Jump to content

Irklar sizce eşit mi

Recommended Posts

Eşitlik kelimesini hangi anlamda kullandığımıza dikkat etmek lazım. Eşit haklara sahip olmak ile gerçekten eşit olmak aynı şey değil.

Götünün kılıyık diyen teyze ile Celal Şengör yasalar önünde eşit haklara sahip mesela. Ama gerçek anlamda tabi ki eşit olamazlar.

Ben ırkların da eşit olduğuna inanmıyorum. Orta Asyalı, Uzakdoğulu ya da Rus kadınlarına bakın mesela ne kadar güzel ve çekiciler. Bir de Arap-Fars(Kürt de içinde) kadınlara bakın. Hiç bana ırkçı mırkçı demeyin şimdi aralarında bariz bir fark var bu inkar edilemez.

Hitler gibi başka ırkların yok edilmesini falan savunmuyorum tabi ki ama ırkların eşit olduğuna da inanmıyorum. Zaten inanıp inanmama meselesi değil bariz farklar var aralarında.

Sitelerde Paylaş

Orta Asyalı, Uzakdoğulu ya da Rus kadınlarına bakın mesela ne kadar güzel ve çekiciler. Bir de Arap-Fars(Kürt de içinde) kadınlara bakın. Hiç bana ırkçı mırkçı demeyin şimdi aralarında bariz bir fark var bu inkar edilemez.

Hitler gibi başka ırkların yok edilmesini falan savunmuyorum tabi ki ama ırkların eşit olduğuna da inanmıyorum. Zaten inanıp inanmama meselesi değil bariz farklar var aralarında.

İnsanlığını eleştirerek, bir ırkın bir ırktan üstün olduğunu savunduğun anda, bana göre, ırkçılık yapıyorsundur.

Bir de güzel kime, neye göre güzel?

Sitelerde Paylaş

Arap-Fars(Kürt de içinde) kadınlara bakın. Hiç bana ırkçı mırkçı demeyin şimdi aralarında bariz bir fark var bu inkar edilemez

Demeden edemeyeceğim; Arapların güzeli öyle böyle değil, oldukça güzel olur. İranlı kadınların güzelliğini de zaten övmeye gerek yok, oldukça güzeller... Sorun, bu kadınların çok fazla rüküş ve abartılı makyaj yapıyor olmalarından kaynaklanıyor, bu yüzden göze hiç de hoş görünmüyorlar...

Sitelerde Paylaş

İnsanlığını eleştirerek, bir ırkın bir ırktan üstün olduğunu savunduğun anda, bana göre, ırkçılık yapıyorsundur.

Bir de güzel kime, neye göre güzel?

Açık tenli olmak, renkli gözlü olmak, tüysüz olmak bunlar güzellik ölçütü değil mi? Hangi erkeğe çekici gelir esmer kıllı bir kadın?
Sitelerde Paylaş

Demeden edemeyeceğim; Arapların güzeli öyle böyle değil, oldukça güzel olur. İranlı kadınların güzelliğini de zaten övmeye gerek yok, oldukça güzeller... Sorun, bu kadınların çok fazla rüküş ve abartılı makyaj yapıyor olmalarından kaynaklanıyor, bu yüzden göze hiç de hoş görünmüyorlar...

Kendi ağzınla söylüyorsun aşırı makyaj yapıyorlar. Bana itici hatta korkutucu geliyor bu tarz kadınlar.
Sitelerde Paylaş

Irk kavramı coğrafi yalıtımdan kaynaklanan bir kavram.

Biyolojik olarak bakıldığında evet, eşit değiliz.

Nerden baktığına göre değişir bu biyolojik üstünlük. Aynı şey diğer hayvanlar için de geçerli .

Sen evindeki köpeğinden üstün müsün? -- onun koku alma ve görme duyuları senden üstün, o kendi türünü yok

edecek icatlar yapmıyor, doğayı atmosferi kirletmiyor.

Tardigrat denilen milyonlarca yıl dünyadaki canlılar yok olurken ayakta kalan, mikro organizmanik canlıdan üstün müsün ?

İnsanlık yok olacak belki onlar hala var olacaklar.

Irkçılık ise açıklanmış, saçma bir ideoloji.

