Jump to content

Araplar neye tapıyorlar?

Recommended Posts

''Peygamber efendimiz buyuruyor ki..''

Ne demek bu?

Efendi,rab demek..Tanrı yani..Buyurmak ne demek?Sen peygambersin ve işin sadece sana buyrulanı aktarmak..Senin görevin postacılık yani..Sen kendini Allah yerine koyup buyuramazsın ki ama işte peygamberi Allah yerine koyup buyurdutturuyorlar..

Peygamber efendi olamaz ve peygamber buyurmaz ama bu müslümanların hocaları bu söylemi dillerinden düşürmezler..

Bu da benim ''Muhammed tanrı insandır'' söylemimi destekleyen bir başka argümandır..

Tevrat'ta da Tanrı Musa'ya. Seni Tanrı gibi yapacağım Harun senin peygamberinmiş gibi sana sözcülük yapacak diyor.

Efendi kelimesine pek takılmamak lazım.Dilde böyle iç içe girmeler olabiliyor.

Sitelerde Paylaş

Hira mağarası konusunda da şunu yazıyım..Sözde Muhammed'e Hira mağarasında ilk vahiy geliyor..Hira,rahim demek ve İsa'da bir mağarada doğmuştur..Mağara,antik insanların inancına göre rahim demektir..Karanlıktır..

İsa'nın mağarada(rahimde) doğması ile Muhammed'in mağarada(rahimde) ilk vahyini alması tesadüf olamaz..Bu,revize edilen bir mittir sadece..

İsa yemlikte doğmadı mı hocam?İncil'e göre tabi.

Sitelerde Paylaş

Eğer teoloji yapacaksanız, o başka..

Ama gerçekleri arıyorsanız, önce hikayelerdeki gerçekleri, ortadaki gerçekleri, o masallardan, efsaneden ayırmanız gerekir. Siz, hep efsanenin aslını aramaya gidip, komik abeslikler yapan bir palyaço vaziyetine giriyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

Tevrat'ta da Tanrı Musa'ya. Seni Tanrı gibi yapacağım Harun senin peygamberinmiş gibi sana sözcülük yapacak diyor.

Efendi kelimesine pek takılmamak lazım.Dilde böyle iç içe girmeler olabiliyor.

Haklısın..Mısır'dan çıkış 4-16'da böyle yazar;

''O sana sözcülük edecek, senin yerine halkla konuşacak. Sen de onun için Tanrı gibi olacaksın''

Ahır olarak tercüme edilen sözcük ''katalemma'',geçici bir barınak ya da mağara anlamına geliyor..İsa'nın bir mağarada doğmuş olduğu,ilk hristiyanlar arasında yaygın..Mağara,toprak ananın rahmi olarak algılanmış..Mitras veya Dionysos'ta bir mağarada doğmuştur..Bu Tanrı'ların ortak özelliği babasız Dünya'ya gelmeleridir..Hepsi de mağarada babasız Dünya'ya gelmiştir..

Muhammed'in peygamber(tanrı) olarak doğumu da bir mağarada gerçekleşmiştir..Hem de adı rahim demek olan bir mağarada..!

Sitelerde Paylaş

Bu peygamberlerin Tanrı olması fikri şu açıdan biraz uçuk görünmüyor mu: Bu adamların getirdikleri dinde ana fikir Çok Tanrıcılığa muhaliflik ve Tek görünmez Tanrı.

Uçuk değil,gerçeğin ta kendisi bu..Bunu sadece ben söylemiyorum..Gönül Tekin veya Muazzez İlmiye Çığ'dan da duymuştum bunu..Sanırım Gönül Tekin'di..Zamanla tanrılar,peygamberlere dönüşüyor..Peygamberlerin genelinin uzun yaşamasının sırrı da budur..Zamanla da bu uzun yaşam,kısalmıştır..Yani herşey yerli yerinde..

Bu adamların getirdikleri birşey yok..Çünkü ortada adam diye birşey yok..Bunlar mitoloji..Musa bir adam mıydı?Yoktu ki böyle birisi,ne getirecek?!

