Jump to content

Beyin Fırtınası 2

Recommended Posts

ZAMANIN YÖNÜ ÜZERİNE

Bir hipotezim var; “Zamanın yönü olduğunu düşünen varlıklar olarak evrildik.”

Bu hipotezimi doğrulamak için deneyler yapamıyorum. O halde bunu matematiksel bir biçimde ifade etmeliyim.

Bu matematiksel ifade biçimini yapabilmem için sizce kullanmam gereken aksiyomlar neler olabilir?

Sitelerde Paylaş

ZAMANIN YÖNÜ ÜZERİNE

Bir hipotezim var; “Zamanın yönü olduğunu düşünen varlıklar olarak evrildik.”

Bu hipotezimi doğrulamak için deneyler yapamıyorum. O halde bunu matematiksel bir biçimde ifade etmeliyim.

Bu matematiksel ifade biçimini yapabilmem için sizce kullanmam gereken aksiyomlar neler olabilir?

Aksiyoma gerek yok. Bu konuda kesin bir termodinamik kanun var. Ona entropi deniyor.

Entropi zamanın geçmişten geleceğe doğru uzanmasından sorumludur. Entropinin daha başka bir sürü sorumlulukları var...

Sitelerde Paylaş

Aksiyoma gerek yok. Bu konuda kesin bir termodinamik kanun var. Ona entropi deniyor.

Entropi zamanın geçmişten geleceğe doğru uzanmasından sorumludur. Entropinin daha başka bir sürü sorumlulukları var...

Entropi ve zaman arasındaki ilişkiyi nasıl değerlendiriyorsun hacı?

Sitelerde Paylaş

Zaman entropidir.

Bu matematik mi? Ortada bir özdeşlik mi var? Bence bir kez daha düşünmeli.

Düşünce deneyi: Dünya’nın tamamının -273 Santigrat derecede olduğunu var sayalım. İki ayrı atomik saatten birini (bu saatler izole edilmiş) Everest tepesine, diğerini de deniz seviyesine yerleştirdik. Bir yıl sonra iki saati karşılaştırdık. Ne buluruz?

Sitelerde Paylaş

Düşünce deneyi: Dünya’nın tamamının -273 Santigrat derecede olduğunu var sayalım. İki ayrı atomik saatten birini (bu saatler izole edilmiş) Everest tepesine, diğerini de deniz seviyesine yerleştirdik. Bir yıl sonra iki saati karşılaştırdık. Ne buluruz?

Bir yıl beklemene gerek yok. Fark birkaç saat hatta birkaç dakika içinde ortaya çıkar.

Sen ne düşünüyorsun? Zamanın göreli olması seni neden bu kadar ilgilendiriyor?

Sitelerde Paylaş

Bir yıl beklemene gerek yok. Fark birkaç saat hatta birkaç dakika içinde ortaya çıkar.

Entropi ile zaman arasındaki ilişkiyi bu kadar “sıradan” değerlendirmen hoşuma gitti. Zaman=Entropi eşitliği ise cabası. Entropinin olmadığı bir ortamda zamanın olabileceği düşüncesi senin hoşuna gitmez sanırım. Deney dışı bir ortam için kimse düşünmeyi istemez. Hele senin gibi moruklar hiç istemez. (Seni bu yüzden seviyorum.)

“Zaman entropidir.” diyen sensin. Bunun matematiksel bir ilişki olup olmadığını soran benim. Sonuçta teori teoridir. Ancak, entropinin de zaman gibi bir “yönü” var. Doğrusal bir yön. En azından entropinin doğrusal bir yönü olmasının (zamanı siktir edelim) içinde bulunduğumuz evreni açıklamak için yeterli olmadığını fark etmiş biri olarak soruyorum:

Neden entropi ile zaman arasında bir ilişki aramalıyız? Eğer bir ilişki varsa, neden bunu matematiksel olarak ifade edemeyiz?

Daha bir sürü soru var hacı. Sen önce entropi olmadan zamanın olup olamayacağı ile ilgili düşünceni bir söyle de…devam edelim…

Sitelerde Paylaş

Hacı, sanırım senin cevabın için bir yıl bekleyeceğim.

Sitelerde Paylaş

Hadi Hacııııı, yine yan çiziyorsun. Bir iki cümle ile Türkçe cevap verebilirsin.

Herşeyin kolayına kaçıyorsunuz. Öğrenmek için çaba sarfermiyorsunuz...

Türk talebeleri tembel oluyor. Senin gibi kaşarlıları daha da tembel.

Sizleri görünce Türkiye'nin neden bu kadar geri bir ülke olduğunu anlıyorum.

