Jump to content

Evren Sayısı Sonsuz Olmak Zorundadır....

Recommended Posts

Yaptığın açıklama çok güzel fakat bazı kavramları yerine oturtmak lazım..

Bir tane havuz olsun ve havuzun bir başında sen diğer başında ben durayım ve ikimizde aynı anda havuza taş atalım.

Taşı attığımız zaman suda oluşacak dalgaların ilk anda birbirine teması olmayacaktır.

Fakat bir kaç saniye sonra bu dalgalar yayılacak ve bir noktada birbirine çarpacaklar.

Yani ne olacak? Bu iki dalga fonksiyonu koherent olacak de dediğin gibi bir süperpozisyon halinde bulunacaklar.

Fakat sorun şurada.. Bu iki dalga birbirine temas ettiği yerde çökmüyor.

Temasın gerçekleşmediği yerde dalgalar yoluna devam ediyor.

Ve havuzun başka noktalarında bu dalgalar tekrardan çarpışıp, farklı bir süperpozisyon hali illaki oluşturacaktır.

Senin dediğin şey şu kapıya çıkıyor: "Havuzda oluşan dalgalar birbirine temas ettiği anda havuzda dalgalanma kalmaz, var olan tek şey süperpozisyon halidir."

Oysaki bu yanlış. Dalgalar çarpıstıktan sonra bu dalgalar başka yönlerde hareketine devam eder ve havuzun başka noktalarında farklı süperpozisyon hallerinde yine buluşacaklardır. Hele ki bu havuzun sonsuz büyüklükte olduğunu düşünürsen ve sadece iki dalganın değil; sonsuz dalgalanmanın var olduğunu düşünürsen, nerede ne olacağını hiç bilemezsin.

Benim dediğim senin dalganla benim dalgam çarpıştıklarında yeni bir dalga ortaya çıkıyor. Senin dalgan artık senin dalgan olmaktan çıkıyor. Kendi içindeki düzeni bozuluyor ve yeni bir hale bürünüyor.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 130
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Asıl mesele, bir foton nasıl aynı anda iki yerde birden olabiliyor?

Gerçekte aynı anda iki yerde olma diye bir şey yok. Aynı anda olan şey sistemin alabileceği olası durumlardır.

Yani kedi için bu durumlar ölü ve diri ise kendi gerçekte sadece ya ölüdür ya da diridir. Hem ölü ve hem diri değildir.

Hem ölü ve hem diri olan gerçekleşme öncesi sistemin (kedi) durumudur. Gerçekleşme öncesi potansiyel halidir. Ölü olma ve diri olma potansiyellerini barındırır.

Ancak gerçekleşen bu potansiyel durumlardan sadece biridir. Gerçekte sadece bir durumdadır.

Potansiyel (önceki durum) -> Gerçek (sonraki durum)

Sitelerde Paylaş

Benim dediğim senin dalganla benim dalgam çarpıştıklarında yeni bir dalga ortaya çıkıyor. Senin dalgan artık senin dalgan olmaktan çıkıyor. Kendi içindeki düzeni bozuluyor ve yeni bir hale bürünüyor.

Dalgalar halkalar halinde yayılmayacak mı?

Halkaların çarpıştığı yerde dediğin gibi yeni bir dalga ortaya çıkacak.

Fakat halkaları düşün.. Bu dalgaların çarpışmadıkları yerler de var..

Dolayısı ile dalga fonksiyonu çökmüyor. Çarpışmayan yerler yoluna devam ediyor.

Sitelerde Paylaş

Benim düşüncem bu konuda belki tam bilimsel bir açıklama olmayabilir ama;

Eğer Büyük Patlama denilen olay Evrenin başlangıcı ise ( veya bizim evrenimizin) bu büyük patlama neden bir kere olmak zorunda olsun?

Belki Sonsuzdan beri oldu ve halâ olmaktada olabilir.

Sonsuz bir boşluktan bahsediyoruz ve bunun içinde neden birkez büyük patlama olsun.Bu patlamayı meydana getiren olay belkide sonsuz boşluk dediğimiz yerde sürekli meydana geldi ve farklı evrenler var etmişte olabilir.

Neticesinde çoklu-evrenler bana mümkün gibi geliyor.

Hatta Paralel-Evrenler bile mümkün geliyor.

Hatta biraz daha uçayım.Evrenimizde dünyamıza paralel bir dünya bile olabilir.

Boşluk nedir? Bir şeyin içi ile ilgili bir kavramdır.

