Jump to content

Ateizm insana ne vadeder?

Recommended Posts

Ateizm adalet diye birsey yok diyorsa, bizden nasil adaletli olmamizi bekler?

Adalet yok demiyoruz. Adalet doğada yok diyoruz. Adalet insansal bir kavramdır diyoruz.

Adalet son derece önemli bir kavramdır. İnsanlardan oluşan toplumların özüdür, temelidir.

Sosyal olmanın gereksinimidir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 126
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Adaleti baştan sağlamak nasıl oluyor. Adalet bir haksızlığın sonunda ortaya çıkan bir şey. Ortada haksızlık yoksa adaletten konuşmak zaten anlamsız.

İşte bu adaleti sağlayacak olan yaratıcıdır. Buna inanmak mesele aksi takdirde o çocuk aynı şeyi veya farklı bir şeyi ona yapsa bu adalet değil dediğin gibi intikam olur. Mesela kurulan bir mahkemede yargıcın verdiği ceza bellidir. Haksızlığa ugruyana sende aynısı ona yap demez. Ama vereceği ceza ile adaleti sağlar.

Adaleti baştan sağlamak her canlıya eşit şartlar sağlamak, eşit akıl, eşit yetenekler, eşit imkanlar vs. vermek olarak düşünebilirsin. Oysa dünyada baştan adaletsizlik var. Eğer sen bir tanrı olduğunu düşünüyorsan dünyadaki bütün haksızlıkların, adaletsizliğin sebebi de tanrıdır demen lazım. Neden demiyorsun? Neden var olduğunu iddia ettiğin tanrıya hiç sorumluluk yüklemiyorsun?

Mesela sapığın biri 6 yaşındaki bir çocuğa tecavüz etti ve öldürdü. Sana göre bu sapığı da yaratan tanrı olduğuna göre asıl suçlu tanrı olmuyor mu? Asıl suçlu kendisi olan bir varlık nasıl adalet sağlayacak?

Sitelerde Paylaş

Adaleti baştan sağlamak her canlıya eşit şartlar sağlamak, eşit akıl, eşit yetenekler, eşit imkanlar vs. vermek olarak düşünebilirsin. Oysa dünyada baştan adaletsizlik var. Eğer sen bir tanrı olduğunu düşünüyorsan dünyadaki bütün haksızlıkların, adaletsizliğin sebebi de tanrıdır demen lazım. Neden demiyorsun? Neden var olduğunu iddia ettiğin tanrıya hiç sorumluluk yüklemiyorsun?

Mesela sapığın biri 6 yaşındaki bir çocuğa tecavüz etti ve öldürdü. Sana göre bu sapığı da yaratan tanrı olduğuna göre asıl suçlu tanrı olmuyor mu? Asıl suçlu kendisi olan bir varlık nasıl adalet sağlayacak?

Burda tanrıyı nası suçlu tutabilirsin ki. Tanrı böyle bir hayvan yaratsa idi bunu anlardık. Ama insan irade ve akıl sahibi olması onun sorumluluğu olduğu anlamına geliyo. Akıl ve irade bunlar yüzünden ben insanı sorumlu tutarım.

O sapığı tanrı yarattı ama onu sapık olarak yaratmadı ona iyiyi kötüyü ayırma yetisi vermesi ona sorumluluk yükler.

İnsanın iyi veya kötü şeyler yapması, akıl ve mantık sahibi olması, hayvanlardan ayrılması, bunların hepsi bir mahkemeye bağlanıyor kesinlikle.

Sitelerde Paylaş

Ateizm parti mi, seçim vaatlerini açıklayıp oy mu isteyecek... Herkese kırk yaşında ölene kadar aylık beş bin emekli maaşı... Çalışmasa da... "Ateizme gel vatandaş ateizmde her şey beleeeeeşşş..."

Bu mu yani... Bir şey konuşurken saçmalamadan konuşulsa ne oluyor, büyüsü mü kaçıyor acaba...

