Jump to content

EVRİM NEDİR?

Recommended Posts

Sevgili ohm

Bir konuyu bilen mütevazi davranabilir. Ama bilmeden biliyor gibi görünmek adamı maskara eder.

Yarım yamalak bilgilerinle mantıksal çıkarsamalar ile bir şeyler söylüyorsun ama ne söylediğini kendin bile bilmiyorsun.

DNA ve DNA zincirlerinden oluşmuş genlerin Tuğlaları beş tane aminoasittir. Onu yukarıda yazdım. Bütün canlıların binası bu beş çeşit tuğladan oluşur. Ve bu tuğlalar milyarlarca çeşit kullanılır. Ve bitkilerden tutun da tüm canlıları bu beş çeşit aminoasit tuğlaları ile inşa edilir.

Bu aminoasitlerin bir kere kullanılma şartını nerenden uydurdun. Niçin bir kere kullanılacakmış.

Bu beş çeşit tuğladan sonsuz sayıda ve sonsuz biçimde yapı oluşturulabilir.

Bu sonsuz çeşitlilik doğa eleğinden geçer. Doğa eleğinden geçince milyonlara iner.

Kendi yazından yaptığın alıntıyı ben doğru değerlendirdim. Ama itiraz edip aynı şeyi tekrarladın.

1-İlk seçeneği kabul edersek tüm canlılardaki DNA sayısı eşit olmak zorundadır..

evet, farklı dizilim ama aynı sayıda parça..

2-ikinci seçeneğe bakarsak..

ilk canlıda bu sayının belirlenmiş olması zorunluluğu ortaya çıkar..yani ilk canlı her rakamın kaç kez kullanılabileceğini göstermiş olması gerekir..

ilk önce şurada anlaşmamız gerekir:

mutasyonlar var olan DNA parçaları üzerinde oynarlarken üç şey yapabilir.

3-ya var olan sıralamayı değiştirir.

4-ya var olan sıralamada bazı DNA parçalarını iptal eder.

5-yada her iki şeyi aynı anda yapar.

bunların hangisini yaparsa yapsın canlının DNA sayısı ya atasının DNA parça sayısına eşit olacak yada ondan az olacaktır.

Kendi kafana göre şartlar koymuşsun.

1-Tüm canlılarda DNA sayısının eşit olmasını nereden çıkarıyorsun?

2-İlk canlıda sayı belirlenmesi zorunluluğunu nereden çıkarıyorsun?

3-Sıralamayı değiştirmesi yeni bir canlı oluşturmaz mı?

4-İptal edilen DNA lardan arta kalanlar yeni bir canlı oluşturmaz mı?

5-Her iki durum kullanıldığında da daha başka bir canlı oluşturmaz mı?

Dikkatinden kaçmış bir başka ihtimalı de söyleyeyim. ( Bu ihtimali bilinçli olarak saklamış ta olabilirsin.)

6-İptal edilmiş parçalar, kopmuş parçalar, zincirin başka yerlerine yapışarak yeni bir kombinasyon yapar. (yani iddia ettiğinin aksine yeni parçalar da eklenebilir) Bu da yine başka bir canlı oluşturabilir.

Sevgili ohm bilim forumunda herhangi bir konuda tartışmak iştiyorsan. Yüksek düzeyde değil, lise düzeyinde biyoloji kitabını karıştırman gerek.

Bu tartışmalar iman gücü ile yürütülmez.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 143
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bu konuda uzman gibi davranıyorsun..

Yakında hak ettiğin dersi vereceğim..

Acele etme.

savaşmaya geldiğimi sanıyorsun galiba..

senin evrimi niçin savunduğun anlaşıldı..

bilimi o pis emellerinize alet etmekten ne zaman vazgeçeceksiniz siz.

Sitelerde Paylaş
Sevgili ohm

Bir konuyu bilen mütevazi davranabilir. Ama bilmeden biliyor gibi görünmek adamı maskara eder.

Yarım yamalak bilgilerinle mantıksal çıkarsamalar ile bir şeyler söylüyorsun ama ne söylediğini kendin bile bilmiyorsun.