Savunduğumuz eşitlik kanun önünde-insan hakları bakımından ayrıma tabi tutulmamaktadır.

Bu bakımdan eşitliği her makul insan savunmalıdır.

Örneğin,

Siyahi ırkın üstünlükleri var, kadınları doğurmaya elverişli, kas yapıları daha fazla - belli spor dallarında o yüzden üstünler, bazı hastalıklara daha kolay yakalanıyorlar, bildiğiniz yetenekleri var.

Çok iyi bir siyahi bir Nba oyuncusu senden kat ve kat üstün. Eğer endekslediğin değer atletik üstünlük ve paraysa.

Peki şunu sorabilirsin, verdiğin örnek münferit- grup bazında baktığımızda

Neden tarihin önemli bir sahnesinde efendi değil köle oldular ?

tamamen coğrafya yapısından ve bir takım farklılıklardan kaynaklanıyor. Neden Kızıldereliler, beyazları öldürmeye gelmedi, neden teknolojik atılımı diğer kavimler gerçekleştiremedi.

Konuya ilişkin : https://tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCfek,_Mikrop_ve_%C3%87elik öneririm.

Milliyet bazında biyolojik bir ayrım yapmak ilk etapta hatalı

Türk-Kürt-Arap gibi.

Spesifik bir ayrım yapmak çok zor çünkü karışığız.

Dna incelediğinde bir arılıktan söz etmek mümkün değil.

Onun yerine daha genel şablonlar da kullanıyor.

Beyaz(Caucasian) - Hint Avrupalı

Sarı(Mongolian)- Moğol tipi

Kızıl(Indian) - Kızıldereli

Siyah- Afrikalı

Bu ayrımlarda genel gözlemlenebilir olduğunu söylebilsek de siyah-beyaz yerine insanlık renk paletinin tonları şeklinde.

Çekicilik mevzusuna gelirsek

Baskın gen mevzusuyla alakası da var.

Git gide renkli gözlü - sarışın insanları sayısı azalıyor, çünkü diğer renk pigment genleri daha baskın

Baskınlığın arka planda nasıl işlediği ise- nasıl büyük göğüslü kadın iyi süt verir, geniş omuzlu erkek yavrularımı iyi korur , çekicilik algımızı etkiliyor.

Bir de insan psikolojisi - doğa ekonomisi de etkili bunda, az-nadir olan şey kıymetli olur. Sakallı olmak modaysa, sakalsız olmak bir adım öne çıkartabiliyor ( Bununla ilgili araştırmaları incelemiştim)

Kendinde olmayan nitelikleri partnerinde arama özelliği de vardır, böylece yavru tam donanımlı doğar. Esmer beyaz tenli sever. Beyaz tenli esmer sever, aptal güzel sarışın- zeki çirkin adama aşık olur gibi klişe algının da biyolojik bir tarafı var.

Çekiciliğin biyolojisini çok kapsamlı bir konu.

Ama üstünlük konuya nereden baktığınla alakalı. Tam-tam kabilesinin içinde C. Ronaldo'nun futbol kabiliyetinin bir üstünlüğü yok.

Sitelerde Paylaş

Bırak irkları, hiç bir insan eşit değil. Her bir bireyin başka bir bireye göre üstün ve üstün olmayan özellikleri olabilir.

Bu içinde bulunduğumuz dönemde dünya anglo-saksonlarin, bir önceki dönemde ise dünya ortaDoğulularındı

Sitelerde Paylaş
Günümüz koşullarında Dünya üzerinde neredeyse hiçbir biyolojik ırkın bulunmadığını görürüz. Çünkü bazı izole kabileler hariç, artık hiçbir insan grubu (popülasyonu) birbirinden coğrafi izolasyonla ayrılmamıştır. Bu durumda Alman, İtalyan, Kürt, Türk, Fransız, Ermeni, Japon, vb. biyolojik açıdan birer ırk değildir. Bunlar, belli bir kültürel tarihi paylaşan, belli siyasi sınırlara bağlı olarak bir arada yaşamayı tercih etmiş (veya buna muhtaç kalmış) insanlardır. Buna işaret etmek için “etnisite” ya da “ulus” gibi politik kavramlar bulunmaktadır. Bu kavramların sosyoloji açısından işlevi bulunuyorsa da, biyoloji açısından herhangi bir anlamı veya geçerliliği yoktur. Dolayısıyla teknik terimleri bilim dalları arasında kontrolsüz bir şekilde transfer edip, sonra bu sözcüklere çeşitli anlamlar yüklemek, sadece bilimi zedeleyici değil, toplumsal düzeni de bozan bir davranıştır.

