Jump to content

Doğu Perinçek Nedir, Ne Değildir?

Recommended Posts

"Ne kadar mı yol aldık bu memlekette? Gelin bir de Şerafettin Elçi’ye soralım. Son zamanlarda Şerafettin Elçi’nin adı pek anılmıyor. Oysa o bir zamanlar önemli bir semboldü. Türkiye’de nelerin konuşulamayan-ların sembolü.. 
1979’da Bülent Ecevit’in kabinesinde Bayındırlık Bakanı olan Elçi, o dönem kendi bölgesine gittiğinde ve bakanlıktaki makamında Güneydoğu’dan gelen birkaç misafirle Kürtçe konuştuğu için basından ve muhalefetten büyük tepki almıştı. 

Hürriyet’e röportaj
Basın peşini bırakmayınca kendini savunmak durumuna düşen Bakan, Hürriyet gazetesine bir röportaj vererek gazetenin o dönem Ankara temsilcisi Ülkü Arman’a ‘Ne var bunda? Ben Kürdüm, Türkiye’de Kürtler de var. Ama Misak-ı Milli sınırlarına saygılıyım’ deyince kızılca kıyamet kopu. Hem de öyle böyle değil! 
Dün telefonla ulaştığım Elçi, ‘Şimdi belki anlatınca gülünç geliyor ama o zaman büyük siyasi deprem olmuştu. Bu lafları ettiğim için bölücülükle suçlandm. İnan bugün birileri çıkıp olmadık bir bağımsızlık deklarasyonu yapsa o zamanki kadar fırtına olmaz’ dedi. 
Kriz üzerine Başbakan Ecevit, Bakanlar Kurulu’nu toplayıp 19 saatlik tarihi bir toplantı yapmış, Ama Elçi’nin konuşması, Karaoğlan’ı duygulandırmış. Ecevit her şeye karşın bakanını korumuş,basına “Sayın Elçi Kürtçülük yapmıyor sadece ‘Ben Kürdüm’ dedi”  demiş. 

fft16_mf426902.Jpeg27 ay hapis
Ancak bu olaydan kısa bir süre sonra gelen 12 Eylül darbesi, Elçi’yi affetmemiş. Darbeden sonra hızla dokunulmazlığı kaldırılan Bakan, ‘Ben Kürdüm, Türkiye’de Kürtler var’ sözlerinden dolayı 27 ay hapis yatmış. 
Şerafettin Elçi’nin o yıllardan beri değişmeyen muhafazakâr ancak PKK karşıtı bir siyasi çizgisi var. Aşiret reisi olduğu için bölgesinde saygı görüyor. Silahlı mücadeleye karşı." 

Aslı Aydıntaşbaş, Milliyet.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 165
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Şerafeddin Elçi'nin 12 Eylül'de hapse atılmasını onaylamıyorum. Bu 12 Eylül'ün yaptığı hatalardan biridir. Ancak bir faşist cuntanın yaptıkları cumhuriyete mal edilemez.

Şerafeddin Elçi Barzani'nin Türkiye temsilcisi gibi birşeydir. Barzani'nin ne bok olduğunu ise bugün görüyoruz. Kendi hırslarından dolayı, koca bir coğrafyaya benzin dökmekten çekinmiyor. 

2 hours ago, Huuu said:

Peki sen bunu bana karşı Hürriyetin o bugün savunamadığı, özeleştirisini yaptığı manşetini mi savunuyorsun? Resmen yalan haber uydurup atmışlar o manşeti. Öyle bir laf etmemiş Kaya.

Yok. Yalan haber falan yok. O lafın daha ağırlarını da etti.

Sorun şu, keşke o bu tarafa şerefsiz demeseydi, Hürriyet de "sensin lan şerefsiz" dercesine o başlığı atmasaydı. Bu iş komple yanlıştır.

Ancak sen olayı çok manipüle ediyorsun. İnsanlar senin anlattığı gibi algılasalar şöyle bir şey çıkar

-Ben Kürdüm

-Vay şerefsiz vay!

Halbuki olay böyle değil. Karşılıklı küfürleşme var.

Çok çarpıtıyorsunuz, çok manipüle ediyorsunuz. Tabii ki sizin işiniz bu. Ama biz cumhuriyetçilerde de hata var. Biz de olayı bu yalınlığı ile halka anlatamıyoruz.

