Jump to content

Esrarın bağımlılık yapmadığı yalanı...

Recommended Posts

Bu, yaygın olarak inanılan bir yalandır. Esrar pek ala bağımlılık yapar. İçmediğiniz zaman aranırsınız esrarı, esrarın kafasını özlersiniz. Bunu kendimden biliyorum. Mesela şu an canım çekiyor, aranıyorum, ama bu hisle mücadele edeceğim. Ben de yıllarca esrarın masum olduğu görüşünü benimsemiştim. Ama artık anlıyorum ki masum değildir esrar.

8 senelik bir alkolizm geçmişim var. Son 4 aydır ayığım. Alkolün yanısıra yıllarca esrar da içmişimdir. Alkolü bıraktığım gibi, şimdi sıra esrar ve sigarayı da bırakmada.

Maddeden özgür bir hayat yaşayacağım. Eminim zaman içerisinde fikirlerim değişecektir.

Sitelerde Paylaş

Geçmişinden, zaten bir şeylere bağımlı olma ihtiyacının ne denli büyük boyutlara ulaştığı anlaşılıyor. Cannabis yerine başka bir şey kullansaymışsın ona da bağımlı olacakmışsın, saç tokası gibi mesela. Bu bitki hakkında hiç bir şey bilmediğin belli oluyor.

Cahilken konuşmak her zaman daha kolay oluyor tabi, ''Ben kullanıcıyım'' deyince bütün kanıtlar çürüyor çünkü, sen ne diyorsan o oluyor değil mi?

Sorun bitkide değil sende. Kaldı ki 24-25 yaş aralığından sonra Cannabis'in insan beynine herhangi bir zarar vermediği kanıtlandı. Bir insan, sigara bağımlılığından keyif alıyorsa gönül rahatlığıyla Cannabis bağımlısı olabilir. Eğer sigara bağımlılığından keyif almıyorsa Cannabis ile sigarayı bırakıp ardından Cannabis içmeyi anında kesebilir.

Bu güne kadar Cannabis'ten ölen tek bir tane adam yok. Doz aşımı ya da sürekli kullanımdan oluşan yıpranmışlıktan dolayı ölen insanlar düzenli Cannabis kullananlar değil, düzenli alkol, sentetik uyuşturucu ve psikologların verdiği ilaçları kullananlar.

Bu gün Cannabis ilaç olarak kullanılıyor ve bazı doktorlarca rahatsızlıkların tedavisi için kullanımı teşvik ediliyor, sayamayacağım kadar rahatsızlığa (psikolojik ve fizyoloojik) iyi geliyor, bazılarını tamamen yok ediyor. Torbacıdan aldığın ne olduğu belirsiz olan şeyden bahsetmiyorum burada, araştırdıkça öğrenirsin. Başlangıç için türkçe alt yazılı CNN Weed serisi iyidir.

Cannabis Bağımlılık Yapmaz.
Sitelerde Paylaş

Bence kişiden kişiye göre değişiyor kardeşim o.

Benimde 1 aylık dönem içerisinde hepsini kullandığım oldu, ama şuan içmiyorum.

Yani benim ki keyfi içicilik..

Doğal otları bilmiyorum bağımlılığı ne ama.

Şeker dediğimiz extaziler yapıyor..

Sitelerde Paylaş

Geçmişinden, zaten bir şeylere bağımlı olma ihtiyacının ne denli büyük boyutlara ulaştığı anlaşılıyor. Cannabis yerine başka bir şey kullansaymışsın ona da bağımlı olacakmışsın, saç tokası gibi mesela. Bu bitki hakkında hiç bir şey bilmediğin belli oluyor.

Cahilken konuşmak her zaman daha kolay oluyor tabi, ''Ben kullanıcıyım'' deyince bütün kanıtlar çürüyor çünkü, sen ne diyorsan o oluyor değil mi?

Sorun bitkide değil sende. Kaldı ki 24-25 yaş aralığından sonra Cannabis'in insan beynine herhangi bir zarar vermediği kanıtlandı. Bir insan, sigara bağımlılığından keyif alıyorsa gönül rahatlığıyla Cannabis bağımlısı olabilir. Eğer sigara bağımlılığından keyif almıyorsa Cannabis ile sigarayı bırakıp ardından Cannabis içmeyi anında kesebilir.

