Jump to content

Ateistim dedim...

Recommended Posts

Merhabalar,öncelikte ben 15 yaşındayım liseye gidiyorum bir kaç hafta önce bir arkadaşımla din hakkında konuşuyorduk ben ona ateistim demiştim ve beni o gün ikna etmeye çalışıp duruyordu tabi bende ikna olmadım zaten neyse o gün bitmişti ertesi gün o çocuk sınıfın yarısına benim ateist olduğumu söylemiş, 10 kişi önüme toplandı bağıra bağıra islam hakkında saçmalıklar anlatıyorlardı bir şey demeye kalksam direk sözümü kesiyorlardı, bende hiç bir şeye cevap vermedim ama bu sefer beni zorla müslüman yapmaya çalıştılar bende ateist olduğum halde müslüman oldum deyip yalan söyledim...

Sizce hakkımı savunmalı mıydım ??

Yoksa müslümanım deyip kurtulmuşmuyum ??

tarihinde Pinkamena tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 41
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

O da birşey mi? Tüm okul öğrenmişti beni, öğretmenlerin bile kulağına gitmişti :D

Müslüman yapamayacaklarını anlayınca içlerindeki merak duygusu tiksinmeye dönüşecek. Arkadaşlık ilişkilerini düşünüyorsan tartışmaya girme, "Herkesin inancı kendine" de. Müslümanım demene gerek yok.

Sitelerde Paylaş

Öncelikle bu yaşta bu gerçeği gördüğün için seni tebrik ediyorum :) Bu bence müthiş bir başarı.Ondan sonra tabii ki kimseyle tartışmamanı öneririm.Bir sonuç elde edemezsin.Çünkü bu beynin çalışma sistemine ters bir olay.Empati kurabilen,konuya objektif bakan bir insanla tartışabilirsin ama bunları yapamayan biriyle tartışamazsın.O güne kadar bir çok şeyin sebebi olarak,beyindeki nöron bağlantılarına "allah" diye kayıt yapmışlar.Sende "allah yok" deyince bu bağlantılara güvenerek senin yanlış yolda olduğunu düşünüyorlar.Çünkü başka bağlantı yok.Mesela o kişilere sor "brahman nedir" diye.Sana cevap veremeyecekler.Nöron ve sinaps bağlantılarında hep "allah" kaydı var.

"Allah" kelimesini birden beyinden çıkartınca,yüzlerce sorunun cevabını sağlayan bağlantılar,kocaman bir soru işaretine dönüşeceği için,bunu o ara kabullenemeyip senin yanlış yolda olduğunu düşüneceklerdir.Üstüne bir de "allah yok" cümlesi ile yapılan bağlantının diğer ucunda ise "ebedi cehennem" bağlantısı olduğu için,korkunun etkisiyle de o yüzlerce bağlantıyı değiştirmek istemeyeceklerdir.........falan filan işte.Çok detaya girmeye gerek yok.Özetle objektif yaklaşan,yapılan bağlantıları sorgulama cesareti olan herkesle tartışabilirsin.Ama öyle kişiler parmakla sayılıyor maalesef :D He 15 yaşındasın diye değil.30 yaşına gelsende o tablo hep aynı olacak.O kişiler zaten kendini belli eder.Onlarla konuşabilirsin ama çok zor bulursun o tipleri.Ama sosyal medyada olabilir.Facede değilde,youtubede filan tartışabilirsin.Seni tanımayan kişilerle yani.

tarihinde agnostik_muro tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

daha küçüksün...

en iyisini yapmışsın...

üniversiteyi kazanmaya bak....sonra zaten kendine yakın düşünceleri daha rahat bulabilirsin ünv. ortamında...

üniversitede birsürü insanla tanıştım daha düşünceme yakın olanına rastlamadım :D nereye saklanmış bunlar?

biyoloji, genetik, felsefe vs. okursan belki rastlama ihtimalin artar.

Sitelerde Paylaş

Merhabalar,öncelikte ben 15 yaşındayım liseye gidiyorum bir kaç hafta önce bir arkadaşımla din hakkında konuşuyorduk ben ona ateistim demiştim ve beni o gün ikna etmeye çalışıp duruyordu tabi bende ikna olmadım zaten neyse o gün bitmişti ertesi gün o çocuk sınıfın yarısına benim ateist olduğumu söylemiş, 10 kişi önüme toplandı bağıra bağıra islam hakkında saçmalıklar anlatıyorlardı bir şey demeye kalksam direk sözümü kesiyorlardı, bende hiç bir şeye cevap vermedim ama bu sefer beni zorla müslüman yapmaya çalıştılar bende ateist olduğum halde müslüman oldum deyip yalan söyledim...