Ha yani din hurileri, şarapları yalakalık karşılığı vaadediyor, biz daha fazla taraftar toplamak için beleşe mi vaat edelim! Nedir yani, öneri ne?

Sitelerde Paylaş

Burda tanrıyı nası suçlu tutabilirsin ki. Tanrı böyle bir hayvan yaratsa idi bunu anlardık. Ama insan irade ve akıl sahibi olması onun sorumluluğu olduğu anlamına geliyo. Akıl ve irade bunlar yüzünden ben insanı sorumlu tutarım.

O sapığı tanrı yarattı ama onu sapık olarak yaratmadı ona iyiyi kötüyü ayırma yetisi vermesi ona sorumluluk yükler.

İnsanın iyi veya kötü şeyler yapması, akıl ve mantık sahibi olması, hayvanlardan ayrılması, bunların hepsi bir mahkemeye bağlanıyor kesinlikle.

Kimi suçlu tutacağız? Yahu bu kişiyi de yaratan tanrı değil mi sana göre? Bu kişinin beyninin nasıl çalışacağını, nasıl mantık kuracağını, hengi dürtülere, hangi hormonlara sahip olacağını belrleyen tanrı değil mi sana göre? Normalde bir tanrıya inanan kişinin her her kötülükte ilk suçlayacağı varlık tanrı olması lazım ama dinciler ne kadar zalim, gaddar, adaletsiz ve pislik bir tanrıya inandıklarını bilinçaltında biliyorlar o yüzden aman bu manyak sadist bana sarmasın diye habire yalakalık yapma yolunu seçiyorlar.

Sitelerde Paylaş

Matrix filmini bosuna izlemissin, hicbirsey anlamamissin..

Morpheusun gerceklik sorgulamasi tamamen bilimseldir. Sadece matrix simulasyonunu degil, gercek dedigi yasami da sorgular niteliktedir.

Neonun gercek dunyada sentinelleri zihin gucuyle durdurmasi ve gozleri olmadan dis dunyayi altin kodlarla algilamasi bunu yorumlanabilecegi gibi insanoglu hicbir gerceklikten emin olamaz.

Elektrik sinyallerini yorumluyor oldugunu bilmiyor olmalisin ki, maddenin dogasinda lezzet falan oldugunu zannediyorsun.

Biftegin dogasinda onu lezzetli yapan hicbirsey yok, bu kavramlar tamamen zihninin urunleri..

Hal boyleyken gercek dedigin bulamacin, sanal dedigin biftege gerceklik tanimlamasiyla tercih edilmesi delilik olacaktir.

Zion dedigin yeri de mimarin tasarladigini, daha once 6 kez ortadan kaldirilip 24 kisiyle yeniden kuruldugunu bilmiyorsun. Hepsi matrix simulasyonunu gelistirmek icin mimarin kontrolunde olan seyler.

Bunun gibi sen de gen ve memlerin simulasyonunda bir oyuncaksin..

Morpheus,gerçek yaşamdan bahsetmiyor..Morpheus,gerçeği şöyle anlatıyor..''Matrix bir hapishane,sende bir kölesin'' diyor Neo'ya..

Gerçek bu..

Beyne giden sinyaller nasıl bir algı yaratıyorsa,matrixin de bir gerçeklik algısı yarattığını söylüyor..Yani beyne giden sinyallerin bir yanıltmaca olduğunu söylüyor..Zaten Morpheus bunu söylerken de,bir eğitim programı içinde..

Mimarın kontrolünde olan birşey yok..Mimar herşeyi kontrol edebilseydi,Neo'nun matrixteki dengesiz depremlerden,bazı anormalikklerden dolayı oluştuğunu söylemezdi..Mimar Zion'u filan biliyor tabi ama kontrol tamamen mimarda değil..Filmin sonunda mimar kahine,çıkmak isteyenlerin özgür bırakılacağını söylüyor..Bu şu demek..Kontrol mimarda değil..

Bu arada 16 kadın,7 erkek..