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, Robespierre yazdı:

Ancak sen olayı çok manipüle ediyorsun. İnsanlar senin anlattığı gibi algılasalar şöyle bir şey çıkar

-Ben Kürdüm

-Vay şerefsiz vay!

Halbuki olay böyle değil. Karşılıklı küfürleşme var.

Çok çarpıtıyorsunuz, çok manipüle ediyorsunuz. 

Siz çok savunuyorsunuz ya ondandır bizim çok maniple ediyor gibi algılanmamız. Konu Perinçek idi, sen gidip bir Kürd lafına takıldın, buralara kadar geldik.

İnanmazsan dön bir bak bugün nasıl gelişti tartışmamız. Senden ötürü... :)

O kadar önyargılısınız ki... o kadar şartlandırılmışsınız ki... ve o kadar az şey biliyorsunuz ki...

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Huuu yazdı:

Çok kötü bu yaptığın, yâni genelleme... insanları hemen etiketleyip, kafanızdaki ilgili rafa kaldırıyorsunuz

Elbette, üzerinde çok kafa yorulacak tipler değilsiniz.

tarihinde Yurt tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Perinçek, Ergenekon dan  yargılanırken ve çıktığı zaman hapishane kapısında yaptığı açıklamaları açın izleyin;

* Bizi tutuklayan hakimlerin savcıların hepsi tutuklanacak ( Oldu)

* Fetullah ve Abdullah gül tasfiye edilecek ( Oldu )

* Ordu NATO ya tavır alacak, Milli çizgiye gelecek - Mealen- ( Oldu)

* Tayyip yıkılacak, Atatürk devrimi tamamlanacak (..)

"İslami Kemalist" İfadesini ilk kullanan kim bilmiyorum ama duruma çok uygun bir tanımlama. Tayyib'in içine düştüğü durum ancak bu kadar güzel ifade edilebilirdi. Kendi eli ile en büyük iktidar ortağı tasfiye ettirildi. Şimdide partisi dağıttırılıyor. Suriye ve Rusya politikasında bütün tükürdüklerini yalıyor. Ve nihayetin de iş ortağı Barzaniyi de ezdirecek.....

Bütün bunlar Perinçek istediği için mi oluyor? Tabi ki hayır. Sadece devlet refleksini tahmin ediyor o kadar. Ama bu da bir şey...

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, albastı yazdı:

Perinçek, Ergenekon dan  yargılanırken ve çıktığı zaman hapishane kapısında yaptığı açıklamaları açın izleyin;

"İslami Kemalist" İfadesini ilk kullanan kim bilmiyorum ama duruma çok uygun bir tanımlama. Tayyib'in içine düştüğü durum ancak bu kadar güzel ifade edilebilirdi. Kendi eli ile en büyük iktidar ortağı tasfiye ettirildi. Şimdide partisi dağıttırılıyor. Suriye ve Rusya politikasında bütün tükürdüklerini yalıyor. Ve nihayetin de iş ortağı Barzaniyi de ezdirecek.....

Bütün bunlar Perinçek istediği için mi oluyor? Tabi ki hayır. Sadece devlet refleksini tahmin ediyor o kadar. Ama bu da bir şey...

Yani bu şarlatan için "müneccim" diyorsun... Haklısın, kesin bir müneccimle halvet olmuştur...

Sitelerde Paylaş
12 minutes ago, Phaselis said:

Yani bu şarlatan için "müneccim" diyorsun... Haklısın, kesin bir müneccimle halvet olmuştur...

Uzun yıllardır bu forumdayım.  Şimdi ye kadar kimseyi kırmamaya dikkat ettim. Perinçeği eleştir. Umurum da değil. Ama bunu düşük şekilde yapma. Dışarıda hava -10 derece ise don olduğunu söylemek müneccimlik değildir.

http://odatv.com/kritik-mgk-sona-erdi-2209171200.html

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, albastı yazdı:

Uzun yıllardır bu forumdayım.  Şimdi ye kadar kimseyi kırmamaya dikkat ettim. Perinçeği eleştir. Umurum da değil. Ama bunu düşük şekilde yapma. Dışarıda hava -10 derece ise don olduğunu söylemek müneccimlik değildir.

http://odatv.com/kritik-mgk-sona-erdi-2209171200.html

Eeee? Sen bu lafları, bu şarlatanı yüceltmek, farklı göstermek için söylemedin mi? Sen yücelttiysen, ben de kitabımda değersiz damgası taşıyan bu hokkabaz için "müneccimle halvet olmuş kişi" derim... Ne yapacaksın, ağzıma kilit mi vuracaksın?