İnsanlar her zaman ırksız değildi. İlk olarak evrimleştiğimiz bölge olan Afrika’yı terk ederek Dünya’ya yayıldığımız son 100.000 yıllık zaman diliminde, birçok defa izole olduk ve bu izolasyonlar farklı ırklarda farklı özelliklerin evrimleşmesine neden oldu: farklı göz yapıları, farklı ten renkleri, farklı fiziksel özellikler, farklı davranışlar ve hatta kültürler bile bu izolasyonların ürünüdür. Ancak bu yüzeysel farklılıklar, günümüzde halen ırklardan oluşan bir tür olduğumuz anlamına gelmemektedir! Son 12.000 yıldır süregelen yerleşik yaşam ve tarımımız, son birkaç asırdır süregelen küresel ulaşım (ve dolayısıyla göçler), insanlığın tarihinde var olan tüm ırkları silip atmıştır. Bu durum, günümüzde de devam etmektedir. Zaten “melez bireyler” dediğimiz, antik ırkların izlerinin karışımı sonucu ortaya çıkan bireyler, bunun en güzel göstergesidir. Şakacı bir açıdan bakacak olursak, Rihanna’nın varlığı, ırkların artık var olmadığının en güzel kanıtlarından birisidir. :)

Sitelerde Paylaş

Bence insanlar arasında farkı yaratan şey zeka. Tabii bu fark benim subjektif bir değerlendirmem. Akıllı insanı seviyorum, aptal insanı sevmiyorum. Bence akıllı insan hangi ırk, hangi millet, hangi siyasi görüş, hangi cinsiyetten olursa olsun aptal insandan daha üstün. Ha, aptalın hakkı hukuku yok mu, var. Ama onun hakkının hukukunun sınırlarını da akıl çizmeli. Aptalların sözlerini dinlemeye gerek yok.

Torun yanlış anlama, bu mesajımda senin mesajına dönük bir kinaye yok.

Sitelerde Paylaş

Eşitlik kelimesini hangi anlamda kullandığımıza dikkat etmek lazım. Eşit haklara sahip olmak ile gerçekten eşit olmak aynı şey değil.

Götünün kılıyık diyen teyze ile Celal Şengör yasalar önünde eşit haklara sahip mesela. Ama gerçek anlamda tabi ki eşit olamazlar.

Ben ırkların da eşit olduğuna inanmıyorum. Orta Asyalı, Uzakdoğulu ya da Rus kadınlarına bakın mesela ne kadar güzel ve çekiciler. Bir de Arap-Fars(Kürt de içinde) kadınlara bakın. Hiç bana ırkçı mırkçı demeyin şimdi aralarında bariz bir fark var bu inkar edilemez.

Irklar tabiki eşit değil,kürtler üstündür.

Bunun yanısıra senle bende eşit değiliz.Sen salağın tekisin.

Sitelerde Paylaş

Bence insanlar arasında farkı yaratan şey zeka. Tabii bu fark benim subjektif bir değerlendirmem. Akıllı insanı seviyorum, aptal insanı sevmiyorum. Bence akıllı insan hangi ırk, hangi millet, hangi siyasi görüş, hangi cinsiyetten olursa olsun aptal insandan daha üstün. Ha, aptalın hakkı hukuku yok mu, var. Ama onun hakkının hukukunun sınırlarını da akıl çizmeli. Aptalların sözlerini dinlemeye gerek yok.

Torun yanlış anlama, bu mesajımda senin mesajına dönük bir kinaye yok.

İyi de milletler arasında da belirgin karakter farkları var. Araplarda ve Kürtlerde zoofilinin, sübyancılığın, akraba evliliğinin, kadın düşmanlığının bu kadar fazla olması ne ile açıklanabilir? Tesadüf mü?

Sitelerde Paylaş

Aynı ırktan olan bütün insanların her biri psiko, sosyo, genetik olarak birbirinden farklıdır. Birbirine eşit (?!) değildir.