Bizim gerçek yaşamdaki konumumuz ile matrixteki insanların konumu çok benzer..Hatta aynı..Matrixteki insanlar,seçimlerin kendilerine ait olduğunu sanıyorlar ama öyle değil işte..Merovingian filmde,seçimlerin bir ilüzyon olduğunu söyler zaten..

Gerçek hayatta da bizim seçimlerimiz böyledir..Seçim yaptığımız sanarız ama genler/memler sayesinde bu yönde hareket ederiz sadece..

Sen sapla samanı karıştırıyorsun..

Filmde çok farklı bir konu işleniyor..O da gnostisizm..Neo'nun sentinelleri filan durdurmasını gnostisizme girmeden açıklayamazsın..Ne diyor kahin?

''Seçilmiş olanın gücü bu Dünya'nın ötesine ulaşır''

Sitelerde Paylaş

Ateizmin insanlara bir vaadi olmadığına ama onlardan bazı beklentileri ve tavsiyeleri olduğuna değindik.

Ama sorun bu kadar basit değil...

Ateizm ateistlere neler tavsiye eder?

Ateizm ateistlerden neler bekler?

Bu soruları olumsuz olarak yanıtlarsanız, ateist olmanın sizin için bir anlam içermediğini kabul etmiş olursunuz.

Çünkü ateizme herhangi bir katkısı olmayan bir insanın ateist olmasının bir anlamı yoktur.

Ateizmin içi boş bir kavram olması onun doldurulmayı bekleyen en değerli niteliğidir.

Her ateist onu kendi değerleri ile doldurur. Bu bir zorunluktur.Çünkü her insan kendi yaşamını kendine özgü bazı değerlerle doldurarak yaşar.

Her insanın yaşama verdiği anlam farklıdır.

Ateizmin kendisi yaşama bir anlam vermezse de ateizm, ateistleri kendilerine göre bir yaşama anlam vermeye zorlayan ve onu sağlayan bir eğilimdir.

Bu durumda diyebilirsiniz ki ateizmin bizlere vaadettikleri, onun bize yaptığı tavsiyeler ve bizden olan beklentileridir.

Sitelerde Paylaş

Adalet yok demiyoruz. Adalet doğada yok diyoruz. Adalet insansal bir kavramdır diyoruz.

Adalet son derece önemli bir kavramdır. İnsanlardan oluşan toplumların özüdür, temelidir.

Sosyal olmanın gereksinimidir.

Dogada yok demek, adalet diye birsey yok, ben uyduruyorum demek zaten..

Uyduruk oldugunu soyledikten sonra, ateizm bunu onemsemem gerektigine dair nasil ogut verebilir?

Sitelerde Paylaş

Morpheus,gerçek yaşamdan bahsetmiyor..Morpheus,gerçeği şöyle anlatıyor..''Matrix bir hapishane,sende bir kölesin'' diyor Neo'ya..

Iyide gercek dedigi hayatin bir program olmadigini nasil bilebilir?

Zion falan dedigi de bir cesit matrix olabilir..

Ilk matrix cennet gibi yerdi, insan zihni kabullenemedigi icin zionu devreye soktular..

Beli bir zaman sonra da yok edip matrixi sifirliyorlardi, nasil zion mimarin kontrolunde olmaz.

Neyse sen sunu anadin mi onu soyle?

Sanal dedigin biftek, gercek dedigin igrenc bulamaca yeglenmelidir, cunku bu kavramlar zaten maddeye ait olmayan, birer zihinsel uydurmadir..

Sitelerde Paylaş

Dogada yok demek, adalet diye birsey yok, ben uyduruyorum demek zaten..

Uyduruk oldugunu soyledikten sonra, ateizm bunu onemsemem gerektigine dair nasil ogut verebilir?

Ben yerine insanlık kelimesini kullanırsan cevabını alırsın.
Sitelerde Paylaş

Delinin zoruna bak... Bir şeye saygı duyması için onu tanrının yaratması gerekiyormuş! İnsanın yarattığı şeylere saygı duymazmış!

