Jump to content

Şakirtin,Efe Aydal ile imtihanı

Recommended Posts

Bak şu laflara :D

Bir tarafta insani özellikleri olmayan bir yaratıcı,diğer tarafta insani özellikleri olan bir yaratıcı.. Götünüzden uydurduğunuz lafları kendinize saklayın..

Bu evrenin ezeli olduğunu, bizim denek olmadığımızı, başka evrenlerde bizden çok daha gelişmiş canlılar olmadığını nereden biliyorsun?
Sitelerde Paylaş
  • İleti 65
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Efe Aydal'ın ateizmini beğenmiyorsanız kendiniz video çekin. Onun gibi uğraşın.

Tabiki hiç bir zorunluluğunuz yok. Ama bu kadar da gereksiz eleştiri yapmanın anlamı yok. Biraz yapıcı olmak lazım. Ateizmini beğenmeye beğenmeye bi siz ateist kalacaksınız.

Sitelerde Paylaş

Bu evrenin ezeli olduğunu, bizim denek olmadığımızı, başka evrenlerde bizden çok daha gelişmiş canlılar olmadığını nereden biliyorsun?

Bu evreni USC'nin yaratmadığını nereden biliyorsun?

Soru mu bu?

Doğru soru sorarsan,doğru cevap alırsın..Sen yanlış soru soruyorsun..!

Hayal kur,sana kurma diyen yok ama kurduğun hayallerin için bir olasılık yaratmamızı bekleme bizden..

Efe Aydal'ın ateizmini beğenmiyorsanız kendiniz video çekin. Onun gibi uğraşın.

Tabiki hiç bir zorunluluğunuz yok. Ama bu kadar da gereksiz eleştiri yapmanın anlamı yok. Biraz yapıcı olmak lazım. Ateizmini beğenmeye beğenmeye bi siz ateist kalacaksınız.

Ateizm nedir?

Ateizm kabaca,tinsel olan herşeyi yok saymaktır..Mesela bir cin,mesela bir ruh,mesela bir tanrı..

Efe böyle birşey demiyor..Olabilir diyor,yok diyemem diyor..Bu ateizm değil babacığım..Ateizmi bilen birisi,Efe'ye afedersin s.ktir çeker..

Sitelerde Paylaş

Yaratıcı ve Tanrı kavramları çok sık birbirine karıştırılıyor.

Dinlerin zihin tecavüzü olarak tanrı=yaratıcı .

Tanrı/lar mitolojik bir karakter ve kesin olarak yanlışlanabilir .Yoktur ... Tasarlayacı & Herşeybilen&Heşeye muktedir vs bilimsel çelişkilidir, paradoksaldır , nasıl tanımlarsan tanımla insan hayal ürünü masalsıdır. Bunu yanlışlamak için belirli bir din konusundan uzman olmak, onun çelişkilerini ortaya koymak da gerekmez.

Dediğin gibi 1 tane paradoksla susturabilirdi.

Yaratıcı ise kavram ve içerik olarak muğlak... , Evrenimizi labratuarında yaratan bir fizikçi de olabilir, simülasyon oluşturan olabilir vs ama bu dayanaksız-zorlama bir iddia olur. Zira evrenin tasarlanması söz konusu değil, kör mekanizmalar işliyor - evrim bile başlı başına tasarlanmadığımızı ortaya koyuyor veya dünyanın oluşumu tasarlama üzerine değil. (Bu forumda bilimsel argüman ve deneylerle bunu savunanlar da var simülasyon olabilir evrende bir bilinç var vs diye ) Ama bu belirli bir spefisik güc-bilinç her ne haltsa ona ait yeterli kanıt yok, o yüzden default yok, Belirsiz bir saha.

Evet dediğin gibi benim ki sadece bir düşünce.Yani oladabilir, olmayadabilir.

:)

Tanrı dediğiniz şey ile yaratıcı dediğiniz şey aynı..Tanrı farklı,yaratıcı farklı,üstün bir güç veya bilinç farklı şeyler değiller..''Tanrı veya yaratıcı olamaz'' dediğiniz zaman,bu söyleminiz Evren'de yerel bir ifade olmamalı..Yani sadece Dünya ile sınırlı kalmamalı..

