Jump to content

Er meydaninda tartismalar

Recommended Posts

Bir-iki önerim var bu konuda...

- İlk ileti iddia sahibi tarafından gönderilsin, kendi pozisyonunun açıklamasını içersin. Ayrıca her tartışmacı ilk iletisinde, tartışma boyu kullanacağı anahtar kelimeleri tanımlasın, pozisyonunu açıkça belirtsin, gerekli gördüğü argümanları yazsın.

- İletiler sırayla gönderilsin. Bir başka deyişle, bir tartışmacı ileti gönderdikten sonra kısıtlı editleme süresi dışında, başlığa hiç bir şey yaz(a)masın. Bu, hem düzenlilik, hem de tartışma adabı açısından yararlı bir şey kanımca. Sonuçta bu forum ile, Ateistforum'daki başlıklar arasındaki tek fark yazabilen üye sayısında olmamalı. Değil mi?

- Alıntı yapma olanağı kısıtlı olsun, ayrıca "Sen git şunu oku, anlarsın" diye bir şey de yok. Ne söylenilecekse, açıkça söylenilmeli. (Tractatus) :-)

- Round kısıtlaması getirilsin. Mantik'ın dediği gibi, aylar yıllar sürmesin tartışma. (Tamam, biraz abarttım. :-)) Belli bir round sayısı olsun, her roundda her tartışmacı 1 (bir) ileti gönderebilsin.

- Her round arasında belirli bir süre olsun. O süre geçildiği zaman tartışma kapatılsın. Bence 3 (üç) gün ideal bir süre. Yok eğer tartışmacılardan birinin işi çıktıysa, ne bileyim işte 10 (on) günlük ara vermesi gerekiyorsa, bu, istisna bir durumdur. Başlık altında belirtir meramını, ona göre davranılır. Ne de olsa istisnalar kaideyi bozmuyor.

Şimdilik bu kadar.

P.S: Bunlar öneri ha, üsluba takılmayın. :-)

Rexino, bunlar çok güzel öneriler

ama emin ol sadece iki kişinin seri bir şekilde kapıştığı (soğuk savaş) münazara-tartışma ortamı aylarca sürmeyecektir. Herkesin gözü onların üzerinde iken.

en güzeli, açık oturumlarda tv programlarında kullanılan sıcağı sıcağına verilen desteği takip edebilen round-vote(oy) map haritası .

Umarım bu yapılabilir.

ya da 2li 3lü takımlar birbiriyle en çok alevlenebilen konularda ( kader,Tanrının egoizmi gibi ) 2 şer gün arayla ortak makale asarak kapışabilirler.

bu forumda tarih ve felsefede alanının uzmanı sayılabilecek değerli insanlar var.

Sadece onların, objektif yaklaşım ve yorumları herkesin o tartışma için görüşlerini dile getirdiği ayrı bir yan başlık dışında , ayrıyeten force mesajlarla ( 2li tartışma ortamındaki gidişata içerik ve üslup açısından müdahil olmadan teknik bilgiler eşliğinde müdahil olabilsinler ) Bu force mesaj ı kullanan kişiler ateistforum yöneticileri tarafından öne sürülsün . böylece teknik argümanlar objektif olarak tamamlanmış olur.

ben bu fikirlerin hayata geçmesi ile ateistforumda hiçbir forumda görmediğim beyin fırtınasının oluşacağını düşünmekteyim.

Umarım , hayallerimiz kursağımızda kalmaz.

Kavl Üzre.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 77
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Yeni forum ile ilgili guzel oneriler gelmis.

Fakat hepsini uygulayamayiz. Belki bazilari uygun olabilir. Neyi ne sekilde yapacagimiz Hodri Meydan forumu daha fazla kullanilmaya baslandiktan sonra daha net bir sekilde ortaya cikacaktir.

Once bir su anki haliyle nasil oluyor, onu gormeliyiz.

Sitelerde Paylaş

'Tanri'ya akil ile mi inanilir?' konusunu bir inancli katilimciyla Hodri Meydan forumunda tartismaya hazirim.

Tartismanin konu basligi: "Tanri'ya akil ile mi inanilir?"

Tartisma konusunun aciklamasi: Tanri ve din inanci akil, mantik ve bilimsel gostergelerin urunu mudur, yoksa inancin temelinde baska faktorler mi aranmalidir? Tanri'ya akil yoluyla mi, yoksa akla ragmen mi inanilir?