Bu güne kadar Cannabis'ten ölen tek bir tane adam yok. Doz aşımı ya da sürekli kullanımdan oluşan yıpranmışlıktan dolayı ölen insanlar düzenli Cannabis kullananlar değil, düzenli alkol, sentetik uyuşturucu ve psikologların verdiği ilaçları kullananlar.

Bu gün Cannabis ilaç olarak kullanılıyor ve bazı doktorlarca rahatsızlıkların tedavisi için kullanımı teşvik ediliyor, sayamayacağım kadar rahatsızlığa (psikolojik ve fizyoloojik) iyi geliyor, bazılarını tamamen yok ediyor. Torbacıdan aldığın ne olduğu belirsiz olan şeyden bahsetmiyorum burada, araştırdıkça öğrenirsin. Başlangıç için türkçe alt yazılı CNN Weed serisi iyidir.

Cannabis Bağımlılık Yapmaz.

Kes sesini cahil herif. Ben bir esrarkeş olarak tecrübe sahibi olmanın yanısıra bir sürü tıbbı makale okudum, akademik literatür taradım.

Sen esrar görsen tanıyabilir misin acaba? Nane zannedersin gerizekalı. O yüzden hariçten gazel okuma.

Yukarıda hacı abi de esrarın bağımlılık yaptığını söylemiş ki doğrudur. Kendisi nörolog olur. Esrar bağımlılık yapmıyorsa neden içmeyince aranıyorum o zaman? Neden mutlaka temin etmek yoluna gidiyorum?

Tanıdığım esrarkeşler var. Her gün illa ki içen insanlar. Git onlara anlat esrar bağımlılık yapmıyor diye.

Sitelerde Paylaş

Çok hızlı bağımlılık yapan madde nikotin bulunan sigaradir. Her ilk deneyen 3 kişiden 2 si bağımlı olmadığını sanarak yıllarca hergün içiyor. 2 bağımlılık yapan madde eroin ilk deneyen 3 kişiden 1 bağımlı oluyor. Bu iki madde diğer tüm maddelerin aksine kendi bağımlılıkları yaratıyor. Yani varlığı değil yokluğu huzursuz yapıyor. Kafa olmak için değil bağımlıları yokluğunun vermiş olduğu rahatsızlığı yok etmek için kullanıyor. Bu böyle ömür boyu sürüp gidiyor. Diğer maddeler kullandığın an karşılığını veriyor alkol kafa yapıyor, esrar tirip yapıyor yani kafa yapıyor, bali ucuruyor, tiner kafayı gidiyor, kokain ayiltiyir. Şimdi gelelim madelere giden yolun ilk köprüsü sigaradir. Sigara kullanmayan bir tinerci, bir balici, bir esrarkes, bir kokainman, bir alkolik, bir kokoinman yoktur. Bağımlılık bir kökeliktir.

Sitelerde Paylaş

İlk sigara deneyimim; huzur buldum, içim barış doldu. Son sigara deneyimim; lanet olasıcıdan kurtuldum; cehennemin dibine gitsin.

İlk esrar deneyimim; baktığım her yerde istediğim her şeyi görebiliyordum. Son esrar deneyimim; lanet olasıcıdan kurtuldum; cehennemin dibine gitsin.

Esrar kesinlikle bağımlılık yapar. İlk verdiği etki giderek azalır ve monotonlaşır. Sigara bağımlılığıyla esrar bağımlılığı arasında çok yakın benzerlikler vardır.

Büyüklerimiz bize “asla denemeyin” demişlerdi. Bunu sigara için söylemişlerdi ama biz her boku denedik. Esrar “ölçülü” olabilme konusunda en fazla tolerans gösteren bir maddedir. Arada bir içerseniz (ki bu çok zordur) ilk içilen sigaradan daha etkilidir. Ne yazık ki; arada birde kalması Kızılderili mantığı gerektirir ve bir Türk olarak her şeyin bokunu çıkaran bir anlayışla içilemez. Bağımlı olur çıkarsınız ve bir süre sonra size işkence yapmaya başlar.