Kardeşim kesinlikle tartışma, arasından serseri bir tanesinin seni bıçaklamayacağı veya şiddet uygulamayacağının garantisi yok.Yapman gereken şey biraz kafam karışıktı Kuranı okudum inandım gibi deyip kurtulman.Ve bu konulardan uzak durup normal inananlar gibi yaşantına devam etmen.Yapman gereken en önemli şey okulunu başarı ile bitirip güzel ilgi alanına giren bir üniversite ve sonrası iş hayatı.

Sitelerde Paylaş

üniversitede birsürü insanla tanıştım daha düşünceme yakın olanına rastlamadım :D nereye saklanmış bunlar?

biyoloji, genetik, felsefe vs. okursan belki rastlama ihtimalin artar.

yani demek istediğim - rastlama olasılığın artar :D kesin bulursun dememiştim :D

ama sanırım en fazla dediğin bölümler + tıp okuyanlarda rastlamak daha olası ? :)

Sitelerde Paylaş

yani demek istediğim - rastlama olasılığın artar :D kesin bulursun dememiştim :D

ama sanırım en fazla dediğin bölümler + tıp okuyanlarda rastlamak daha olası ? :)

en azıda mühendislikllerde olsa gerek, adım başı şarkirte rastlıyorum, birde sülük gibiler bunlar. diğerleri arasında da en çok konuşulan şeyler dersler dışında, futbol, pes, oyun, basketbol, müzik, nadiren siyaset, fakültede kişi başına düşen kadın miktarı 50gr olduğundan kadın muhabbetleri de pek olmuyor :) çoğunun dünyaları hepi topu bu kadar.

tıp okuyan arkadaşım var, oda aynı dertten müzdarip :) hadi biz erkeğiz o kız olduğu halde kafasına uyan kimseyi bulamıyor. nadirende olsa ateist buldun diyelim, ancak unutma ateistlerin tek ortak yanı ateist olmaları, onun dışında zevkler 180 derece fark gösterebilir.

Sitelerde Paylaş

en azıda mühendislikllerde olsa gerek, adım başı şarkirte rastlıyorum, birde sülük gibiler bunlar. diğerleri arasında da en çok konuşulan şeyler dersler dışında, futbol, pes, oyun, basketbol, müzik, nadiren siyaset, fakültede kişi başına düşen kadın miktarı 50gr olduğundan kadın muhabbetleri de pek olmuyor :) çoğunun dünyaları hepi topu bu kadar.

tıp okuyan arkadaşım var, oda aynı dertten müzdarip :) hadi biz erkeğiz o kız olduğu halde kafasına uyan kimseyi bulamıyor. nadirende olsa ateist buldun diyelim, ancak unutma ateistlerin tek ortak yanı ateist olmaları, onun dışında zevkler 180 derece fark gösterebilir.

haklısın demekten başka bişey gelmiyor aklıma :)

Sitelerde Paylaş

Ne tür bir okul bilmiyorum ama disipline bile çıkabilirsin ne olacağı belli olmaz bu devirde. Milli eğitimin içine sıçtılar.

Bence bu konuyu bir daha açma. Ama sana asıl tavsiyem derslerinle davranışlarınla örnek bir öğrenci olman olacaktır böylece görüşlerinin de bir ağırlığı olur.

Sitelerde Paylaş

Gittiğiniz üniversiteye göre de değişir. Yüksek puanlı bir bölüme/fakülteye girerseniz kafası daha rahat insanlarla karşılaşırsınız.

Ben türkiyede ilk 15 bine girenlerin olduğu bir bölümdeyim, durum yukarıda anlattığım gibi ancak yobaz değiller herşeyi rahatça konuşurum karşılarında, aşırı tepki verip kavga çıkaranına henüz rastlamadım.

tarihinde Hercümerç tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tartışıp da kazandığın hiç olmayacak, boşuna söyleme. Ama bir şey olursa da kendini savun.

Akıllarınca seni ikna edecekler, s.ktir et. Tartışmaya girme. Zaten birkaç sene sonra sen de sen dahil kimsenin bir şey bilmediğini/bilemeyeceğini anlayacaksın.

Sitelerde Paylaş

Sana verilen anayasal hak şudur: "Kimse düşüncesini açıklamaya zorlanamaz. Kimse düşüncesi yüzünden ayıplanamaz."

Amma velakin; anayasaya ve yasalara rağmen, böyle bir soruyu sorman da şunu açıkça belirliyor ki; hazır gençken İngilizce öğren ve siktir ol git bu memleketten. Kurrtul. Geriye de dönüp bakma. Bu memleketten sana hayır gelmez.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...