DNA ve DNA zincirlerinden oluşmuş genlerin Tuğlaları beş tane aminoasittir. Onu yukarıda yazdım. Bütün canlıların binası bu beş çeşit tuğladan oluşur. Ve bu tuğlalar milyarlarca çeşit kullanılır. Ve bitkilerden tutun da tüm canlıları bu beş çeşit aminoasit tuğlaları ile inşa edilir.

Bu aminoasitlerin bir kere kullanılma şartını nerenden uydurdun. Niçin bir kere kullanılacakmış.

Bu beş çeşit tuğladan sonsuz sayıda ve sonsuz biçimde yapı oluşturulabilir.

Bu sonsuz çeşitlilik doğa eleğinden geçer. Doğa eleğinden geçince milyonlara iner.

Kendi yazından yaptığın alıntıyı ben doğru değerlendirdim. Ama itiraz edip aynı şeyi tekrarladın.

Dikkatinden kaçmış bir başka ihtimalı de söyleyeyim. ( Bu ihtimali bilinçli olarak saklamış ta olabilirsin.)

6-İptal edilmiş parçalar, kopmuş parçalar, zincirin başka yerlerine yapışarak yeni bir kombinasyon yapar. (yani iddia ettiğinin aksine yeni parçalar da eklenebilir) Bu da yine başka bir canlı oluşturabilir.

Sevgili ohm bilim forumunda herhangi bir konuda tartışmak iştiyorsan. Yüksek düzeyde değil, lise düzeyinde biyoloji kitabını karıştırman gerek.

Bu tartışmalar iman gücü ile yürütülmez.

Sevgiler.

aminoasit mi?

ne zırvalıyorsun sen..

DNA yı oluşturan temel nükleotitler ne zamandan beri aminoasit oldu?

komedi mi çevriliyor burada..

üstelik DNA'da kullanılan nükteotitler beş değil dörttür. Adenin, Guanin,sitozin ve Timin(madem lise kitapları diyorsun, Urasil yok)

anlaşılan birkaç şey ezberleyip gelmişsin..ezberlediklerini de karıştırp çorba yapmışsın.

klasik bir ezberci ateist yani..

bide kalkmış bana ders falan vermeye çalışıyorsun..

madem bilmiyorsun bilmiyorum de..

bırak bi,r bilen gelsin..

daha ilk cümlenden itibaren ofsayta düşmeye başlarsan buranın adı bilimforumu değil komediforum olur.

başlığı açan arkadaş gelsin gölge etme lütfen

Sitelerde Paylaş
Neymiş bizim pis emellerimiz?

Açıklamalısın..

evrim teorisini kullanarak tanrının varlığını dışlamak..

ben tanrıya inanırım ama hiç bir yaratılışçı görüşü tanrının varlığını kanıtlamak için kullanmam..

ayrıca şu drekinci linkli arkadaşa söyle madem olayı bilmiyor kendini komik duruma düşürmesin

Sitelerde Paylaş

Yani ben urasil'i kıçımdan mı uyduruyorum. Genlerde urasil yok mu?

DNA nın açılımı nedir?

DezoksiriboNukleikAsit.

Nucleotitler, aminoasitleri, aminoasitler de genleri oluşturur.

Ayrıca konuyu gargaraya getirme.

6-İptal edilmiş parçalar, kopmuş parçalar, zincirin başka yerlerine yapışarak yeni bir kombinasyon yapar. (yani iddia ettiğinin aksine yeni parçalar da eklenebilir) Bu da yine başka bir canlı oluşturmaz mı?

Bunları yanıtla.

Sitelerde Paylaş
Yani ben urasil'i kıçımdan mı uyduruyorum. Genlerde urasil yok mu?

DNA nın açılımı nedir?

DezoksiriboNukleikAsit.

Ayrıca konuyu gargaraya getirme.

6-İptal edilmiş parçalar, kopmuş parçalar, zincirin başka yerlerine yapışarak yeni bir kombinasyon yapar. (yani iddia ettiğinin aksine yeni parçalar da eklenebilir) Bu da yine başka bir canlı oluşturmaz mı?

Bunları yanıtla.

şu cümleye bakar mısınız lütfen:

DNA nın açılımı nedir?

DezoksiriboNukleikAsit.

ya ben hiçbirşey bilmiyorum yada sen..buna hacı karar versin..seninle daha fazla uğraşamam..

güleyim mi ağlayayım mı halinize..

