Jump to content

Patent arenası!

Recommended Posts

Benden geçti bu işler :) Hem küçük güzeldir.

Random abi ben bu işlere kendimi tam anlamıyla vermek istiyorum ancak koşullar izin vermiyor...

Bu yaz bir otelde 4-5 ay çalıştım ve o çalıştığım parayla geçinmek zorundayım.Ailemin durumu desen eh işte.

Ben önce para kazanabileceğim bir şey istiyorum.Para kazandıkçada artık kendimi tamamen bu işlere vereceğim ama nasıl?

Para olmadan bu işlerle ilgilenemem.

Örneğin silah yapmak istiyorum ancak demire,demir kesme aletine kayna makinesine ihtiyaç var.

Etrafındaki insanlardan ödünç al desen olmaz.Senin başına gelen benim de başıma gelir.Silah üretmekten terörist damgası yerim...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 97
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Random abi ben bu işlere kendimi tam anlamıyla vermek istiyorum ancak koşullar izin vermiyor...

Bu yaz bir otelde 4-5 ay çalıştım ve o çalıştığım parayla geçinmek zorundayım.Ailemin durumu desen eh işte.

Ben önce para kazanabileceğim bir şey istiyorum.Para kazandıkçada artık kendimi tamamen bu işlere vereceğim ama nasıl?

Para olmadan bu işlerle ilgilenemem.

Örneğin silah yapmak istiyorum ancak demire,demir kesme aletine kayna makinesine ihtiyaç var.

Etrafındaki insanlardan ödünç al desen olmaz.Senin başına gelen benim de başıma gelir.Silah üretmekten terörist damgası yerim...

Ana okulları vs. organik oyuncak bekler senden. Çocuklar boyasın, oynasın diye. Bir kıl testeresi satın al. Birkaç metrekare de kontraplak. Bunları alacak paran yoksa bana özelden yaz sana göndereyim.

Çocukların boyayabileceği, etkinliklerinde kullanabileceği, hareketli ve hareketsiz ahşap nesneler yap. Tanesini 1,5-3 liradan sat. Çiçek yap, hayvan figürü yap, sana kalmış…Sonra işi ilerletip hareketli nesnelere geçebilirsin. Ancak köpek gibi çalışmak terimi sana vız gelmeli. Günde 4 saat uykuyu nimet saymalısın.

Baktın sende para kazanmak için yetenek var; silah yapmak için sana gereken önce basit tornayı sonra da CNC ‘yi alırsın. Bu arada kazandığın parayı nasıl harcaman gerektiği konusundaki tek akıl seninkisi olacak. Çünkü bu akşam basit saatçi tornasını satın alacak parayı bulduğunu bana söylersen; sana ilk tavsiyem yemediğin yiyecekleri yemen, gitmediğin yerlere gitmen vs. olacaktır. Sen beni boşver. İnatla ve azimle para kazanıp biriktir ve torna sahibi ol.

Silahını yapınca inan daha kolay olacak hayat.

Sitelerde Paylaş

Tamam abi anladım.Senin gibisine hiç denk gelmemiştim doğrusu...

Ben projemden biraz bahsedeyim ki sen de kendi projenden bahsedebil. Benim üzerinde çalıştığım bir projede enzimlerin çalışmasını sınırlayan yada yavaşlatan yeni moleküllere ihtiyacım var. Sonsuz sayıda molekülle çalışmama gerek yok. Üç aşağı beş yukarı bu moleküller belli. Ancak üretim tekniklerinden dolayı pahalılar. Dolayısı ile benim istediğim şey; üretim sırasındaki ucuzluğu yakalayabilmek. Bu da ancak; benim enzimimi yavaşlatacak moleküllerin daha ucuz yöntemlerle üretilebilmesine bağlı. Tamam, kabul ediyorum; özel bir konu; ama karşılaştığım sorun bu!

Senin karşılaştığın sorun ne?

Sitelerde Paylaş

Ben projemden biraz bahsedeyim ki sen de kendi projenden bahsedebil. Benim üzerinde çalıştığım bir projede enzimlerin çalışmasını sınırlayan yada yavaşlatan yeni moleküllere ihtiyacım var. Sonsuz sayıda molekülle çalışmama gerek yok. Üç aşağı beş yukarı bu moleküller belli. Ancak üretim tekniklerinden dolayı pahalılar. Dolayısı ile benim istediğim şey; üretim sırasındaki ucuzluğu yakalayabilmek. Bu da ancak; benim enzimimi yavaşlatacak moleküllerin daha ucuz yöntemlerle üretilebilmesine bağlı. Tamam, kabul ediyorum; özel bir konu; ama karşılaştığım sorun bu!