Bu söylemleri tamamen kafanızdan atmanız lazım..Yoksa ateistliğinizden söz edemezsiniz(genele söylüyorum,sizden bahsetmiyorum)..

''Dinlerin içindeki Tanrı yok ama büyük patlamanın arkasında biri olabilir'' diyen birisi ateist değildir..Efe'de buna benzer şeyler söylüyor..

Bu kavramı nereden duyduk?

Dinlerden..Dinlerin içindeki Tanrı'ların yaratıcı olduğunu duyduk/okuduk ama sonradan tanrı ve yaratıcıyı ayırmaya karar verdik..Niye ayırıyoruz?''Dinler saçma ama Evren'de birşey olabilir'' fikrini yaşatmak için..

Böyle ateizm olmaz..Ateist NET ve KESİN olarak tanrı-yaratıcı-simülasyoncu(her neyse) söylemlerine karşı çıkar,karşı çıkmalıdır..En ufak bir sapma,tam olarak ateist olmadığınızı kanıtlar..

Bu forumda çok tartıştık bu konuları..Mesela Tanrı yoktur dedik,biri itiraz etti..Ne dediğini tartıştık ve ona hak verdik..Sonuçta şöyle bir ifade çıktı karşımıza..TANRI OLAMAZ..En doğru ifade bu..Tabi şimdilik..Biri itiraz eder ve bizi ikna ederse,bu ifadeyi de değiştiririz..Ateist olmak demek,ifadelere/kavaramlara takılıp kalmak demek değildir..

Biri diyor ki,uçan spagetti canavarı var ve buna inanıyorum...Biz USC yok dememeliyiz..Bu kişiye USC ne demeliyiz..Bu yönde karşıt fikir yürütmeliyiz..Yukarıdaki videodaki ateist karşısındaki imanlıya Allah ne veya Tanrı ne diye sormuyor..Çünkü ateist değil kendisi..Bir ton laf ettiler ama hiçbir şey konuşmadılar..Sadece şunu demeliydi Efe..

''ALLAH NEDİR?''

Bunu demiyor..%50 filan diyor..Sonra da insanları uyandırmaktan,ittirmekten filan söz ediyor..

Bak şu laflara :D

Bir tarafta insani özellikleri olmayan bir yaratıcı,diğer tarafta insani özellikleri olan bir yaratıcı.. Götünüzden uydurduğunuz lafları kendinize saklayın..

Bu düşünceleri kafamdan atmak bana birşey kazandırmaz.Hatta varolan merakımı bile öldürebilir.Ben bir bilince erişebilmişsem yani insanlar belki Evren veya onunda içinde bulunduğu sonsuz enerjide bu bilince sahip olabilir.

Sitelerde Paylaş

Haklısın..Bence de düzgün birisi ama ateist olmadığı halde ateist taklidi yapıyor..Bu bakımdan kötü birisi..Bize kötülüğü dokunuyor bu kişinin..

Teşbih yapıyorum..Müslümanım diyor ama namaz kılmadığını söylüyor..Olmaz işte..Namaz kılmadan müslüman olunabilir ama olunamaz da..Müslümanlığınız sadece kelime i şehadetle sınırlıysa,burada ciddi bir sıkıntı vardır ve gerçekten müslüman olan birisi karşınıza çıkarsa,sizi mahveder bu kişi..

Efe ateistim diyor ama neyi inkar ettiğinin,neyi kabul ettiğinin farkında değil..Din yalan demekten başka birşey diyemiyor..Olmaz işte..''Görmediğimiz birşeyin yok olduğunu kanıtlayamayız'' gibi şeyler dedi..Delilik bu,ateistlik değil..

Ne yapıyorsanız düzgün yapmalısınız..Neyi savunuyorsanız düzgün savunmalısınız..

Efe ateist olmadığı halde ateistim diyor..Burada bir sıkıntı var..Gerçi bu sıkıntı bize has bir durum galiba..Mesela adam Kemalistim diyor ama Mustafa Kemal'e düşman birinin yanında yer alıyor..Bu bönlük iliklerimize işlemiş galiba..

Ne olduğumuzu veya ne olmadığımızı bilmiyoruz..