Çevrenizdeki sigara bağımlılarına bakın ve esrardan uzak durun. Çünkü esrar içenlerin sonu,sigara içenler gibidir; bir süre sonra sadece bağımlılık vardır ve hiçbir kafa yoktur…

Sitelerde Paylaş

Kes sesini cahil herif. Ben bir esrarkeş olarak tecrübe sahibi olmanın yanısıra bir sürü tıbbı makale okudum, akademik literatür taradım.

Sen esrar görsen tanıyabilir misin acaba? Nane zannedersin gerizekalı. O yüzden hariçten gazel okuma.

Yukarıda hacı abi de esrarın bağımlılık yaptığını söylemiş ki doğrudur. Kendisi nörolog olur. Esrar bağımlılık yapmıyorsa neden içmeyince aranıyorum o zaman? Neden mutlaka temin etmek yoluna gidiyorum?

Tanıdığım esrarkeşler var. Her gün illa ki içen insanlar. Git onlara anlat esrar bağımlılık yapmıyor diye.

Gönder bakalım makaleyi bir de biz okuyalım, hı bana tarihin tozlu raflarından, Cannabis düşmanı satılmış doktorların makalesini gönderme son 15 senenin makalesi olacak.

Esrarı 10km öteden tanırım, burada senin gibi ergenlere laf anlatıyoruz, benim 20 senedir yaşadığım mekanın 20 dk ilerisindeki mahalleye polis giremezdi uzatma.

İçmeyince aranıyorum diyorsun cevabını da verdim, bu senin bağımlı karakterin ile ilgili bir durum, güçsüz ve pasif olman Cannabis'in suçu değil.

tarihinde Ludovicotechniq tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bir şeyleri karıştırıyorsunuz.

Esrarın fiziksel bağımlılık etkisi çok düşüktür. Yok değildir, ama çok çok düşüktür. Fakat, psikolojik bağımlılık çok yüksektir.

Bu ne demek? Bu dilerseniz esrarı kolayca (görece olarak) bırakabilirsiniz demek.

Ama mesela, yüksek fiziksel bağımlılık yapan, eroin için aynı şeyi söyleyemezsiniz. Aradaki fark, eroin olmadan nerdeyse felç gibi olacak olmanızdır. Kendinize hakim olamazsınız. Kafanız çalışmaz, kasılmalar vs. vs. alır başını gider.

Eroin gibi fiziksel bağımlılık yapan maddeler, ciddi tıbbi tedavi, ilaç vs. desteği gibi zor, meşakkatli bırakma yöntemleri gerektirirler. Esrar böyle bir şey değildir.

Sigara ve alkol için durum biraz daha karışıktır. Bunlar, bazı kişilerde yoğun fiziksel bağımlılık yapabilirler. Ama daha çok psikolojik bağımlılık yapan şeylerdir.

Bu iki kavramın arasındaki farkı bilmek önemlidir. Şöyle ki, fiziksel bağımlılık yapan şeyler, beyinde serotonin vs. alıcılarını etkiler. Ve onlar işlevsiz hale getirebilir. Sonuçta, bağımlı olunan madde alınınca ancak beyin düzgün işlevini yapabilir. Fakat, düzgün derken, o beynin aslen kusurlu olduğu vs. gözardı edilmemelidir. Yani, fiziksel bağımlılık yapan şeyler, beynin fiziksel yapısını bozan, manipüle eden şeylerdir.

Psikolojik bağımlılık durumunda aslen maddenin kendisi değil, onun yarattığı halin arayışı söz konusudur. Bu maddeler, genel olarak beyin fizyolojisini çok etkilemez, değiştirmez.

En çok karıştırılan husus, fiziksel bağımlılığın mutlak ve genelde dönüşsüz olduğudur. Yani, eroin örneğin, bir deneyeyim, bırakırım vs. gibi düşünmek boştur. Bir doz, işi bitirir genelde.

Hepsinden uzak durmak en doğrusu olandır.