Senin karşılaştığın sorun ne?

Abi silah olduğu için teknik bir iş demir kesme aletine kaynak makinesine ve gerçek mermilere ihtiyaç var.

Makineleri ailmak lazım ki bu bana 1000 -1500 lira demek ekstra bide mermi almak lazım.

Yaptıktan sonra işm kısmen kolay.

Antalyada ormanlık bir yerdeyim.

Gider dikkatli bir şekilde test ederim.Olmadı susturucu gibi bir şey yapıp.Kimseye görünmeden test ederim.

Para bulunur,mermi alınır

ama yapacak atölye yok.

Olsa gece gündüz çalışırım.Uyku ihtiyacım bile olmaz ama yer yok işte...

Sitelerde Paylaş

Abi silah olduğu için teknik bir iş demir kesme aletine kaynak makinesine ve gerçek mermilere ihtiyaç var.

Makineleri ailmak lazım ki bu bana 1000 -1500 lira demek ekstra bide mermi almak lazım.

Yaptıktan sonra işm kısmen kolay.

Antalyada ormanlık bir yerdeyim.

Gider dikkatli bir şekilde test ederim.Olmadı susturucu gibi bir şey yapıp.Kimseye görünmeden test ederim.

Para bulunur,mermi alınır

ama yapacak atölye yok.

Olsa gece gündüz çalışırım.Uyku ihtiyacım bile olmaz ama yer yok işte...

Bu bir sorun değil! En kötü olasılıkla CNC tezgahı olan birine para verirsin, küçük de olsa bir model yaptırırsın. Para sorun değil! Bunu aklından çıkar.

Yeni olduğuna emin olduğun her proje için, eğer yeteri kadar kafa patlattıysan, yardım alabileceğin insanlar olacaktır.

Ben ilk fren balatamı tencere-tava kulbunu bakalit presiyle basan birinin 4 metrekarelik alanında yaptım. Yaptığım balata kesme şeker büyüklüğündeydi. Eski ve kullanılmış bir kalıp bulmuştum. Kalıbı ve malzemeyi bir araya getirdim.

Bu kesme şeker büyüklüğündeki balatayı, başka birinin atölyesinde test aletleri olmadan, birden çok ....ufff bunları niye anlatıyorum sana biliyor musun? Karadeniz'de bıçak, tabanca, tüfek yapan, bunları kendi evlerindeki bodrumlarda yapan o kadar adam tanıdım ki, şimdi bazıları silah pazarında pay sahibi insanlar. Eskiden her şey çok zordu. Şimdi ise kolay. Her yerde teknoloji var. Daha önce de söyledim; düşündüğün şeyin yeni olduğuna emin olman gerekiyor. Eminsen bir şeyleri bir araya getirmen çok kolay.

Al sana silahla uğraşan adamlar, git bul onları. Madem yenilikçisin. Seni harcamazlar:

Sitelerde Paylaş

Kickstarter projesi olup da parası olmayanlar için ABD merkezli bir bağış şirketidir. Şimdilik Türkiye’den katılmak zor, İstanbul merkezli bir sayfaları var. Amerika’da tanıdığı olanlar için iyi bir fırsat olabilir.

Projenizi bu siteye gönderiyorsunuz, projenizi tanıtan fotoğraflar, videolar ekliyorsunuz. Projenizin kaç paraya tamamlanacağını belirtiyorsunuz. İnsanlar beğenirse kafalarına göre bağış yapıyorlar. Kimi 5 dolar, kimi 1000 dolar vs. Eğer belirli bir zaman içinde projeniz için gereken para toplanabilirse şirket bu paranın %5’ini kendine alıyor, gerisini size veriyor. Siz de projenizi gerçekleştiriyorsunuz. Projenizin sahiplik hakları sizde kalıyor. Bu arada toplanan para yetmezse bağışçıların kredi kartından para çekilmiyor.