Ülen aptal kafa... Senin deli hezeyanların kimin umrunda... Senin saygını isteyen kim! Senin saygına kimsenin ihtiyacı yok. Biz değil insanın, bir karınca kolonisinin sosyal özelliklerine bile saygı duyuyoruz. Doğadaki evrimin eşsiz ürünleri olan, bu evrim serüvenini birlikte paylaştığımız evrimsel kardeşlerimiz olan tüm canlılara saygı duyuyoruz. Bizim saygıyı illa da tanrının hak ettiği, tanrı olmayınca hiç bir şeye saygı duyulamayacağı gibi saçma sapan teist kafalı manyaklıklarla hiç işimiz yok.

Teist kafasıyla düşünen, tanrı mikrobunu bir türlü zihninden temizleyemeyen budalalar... Çok zavallısınız. O kadar aciz ve mızmızsınız ki, insanın içinden size acımak geliyor ama kalın kafalı ve anlamazlıkta direten salaklar olmasaydınız size acıyabilirdim. Ama acınmayı hiç hak etmiyorsunuz. Sizin gibiler her zaman var olur, nesliniz bir türlü tükenmez ama çok geçmez doğa tarafından elimine olur kaybolur gidersiniz. Çünkü sürekli huzursuz, sürekli gerilim ve nefret içindesiniz. Bu sizi uzun yaşatmaz.

Tanrının olabilme olasılığını sürekli düşünmek sizi kemirir bitirir. Hayır teist olsanız da ibadetle kendinizi avutabilseniz neyse... Onu da yapamıyorsunuz. Çok zavallısınız. Madem teist değilsiniz, ateist olmalısınız desek kalın kafanıza girmeyeceği için sizinle ve sizin ancak tanrının yarattıklarına saygı duyulabilir gibi deli hezeyanlarınızla uğraşamayız.

Ne haliniz varsa görün. Ama gelip burda kafamızı ütülemeyin tanrıya ancak saygı duyabilirim gibi deli hezeyanlarınızla... Gidin ne haliniz varsa görün.

Sitelerde Paylaş

Iyide gercek dedigi hayatin bir program olmadigini nasil bilebilir?

Zion falan dedigi de bir cesit matrix olabilir..

Ilk matrix cennet gibi yerdi, insan zihni kabullenemedigi icin zionu devreye soktular..

Beli bir zaman sonra da yok edip matrixi sifirliyorlardi, nasil zion mimarin kontrolunde olmaz.

Neyse sen sunu anadin mi onu soyle?

Sanal dedigin biftek, gercek dedigin igrenc bulamaca yeglenmelidir, cunku bu kavramlar zaten maddeye ait olmayan, birer zihinsel uydurmadir..

Bokunu çıkarma denir buna..Üç seçenek olamaz..Ya yaşıyorsundur,ya ölüsündür..Ya gerçek bir Dünya'dasındır,ya da bir simülasyonda..Simülasyonda olduğunu anladığın an,gerçek Dünya'nın ne demek olduğunu anlamış olursun..Üçüncü bir seçenek yaratamazsın kafandan..Aklından çıkar bunu..!

Mimarı tanrı sanıyorsun sen..Değil işte..Mimar bir program..Matrix'i yaratan bir makine..Mimar baba,kahin ise anne..Neo'nun bir anomali olduğunu mimar söylemiyor mu?Neo'nun farklı davrandığını mimar söylemiyor mu?Söylüyor..Neo'yu kontrol edebiliyor mu?Edemiyor..Neo,kalkıp kaynağa nasıl gidfebiliyor?Mimar'ın yaratıcısının olduğu yere Neo nasıl gidebiliyor?Mimar tüm kontrolü elinde tutuyorsa,Neo'ya neden engel olamıyor?Ya da filmin sonunda kahinin ''çıkmak isteyeceklere ne olacak?'' sorusuna mimar neden ''serbest bırakılacaklar'' diyor?Demek ki tüm kontrolüne rağmen sistemden çıkmak isteyenler var..Demek ki sistemden çıkmak isteyen Neo'ya mimar engel olamamış..