Sevgili Nolan,

Herkesi cok kolay elestiriyorsunuz. Siz bu konuda burada kimliginizi gizleyerek yazdiginiz sivri yazilar haricinde ne yaptiniz?

Kendinden baska herkesi kafir ilan eden yobaz muslumanlardan hic bir farkiniz yok. Lutfen biraz da kendinizi elestirin.

Sizin gibiler potansiyel ateistlerin ateist olmasini 10 yil geciktirebilirler.

Sitelerde Paylaş

Bu düşünceleri kafamdan atmak bana birşey kazandırmaz.Hatta varolan merakımı bile öldürebilir.Ben bir bilince erişebilmişsem yani insanlar belki Evren veya onunda içinde bulunduğu sonsuz enerjide bu bilince sahip olabilir.

Merakını niye öldürsün kardeşim?Olur mu öyle şey?

Ben ateistler kafasından mitolojiyi tamamen atsın diyerek,ateistleri mitolojiden uzak tutmaya veya bu konularda merakını öldürmeye filan çalışmıyorum ki..

Çok basit birşey diyorum..

Ateist,tinsel olan herşeyi yok sayar..Başka şekilde yazalım..Ateist,spiritüel olan herşeyi reddeder..Başka şekilde yazalım..Ateist,irrasyonel olan tüm mitolojilere s.ktir çeker..Bu yani..

Şimdi siz yanlış anlamadıysam,uzay bir bilince sahip diyorsunuz..Bunu diyebilirsiniz..Bizde buna itiraz ederiz sadece..Neymiş bu bilinç filan deriz..Bilinci tanrıya/yaratıcıya filan yamamak isterseniz de,o zaman sizin ateist olmadığınıza kani oluruz..Uzayda birşeyler var veya uzayda bilmediğimiz bir bilinç gibi birşeyler var demekle,Efe'nin bu konudaki söylemleri çok farklı..Efe,resmen ateizmin içine ediyor..%50 olabilir dedi veya görmediğimiz şeylerin yokluğunu söyleyemeyiz gibi şeyler dedi..Deli bu..

Sevgili Nolan,

Herkesi cok kolay elestiriyorsunuz. Siz bu konuda burada kimliginizi gizleyerek yazdiginiz sivri yazilar haricinde ne yaptiniz?

Kendinden baska herkesi kafir ilan eden yobaz muslumanlardan hic bir farkiniz yok. Lutfen biraz da kendinizi elestirin.

Sizin gibiler potansiyel ateistlerin ateist olmasini 10 yil geciktirebilirler.

Kimliğimi açıklarım..Benim için sorun değil..Yalnız şu mesele var..Forumda birkaç defa denk geldim..Avatarına kendi resmini koyan üyelere laf atıldığına şahit oldum..Yoksa hiç sorun değil benim için..Resmimim de koyarım,videoda çekerim,kimliğimi de açıklarım..

Ne yaptınız söyleminiz çok fena..Hiç açmayalım bu konuyu..

Asla yobazlık/sivrilik(neyse artık)yaptığımı düşünmüyorum..İnsanların ateizmi gerçekten anlamadığını,en basitinden wikipedia sitesinden bile ateizm tanımını dikkatlice okumadığını düşünüyorum..Eğer ateistler Efe gibiyse,ben ateistim demem..Böyle bir ateizmi kabul edemem..Bu ateistlik değil,delilik..

Efe'nin şu lafı mesela..Ya kardeşim,ikimizde aynıyız aslında..Sadece din konusunda farklıyız filan..Ahbap oldular bir anda..Bir saat daha konuşsalar akraba olur bunlar..

Ne demek aynıyız?

Bir müslümanla,bir ateist nasıl aynı olabilir..Bu aynılıktan kasıt fiziksel benzerlikse,bu nasıl bir muhabbet?

Ben bu seviyeyi anlamıyorum..İnsanlar nasıl bu kadar seviyesiz olabiliyorlar?Sanki 10 yaşındaki iki çocuk konuşuyor gibi geldi bana..Gerçekten videoyu izlerken,böyle şeyler düşündüm..

Sitelerde Paylaş

Merakını niye öldürsün kardeşim?Olur mu öyle şey?