Sitelerde Paylaş

İyi de milletler arasında da belirgin karakter farkları var. Araplarda ve Kürtlerde zoofilinin, sübyancılığın, akraba evliliğinin, kadın düşmanlığının bu kadar fazla olması ne ile açıklanabilir? Tesadüf mü?

Öyle birşey yok be. Inan bana yok. Önyargılı bakıyorsun. Asya'da sübyan fahişeler, ladyboy'lar falan çalıştırılıyor. Avrupalılara hizmet veriyorlar. Sübayncılık, ensest falan Avrupa'da da yaygın.

Zoofili bir tercih değil, zorunluluktan kaynaklanan bir eylem. Tabii ki çirkin ve kınanması gereken birşey ama "normal" ilişki seçeneği varken zoofiliyi tercih edene sapkın demeyi tercih ederim.

Sitelerde Paylaş

Kimse kimseye eşit değildir. Her bölge insanının özellikleri farklıdır. Kas yapısından penis boyuna kadar birçok özellik farklıdır. Burda üç soru çok önemli.

Birincisi, insanlar arası zeka farkı var mı, varsa ne kadar?

İkincisi, bunu araştırmak etik mi?

Üçüncüsü, bunu bilmek bize ne fayda sağlayacak? Zaten insanlar hayatta bir seçilimden geçip bir yere gelmiyorlar mı?

Sitelerde Paylaş

Kimse kimseye eşit değildir. Her bölge insanının özellikleri farklıdır. Kas yapısından penis boyuna kadar birçok özellik farklıdır. Burda üç soru çok önemli.

Birincisi, insanlar arası zeka farkı var mı, varsa ne kadar?

İkincisi, bunu araştırmak etik mi?

Üçüncüsü, bunu bilmek bize ne fayda sağlayacak? Zaten insanlar hayatta bir seçilimden geçip bir yere gelmiyorlar mı?

Birincisi; zekanın tek çeşit olmadığını fark etmek lazım. Çoklu zeka kuramı üzerinde kafa patlatmak lazım.

İkincisi; bunu araştırmanın etik olup olmadığını anlamak için "etik" konusunda kafa patlatmalı, sonra da , insanların neden zekalarına göre sınıflandırılabileceğine ilişkin neden aramalı. Galileo başka Yunus Emre başka, değil mi?

Üçüncüsü; seni ilgilendirir. Felsefen yoksa, bunları okuyorsundur!

Sitelerde Paylaş

Zeka dediğiniz gibi ne tür IQ - EQ vs. ...

Balta girmemiş ormanda insan yiyen Einstein kadar zeki, bir kıymeti var mı salt zekanın?

Zeki dediğimiz, akıllı diye övdüğümüz toplumlar ''Bilgili'' dir.

Bilime, Akla zaman ve para ayıracak kadar artı değere sahiptir.

Aynı tarihte aristokratların, köylülere üstünlüğünü kabul ettirmesi gibi, onlardan farkı bilgiye sahiptir.

Bilgili olabilmek için koşulların elverişliliği gerekir,

Çevre-Aile-İçinde bulunduğu kültür-Yetiştirilme tarzı önem kazanır.

IQ oranı çocuk bir arabı, analitik düşünen, sorgulayan akıllı Japonların içine bırakın, onlardan biri gibi davranacaktır, şeytan taşlamak yerine bilime hizmet edebilecektir.

Birinden kürt, türk, arap şu bu diye ön yargı beslemeden ve atalarınızla övünmeden önce bir şeyi düşünmenizi isterim.

Doğarken içinde bulancağınız toplum-aile ve kültür yapısını seçme şansımız var mıydı ? Parametreler elinizde değil, pek ala

mekke çevresinde doğan bir Arap ya da Kandilde doğan bir Kürt de olabilirdiniz.

O halde bize bir şeyler miras bırakan insanların genetik-biyolojik faktörleri değil,

ne bıraktığı, neye işaret ettiği önemlidir.

Mustafa Kemal'de akıl ve bilime işaret etmiştir.

Ve o rasyonel akıl bize bu ön yargıların-ayrımların hatalı olduğunu gösteriyor.

tarihinde Fellix tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...