Sitelerde Paylaş
11 hours ago, albastı said:

Perinçek Devlet refleksinin gideceği yeri çok büyük bir ihtimalle askerlerden öğreniyor.Askerlerinde bir zamanlar AKP içindeki çatlakları  haber aldıkları  kaynaklar vardı.Zaten Balyozdan Ergenekondan tutuklu askerlerde bu bilgileri biliyorlardı ve konuşuyorlardı.Ama bundan sonra ne olur? Ordu Natoya karşı tavır alırmı ? Herhangi bir çizgiye girerse bu Milli görüş çizgisimi yoksa Milli çizgimi olur?.Zira bakın Fırat kalkanı operasyonunda Ordu girdiği yerlerde RTE nin posterlerini asıyordu.Bu arada şayet ABD Kerküğü size verelim karşılığında sizde YPG nin üzerine gitmeyin şeklinde bir pazarlığa girerse RTE kahraman olur .(Sınırda tatbikat olurken Ne işi vardı sivil kıyafetli Hulusi Akarın ABD de RTE nin yanında?)Atatürkçülükte tamamen kalkar ve Türkiyede yine Natoya bağlı Sünni Siyasal İslamcı bir Cumhuriyet olur.Çok kötü ama Yaşar Okuyanın "Tayyibi size yedirtmeyiz! "lafı tipik bir AKP li kullanımı.Kimbilir Sayın Perinçekte seccadesini hazırlamış Hac Umre ziyaretlerini düşünüyor belkide.Ha Milli Ha Milli görüş .Bir tek" görüş "kelimesi eksik olur.

Sitelerde Paylaş

Özellikle Perinçek'i tartışmanın pek bir anlamı olmuyor. Şunu bilmek lazım: CIA istediği kişiye istediği ayarı istediği gibi veriyor. Tarihinin en başarılı operasyonunu adım adım yürütüyor. Ayar geçmediği hiç kimse yok. Rüşvet, tehdit, hapis, ölüm... Hangisi gerekli ise onu kullanıyor. Ayar geçilmedik tek kişi yok, bunu böyle bilin.

Ayar geçemeyeceği tek kişi vardı, o da Osman Pamukoğlu. Ona da ayar geçmeye gerek kalmadı, gerek de yoktu. Çünkü halka ayar geçildiği zaman ona da ayar baştan geçilmişti, halka verilen ayardan sonra şansı zaten yoktu.

Halka ayar nasıl geçildi herhalde herkes biliyordur. Dinsiz ordu, bu orduyu atın başınızdan diye ayar verildi. Bazı komutanlar boşu boşuna yok efenim ne dinsizi allahallah diye taarruz eder bu ordu filan diye savunmaya kalktılar, hatırlayın.  Boşuna tabii, ayar geçilmiş, narkoz verilmiş, hipnoz sağlanmış.

CIA'nın başarısı tabii kişilere tek tek ayar geçmenin ötesinde, topluma ayar geçebilmesinde, toplu hipnoz yapabilmesinde. Bunu da tabii İslamı kullanarak yapıyor, bu ne şüphe ne de tartışma götürür. Bu öğlen güneşi kadar apaçık bir mevzudur.

Hatta aksine inandığımı belirtmiş olsam da Pamukoğlu'ya ayar geçmiş olması da çok olası ve duysam şaşırmam. Çünkü ayar geçmedik kimse yok ki? Ona nasıl ayar geçmiş olabilirler, tabii ki seni de Ergenekona katarız bak ona göre demiş olabilirler. 

Sitelerde Paylaş

Pamukoğlu'ya da ayar geçilmiş olmasından ne sebeple şüphelenebilirim? Bazı şüpheler var. Örneğin Pamukoğlu'nun Ergenekon tezgah demekle birlikte suçlanan komutanlar içinde gerçekten suçlu olanların da var olduğunu söylemesi. Bu şüphe uyandırıyor. Geçirdiği araba kazasının bir uyarı olması olasılığı olabilir. Pamukoğlu hayatından endişe edecek birisi değildir ama demokrat bir asker olduğunu, darbeci olmadığını kanıtlamak için böyle bir söylemden yarar ummuş olabilir.