Ben ateistler kafasından mitolojiyi tamamen atsın diyerek,ateistleri mitolojiden uzak tutmaya veya bu konularda merakını öldürmeye filan çalışmıyorum ki..

Çok basit birşey diyorum..

Ateist,tinsel olan herşeyi yok sayar..Başka şekilde yazalım..Ateist,spiritüel olan herşeyi reddeder..Başka şekilde yazalım..Ateist,irrasyonel olan tüm mitolojilere s.ktir çeker..Bu yani..

Şimdi siz yanlış anlamadıysam,uzay bir bilince sahip diyorsunuz..Bunu diyebilirsiniz..Bizde buna itiraz ederiz sadece..Neymiş bu bilinç filan deriz..Bilinci tanrıya/yaratıcıya filan yamamak isterseniz de,o zaman sizin ateist olmadığınıza kani oluruz..Uzayda birşeyler var veya uzayda bilmediğimiz bir bilinç gibi birşeyler var demekle,Efe'nin bu konudaki söylemleri çok farklı..Efe,resmen ateizmin içine ediyor..%50 olabilir dedi veya görmediğimiz şeylerin yokluğunu söyleyemeyiz gibi şeyler dedi..Deli bu..

Kimliğimi açıklarım..Benim için sorun değil..Yalnız şu mesele var..Forumda birkaç defa denk geldim..Avatarına kendi resmini koyan üyelere laf atıldığına şahit oldum..Yoksa hiç sorun değil benim için..Resmimim de koyarım,videoda çekerim,kimliğimi de açıklarım..

Ne yaptınız söyleminiz çok fena..Hiç açmayalım bu konuyu..

Asla yobazlık/sivrilik(neyse artık)yaptığımı düşünmüyorum..İnsanların ateizmi gerçekten anlamadığını,en basitinden wikipedia sitesinden bile ateizm tanımını dikkatlice okumadığını düşünüyorum..Eğer ateistler Efe gibiyse,ben ateistim demem..Böyle bir ateizmi kabul edemem..Bu ateistlik değil,delilik..

Efe'nin şu lafı mesela..Ya kardeşim,ikimizde aynıyız aslında..Sadece din konusunda farklıyız filan..Ahbap oldular bir anda..Bir saat daha konuşsalar akraba olur bunlar..

Ne demek aynıyız?

Bir müslümanla,bir ateist nasıl aynı olabilir..Bu aynılıktan kasıt fiziksel benzerlikse,bu nasıl bir muhabbet?

Ben bu seviyeyi anlamıyorum..İnsanlar nasıl bu kadar seviyesiz olabiliyorlar?Sanki 10 yaşındaki iki çocuk konuşuyor gibi geldi bana..Gerçekten videoyu izlerken,böyle şeyler düşündüm..

yok ben yaratıcı demiyorum.Uzayın içinde de demiyorum.Varolan enerji yani varlığın kendisi bilinçli olabilir.Atomlar kendi aralarında birleşirken veya ayrışırken bu evrensel bilinç dediğim şey ile hareket ediyor olabilir.Ama bu Bilinç varmı yokmu, varsa nasıl birşeydir bunu bilemeyiz.Hani eğerki büyük patlama öncesi hareketsizlik hakimse ve bu olay ile zaman ve madde oluşmuşsa bunu tetikleyen bir bilinç olmalı.Ama dediğim gibi bir yaratıcı veya tanrıdan bahsetmiyorum.

Sitelerde Paylaş

Efe ilk defa bir yakınım izletmişti, bu adamın çabası takdir edilebilir bazı videoları komik, hatta ''öcü ateist'' ''satanist mi bunlar '' gibi cahil bir çok ön yargılı dindar insanın ilk sorgulama kıvılcımını oluşturmasında katkısı olabiliyor, ne diyor bu adamalar diye izlemeye ve sorgulamaya başlıyor.

Ama Nolan bir konuda haklı , Efenin Ateizm tanımı sıkıntılı.

Bazı noktalarda hataları var, özellikle tartışmalarda Dawkins'in düştüğü hataya düşüyor, bir dinciyle konuşurken kendini dinletmek için bilerek ya da bilmeyerek - taviz vererek veya ateistim diyerek ya da taktiksel agnostik kimliğine bürünerek yakınlaşırsan, yakınlaştığın yerden vurulabilirsin.