Benim savunacagim fikir: Tanri'ya ve goksel dinlere inanc akla ve mantiga dayanmaz. Tam tersi akil ve mantik inanmamanin daha dogru olduguna isaret eder. Insan akil, mantik ve cagdas bilimsel bilgiler ile tutarli olmak istiyorsa inanmamalidir. Bu yuzden inancin temelinde baska faktorler (psikolojik, sosyal ve duygusal faktorler) aranmalidir.

Sitelerde Paylaş

Harbi henuz fazla aksiyon olmadi daha. Ama ileriki gunlerde olacagindan eminim.

Belki tam olarak reklamini yapamadik..

Alt-bolum degilde kendine has basli basina bir bolum olup anasayfada gorunse daha cok ragbet gorecek..

Bolum acilali 1 hafta oldu, daha bu bolumu bilmeyenler var.

Sitelerde Paylaş
  • 2 months later...
  • 2 years later...

offspring ile tartışmak istiyoruz. bir yaratıcı olmalı mı? olmalıysa neden bir? kullarını düşünüyor mu şefkatli hikmetli iş yapar mı? bunları savunan taraf olacağım. bu arada bu teklifim herkes için geçerli. crafterman kardeş de gerektiği yerde müdahil olabileceğini belirtti.

tarihinde gelecek_elbet_gelecek tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

offspring ile tartışmak istiyoruz. bir yaratıcı olmalı mı? olmalıysa neden bir? kullarını düşünüyor mu şefkatli hikmetli iş yapar mı? bunları savunan taraf olacağım. bu arada bu teklifim herkes için geçerli. crafterman kardeş de gerektiği yerde müdahil olabileceğini belirtti.

Bir yaratıcı olmalımı vs. değil bi yaratıcı var ben kanıtlıcam dedin tartışma konusu degişmiş iki dk da :lol:

klasik bir konu. Tanrı var mıdır neden vardır gerek var mıdır gibisinden başlığına benzer

^^

Sitelerde Paylaş

Konu falan değişmedi ki. Çünkü konu budur demedik ki. Dikkat edersen kendin alıntı yapmışsın. Orda diyorum ki gibisinden buna benzer. Sanki varya konu yaratıcıya dair olsun dedim sonra gittim, İslam ahlakını savunacağım dedim.  hemen diyorsun ki konu değişti 2 dakkada.

offspring Üzüm yiyelim bağcıyı dövmeğe uğraşmayalım.

Sitelerde Paylaş

Konu falan değişmedi ki. Çünkü konu budur demedik ki. Dikkat edersen kendin alıntı yapmışsın. Orda diyorum ki gibisinden buna benzer. Sanki varya konu yaratıcıya dair olsun dedim sonra gittim, İslam ahlakını savunacağım dedim.  hemen diyorsun ki konu değişti 2 dakkada.

offspring Üzüm yiyelim bağcıyı dövmeğe uğraşmayalım.

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=42303

Bu başlığa davet ediyorum :D . Hadi bakalım ne kadar ersin göster :D . Hiçte öyle hodriye falan gerek yok.

Sitelerde Paylaş

arkadaş amacım erlik taslamak, tartışmak veya alt etmek değil. bunları arkadaşlara özelden attığım mesajlarda belirttim.söyleyebilirler. yeni olduğum için başlık açamadığımı en makul çözümün hodri olduğunu söyledim. ayrıca ilgi çekici şeylerden konuşacağımızı belirttim. sen makalene beni davet edeceğine gel hodride konuşalımö hem gereksiz abuk sabuk mesajlar yazılmaz.

Sitelerde Paylaş

Henüz başlık açma hakkı bile olmayan yeni bir üyeye Hodri Meydan'da tartışma hakkı verdiğimizde ne olabildiğini şu başlıkta gördük:

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=41459&pid=675092&st=0entry675092

Sözkonusu başlık ana foruma taşınmıştır. Yukarıda yapılan tartışma talebi de aynı konuda olduğundan, bu katılımcılar sözkonusu başlık altında tartışmalarını yapabilirler.

Sitelerde Paylaş

Henüz başlık açma hakkı bile olmayan yeni bir üyeye Hodri Meydan'da tartışma hakkı verdiğimizde ne olabildiğini şu başlıkta gördük:

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=41459&pid=675092&st=0entry675092

Sözkonusu başlık ana foruma taşınmıştır. Yukarıda yapılan tartışma talebi de aynı konuda olduğundan, bu katılımcılar sözkonusu başlık altında tartışmalarını yapabilirler.

Ne olabildiğini tartışmacılardan biri olarak bir de ben sorabilir miyim sevgili admin?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...