Cypher ne diyor?Cehalet erdemdir..Sende cehaleti savunuyorsun bana..Sanal bir bifteğin sanal olduğunu bile bile,gerçek bir bulamaçtan daha zevkli olduğunu söylemeye çalışıyorsun..Aklını oynatmışsın sen..Tıpkı Cypher gibi..Ne olursa olsun,gerçek her zaman daha lezzetlidir..Sen gerçekliği kabul edemiyorsun..

Hayatımızda bir kontrolümüz yok..Bu doğru..Dediğin gibi genler ve memlerin kölesiyiz ama bu gerçekle bir simülasyonu eş göremezsin..Burada kafa karışıklığı yaratmaya çalışma..Genlerin kölesi olmakla,bir simülasyonda makinelerin kölesi olamk aynı şey değil..

Ben genlerin kontrolünde olduğumu biliyorum ve yediğim bir yemekten zevk alabiliyorum..Hangi aptal gerçek olmayan bir yemeği yediğinde zevk alabilir?

Ama genlerin kontrolünde olduğun Dünya'da da beynine giden elektrik sinyalleri ile zevk alıyorsun deme bana..Öyle ama bu gerçek..Anladın mı?

Sitelerde Paylaş

Bokunu çıkarma denir buna..Üç seçenek olamaz..Ya yaşıyorsundur,ya ölüsündür..Ya gerçek bir Dünya'dasındır,ya da bir simülasyonda..Simülasyonda olduğunu anladığın an,gerçek Dünya'nın ne demek olduğunu anlamış olursun..Üçüncü bir seçenek yaratamazsın kafandan..Aklından çıkar bunu..!

Mimarı tanrı sanıyorsun sen..Değil işte..Mimar bir program..Matrix'i yaratan bir makine..Mimar baba,kahin ise anne..Neo'nun bir anomali olduğunu mimar söylemiyor mu?Neo'nun farklı davrandığını mimar söylemiyor mu?Söylüyor..Neo'yu kontrol edebiliyor mu?Edemiyor..Neo,kalkıp kaynağa nasıl gidfebiliyor?Mimar'ın yaratıcısının olduğu yere Neo nasıl gidebiliyor?Mimar tüm kontrolü elinde tutuyorsa,Neo'ya neden engel olamıyor?Ya da filmin sonunda kahinin ''çıkmak isteyeceklere ne olacak?'' sorusuna mimar neden ''serbest bırakılacaklar'' diyor?Demek ki tüm kontrolüne rağmen sistemden çıkmak isteyenler var..Demek ki sistemden çıkmak isteyen Neo'ya mimar engel olamamış..

Cypher ne diyor?Cehalet erdemdir..Sende cehaleti savunuyorsun bana..Sanal bir bifteğin sanal olduğunu bile bile,gerçek bir bulamaçtan daha zevkli olduğunu söylemeye çalışıyorsun..Aklını oynatmışsın sen..Tıpkı Cypher gibi..Ne olursa olsun,gerçek her zaman daha lezzetlidir..Sen gerçekliği kabul edemiyorsun..

Hayatımızda bir kontrolümüz yok..Bu doğru..Dediğin gibi genler ve memlerin kölesiyiz ama bu gerçekle bir simülasyonu eş göremezsin..Burada kafa karışıklığı yaratmaya çalışma..Genlerin kölesi olmakla,bir simülasyonda makinelerin kölesi olamk aynı şey değil..

Ben genlerin kontrolünde olduğumu biliyorum ve yediğim bir yemekten zevk alabiliyorum..Hangi aptal gerçek olmayan bir yemeği yediğinde zevk alabilir?

Ama genlerin kontrolünde olduğun Dünya'da da beynine giden elektrik sinyalleri ile zevk alıyorsun deme bana..Öyle ama bu gerçek..Anladın mı?