Bu tip savunma yaptı için nisipeten kendince akıllı bir dincinin kalıplarına haps olması mümkün.

Dincinin onu kendi aptallık seviyesine çekmesine imkanı tanıyor.

Piyasada Ateizimi yanlış bile olsa savunmaya vakit ayıracak Ateist-agnostik-freethinker tarzı . vidyolar hazırlayacak gerekirse dincilerin nefret ve öfkesini üzerine alıp onlarla mücadele edecek, onlarla birebir tartışacak insanları sorgulamaya yöneltici pek fazla kişi yok.

Olanlarda sürekli taviz içersinde - yumuşak davranmak zorunda kalıyor veya uç-marjinal görülüyor vs.

Belli ölçüde hak veriyorum, sürekli tehdit alıyorlar veya tehlike altındalar. Celal Şengör bile Tv'de verdiği tavizler çok fazlaydı. Ama kendini dinletmek önemli, bazı şeyleri aktarmak için yaptığını da düşünüyorum. Ona rağmen çirkince üzerine gidildi.

En son Ateizm derneği başkan-yardımcısı mı ne haltsa Edip Yüksel'in karşısında çıktı Tv'da eğildi büküldü, sıfır argüman üretti, forumdakiler dahil bir çok insanı kanser etti.

Kolay bir şey değil. Hele bu kadar cahil ve yobaz bir toplumun içinde gerçek kimliğiyle birilerinin yanlışlarını onların yüzüne vurmak zor bir iş, kendini dinletecek bir kimliğe - popülariteye ulaşmak da önemli.

Ama ileride bu işi hakkıyla yapan insanların da ön plana çıkmasını, kitleler üzerinde bir kanaat önderi gibi rol oynamasını isterim, bu forumdan olursa da güzel olur -- düşünce bazında kulağa güzel geliyor

ama Yeter ki sonu Turan Dursun gibi olmasın.

tarihinde Fellix tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

yok ben yaratıcı demiyorum.Uzayın içinde de demiyorum.Varolan enerji yani varlığın kendisi bilinçli olabilir.Atomlar kendi aralarında birleşirken veya ayrışırken bu evrensel bilinç dediğim şey ile hareket ediyor olabilir.Ama bu Bilinç varmı yokmu, varsa nasıl birşeydir bunu bilemeyiz.Hani eğerki büyük patlama öncesi hareketsizlik hakimse ve bu olay ile zaman ve madde oluşmuşsa bunu tetikleyen bir bilinç olmalı.Ama dediğim gibi bir yaratıcı veya tanrıdan bahsetmiyorum.

Bu biraz teknik konu..

Sen kararlı hareket ediyorlar galiba diyorsun..Bence atomların kararlı hareket etmesi diye birşey yok..Evren'deki herşey kendisine yüklenen kodlarla hareket etmeye çalışıyor sadece..Bu bir bilinç değil..Şöyle diyelim.Türkiye'deki çocuklara Türkçe'yi öğretirsen,hayatları boyu bu dil doğrultusunda konuşurlar..Atomlar da,kendilerine Evren'in yüklediği kodlarla hareket etmeye çalışıyorlar..Arada kopmalar olabilir,mutasyonlar olabilir..Türkçe haricinde İngilizce/Kürtçe/Fransızca konuşan insanlar olabilir..Kimisi düzgün konuşabilir,kimisi kötü konuşabilir..Yani ortak bir bilinç,ortak bir gaye yok ortada..Tamamen ortama bağlı hareket ediyoruz..Evren'deki herşey ortamına bağlı hareket ediyor..

Sitelerde Paylaş

Bazı noktalarda hataları var, özellikle tartışmalarda Dawkins'in düştüğü hataya düşüyor, bir dinciyle konuşurken kendini dinletmek için bilerek ya da bilmeyerek - taviz vererek veya ateistim diyerek ya da taktiksel agnostik kimliğine bürünerek yakınlaşırsan, yakınlaştığın yerden vurulabilirsin.

Bunu yapmamak lazım..Efe bunu bilerek yapmış olabilir ama bu çok yanlış..Bu aynen şuna benziyor..Chp'nin çarşaf açılımı..Rezil bir durum bu..

