Jump to content

Evren Sayısı Sonsuz Olmak Zorundadır....

Recommended Posts

Başka evrenler olabilir mi ? Pek tabi ki olabilir ama sonsuz evren ler olması matematiksel sorun arz ediyor.Evrenimizi üreten bir mekanizma var ve belkide yeni bir evren meydana getiriyor.Sonsuz evrenler dizisine yeni evren eklenince sonuç ne olur ?

Sonsuz+1 = ?

Sonsuz evrenler önermesi matematik çıkmaza takılıyor..

fiziksel olarak

sonsuza +1 ekleyemezsiniz.

Sonsuz :" s "olsun .

s+s= sonsuza sonsuz ekleyemezsiniz

s+1= sonsuza hic bir sey ekleyemezsiniz

s x s = sonsuzu sonsuzla carpamazsiniz

s-s= 0 dir

s/s= 1 dir.

s-1= sonludur .

Bir benzeri yokluktur.

Yokluk : "0" icin

0.0= O yokluktur.

0/0= tanimsizdir.(tanimsiz olusuda matematikten kaynkli bilgi eksikligi )

0+0 = yokluga yokluk eklenemez (yokluga yokluk ekleme konusunda tam bir bilgi yok )

0-0= yokluktan yokluk cikarilamaz

Aslinda dikkat ederseniz sonsuz ile yokluk carpma ile bolmede birbirine terstir.

tarihinde ateistdusunce tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 130
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bir kere olması sonsuza kadar tekrarlaması için yeterli. Çünkü zaman ve mekan sonsuz.

Bize yalnız bir kere vuku bulan bir olgu gösteremezsiniz.

Zaman ve mekanın sonsuz olduğu bir ortamda vuku bulan her olgu sonsuzdur.

tam tersine her olay biriciktir...

Zaman ve mekan somsuz olsa bile ki bunu bilmiyoruz...

Hiç bir anın aynısı bir daha yaşanamaz ya da gerçekleşemez...

Aynı suda iki defa yıkanılamaz....

Çünkü ya su değişir ya sen...

Evren de hiç bir olay aynen geçekleşmez...

Aynı gibi görünen olayların arasında mutlaka ya zaman ya mekan yada durum farkı bulunabilir...

Sitelerde Paylaş

tam tersine her olay biriciktir...

Zaman ve mekan somsuz olsa bile ki bunu bilmiyoruz...

Hiç bir anın aynısı bir daha yaşanamaz ya da gerçekleşemez...

Aynı suda iki defa yıkanılamaz....

Çünkü ya su değişir ya sen...

Evren de hiç bir olay aynen geçekleşmez...

Aynı gibi görünen olayların arasında mutlaka ya zaman ya mekan yada durum farkı bulunabilir...

Aynı şeyleri söylüyorsun. Değişiklikler sonsuza gidiyor.

Sonsuzluk değişimlerin (olasılıkların) artık mümkün olmadığı bir kavramdır.

Sitelerde Paylaş

Bize yalnız bir kere vuku bulan bir olgu gösteremezsiniz.

Evrenin başlangıcından beri sadece 1 kere radyoaktif bozunuma uğramış bir element belki gösterilebilir.

(Aslında hiç bozunamamış bir tane de var. Bismuth-209, 1.9×1019 yıl. Evrenin bilinen yaşının yaklaşık bir milyar katı.)

Ancak sonsuz kere vuku bulan bir olayı asla gösteremeyiz.

Sitelerde Paylaş

Evrenin başlangıcından beri sadece 1 kere radyoaktif bozunuma uğramış bir element belki gösterilebilir.

(Aslında hiç bozunamamış bir tane de var. Bismuth-209, 1.9×1019 yıl. Evrenin bilinen yaşının yaklaşık bir milyar katı.)

Ancak sonsuz kere vuku bulan bir olayı asla gösteremeyiz.

Bu iyi bir örnek değil. Sonsuzdan bahsederken zamanı kısıtlayamazsınız. Zaman sonsuz olmak zorundadır.

Bizmut 209 şimdi bozunmadıysa ilerde bozunacaktır. Ayrıca hiç bozunmadığı doğru değil.

Bizmut 209'un yarı ömrü uzun olmuş olabilir ama bazıları çoktan bozunmuş olmalıdır.

Sonsuzu göstermek de o kadar zor değil.

Proton sonsuzdur. Bozunmayacaktır.

Aslında evren de sonsuzdur. Proton bozunsa bile sonsuzdur.

Çünkü enerji yok olmayacaktır. Her türlü enerji fotonlara dönüşecektir. Fotonların ömrü sonsuzdur.

Sitelerde Paylaş

Evrenin ömrünün sınırlı olduğunu farzedelim. Bir triliyon yıl içinde evren her şeyi ile tümden yok olsun...

Buna rağmen evren sayısı sonsuz olmak zorundadır.

Çünkü sonsuz zamanda ve sonsuz boşluk içinde başka evrenler ortaya çıkmakta ve genişlemektedirler. Bu bir zorunluktur.