Bir şeyin içinin boş olmasından söz edebiliriz. Dışının boş olmasından bahsetmek diğer sınırlayıcı yüzeyin varlığını düşündürür.

Bir su şişesinin içinin boş olduğunu söylerken onu sınırlarını gördüğümüz için boş olduğunu iddia ederiz.

Şışenin dışının boş olması odanın duvarlarının sınırladığı hacme kadardır.

Hep bir sınır, bir üst şeyin içinde olma söz konusudur.

Eğer bizim evrenimiz gibi birden fazla evrenin olduğunu düşünüyorsak o zaman bu evrenler bir şeyin içindedir. Aynen gezegenlerin, yıldız sistemlerinin, galaksilerin ve bizim evrenimizin içinde olmaları gibi bir şeyin içindedirler. Bu her şeyin içinde olduğu şey aslında evrenin kendisidir, bizim evren dediğimiz şey ise bir galaksi halini alır.

Evren, olan ve olacak her şeyin gerçekleştiği yerdir. O nedenle evren tek olmalıdır. Sonsuz olabileceği iddia edilen evrenler ise evren olamaz, başka bir isimlendirme gerekir.

Sitelerde Paylaş

Dalgalar halkalar halinde yayılmayacak mı?

Halkaların çarpıştığı yerde dediğin gibi yeni bir dalga ortaya çıkacak.

Fakat halkaları düşün.. Bu dalgaların çarpışmadıkları yerler de var..

Dolayısı ile dalga fonksiyonu çökmüyor. Çarpışmayan yerler yoluna devam ediyor.

Kuantumda olasılık dalgası bu dalgalar gibi davranmıyor, çöküyor.

Kedinin hem ölü hem diri olduğu olasılık dalgası çöktüğünde kedi ya ölü ya da diri durumlarından birini alıyor.

Ölü halini alınca diri hali var olmaya devam etmiyor.

Sitelerde Paylaş

Kuantumda olasılık dalgası bu dalgalar gibi davranmıyor, çöküyor.

Kedinin hem ölü hem diri olduğu olasılık dalgası çöktüğünde kedi ya ölü ya da diri durumlarından birini alıyor.

Ölü halini alınca diri hali var olmaya devam etmiyor.

İşte bende diyorum ki bu dalgaların çökmesinin hiçbir mantıklı açıklaması yok.

Bunun yerine dalgaların çökmediğini ve bu nedenle farklı olasılıkların farklı yerlerde devam ettiğini düşünmek çok daha doğal ve mantıklı. Çünkü dalga fonksiyonunun çöküşünü tanımlayabileceğimiz herhangi bir doğa yasası yok.

İşte bu yüzden paralel evrenler çok daha mantıklı bir teori. Ayrıca modern fizikte sahip olduğumuz tüm teorilerin ucu paralel evrenlere çıkıyor.

Veya paralel yerine çoklu evrenler demek daha mantıklı. Çünkü daha genel bir tanım.

tarihinde Burccu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Çünkü dalga fonksiyonunun çöküşünü tanımlayabileceğimiz herhangi bir doğa yasası yok.

Bir yasanın olması gerekmiyor, doğanın kendisi, olan şeyin kendisi var.

Bir kalemi tarif edebilecek kelimelerin olmaması o kalemin gerçek olmadığını veya başka bir evrenin ürünü olduğunu göstermez.

Veya paralel yerine çoklu evrenler demek daha mantıklı. Çünkü daha genel bir tanım.

Mantıklı ama gerçek mi?

Senin akıllı biri olabileceğin bana mantıklı gelebilir ama gerçekte öyle olup olmadığını bilemem.

Sitelerde Paylaş

Bir yasanın olması gerekmiyor, doğanın kendisi, olan şeyin kendisi var.

Bir kalemi tarif edebilecek kelimelerin olmaması o kalemin gerçek olmadığını veya başka bir evrenin ürünü olduğunu göstermez.

Mantıklı ama gerçek mi?

Senin akıllı biri olabileceğin bana mantıklı gelebilir ama gerçekte öyle olup olmadığını bilemem.

Bir yasanın olması gerekiyor.

Çünkü doğada ne olursa olsun, herşey doğa kanunlarınca olur.

Eğer dalga fonksiyonu çöküyorsa, bunu sağlayan doğa kanunu var olmalıdır.

Sırf sen dalga fonksiyonunun çöktüğünü görüyorsun diye o dalga fonksiyonunun çöktüğü anlamına gelmez.