Ama yanlış yani şimdi, bir dava tezgahsa tezgahtır. Suçlu olanlar da var filanla olmaz. Bu tezgahsa, tezgahtır, başka mevzu olmaz. O tezgahı bir bozarsın, sonra varsa gerçeklik payı, o sonraki mevzu. İlk görev tezgahı bozmaktır. Pamukoğlu tezgah karşısında çok cılız tepki verdi, bence bakın ben demokrat bir askerim, darbeci değilim mesajı vermek için.

Üstelik bu tezgah davada tutukluluk cezaya dönüştürülmüş, yani suçlu suçsuz çıksın ortaya gibi bir durum yok! Daha güçlü tavır alması gerekirdi. Yani sonuç: Ayar geçilmedik hiç kimse yok! 

Sitelerde Paylaş
48 minutes ago, democrossian said:

Pamukoğlu'ya da ayar geçilmiş olmasından ne sebeple şüphelenebilirim? Bazı şüpheler var. Örneğin Pamukoğlu'nun Ergenekon tezgah demekle birlikte suçlanan komutanlar içinde gerçekten suçlu olanların da var olduğunu söylemesi. Bu şüphe uyandırıyor. Geçirdiği araba kazasının bir uyarı olması olasılığı olabilir. Pamukoğlu hayatından endişe edecek birisi değildir ama demokrat bir asker olduğunu, darbeci olmadığını kanıtlamak için böyle bir söylemden yarar ummuş olabilir.

Ama yanlış yani şimdi, bir dava tezgahsa tezgahtır. Suçlu olanlar da var filanla olmaz. Bu tezgahsa, tezgahtır, başka mevzu olmaz. O tezgahı bir bozarsın, sonra varsa gerçeklik payı, o sonraki mevzu. İlk görev tezgahı bozmaktır. Pamukoğlu tezgah karşısında çok cılız tepki verdi, bence bakın ben demokrat bir askerim, darbeci değilim mesajı vermek için.

Üstelik bu tezgah davada tutukluluk cezaya dönüştürülmüş, yani suçlu suçsuz çıksın ortaya gibi bir durum yok! Daha güçlü tavır alması gerekirdi. Yani sonuç: Ayar geçilmedik hiç kimse yok! 

Zaten Partiyi bırakmasının arkasındada bir tehditle karşı karşıya kaldığını karine olarak gösteriyor

ww.ilk-kursun.com/haber/232598/osman-pamukoglundan-ornek-hareket-istifa-etti-partisini-genclere-birakti/

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, yeniçeri53 yazdı:

Zaten Partiyi bırakmasının arkasındada bir tehditle karşı karşıya kaldığını karine olarak gösteriyor

Yo, öyle bir şey söylemiyor. Zaten seçilmezsem istifa ederim sözünü vermişti, sözünde durdu. Pamukoğlu tehdide filan pabuç bırakmaz da, askerin alabildiğine karalandığı bir dönemde darbeci olmadığını kanıtlamak istedi. Tehditle filan değil. Canını umursayan bir adam değil ki? Tüfeği eline alıp piyade gibi çarpışan bir adam. İstese karargahtan çıkmazdı. Çatışmanın içine helikopterle indirin beni deyip siper alıp çatışmış bir adam  bu. General yapıyor bunu, dikkat çekerim. Normalde bir generalin canını tehlikeye atması ordunun morali için risklidir. Başka yerde bunu yapsa doğru olmazdı. Ama o şartlarda yanlış değil.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, democrossian said:

Yo, öyle bir şey söylemiyor. Zaten seçilmezsem istifa ederim sözünü vermişti, sözünde durdu. Pamukoğlu tehdide filan pabuç bırakmaz da, askerin alabildiğine karalandığı bir dönemde darbeci olmadığını kanıtlamak istedi. Tehditle filan değil. Canını umursayan bir adam değil ki? Tüfeği eline alıp piyade gibi çarpışan bir adam. İstese karargahtan çıkmazdı. Çatışmanın içine helikopterle indirin beni deyip siper alıp çatışmış bir adam  bu. General yapıyor bunu, dikkat çekerim. Normalde bir generalin canını tehlikeye atması ordunun morali için risklidir. Başka yerde bunu yapsa doğru olmazdı. Ama o şartlarda yanlış değil.