Sitelerde Paylaş

Herşeyin kolayına kaçıyorsunuz. Öğrenmek için çaba sarfermiyorsunuz...

Türk talebeleri tembel oluyor. Senin gibi kaşarlıları daha da tembel.

Sizleri görünce Türkiye'nin neden bu kadar geri bir ülke olduğunu anlıyorum.

Beni de kaşarlı yaptın ya :)))))))))))))

Sitelerde Paylaş

Çocuk değilsin herhalde..

Entropi ile zamanın ilişkilendirilmesi konusunda çocuğum. Bu konuda kaşar değilim. Aptal aptal bakıyorum ve merak ediyorum.

Yaşamsal konulara hiç girmeyelim. Sen kızıyorsun çünkü.

Anladığım kadarıyla niyetimden şüphe ediyorsun. Bizim yaşımızdaki insanlar hep bunu düşünür diye geçiştirelim bu konuyu.

Madem (bu kelimeyi hep bizim gibilerin kullanmasından nefret ediyorum) anlaşıyoruz, entropinin yönü ile zamanın yönü arasında nasıl bir ilişki kurduğunu (yada kurulduğunu) Türkçe kelimelerle ifade edebilmeni tercih ederim. Üstelik bunu en az tümce kullanarak yapmanı tercih ederim.

"Eskimiş kaşarın en lezzetli yeri kabuğu soyulduktan sonra ortaya çıkar." RandoM

Sitelerde Paylaş

Soruyu entropinin tanımı ile yanıtlamaya çalışalım.

Entropinin tanımı konu ile ilgili olarak değişik anlamlar içerir.

Sana kitabımdan quote ediyorum..

Termodinamikte entropi kısaca enerjinin kullanılabilirliğinin azalması olarak tanımlanabilir. Isı farklarının neden olduğu enerji gradyantı (değişim derecesi) iş yapmada kullanılabilir. Ama bu sırada bir kısım enerji daha az kullanılabilir ısı enerjisine dönüşür. Bu entropi olarak bilinir.

Sezgi ile kavranması oldukça zor olan entropiyi çeşitli örneklerle açıklayan, kitap, dergi, makale şeklinde çok sayıda popüler kaynakların olması bir sürpriz oluşturmamalıdır. Termodinamiğin kapalı bir sistemde çok sayıda parçacıklarla ilgili matematiksel çalışma olan istatistiksel termodinamikten, yüksek basınç altında jeotermodinamik termodinamiğe, canlılar ve ekosistemleri ile ilgilenen biyotermodinamikten, kimyasal termodinamiğe kadar oldukça geniş bir uygulama alanı vardır. Mühendisler motorlar ve elektrik santralları inşa ederken termodinamik kanunlara uymak zorundadırlar. Klasik termodinamikte entropi sisteme giren ama mekanik işe katılmayan enerji miktarı olarak tanımlanır. İstatiksel mekanikte entropi istatiksel olasılık fonksiyonudur. Yüksek entropi yüksek olasılığı, düşük entropi ise düşük olasılığı ifade eder. Bütün bu konularda entropinin anlamı farklıdır. İnformasyon da entropidir.

Bütün bunlar göz önüne alınırsa zamanın da entropi olması zorunluğu ile karşılaşılır. Zaman geçerken vuku bulan olguları bir araya getirerek geçmişe dönmek mümkün değildir. O halde zaman entropidir.

Sitelerde Paylaş

Soruyu entropinin tanımı ile yanıtlamaya çalışalım.

Entropinin tanımı konu ile ilgili olarak değişik anlamlar içerir.

Sana kitabımdan quote ediyorum..

Termodinamikte entropi kısaca enerjinin kullanılabilirliğinin azalması olarak tanımlanabilir. Isı farklarının neden olduğu enerji gradyantı (değişim derecesi) iş yapmada kullanılabilir. Ama bu sırada bir kısım enerji daha az kullanılabilir ısı enerjisine dönüşür. Bu entropi olarak bilinir.

Ben de mutlak sıfırda zamanın olup olamayacağını sorguluyorum. Sorunun daha nitel ifadesi şudur: -273 Santigrat derecede zaman var mıdır?

Sitelerde Paylaş

Düşünce deneyi: Dünyanın tamamının -273 Santigrat derecede olduğunu var sayalım. İki ayrı atomik saatten birini (bu saatler izole edilmiş) Everest tepesine, diğerini de deniz seviyesine yerleştirdik. Bir yıl sonra iki saati karşılaştırdık. Ne buluruz?

zaman gene entropi cikar
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...