Özellikle teknolojik projeleri olan arkadaşlar için fikir verebilir diye paylaştım. Beğendiğim projelerden birini de altta paylaşıyorum:

https://www.kickstarter.com/projects/393053146/powerup-fpv-live-streaming-paper-airplane-drone?ref=category

Sitelerde Paylaş

Silahlar ile ilgi yapmayı düşündüğün şey nedir? Mermi ve barut gücüne bağlı bir çalışma değil ise, havalı silahlar üzerinde de çalışabilirsin. O alanda ateşlilerden çok daha geniş bir hareket alanı var. Pnömatik, pistonlu, pcp, gazlı vs. Ayrıca ateşli olmadıkları içinde hukuken daha rahat çalışırsın. Bu alanda Türkiye de büyük firmalar var. Ciddi bir yenilik getirebilirsen projeni paraya çavirebilirsin.

Sitelerde Paylaş

Silahlar ile ilgi yapmayı düşündüğün şey nedir? Mermi ve barut gücüne bağlı bir çalışma değil ise, havalı silahlar üzerinde de çalışabilirsin. O alanda ateşlilerden çok daha geniş bir hareket alanı var. Pnömatik, pistonlu, pcp, gazlı vs. Ayrıca ateşli olmadıkları içinde hukuken daha rahat çalışırsın. Bu alanda Türkiye de büyük firmalar var. Ciddi bir yenilik getirebilirsen projeni paraya çavirebilirsin.

Yenilik için korkuyor insanlar; deneseler diyorum.

Sitelerde Paylaş

Hedefe zarar vermek için yeterli bir kütleye sahip her bir akıllı mermi; açık alanda bulununan belirli bir insana yönlendirilebildiği garantısi verilirse para eder Akıllı mermi için patant almaya gerek yok. Her bir mermiyi yüz bin dolara satsan yeter.Hedefe varan her mermi; diğer mermilerin fiyatını arttıracaktır.

Sitelerde Paylaş

Mermi bildiğimiz mermi; namlu bildiğimiz namlu; yeni bir silah yapmak nasıl mümkün ola ki?

Yeni bir silah değil ama ufak değişiklikler ciddi farklar yaratabilir. Yivli namlularda şimdiye kadar yapılabilen yiv sayısı üzerinde oynamaktı. Ünlü havalı silah üreticisi fx son zamanlarda silahlarında " smooth twist " denilen yeni bir namlu kullanmaya başladı. Yivler namlunun sadece son 10-15 cm sinde bulunuyor. Diğer kısımları kaval namlu. Amaç hem az sürtünme ile hızı artırmak hem de yiv ile isabeti sağlamak.

Silahı uzun uzun deneme şansım olmadı ama kısa süre yaptığım atışlarda özellikle kısa mesafelerde isabete olumlu etki ettiğini gördüm. Yani namluda bile hala yapılabilecek şeyler olabilir. Mermi konusu ise apayrı ve silahtan bağımsız bir alan. O konuda çok şey yapıldı ve yapılıyor ama bence daha çok yenilik olacak.

Arkadaşın ilgi alanı silahın neresi ile ilgili bilmiyoruz. Ama şayet havalı silah düşünürse tavsiyem şarjörlü bir pistonlu üzerine kafa yormasıdır. Almanların Diana sı bir modelde denedi ama güç kaybına uğradığı için tutturamadı. Şayet bu zaafı tolere edebilecek bir proje yapabilirse firmalar kesinlikle ilgi gösterir.

Sitelerde Paylaş

Hedefe zarar vermek için yeterli bir kütleye sahip her bir akıllı mermi; açık alanda bulununan belirli bir insana yönlendirilebildiği garantısi verilirse para eder Akıllı mermi için patant almaya gerek yok. Her bir mermiyi yüz bin dolara satsan yeter.Hedefe varan her mermi; diğer mermilerin fiyatını arttıracaktır.

Güdümlü füze mantığı. Mermiye bir çip yerleştirilecek ve tüfek de ki dijital unsur ile hedef programlanması yapılabilecek. Burada sorun bu sistemi o boyutlara taşıyabilmek olur.

Sitelerde Paylaş

Mermiyi hedef hakkında bilgilendirdikten sonra, akıllı mermi için kütle önemli değil, kalibre önemli değil, eğik atışla; yarım kiloluk bir küre (hatta daha azı) yeterli bir hızla bir insanı öldürür.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...