İyide beş aşağı beş yukarı seçilemeyeceğini biliyordu .Bunu bilememesi imkansız anketler var.Diğer taraftan Orduda isterseniz Orgeneral olun foturü kafanıza geçirdiğinizde hiç bir otoriteniz kalmaz darbe falan yapamazsınız.Kaldıki Taa Atatürkten kalan bir İç hizmet kanunu 35 maddesi vardır.Ordu Laik Cumhuriyeti iç ve dış düşmanlara karşı korumakla mükelleftir!Şimdi buda kaldırıldı.Asker adam dış düşmanlara karşı ölmeyide göze alır.Ama Mahkemeler tarafından karalanıp suçlanmayı Elleri kelepçeli Cezaevine gitmek onlar için ölümden beterdir. Bu yüzden intihar edenler dahi oldu.

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, yeniçeri53 yazdı:

İyide beş aşağı beş yukarı seçilemeyeceğini biliyordu .

Yeni kurulmuş partiler sürpriz beklerler. Ani bir öngörülemez yöneliş umuduyla ortaya çıkarlar. O bakımdan bilemez. Darbe yapmak ayrıdır, darbeci düşüncede olmak ayrıdır.

Sitelerde Paylaş

Tabii şimdi zor bir dönem, kabul etmek lazım. Tiyatro kurulmuş ve aaaa kuşa bak oyunu sahneleniyor. Millet alık alık oyunu seyrediyor ve alkış istendi mi alkışlıyor. Böyle bir ortamda nasıl bir duruş sergileyeceğine karar vermek oldukça zordur. Bu alıklar senin duruşunun farkında olacaklar, senin duruşun bir farklılık, bir farkındalık yaratacak mı bakalım, o da var! :D Bazen ne yapsan, yırtınsan da dövünsen de boştur. Hiç bir şey yarar sağlamaz, olacak olan olur.

Hayır da şimdi "bize yıllarca üç tarafımız denizle dört tarafımız düşmanla çevrili diye yutturuldu, biz komşularla sıfır sorun politikası başlattık" deyip de düşman ilan etmedik hiç kimseyi koymamak. Buna karşın hâlâ süren uyku. Denecek laf da tükeniyor artık. Ya onu da geçtim, dün AB görüşmelerinde ilerleme sağlandı diye havai fişekli kutlamalar, bugün "eyyyyy Avrupa"! Uyku hâlâ devamda! Bu ne perhiz, bu ne tuzlu hıyar diyen yok! Bu nasıl oluyor aklı eren varsa bir anlatsın!

Sitelerde Paylaş

Anlatan olmadı, ben anlatayım.

Bu demektir ki: "Evet bir çok kurnazız, herkesi kekledik, biz faşistin dik âlâsıyız ama çaktırmıyoruz. Demokrasiyi araç olarak kullanıyoruz. Liberalleri de askeri vesayete karşıyız AB ye gireceğiz filan diye salakları kekleyip uyuttuk. Salak gibi bize hizmet ettiler, onlara ihtiyacımız kalmayınca tekmeyi bastık. Aslında din diktasını kuracağız, sonuca ulaştığımızda kimse dini dayatmalara gıkını çıkaramayacak. İçki içeni namaz kılmayanı oruç tutmayanı sopalayacağız. Gelmek istediğimiz yer orası. Ama oraya gelinceye kadar hepinizi kekliyoruz, uyutuyoruz. Böyle yapmak sünnettir. Peygamber efendimiz de güçsüzken sizin dininiz size dedi ama gücü eline geçirince müşrikleri gördüğünüz yerde öldürün dedi."

Bunlar böyle kurnaz geçinirken hâlâ bunlara iyi niyet besleyen varsa ben artık daha da ne diyeyim bilemiyorum. Bir kısım halk da bu işin sonu nereye çıkacaksa çıksın da görelim diye işi inada bindirdi galiba! :lol:

Hani Yörük yardımcısına şu develerin yularlarını tut da yatsıyı kılıverip geleyim demiş ama dağdaki Yörük işte, ramazanda şehirde teravi kılınır bilmezmiş. Namaz uzayınca dışarı çıkıp yardımcısına: "Bağla ülen develeri iş inada bindi" demiş! :D

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...