Jump to content

nevzat tarhan hakkında ne düşünüyorsunuz?

Recommended Posts

Bir kaç tane kitabını okudum kadarıyla biliyorum.

Duyguların psikolojisi kitabı fena değildi, (Özellikle insan duyguların tek tek incelenmesi kısmı)

Adler'in İnsan tanıma sanatı kitabına benzettiğim noktaları vardı.

Kolay okunabildiği için, fazlaca kitap okumayan birine hediye etmişliğim vardır. [[ Hediye etme amacım, karşıdakinin bazı çok temel-for dummies tarzı şeyleri öğrenmesiydi, Örn. Kıskançlık = Sevgi diye bir denklem vardı kızın kafasında Aşırı sevgi=Aşırı kıskançlık olarak görüyordu. Kitapta bu duygu ele alınmış ve kıskançlığın sevgiden ziyade aşırı sahiplenmekten ileri geldiğini ve aşırısının sağlıksız olduğunu bir kaç sayfada anlatıyordu. Senin mülkiyetine aitmişcesine ''Benim'' diye sahiplenmekten geliyordur kıskançlık... Ursula K. Leguinin sözü gibi kadınlar mülkiyetçidir, sahiplenilmek veya sahiplenmek ister...]]

Yazara gelirsek,

--Hatalı yaklaşımları var

--Popülist-dindar yorumlar yapıyor. Örneğin, beyin fonksiyonlarını anlatıyor objektif bir şekilde birden Allaha bağlıyor..haydaa

--Özellikle sosyal tespitleri yaparken bir yürü git işine diyebildiğin yerle oluyor.

Ama hatırladığım kadarıyla okuduğum diğer emsali-popüler Türk yazarlar kadar da abartı klişe söylemleri yoktu.

--Derinlemesine analizler yerine, genel bilgiler veriyor çoğunlukla. Psikolojiye hiç bulaşmamış biri için başlangıç için okunabilir bazı kitapları var. Farklı eserlere-analizlere aşina olan birine katabileceği fazla bir şey yok.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...