Çok tanrıcılık diye birşey de yok..Bunlar hep uydurma..Muhammed'in yaşadığı söylenen dönemde çok tanrı diye birşey yok ki..Araplar İsa'ya tapıyorlar o ara..Gerçek bu..

Sen mitoloji kitaplarında yazanları kafandan atmadığın müddetçe,hep böyle sorular sormaya mahkumsun..Kutsal kitap dedikleri şeylerin gerçek olmadığını iyice öğrenmelisin..Tek bir kelimeye bile güvenmemelisin..Dikkat edersen ben kutsal kitapları işaret edip bir fikir belirtmiyorum..Çünkü bunlar kutsal değil,mitoloji kitapları..Mitoloji kitaplarına sırtımı dayayıp bir fikir belirtmem..

Sitelerde Paylaş

Uçuk değil,gerçeğin ta kendisi bu..Bunu sadece ben söylemiyorum..Gönül Tekin veya Muazzez İlmiye Çığ'dan da duymuştum bunu..Sanırım Gönül Tekin'di..Zamanla tanrılar,peygamberlere dönüşüyor..Peygamberlerin genelinin uzun yaşamasının sırrı da budur..Zamanla da bu uzun yaşam,kısalmıştır..Yani herşey yerli yerinde..

Bu adamların getirdikleri birşey yok..Çünkü ortada adam diye birşey yok..Bunlar mitoloji..Musa bir adam mıydı?Yoktu ki böyle birisi,ne getirecek?!

Çok tanrıcılık diye birşey de yok..Bunlar hep uydurma..Muhammed'in yaşadığı söylenen dönemde çok tanrı diye birşey yok ki..Araplar İsa'ya tapıyorlar o ara..Gerçek bu..

Sen mitoloji kitaplarında yazanları kafandan atmadığın müddetçe,hep böyle sorular sormaya mahkumsun..Kutsal kitap dedikleri şeylerin gerçek olmadığını iyice öğrenmelisin..Tek bir kelimeye bile güvenmemelisin..Dikkat edersen ben kutsal kitapları işaret edip bir fikir belirtmiyorum..Çünkü bunlar kutsal değil,mitoloji kitapları..Mitoloji kitaplarına sırtımı dayayıp bir fikir belirtmem..

Bir şeyi gözden kaçırıyorsun NOLAN. Bu peygramber denen adamların sözde hayatı, aslen yaşadıkları iddia edilen dönemin bir takım tarihi gerçekleri ve olayları da hikaye eder.

Bir zamanlar birisi varmış. Böyle bir hikaye sayıklamış, herkeste okumuş okumuş gelmiş. Taaa ki, sarhoşun biri okuyana kadar, bunların eski masallar olduğunu kabul etmiş herkes. Velakin, anlamadığı bir dildeki bu lafları duyan meraklı biri, ki adı Heinrich Schliemann'dır, eline bir kazma alıp, Çanakkale'ye gelene kadar. Adam arkeolojiden, tarihten filan hiç bir halt anlamazken, Truva'yı ve daha öncesini bulup çıkarmıştır.

O lafları eden adamda, malum Homeros'tur, meraklısına.

Bu karakterlerin, temel olarak üzerine kurulduğu gerçek insanlar olması mümkündür. Ve dahası daha güçlü bir ihtimaldir. Çünkü, insanlar ebleh, cahil vs. olabilir belki, fakat onları özellikle din gibi bir hususta ikna etmek o kadar kolay değildir. Bir masal ile insanları öyle kolayca bir çatı altına toplayamazsın pek.

Fakat bu, hikayedeki adamın asıl kimliğinin ne olduğu hususunu görmeyi gerektirir. Yusuf peygamber, belki aslında sadece sıradan bir firavundur. Musa belki Firavun'un öz be öz oğludur. İsa belki, Romalı bir asker kaçağıdır. Evet, belki bu tipler gerçekten hiç yaşamamışta olabilir. Fakat, bu öyle, amanda bunlar dini masallar, efsaneler sadece diyerek öylece reddetmeye yetmez. Yapılması gereken, bu kimliklerin ardında yatan gerçek kişileri ortaya çıkarmaktır, elbette gerçekten yaşamıştıysalar.