Sitelerde Paylaş
Urasil RNA da bulunur. RNA da DNA gibi bir kalıtım birimidir. Yani gendir. Genlerde urasil bulunur demek neden yanlış OHM?

arkadaşın kurduğu cümlelere bakarsan daha iyi anlarsın

Sitelerde Paylaş
Konuyu gargaraya getirme.

Ne biliyorsan açık söyle,

Yanlışım ne ise açıkla.

Hacıdan da medet umma.

Veee sorularımı yanıtla.

ben birşey bilmiyorum arkadaş..sen önce thecrow dan bazı temel bilgiler edin..

Sitelerde Paylaş
evrim teorisini kullanarak tanrının varlığını dışlamak..

ben tanrıya inanırım ama hiç bir yaratılışçı görüşü tanrının varlığını kanıtlamak için kullanmam..

ayrıca şu drekinci linkli arkadaşa söyle madem olayı bilmiyor kendini komik duruma düşürmesin

Sen kafayı yemişsin kardeşim..

Biz burada Tanrı saçmalığı ile hiç uğraşmıyoruz..

Evrim teorisinin Tanrı'yı dışladığı senin düşüncen..

Bizim öyle bir düşüncemiz yok..

Çünkü biz olmayan bir Tanrı ile uğraşmıyoruz..

Bilim forumunda biraz daha dikkatli olmanı tavsiye ediyorum..

Yoksa buradan asıl dışlanacak olan sensin..Tanrı değil.

Sitelerde Paylaş

DNA,proteinlerin yapımında kullanılan şifredir.Proteinler önemlidir,çünkü hücreye işini yapması için gerekli olan diğer kimyasal maddeleri üretmesinde yardımcı olur.Hücrelere şekillerini ve renklerini veren proteinlerdir.DNA planınızda,yaklaşık 50 bin farklı tipte protein yapılabilmesini sağlayan tarifler bulunur.Her bir protein tarifi,DNA iplikçilikleri içinde A,T,C,G kimyasal maddelerinden oluşan bir dizi biçiminde yer alır.Protein tariflerine gen adı verilir.

İşte DNA ile protein ilişkisi. Yani anlatmak istediğim şu ki. DNA tek başına bir şey değil protein sentezliyor. Proteinler hücrelerin yaşamını sağlıyor.

Ayrıca Tartıştığımız konu bu değil. Konu evrim ve mütasyonlar.

Ohm Evrim konusunda, ve mütasyonlar konusunda kendi kafasından çıkarsamalar yapıyor. Sonra bu çıkarsamalara göre evrim doğrultusu çizmeye çalışıyor. Ben de bu uyduruk çıkarsamaların üzerinde duruyorum.

Bu tür tartışmalarda böyle taktikler yapılır. Konudan çabucak uzaklaşılır. Ya yapılan bir alay ve dalga geçme üzerine veya yapılmış bir kelime yanlışına çekilmeye çalışılır.

Evet ben hatamı düzelttim, yanıt bekliyorum.

Sitelerde Paylaş
Sen kafayı yemişsin kardeşim..

Biz burada Tanrı saçmalığı ile hiç uğraşmıyoruz..

Evrim teorisinin Tanrı'yı dışladığı senin düşüncen..

Bizim öyle bir düşüncemiz yok..

Çünkü biz olmayan bir Tanrı ile uğraşmıyoruz..

Bilim forumunda biraz daha dikkatli olmanı tavsiye ediyorum..

Yoksa buradan asıl dışlanacak olan sensin..Tanrı değil.

böyle düşünmekte haklıyım çünkü başlığa ilettiğim daha ilk iletide çok ilginç bir yaklaşımla karşılaştım..

HACI

eğer yazdığum iletiye uygun yanıt vermeye çalışlsaydın elbette snin hakkında böyle bir yardıya varmazdım..

oysa anlatmaya çalıştığın şyi hem yazdım ve hem de yanlış anlaşılmalara karşı yeniden açıkladım..

ama sen ısrarla yakında görüşürüz gibi ifadeler kullandın..

eğer söylediğin doğruysa ikimizin da kaybedecek herhangi bir şeyi yok demektir..