Sitelerde Paylaş

Evrenin ömrünün sınırlı olduğunu farzedelim. Bir triliyon yıl içinde evren her şeyi ile tümden yok olsun...

Buna rağmen evren sayısı sonsuz olmak zorundadır.

Çünkü sonsuz zamanda ve sonsuz boşluk içinde başka evrenler ortaya çıkmakta ve genişlemektedirler. Bu bir zorunluktur

Matematik bu yüzden var Hacı. Düşündüğünü Türkçe değil de; evrensel bir dille ifade edebildiğin sürece seni anlarız.

Spekülasyonla matematik arasında ne fark varsa; seninle ifade biçimin arasında öyle bir fark var.

Senin gibiler sadece konuşur; matematiksel bir kanıt sunmazlar.

Hipotezini (ki sen bunu bir teorem olarak görüyorsun) , deney dışı olduğu için savunuyorsan , spekülatörsün yada matematikle ifade edemediğin bir evren durumunun üzerinde kendini "matematiksel olarak ifade edilebilir." bir evren tanımını yapmış olarak görüyorsun.

Matematikle ifade edemediğin hiç bir şey, kendin gibi yaşlanıp geberecek ve toprak olacak isminden başka bir şey olmayacaktır.

Hacı; işte bu yüzden seni hiç sevmiyorum.

Sitelerde Paylaş

Matematik bu yüzden var Hacı. Düşündüğünü Türkçe değil de; evrensel bir dille ifade edebildiğin sürece seni anlarız.

Spekülasyonla matematik arasında ne fark varsa; seninle ifade biçimin arasında öyle bir fark var.

Senin gibiler sadece konuşur; matematiksel bir kanıt sunmazlar.

Hipotezini (ki sen bunu bir teorem olarak görüyorsun) , deney dışı olduğu için savunuyorsan , spekülatörsün yada matematikle ifade edemediğin bir evren durumunun üzerinde kendini "matematiksel olarak ifade edilebilir." bir evren tanımını yapmış olarak görüyorsun.

Matematikle ifade edemediğin hiç bir şey, kendin gibi yaşlanıp geberecek ve toprak olacak isminden başka bir şey olmayacaktır.

Hacı; işte bu yüzden seni hiç sevmiyorum.

Matematiğin ne olduğunu bilmediğin belli oluyor. Doğada matematik yok. Matematik insan sezgisinin ürünü olan ve ilignç olarak doğrulukları kanıtlanmadıkları halde kabul edilmiş postülatlar üzerine kurulmuş soyut bir bilim dalı.

Sonsuzluk benim hipotezim değil. İnsan sezgisinin ürünü.

Sen sayarak sonsuza varılacağını mı sanıyorsun?

Sen ulaşabileceğini sanıyorsun belki ama matematikle sonsuza ulaşamazsın.

Sen benim için ne isen, matematik için de sonsuz o..

Sen benim için ne misin?

Yaklaş.. Biraz daha yaklaş.. kİmse duymasın.. İyice yaklaş.. Kulağına fısıldayacağım...

Pösteki sayan bir delisin sen benim için... Sevgisini istemediğim ahmağın birisin.

Sitelerde Paylaş

Matematiğin ne olduğunu bilmediğin belli oluyor. Doğada matematik yok. Matematik insan sezgisinin ürünü olan ve ilignç olarak doğrulukları kanıtlanmadıkları halde kabul edilmiş postülatlar üzerine kurulmuş soyut bir bilim dalı.

Sonsuzluk benim hipotezim değil. İnsan sezgisinin ürünü.

Sen sayarak sonsuza varılacağını mı sanıyorsun?

Sen ulaşabileceğini sanıyorsun belki ama matematikle sonsuza ulaşamazsın.

Sen benim için ne isen, matematik için de sonsuz o..

Sen benim için ne misin?

Yaklaş.. Biraz daha yaklaş.. kİmse duymasın.. İyice yaklaş.. Kulağına fısıldayacağım...

Pösteki sayan bir delisin sen benim için... Sevgisini istemediğim ahmağın birisin.

:))))))))))))))))))

Sitelerde Paylaş

fiziksel olarak

sonsuza +1 ekleyemezsiniz.

Sonsuz :" s "olsun .

s+s= sonsuza sonsuz ekleyemezsiniz

s+1= sonsuza hic bir sey ekleyemezsiniz

s x s = sonsuzu sonsuzla carpamazsiniz

s-s= 0 dir

s/s= 1 dir.

s-1= sonludur .

Bir benzeri yokluktur.

Yokluk : "0" icin

0.0= O yokluktur.

0/0= tanimsizdir.(tanimsiz olusuda matematikten kaynkli bilgi eksikligi )

0+0 = yokluga yokluk eklenemez (yokluga yokluk ekleme konusunda tam bir bilgi yok )

0-0= yokluktan yokluk cikarilamaz

Aslinda dikkat ederseniz sonsuz ile yokluk carpma ile bolmede birbirine terstir.

Sırf yazmak için yazmışşın yine

zaten ben olamıycağnı söyledim git derdini hacıya anlat..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...