Ateistsen ateist gibi konuşacaksın..Konuşabildiğin kadar konuşacaksın..Bilmediğin konularda bilmiyorum diyeceksin..Net olacaksın sadece..

Efe'nin karşısındaki bir aptal..Hem de pilot kalemle ateizmi çürüttüm diye video çekecek kadar aptal..Açıkcası ben bu aptalla konuşmam bile..Bunu adam yerine bile koymam..Efe hem adam yerine koymuş,hem de kendi rezil ateistliğini ifşa etmiş..

Eğer bir ateist Efe'nin bu videosunu seyredip,Efe'ye ''s.ktir'' çekmediyse ''ben ateistim'' filan demesin..!

Sitelerde Paylaş

Bu Efe ateist filan değil..Kendini ateist zannediyor sadece..Kendisini aşağılamak,argo birşeyler yazmak istemiyorum..

Yoktur demiyorum,görünmeyen şeye yok diyemem,%50 olabilir filan.. :blink:

Karşıdaki de tam Efe'ya layık..Biyoloji okumuş ama tilkiyi köpeği filan bilmiyor..Mikro evrimi kabul ediyormuşta,makroyu etmezmişte..

İyi bulmuşlar birbirlerini..

Sen bana da Ateist değilsin demiştin, neyiz biz o zaman :(:D

Sitelerde Paylaş

Efe Aydal aslında agnostik, bir yaratıcının varlığı konusunda %50 olabilir diyor, sonra bilgi yok diyor, bilgisi olmayan şey bilinmezdir, bilinmezlik ise agnostizimdir, bence agnostizm atezimden daha tutarlı bir görüş, çünkü bir yaratıcının olmadığının %100 kanıtlanmadığı ve mevcut bilgi ve teknoloji ile henüz kanıtlanamayacağı bir yerde kesin olarak %100 her hangi bir yaratıcı yoktur demek çok mantıksız, zaten her şeyi bilmekte mümkün değil, bilinmez olan çok şey var..

Sitelerde Paylaş

Efe Aydal,İslam Varaka,Salman Farisi'den(sanırım) öğrendi diğer dinleri falan demiş de daha önce de bahsettiğim Meryemlerin karıştırılması ,Firavunun kızı mı karısı mı,İsmail mi,İshak mı,Davut'un Mezmuru mu yoksa farklı yazarları da mı var,Kuran'da Teslis var mı yok mu gibi konuları düşündüğümde Efe Aydal'a hak veremeyeceğim.İslam teolojisinin bu 2 din hakkında efsaneler ve kulaktan dolma bilgiler dışında birşey bildiğini düşünemiyorum.

tarihinde aykırıteolog tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Efe Aydal aslında agnostik, bir yaratıcının varlığı konusunda %50 olabilir diyor, sonra bilgi yok diyor, bilgisi olmayan şey bilinmezdir, bilinmezlik ise agnostizimdir, bence agnostizm atezimden daha tutarlı bir görüş, çünkü bir yaratıcının olmadığının %100 kanıtlanmadığı ve mevcut bilgi ve teknoloji ile henüz kanıtlanamayacağı bir yerde kesin olarak %100 her hangi bir yaratıcı yoktur demek çok mantıksız, zaten her şeyi bilmekte mümkün değil, bilinmez olan çok şey var..

Bilinmezlik yok saymayı gerektirir .Neyi bilmediğini de bilmiyorsun Tanrı mı,Tanrılar mı yoksa süper bir bilgisayar programcısı kendi evreninde bir oyun yarattı ve biz onun mu içindeyiz?Neyi bilmiyorsun belli olmadığı için yok sayılır yok saymak da ateizmdir .

tarihinde aykırıteolog tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bilinmezlik yok saymayı gerektirir .Neyi bilmediğini de bilmiyorsun Tanrı mı,Tanrılar mı yoksa süper bir bilgisayar programcısı kendi evreninde bir oyun yarattı ve biz onun mu içindeyiz?Neyi bilmiyorsun belli olmadığı için yok sayılır yok saymak da ateizmdir .

bilinmezlik neden yok saymayı gerektirsin, mesela amerika kıtası bilinmediği zaman ispanya sahilinden denize bakan biri "bu denizin sonu bilinmez o yüzden bu denizin ilerisini yok saymamız gerekir" demek zorunda mı, kendince tahmin yürütür..