3 secenek yok..

Ya gercektesin, yada simulasyonda.. zion da simulasyon icindeki baska bir simulasyon olabilir..

Sen hic ruya icinde ruya gormedin mi?

Matrixin simulasyon olmadigini anlamani saglayan yontem, icinde bulunduklari gerceklik icinde sorgulanabilir..

Hala mimar neoya engel olamamis diyorsun aahah

Mimar isterse hepsini matrixe hapsedebiliyor, bunu da yapmis..

Ama verim alamamis, sistemi kabullenemeyen zihinleri matrixi bozmamalari icin zionda topluyorlar..

Belli bir sure sonra orayi da yok edip sistemi resetliyorlar.

Matrixi gelistirmek icin kahini yaratan da mimar

Neoyu farkli secimler yapabilecek sekilde donatan da kahin..

Hepsi matrixi daha iyi hale getirmek icin varlar, sistemden cikacaklari zionda "serbest" birakmalari da planin bir par asi..

Hala gercek bir bulamac ile sanal bir biftek arasinda yaptigin secimlerin de sanal oldugunu anlayamadin..

Gercek madde dedigin seyde lezzet mi var saniyorsun?

Genlerin programlamasiyla yaratilmis igrenc bulamaci, makinalarin programinin urunu olan leziz biftege neden tercih ediyorsun salak misin?

Sitelerde Paylaş

Siz saka misiniz yaw..Gercekler, bunlarin yalan oldugunu soyluyor zaten ahahah

Tam tersi işte, ama sen moronun tekisin, bunu anlamazsın..

Virtualisation ve abstraction denen kavramlar vardır. Ama sen kim bunlaır anlamak kim, boş ver. Sen patlıcanı okşayıp "kırlar bayırlar negzel..." diyerek zevzek zevzek gezmekle vaktini icra et, ötesi ağır gelir sana, boş ver, senin terazi böyle sikletleri çekmez...

Sitelerde Paylaş

Tam tersi işte, ama sen moronun tekisin, bunu anlamazsın..

Virtualisation ve abstraction denen kavramlar vardır. Ama sen kim bunlaır anlamak kim, boş ver. Sen patlıcanı okşayıp "kırlar bayırlar negzel..." diyerek zevzek zevzek gezmekle vaktini icra et, ötesi ağır gelir sana, boş ver, senin terazi böyle sikletleri çekmez...

Dogada iyilik kotuluk diye birsey mi var sapsal ahahaha

Sitelerde Paylaş

zion da simulasyon icindeki baska bir simulasyon olabilir..

Matrix filminin özü düalizmdir..Buna göre filmde işlenen karanlık aydınlık,uyku uyanma,sanal dünya gerçek dünya gibi kavramlar filmde işlenir..Eğer film dışına çıkmadan filmi yorumlayacaksan,bu gerçeği baz alacaksın..Ben filmin bokunu çıkarmak istiyorum diyorsan da,istediğin kadar uzatabilirsin konuyu..Ziondakiler de simülasyonda ama bunu anladıkları yerde gerçek değil gibi..!

sistemden cikacaklari zionda "serbest" birakmalari da planin bir par asi..

Böyle plan olmaz..Neo'nun bir anomali olduğunu kabul eden birisi,bunu planlı bir şekilde yaptığını söyleyemez..Kahin mimarın denklemi sağlamak,kendisinin de denklemi bozmak gibi bir amacı olduğunu söyler..Denklemi sağlamak isteyen birisi,herşeyin yaratıcısı/planlayıcısı olabilir mi?

Şöyle düşün..Bir sistem yaratıyorsun ama bu sistemini kabul etmeyen birileri var..Böyle bir durumda ''kontrol bende'' diyebilir misin?

salak misin?

Gerçekçiyim,realistim..Senin gibi olmayan birşeyden zevk aldığımı sanacak kadar ''değişik'' birisi değilim..
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...