öyleyse buyur tartışmaya..

ben şunu diyorum:

mutasyonlar var olan DNA parçaları üzerinde ancak ve ancak üç şey yapabilir.

ya var olan sıralamayı değiştirir.

ya var olan sıralamada bazı DNA parçalarını iptal eder.

yada her iki şeyi aynı anda yapar.

bunların hangisini yaparsa yapsın canlının DNA sayısı ya atasının DNA parça sayısına eşit olacak yada ondan az olacaktır.

mutasyonlar DNA ya yeni bir parça ekleyemez..

olay budur

Sitelerde Paylaş
DNA,proteinlerin yapımında kullanılan şifredir.Proteinler önemlidir,çünkü hücreye işini yapması için gerekli olan diğer kimyasal maddeleri üretmesinde yardımcı olur.Hücrelere şekillerini ve renklerini veren proteinlerdir.DNA planınızda,yaklaşık 50 bin farklı tipte protein yapılabilmesini sağlayan tarifler bulunur.Her bir protein tarifi,DNA iplikçilikleri içinde A,T,C,G kimyasal maddelerinden oluşan bir dizi biçiminde yer alır.Protein tariflerine gen adı verilir.

İşte DNA ile protein ilişkisi. Yani anlatmak istediğim şu ki. DNA tek başına bir şey değil protein sentezliyor. Proteinler hücrelerin yaşamını sağlıyor.

Ayrıca Tartıştığımız konu bu değil. Konu evrim ve mütasyonlar.

Ohm Evrim konusunda, ve mütasyonlar konusunda kendi kafasından çıkarsamalar yapıyor. Sonra bu çıkarsamalara göre evrim doğrultusu çizmeye çalışıyor. Ben de bu uyduruk çıkarsamaların üzerinde duruyorum.

Bu tür tartışmalarda böyle taktikler yapılır. Konudan çabucak uzaklaşılır. Ya yapılan bir alay ve dalga geçme üzerine veya yapılmış bir kelime yanlışına çekilmeye çalışılır.

Evet ben hatamı düzelttim, yanıt bekliyorum.

dostum biyoloji bilmediğin ortada..

eğer konu ile ilgili bilgilenmek istiyorsan bekle..ben hacı ile konuşayım..bu arada yeri geldikçe senin sorularını da yanıtlarım..tabi hacının olayı bildiğini umut ederek bunu söylüyorum

Sitelerde Paylaş
mutasyonlar var olan DNA parçaları üzerinde ancak ve ancak üç şey yapabilir.

ya var olan sıralamayı değiştirir.

ya var olan sıralamada bazı DNA parçalarını iptal eder.

yada her iki şeyi aynı anda yapar.

Frame shift (Çerçeve kayması) mutasyonu DNA'da biriken yeni bilgi için örnek olarak gösterebiliriz.

Bir grup genetik kod, örneğin AGTCTAGATCGTATAGC şeklinde bir dizilimin bir veya birkaç nükleotidi kayarsa ne olur?

DNA'da üç nükleoid bir amino asidi kodlarlar.Bunlara codon (kodon) denir.

Amino asit arjinin (Arg)CGT şeklinde sıralanan nükleotidler tarafından kodlanır.

Ayrıca CGA,CGC,AGA,AGG kodonları da arjinin kodlar.

Amino asit Glutamik asit (Glu) GAA tripleti ile kodlanır.

Aynı şekilde GAG nükleotid dizilimi de Glutamik asit kodlar.

Dört tür nükleik asit vardır. Onlar birbirleri ile şöyle çiftleşirler.

Timine/Adenin ve Sitozine/Guanin...

DNA zincirinin birindeki Timin, diğer zincirdeki Adenin ile çiftleşir.

Sitozin ve Guanin de benzer şekilde çiftleşir.. Bu böyle uzar gider.

Bu üçlü nükleotid kodonu ile 64 farklı amino asit şifrelenebilir ama, bazı kodonlar yukarda değindiğimi gibi aynı amino asiti şifreleyeceklerdir.

Doğada yalnız 20 amino asit vardır.

Çeşitli DNA tripletleri bunları kodlar ve onlar birleşerek çeşitli uzunluklarda protein molekülleri oluştur.