Kutsal denen bu kitaplardaki kişileri öncelikle bir ikiye ayırmak gerekir. Bunlardan bir kısmı, olayların adamıdır. Bu kişilerin bir peygamber gibi din kurup gelmişlikleri yoktur. Neden bir yakup, bir lut, bir ishak dini yok? Neden bu sayılan kişiler din öğretisi adına yer almaz? Bunlar, aslında kitaplara geçen olaylardaki rollerdir. Sodom ve gomora'dan çıkıp gelen birisi olabilir. Dinle diyanetle alakası yoktur belki. Şöyle ki, sodom'da tunç çağında verimli topraklar olduğu ve MÖ 1900 yılında çok büyük bir depremle sarsıldığına dair ciddi bulgular mevcut. Orada anlatılan aslında bu olaydır. Bu olayı, amanda tanrı ahlaksızlara böyle yapar bakın diye sömürür din. Ve bu olaylara konu olan kişiler, siliktir hep, dikkat edilirse.

Ama bazı karakterler böyle olaylar değil, din kurucu olarak yer alırlar. Sözleri dinin kuralı olur. İlginç bir şekilde bu tiplerin başından öyle kapsamlı olaylar geçmez. Roma'nın ahlaksızlığı, Sodom'da anlatılandan bir kaç fersah öndeydi. Hazır İsa'da vardı, neden Roma'nın başına taş yağmaz, neden sel alıp gitmez, Hazır koca bir kurtarıcı İsa varken? Semavi denen dinlerin en büyük çelişkisidir aslında.

Bu ciddi ayrım, şunu bir önkabul olarak görmeye imkan verir. Musa, İsa gibi aslolarak insan temelli peygamberler, aslen yaşamış kişileri temel alıyor olabilirler. Diğerleri ise, aslen kişi olarak varlıklarından ziyade, bahsedilen olayın gerçekleşmişliğini düşündürür.

Bu bağlamda, İsa, Musa, yusuf, gibi peygamberlerin birer gerçek kişiden türetilmiş olmaları mümkündür. Şans eseri, bu kişiler hakkında iz sürmeye yetecek kadar hikaye de vardır elde. Yapılması gereken, bu asıl kişilerin kim olabileceklerini araştırmak, bulmak olabilir. Dikkat edin, bu kişiler öyle o hikayelerde anlatıldığı gibi sıradna, basit insanlar değildir büyük ihtimalle. Bir dine direk olmak, sıradan insanların harcı olamaz, emin olun. Ya bir kral, ya bir firavun filan bulursunuz büyük ihtimalle. Ha, bulabilir misiniz, belki bulamazsınız. Fakat o kitapları okuyup, amanda bu adamlar yaşamış olamaz da diyemezsiniz.

Sitelerde Paylaş

BU gun bile hristiyan araplar var. Hatta eski Medine yahudilerinin bile yahudiliği kabul etmiş araplar olduğunu yazan ve şuna bir takım deliller sunan alimler var.

Yahudi olunmaz, yahudi doğulur. Yahudi doğmamışsan, yahudi olamazsın.

Sitelerde Paylaş

sevivonda dönme Musevi Romalılardan bahsediyor.

Yahudi olamazsın ama Musevi olabilirsin diye biliyorum.En azından bazı mezheplerde.

Bu tarz söylemler var..Yalnız ne derece doğru bunlar?

Yahudi mistisizmine giriş isminde bir kitap var bende..Bu kitaba göre ''putperestliği inkar eden herkes bir yahudi olarak adlandırılır'' deniyor..

Aslında yahudi bir ırk ismi ama yahudilik dini diye de kullanılıyor..Musevi ise,Musa'nın dinine inanan insanlar için kullanılıyor..Mistisizm bunu öyle bir harmanlamış ki,ortaya böyle bir sonuç çıkarmış..

tarihinde NOLAN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...