Ve şimdi ben sana soruyorum.. Tekli evren modelinde ısrar ediyorsun ve şu soruna bir açıklık getirmen lazım.

Ay'a bakmadığın zaman Ay'ın yerinde olup olmadığından süphe etmiyorsun değil mi?

Yani Ay her zaman dalga fonksiyonları çökmüş bir şekilde, tek bir realiteye indirgenmiş halde her zaman orada duruyor.

Veya Mars'ta yerinde duruyor, veya her sabah gittiğin bakkal sen gece uyurken de yerinde duruyor.

Ve bu dalga fonksiyonları gözlemciye bağlı olarak çöküyorsa; o zaman tüm dalga fonksiyonlarını çökerten, herşeyi gözlemleyen bir gözlemci gerekiyor tekli evren modelinde.

Senin böyle bir gözlemcinin var olduğuna dair elinde herhangi bir kanıt veya bilimsel açıdan kabul görmüş bir teorin var mı?

tarihinde Burccu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bir yasanın olması gerekiyor.

Çünkü doğada ne olursa olsun, herşey doğa kanunlarınca olur.

Eğer dalga fonksiyonu çöküyorsa, bunu sağlayan doğa kanunu var olmalıdır.

Sırf sen dalga fonksiyonunun çöktüğünü görüyorsun diye o dalga fonksiyonunun çöktüğü anlamına gelmez.

Ve şimdi ben sana soruyorum.. Tekli evren modelinde ısrar ediyorsun ve şu soruna bir açıklık getirmen lazım.

Ay'a bakmadığın zaman Ay'ın yerinde olup olmadığından süphe etmiyorsun değil mi?

Yani Ay her zaman dalga fonksiyonları çökmüş bir şekilde, tek bir realiteye indirgenmiş halde her zaman orada duruyor.

Veya Mars'ta yerinde duruyor, veya her sabah gittiğin bakkal sen gece uyurken de yerinde duruyor.

Ve bu dalga fonksiyonları gözlemciye bağlı olarak çöküyorsa; o zaman tüm dalga fonksiyonlarını çökerten, herşeyi gözlemleyen bir gözlemci gerekiyor tekli evren modelinde.

Senin böyle bir gözlemcinin var olduğuna dair elinde herhangi bir kanıt veya bilimsel açıdan kabul görmüş bir teorin var mı?

Can alıcı soru da bu zaten. Neden Ay sürekli yerinde duruyor? Dalga fonksiyonlarının çökmeden devam etmesi, yani paralel gerçeklik durumu, Ay'ı her daim orada tutan durum mudur? Kuantum belirsizliğine rağmen makro Evren neden deterministik bir evren olarak görünüyor?

Sitelerde Paylaş

Karanlık madde ile olağan baryonik madde arasında mevcut farklara bakarak, başka evrenlerde maddenin doğasının çok farklı olabileceği sonucunu çıkarabiliriz.

Karanlık madde yalnız çekim kuvvetine tabi. Baryonik maddenin diğer davranışlarına sahip değil ve farklı davranışları var.

Bu durumda şu soruyu sorabilirsiniz:

Karanlık madde başka bir evrenden bizim evrene geçen bir madde olablir mi?

Karanlık madde çoklu evrenlerin bir delili olabilir mi?

benim anlatmak istediğim de bu sayın hacı.

Karanlık maddenin varlığı ,ve bizimle sadece tek fizik kanunu ile etkileşime giriyor olması bile çoklu evrenler kuramını destekler hatta kanıtlar.

Farklı bir yaklaşımdan bakarsak sorun boyutlarla ilgili bir sorun yada evrenimiz içinde patlayan ikinci bir vacuum (farklı bir bigbang) gibi de duruyor.

Ayrıca einsteinnin görelilik kuramının teorik parçacığı gravitonun hızının ışıktan fazla olusu ( graviton spin 2 ) acaba karanlık madde gravitonun maddelesmis seklimi sorusunu da gündeme getirir .

Sitelerde Paylaş

Aslına bakarsan şüphe ediyorum. Görmediğim veya etkisini dolaylı olarak hissetmediğim bir şeyin varlığından şüphe ederim.

Ama Ay'ın ben bakmasam da orada duruyor olması onun devamlı izlenmesi gerektiğini gerektirmez.

Belki de Ay artık realize olduktan sonra geri dönüşümünü termodinamik nedenlerle (entropi) mümkün değildir ve o konuma hapsolmuştur.

