmak zorunda..

En son teoriye göre virtual particle lardan biri boşlukta false vacuum oluyor. Yani genişliyor.

Bu genişleme nedeni Heisenberg'in belirsilik ilkesi. Belirsizliği olan bir virtual particle 10 ^-21 saniye içinde yok olacağına genişleyip evreni oluşturuyor.

Sonsuz sayıda virtula particle var. Dolayısıyla sonsuz sayıda evren olmak zorundadır.

Her virtual particle evrene dönüşmeyebilir ama sayıları sonsuz olduğu için sonsuz evrenler mümkündür.

Hatta bu bir zorunluktur.

Sitelerde Paylaş

Var mı buna itiraz eden?

Var, o sonsuz evrenlerin hespi tek evrendir. Hatta onu rtadan ikiye bölerim, iki evrenim olur. Ordan bir payda sana bölerim, sana al üç evren işte.. Daha ne istiyorsun ki?

Sonsuz evren dediğin, sonsuz kere bölünüp, her biri sonsuz büyüklükte, sonsuz sayıda olabilen şeydir hacı, itiraz etmeye çıkma şimdi hacı :)

Sitelerde Paylaş

Var, o sonsuz evrenlerin hespi tek evrendir. Hatta onu rtadan ikiye bölerim, iki evrenim olur. Ordan bir payda sana bölerim, sana al üç evren işte.. Daha ne istiyorsun ki?

Sonsuz evren dediğin, sonsuz kere bölünüp, her biri sonsuz büyüklükte, sonsuz sayıda olabilen şeydir hacı, itiraz etmeye çıkma şimdi hacı :)

O ayrı bir sonsuzluk. Evet. Öyle bir sonsuzluk da olabilir. Teorik olarak tabii. Ben o konuya önceleri bana ait bir blogda değinmiştim.

Adresi aşağıda. Bu tartışmalarda biz başka türlü bir sonsuzluktan bahsediyoruz.

http://haci-haci.typepad.com/hacinin_yeri/felsefe/

Sitelerde Paylaş

Paralel evrenler teorisi bana aşırı geliyor ama eğer evren sayısı sonsuzsa ki öyle görünüyor, paralel evrenler mümkün.

Bu konuyu önceleri reddetmiştim ama şimdi aklıma yatmaya başladı. Bana mümkün görünüyor.

Eğer sonsuz bir boşluk varsa ki var gibi duruyor, o zaman evren sayısı sonsuz olmak zorunda..

En son teoriye göre virtual particle lardan biri boşlukta false vacuum oluyor. Yani genişliyor.

Bu genişleme nedeni Heisenberg'in belirsilik ilkesi. Belirsizliği olan bir virtual particle 10 ^-21 saniye içinde yok olacağına genişleyip evreni oluşturuyor.

Sonsuz sayıda virtula particle var. Dolayısıyla sonsuz sayıda evren olmak zorundadır.

Her virtual particle evrene dönüşmeyebilir ama sayıları sonsuz olduğu için sonsuz evrenler mümkündür.

Hatta bu bir zorunluktur.

Peki hacı Paralel-Evrenler mümkünse, Paralel dünyalarda mümkün olabilir mi ? Aynı Evren içinde.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...