Sitelerde Paylaş

Kadınlar hariç beni kendine bağımlı yapan şeylerden nefret ederim :) 5 yıl öncesine kadar 10 yıllık sigara bağımlısıydım sırf bu yüzden bıraktım. Esrarın bağımlılık yapmadığını pek çok yerde okudum ancak bir kaç kez denemem sonucunda aslında pek öyle olmadığını anladım. İçtikten sonra an be an, gün gün kendimdeki değişimleri analiz ettim, içince öyle halüsinasyonlar falan görmedim, alkolle içilmezmiş ama ben her seferinde bir kaç biradan veya şaraptan sonra içtim normalde sarhoşluğun verdiği tadı bir kaç katına çıkardı, ilk bir kaç gün mutluluk düzeyim normalin üstünde seyretti ondan sonra ani bir düşüş başladı bu düşüş bir boşluk yarattı, bir çaresizlik, bir tükenmişlik hissi, aklıma sürekli tekrar içsem mi diye gelmeye başladı oysa alkolü ne zamandır ayda bir iki kez kullanırım böyle birşey sadece çok sık içtiğim tatil sonralarında olur. Herneyse bu mutsuzluk halim bir hafta kadar sürdü, esrar yanımdaki çekmecede durmasına rağmen kendimi kontrol edebildim, tekrar sarmadım. Tatil zamanları haricinde de kullanacağımı sanmıyorum. Sizin modunuzu normalin çok üstüne çıkardığı için fiziksel olarak bağımlılık yaratmasa bile o yaşadığınız uç mutluluk psikolojik bağımlılık yaratıyor, aynı tadı film izlerken, kitap okurken alamıyorsunuz, okurken canınız daha çabuk sıkılıyor. Bir de seks yaparken boşalamada sıkıntı çıkabiliyor :D aman deyim ama yarım saat sevişirsiniz. Kızada içirirseniz trip mode on oluyor :D sıkıntı çıkarsa sabaha karşı yataktan aşağı atılabilirsiniz, boşalamazsanız kesinlikle bunu ona farkettirmeyin, ışıkları kapatıp yalandan boşalmış gibi yapın :D yoksa o gece sabah zor olur. Herşeye rağmen kendi adıma güzel bir deneyimdi diyebilirim. Kendinizi benim gibi dumanlı keyif vericilerde zor kontrol ediyorsanız haddinizi bilin, sınırı aşmayın, bağımlı olmayın.

Sitelerde Paylaş

Ben de bağımlılık yaptığını biliyorum.

Gerek ex' denilen (kullananlar şeker der) haplar, gerekse ot psikolojik bir bağımlılık yaratır.

Kendimden örnek veeyim;

Bir ara kısa süreli kullandım. Aynı anda iki tane extazi atıp, ( sarilar her zaman daha iyidir) esrarı sarmaya çalışırdım, patlamaya başlayınca zaten saramiyorsun. İki arkadaşım da sarmayı hiç beceremezdi. Neyse bu şekerler inanılmaz mutlu hissettirdi. Mutluluk hormonlarindan dolayı. Şimdi içsem yine mutlu hissettirecegini biliyorum. Hafif düşmeye başlayınca esrarı içersin. .işte o vakit cennettesin. ..

_______

FAKAT!!!

_______

Bir süre sonra bakıyorsun, psikolojik olarak sürekli o durumu arar olmuşsun. .

Bir süre sonra artık normal zamanlarda eglenemiyorsun. Eskiden eglenebilirdin,

Ama artık sadece içince mutlu oluyorsun. .Bu kötü bir şey. Kendini suçlamaya başlaman,yoğun bir huzursuzluk, bir dünya para harcamak, dışarıdan bakıldığında yüzünün kaskatı olması, düşüşünün berbat olmasi, kilo kaybı, tansiyon, evet en kötüsü de huzursuzluk ve psikolojik bağımlılık..

Bana sorarsanız

1- kullanmayın derim. Hiç gerek yok.

2- artık normal şartlarda eglenemez olursunuz

3- Esrar beyni s..kiyor. algıda yavaşlık ve bozukluk baş gösterir zamanla.

Ben kullanmıyorum. Kullananlara da bunları anımsatmak istiyorum..bir tane bedeniniz var sonuçta. .

Ama illaki bi bok kullanacaksanız,

Yılda bi kere güzel bir hatunla kullanın :)

tarihinde depressurisation tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...