Çünkü Ay, o konumda realize olurken başka olasılık dalgalarının da çökmesine neden olmuş olabilir ve bu olasılık dalgalarının tekrar canlanabilmesi diğer tüm olasılık dalgalarının canlanabilmesi ile mümkündür ve bu olasılık dalgaları da devamlı gözlem altında olup geri dönüşüme uğrayamayacak şekilde karmaşıklaşan bir sisteme evrilmiş olabilir.

Ancak tüm bu gözlemci etkileri ortadan kalkarsa sistemi hapsedecek şartlar olmadığından sistem tek bir evrensel olasılık dalgası olarak yeniden var olabilir.

Sitelerde Paylaş

Bu arada tabiki bir evren varsa, (Evren ve evrenler ve üzerindekiler arkamızda kalsın), dünyada önümüzde gördüğümüz kumlar, taşlar nasıl çoksa, bir çıkarım yaparız, arkamızda görmediklerimiz de çoktur. Ama biz göremiyoruz. Hep önümüzdekilere bakıyoruz. Ve ônümüzde gördüğümüz herşey çok.

Yolda trafikte hep önündekileri görürsün, ama hep önündeki insanlara göre yürürsün ama hep hemen arkanda ensende bir indan yürür ama sen hiç farketmezssin.

Sitelerde Paylaş

Gerçekte aynı anda iki yerde olma diye bir şey yok. Aynı anda olan şey sistemin alabileceği olası durumlardır.

Yani kedi için bu durumlar ölü ve diri ise kendi gerçekte sadece ya ölüdür ya da diridir. Hem ölü ve hem diri değildir.

Hem ölü ve hem diri olan gerçekleşme öncesi sistemin (kedi) durumudur. Gerçekleşme öncesi potansiyel halidir. Ölü olma ve diri olma potansiyellerini barındırır.

Ancak gerçekleşen bu potansiyel durumlardan sadece biridir. Gerçekte sadece bir durumdadır.

Potansiyel (önceki durum) -> Gerçek (sonraki durum)

Alakası yoktur basitçe. Bir foton aynı anda iki yerde birden olabilir, kırınım deneyleri ile, evinde bile bunu test edebilirsin.

Sitelerde Paylaş

Can alıcı soru da bu zaten. Neden Ay sürekli yerinde duruyor? Dalga fonksiyonlarının çökmeden devam etmesi, yani paralel gerçeklik durumu, Ay'ı her daim orada tutan durum mudur? Kuantum belirsizliğine rağmen makro Evren neden deterministik bir evren olarak görünüyor?

Evrim teorisini anlamayan malum tiplerin, iddiası şudur, mutasyonlarla bir şey mi çıkar?

Elbette çıkmaz, çünkü mutasyonlar her her yöne rastlantısal gerçekleşir. Her yöne giden vektörlerin toplamı haliyle sıfır olur.

Ay'ın da durduğu yerde durması (yörünge hareketini saymıyoruz) kuantum seviyesi, atom seviyesi hareketlerinin her zaman rasgele her yöne oluşu nedeniyle. Eğer doğal seleksiyonun yaptığını yapacak bir şey olur, bir yöne gidenlere avantaj sağlarsa, o zaman aynı dans ettiğini bile görmek olası olur.

Sitelerde Paylaş

Buna gülmem mi gerekiyor?

Bana oku diyene kadar, sen şuradan başla okumaya...

https://en.wikipedia.org/wiki/Double-slit_experiment

Anibal, herkese okumayı tavsiye edemezsin.

Ne yazık ki; okuma ayrıcalığını yaşayan senin gibi insanlar varken;

“sıradan” aklın pek işlevi kalmıyor!

Sıradan akıl, senin okuduklarını okuyunca senin gibi tepki veriyorsa, ne adına okunsun ki?

Tamam; bu başka bir soru.

Okuduklarınla değil, düşündüklerinle etkile bizi. Beceremiyorsan; okuduklarını kafamıza kakma!

Hadi

Sitelerde Paylaş

Hadi

Burada düşünülecek bir şey tartışmıyoruz. Fotonda, elektron da aynı anda iki yerde birden olabiliyor. Bu bir deney, bir gözlem, basit ve yüzyıldan beri de biliniyor. Bunun nesini tartışacaksın ki, ne düşüneceksin ki?

Ha buna dair düşünceleri zaten yazdık.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...