Her birinin spesifik işlevleri vardır. Örneğin şekerlerin metabolizmasına katılırlra vs....,

Frame shift tek bir nükleotidin katıldığı veya atıldığı radikal bir mutasyon şeklidir.

Yeni bir nükleotid gelince veya bir nükleotid ayrılınca DNA'daki triplet kod kayar...Shift eder..

Bu çok teknik bir konu olduğu için açıklaması biraz zordur..

Şimdilik en basit şeklini açıklamaya çalışacağım. Ama başka kod sistemi örnek gösterilerek de açıklamabilir.

Frame shift mutasyon DNA'ya yeni bilgi ekler.. Bu arada bilgi kaybı da olabilir ve olur ama, doğal seçilim devreye girer.

Amino asit sıralanması farklı bir protein ürün ortaya çıkar.

Ölen ölür ve kalan bakteri için yeni bir ufuk açılır..

Örneğin ortamda şeker yerinde naylon ipliklerin olduğunu düşünelim..

Bu ortamda yeni bilgiye sahip bakteri naylon liflerden kendisine besin bulabilir.

Görüldüğü üzere mutasyon yeni bilginin ortaya çıkmasından sorumlu olabilir..

Ayrıca yeni bilgi diğer bazı evrimsel süreçler sırasında da ortaya çıkabilir..

Bazı genetik bilgiler ikiye katlanabilir.. DNA çoğalır ve ayrılmaz.

Dışardan viruslar aracılığı ile DNA'ya genetik materyel girebilir.

Bakterilerde plasmid bu şekilde yeni bilginin yayılmasından sorumludur.

HACI

Sitelerde Paylaş
Frame shift (Çerçeve kayması) mutasyonu DNA'da biriken yeni bilgi için örnek olarak gösterebiliriz.

Bir grup genetik kod, örneğin AGTCTAGATCGTATAGC şeklinde bir dizilimin bir veya birkaç nükleotidi kayarsa ne olur?

DNA'da üç nükleoid bir amino asidi kodlarlar.Bunlara codon (kodon) denir.

Amino asit arjinin (Arg)CGT şeklinde sıralanan nükleotidler tarafından kodlanır.

Ayrıca CGA,CGC,AGA,AGG kodonları da arjinin kodlar.

Amino asit Glutamik asit (Glu) GAA tripleti ile kodlanır.

Aynı şekilde GAG nükleotid dizilimi de Glutamik asit kodlar.

Dört tür nükleik asit vardır. Onlar birbirleri ile şöyle çiftleşirler.

Timine/Adenin ve Sitozine/Guanin...

DNA zincirinin birindeki Timin, diğer zincirdeki Adenin ile çiftleşir.

Sitozin ve Guanin de benzer şekilde çiftleşir.. Bu böyle uzar gider.

Bu üçlü nükleotid kodonu ile 64 farklı amino asit şifrelenebilir ama, bazı kodonlar yukarda değindiğimi gibi aynı amino asiti şifreleyeceklerdir.

Doğada yalnız 20 amino asit vardır.

Çeşitli DNA tripletleri bunları kodlar ve onlar birleşerek çeşitli uzunluklarda protein molekülleri oluştur.

Her birinin spesifik işlevleri vardır. Örneğin şekerlerin metabolizmasına katılırlra vs....,

Frame shift tek bir nükleotidin katıldığı veya atıldığı radikal bir mutasyon şeklidir.

Yeni bir nükleotid gelince veya bir nükleotid ayrılınca DNA'daki triplet kod kayar...Shift eder..

Bu çok teknik bir konu olduğu için açıklaması biraz zordur..

Şimdilik en basit şeklini açıklamaya çalışacağım. Ama başka kod sistemi örnek gösterilerek de açıklamabilir.

Frame shift mutasyon DNA'ya yeni bilgi ekler.. Bu arada bilgi kaybı da olabilir ve olur ama, doğal seçilim devreye girer.

Amino asit sıralanması farklı bir protein ürün ortaya çıkar.

Ölen ölür ve kalan bakteri için yeni bir ufuk açılır..

Örneğin ortamda şeker yerinde naylon ipliklerin olduğunu düşünelim..