Sitelerde Paylaş

Sana s.ktir ceken bir forumda yaziyorsun farkinda misin?

Ac oku bakalim forumun sikca sorulan sorular topigini

Admin orada efeye ateist diyor mu demiyor mu ahahahH

Çağır lan admini..İzlet şu videoyu..Eğer admin ''Efe ateisttir'' derse,sana mevlana şekeri yollamayan top olsun.. :lol:

Sen bana da Ateist değilsin demiştin, neyiz biz o zaman :(:D

Benim sözlerimi ciddiye alıp bunalıma girme lütfen :lol:

Ya bıktım bu agnostiklerden..Papağan gibiler hepsi..Bana Evren'in ardında bir yok edicinin olmadığını kanıtlasana..!

Yaratıcı dediğin bir mitolojik figür..Mitolojiyi gerçek sanıyorsunuz ve bu yönde akıl yürütüyorsunuz..Yapmayın bunu..Komik oluyorsunuz..

Bana şeytanın var olmadığını kanıtlayabilir misin?

Kanıtlayamazsın..Şeytanın var olmadığını kanıtla lafı ne kadar saçma değil mi,senin ettiğin laflar da böyle saçma..Öğrenin artık şu tanrıyı,yaratıcıyı,şeytanı,cinleri filan..

tarihinde NOLAN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bilinmezlik neden yok saymayı gerektirsin, mesela amerika kıtası bilinmediği zaman ispanya sahilinden denize bakan biri "bu denizin sonu bilinmez o yüzden bu denizin ilerisini yok saymamız gerekir" demek zorunda mı, kendince tahmin yürütür..

Yok sayar elinde kanıt yoksa .

Sitelerde Paylaş

Yok sayar elinde kanıt yoksa .

yok saymak elde hiç bir delil olmadan kesin bir hükme varmaktır, bilmiyorum demek bence daha doğru

mesela evrenin %95'ini (belkide daha fazla) bilmiyoruz, bilmediğimiz için yok mu farz edelim, böyle düşünürsek araştırmamıza da gerek yok, çünkü olmayan bir şeyi araştırmak mantıksız..her şeyi illaki bilmek mümkün değil, işte teistlerle-ateistlerin ortak noktası bu, ellerinde iddialarını kanıtlayacak %100 bilgi olmadan kesin öyleymiş gibi konuşmaları..

tarihinde influenza tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

yok saymak elde hiç bir delil olmadan kesin bir hükme varmaktır, bilmiyorum demek bence daha doğru

mesela evrenin %95'ini (belkide daha fazla) bilmiyoruz, bilmediğimiz için yok mu farz edelim, böyle düşünürsek araştırmamıza da gerek yok, çünkü olmayan bir şeyi araştırmak mantıksız..her şeyi illaki bilmek mümkün değil, işte teistlerle-ateistlerin ortak noktası bu, ellerinde iddialarını kanıtlayacak %100 bilgi olmadan kesin öyleymiş gibi konuşmaları..

Tek ve herşeye müdahele eden teistik Tanrı fikri uçuk ve olağanüstü iddialar içerir.

Bunlar doğaüstüdür ve olağanüstü müdahelelerdir.

Olaüanüstü iddialar da olağanüstü kanıtlar gerektirir.

Teistlerin elinde böyle bir kanıt veya gözlem yoktur üstelik de Tanrı fikirleri ve dinleri defalarca yanlışlanmış ve çelişkili olduğu gösterilmiştir.

Dolayısıyla Teistik Tanrı yoktur.

Deist Tanrı var diyenlerin farklı Tanrı anlayışları olsa ve kişiden kişiye değişse de onlar da evrenin bir şekilde bir güç tarafından oluşturulduğunu söyler.

Onların da elinde ''Tanrı var olmalı'' dışında bir şey yoktur.

''Olmalı veya olması gerek '' gibi subjektif şeyler kanıt olamaz.

Dolayısıyla Deistik Tanrı da yoktur.Daha doğrusu yok sayılır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...