Bu ortamda yeni bilgiye sahip bakteri naylon liflerden kendisine besin bulabilir.

Görüldüğü üzere mutasyon yeni bilginin ortaya çıkmasından sorumlu olabilir..

Ayrıca yeni bilgi diğer bazı evrimsel süreçler sırasında da ortaya çıkabilir..

Bazı genetik bilgiler ikiye katlanabilir.. DNA çoğalır ve ayrılmaz.

Dışardan viruslar aracılığı ile DNA'ya genetik materyel girebilir.

Bakterilerde plasmid bu şekilde yeni bilginin yayılmasından sorumludur.

HACI

shift mutasyonunun nasıl yeni bilgi eklediğini açıklamamışsın..

sonuçları göstermişsin..

ekliyor diyorsun ama olayı atlayarak anlatıyorsun..

oysa atladığın yerler lazım bize...

konu fazla teknik değil aslında..ama nasıl biliyorsan öyle anlat..benim için sorun değil..

shift mutasyonu dediğin olayı tam olarak aydınlatırsan son paragrafta verdiğin örnekleri öne sürmene gerek kalmaz..

bunların işe yaramadığını ikimiz de biliyoruz..

evrimsel süreçlerde en lazım olan şey mutasyonlardır..virüsle falan bu işleri yürütemezsin. çünkü virüse gelene kadar virüsün aktarma yapacağı iki canlı oluşturmalısın..

yani oralara daha çoook var.

kaldıki ilk canlıdan sonraki farklı canlı arasındaki farkla işe başlaman daha ciddi bir yaklaşım olacaktır.

tarihinde OHM tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Aç oku anlamadıysan..

Frame shift mutasyon tümüyle yeni bir enzimin şifrelenmesini sağlıyor..

Bu yeni bilgi sayesinde bakteri daha önce yaşayamadığı bir ortamda yaşıyor..

Sen DNA'da mutasyonla yeni bilgi ortaya çıkmaz diyordun...

Ben de çıkar diyorum..

Biraz da literatürü karıştır.. İngilizce biliyorsan kaynak çok..

Birkaçını benden duy..

Yaratıcılığa inanan sapkınlar bu konuya da bulaşmışlar ve interneti kirletmişler..

Usandık o ahlaksızlardan..

Google araması yapabilirsin..

Aşağıdaki tümceyi ara..

does mutation add a new information to dna

http://science.howstuffworks.com/evolution9.htm

Sitelerde Paylaş
Aç oku anlamadıysan..

Sen DNA'da mutasyonla yeni bilgi ortaya çıkmaz diyordun...

Ben de çıkar diyorum..

Biraz da literatürü karıştır.. İngilizce biliyorsan kaynak çok..

Birkaçını benden duy..

Yaratıcılığa inanan sapkınlar bu konuya da bulaşmışlar ve interneti kirletmişler..

Usandık o ahlaksızlardan..

Google araması yapabilirsin..

Aşağıdaki tümceyi ara..

does mutation add a new information to dna

http://science.howstuffworks.com/evolution9.htm

bahsettiğin şu açıklamaya itirazım yok:

böyle bir mutasyon olabilir..olmalıdır da..çünkü olmazsa evrim de olmaz..

bir mutasyon dizilimleri değiştirebilir ve bu sayede yeni enzimler oluşturabilir.

dolayısıyla bu enzim sayesinde bakteri farklı bir ortama uyum sağlamış olabilir..

bu olay için soru şudur: üretilen enzim DNA ya yeni bir bilgi eklenerek mi üretilmiştir...

yoksa sadece değişiklikler yolu ile mi bunu başarmıştır.

Hacı mutasyon dediğimiz nedir?

örneğin herhangi bir zararlı ışını ele alalım..bu ışın canlı vücudu üzerinden bir kurşun misali(tam olarak aynı değil) geçerken çarptığı yapılara zarar verecektir. bazı parçaları yerinden sökecektir. parçaların yerini değiştirmesi bile çok zordur.

böyle bir çarpmanın yeni bilgiler eklemesi imkansızdır..mutasyonlar yeni bilgi ekleyemez.

ama verdiğin sitelerde bir tarama yapacağım..sonra tekrar görüşürüz..

tarihinde OHM tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...