Jump to content

Recommended Posts

Batı'nın rönesansının sebebi yine batıdır.

Dinle peynir gemisinin yürümediğini ve her gelen yeni dinin ötekinden daha cazip geldiğini anlamış ve İslam'ın bu güçten yararlandığını bilmiştir.

Hristiyanlığı kilisenin i,çine kapatmaya başlamış ve İslam'ın o ilk bilim alanında özgür fetihçi devletinden çeviriler yapmışlardır.

Sonuçta Hitler devrinde Almanlar da bilim yaptılar ama bu Hitlerin marifeti değil İslam'da bilim zihniyetinin olması İslam'a rağmendir.

Bilim yapmak ayrı mesele..

Araplar bilimsel düşünceyi insanlığa armağan ettiler..Bu çok büyük bir iştir..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 64
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bilim yapmak ayrı mesele..

Araplar bilimsel düşünceyi insanlığa armağan ettiler..Bu çok büyük bir iştir..

Yahudilerin içinden çıkan bilim insanları Araplardan çok fazladır.Arkaddaş yahudilerin canı cehenneme diyip Arapları övmüş ben de ona gereken cevabı verdim.

Olum bir kere bu adamlar zeki (Yahudiler) düşünün ki yarattıkları dini bilem Avrupaya Hristiyanlık adıyla pazarladılar.Kimse kıvırmasın.

Araplara tek millet olma mutluluğunu yaşatacak din de bu adamların kaynaklarıyla doğdu.

O dönem zamanın popüler olgusu olan dinde müthiş iş başardılar bu dönem de bilimde başarıyorlar.Yahudiler çok azdır buna rağmen onca diaspora ve holikosta rağmen yok olmamışlardır.

Yahudiler tarihin karanlık çağlarının en vahşi, insanın yaptığı her halta karışan, Tevrat'ı yazmışlardır doğru ama bugün o tevrat hakkında o kadar çok tefsir ve yorum edebiyat yapılmıştır ki görseniz gözleriniz yaşarır ve bu dinin müthiş bir külliyat yarattığını farkedersiniz.Tevrat'taki her bir ayeti sayfalarca yorumlama o ayetten edebiyatlar felsefeler çıkarma geleneği,her mitzvayı, simgeyi manevi yöne çekme geleneği ,Kabala sistemi ,ezoterizm esintileri bu adamlar eski çağın da en iyisiydi.Sümerden aldıklarını Babilden falan aldıklarını nasıl pazarladıklarını Tanah'ı okuyanlar bilir:

tarihinde aykırıteolog tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yahudilerin içinden çıkan bilim insanları Araplardan çok fazladır.Arkaddaş yahudilerin canı cehenneme diyip Arapları övmüş ben de ona gereken cevabı verdim.

Olum bir kere bu adamlar zeki (Yahudiler) düşünün ki yarattıkları dini bilem Avrupaya Hristiyanlık adıyla pazarladılar.Kimse kıvırmasın.

Araplara tek millet olma mutluluğunu yaşatacak din de bu adamların kaynaklarıyla doğdu.

O dönem zamanın popüler olgusu olan dinde müthiş iş başardılar bu dönem de bilimde başarıyorlar.Yahudiler çok azdır buna rağmen onca diaspora ve holikosta rağmen yok olmamışlardır.

Yahudiler tarihin karanlık çağlarının en vahşi, insanın yaptığı her halta karışan, Tevrat'ı yazmışlardır doğru ama bugün o tevrat hakkında o kadar çok tefsir ve yorum edebiyat yapılmıştır ki görseniz gözleriniz yaşarır ve bu dinin müthiş bir külliyat yarattığını farkedersiniz.Tevrat'taki her bir ayeti sayfalarca yorumlama o ayetten edebiyatlar felsefeler çıkarma geleneği,her mitzvayı, simgeyi manevi yöne çekme geleneği ,Kabala sistemi ,ezoterizm esintileri bu adamlar eski çağın da en iyisiydi.Sümerden aldıklarını Babilden falan aldıklarını nasıl pazarladıklarını Tanah'ı okuyanlar bilir:

Bilim insanının fazla olması önemli değil..

Araplar bir kırılma noktası yarattılar..İnsanlığın bir yerden bir yere geçmesine neden oldular..Bu çok hassas yerde oldukları için çok büyük iş yaptılar diyorum..

Ayrıca dinlerinin içinde de bilim var..Yok diyemezsin..

Yahudilerin yaptıkları ayrı konu..Bu konuda seninle hemfikirim..Bu insanların her şeye rağmen bugün Dünya'da çok saygın bir yerde olmaları inanılmaz bir konudur..

Sitelerde Paylaş

Yalan soyleme lan :lol: Ben ikisinin de cani cehenneme dedim. Arap'in neyini oveyim? Sen Yahudilere oyle diyemezsin falan filan aglamaya basladin. Bir de Araplari ovdu diyor keriz yahu :D . Ben ikisini de seven bir insan degilim, ikisinden de tanidiklarim var cok net soyleyebilirim ki Yahudilera laf soyletmeyen adam ya cok asiri cahil ve hayatinda hic bir Yahudiyi yakindan tanimamistir, ya da Yahudidir :)

Yani oglum tanimiyorsan sus bari, hic oyle ovulecek, sevilecek bir millet degil. En zengini bile sahtekar, dolandirici, is yapmasi zor. Dindar olup, olmamasi da onemli degil. Lan bu adamlar turistik yorelerde bahsis birakacagina, milletin biraktigi bahsisi calan adamlar. Nasil Araplar dunyanin dort bir yaninda terorist olarak taniniyor ve sevilmiyorlarsa, Yahudiler de en az onlar kadar sevilmiyor. Zaten o yuzden her film ve diziye mutlaka icinde Yahudilik barindiran kucuk ogeler katip, insanlarda sempati uyandirmaya calisiyorlar ama yok sevilecek bir yanlari yok, sen degil ama taniyanlar bilir.

Hayallerini yiktigim icin ozur dilerim. :wacko:

Not= Yahudilik, Avrupa ve Amerika'da akademisyenlikte, kariyer yapmakta, finans ve eglence sektorunde cok ise yarar, haketmedigin yerlere gelebilirsin ve bir gun haketmeyen baskalarini da o yere gelmesini saglayabilirsin. Baska da bir oka yaramaz, arkani dondugun zaman digerleri senden tiksinir ve keske bir Yahudi olarak dogmasaymisim dersin.

tarihinde Put tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

.........

Şu belgesele(3 bölüm) bir bak istersen;

Sitelerde Paylaş

Yalan soyleme lan :lol: Ben ikisinin de cani cehenneme dedim. Arap'in neyini oveyim? Sen Yahudilere oyle diyemezsin falan filan aglamaya basladin. Bir de Araplari ovdu diyor keriz yahu :D . Ben ikisini de seven bir insan degilim, ikisinden de tanidiklarim var cok net soyleyebilirim ki Yahudilera laf soyletmeyen adam ya cok asiri cahil ve hayatinda hic bir Yahudiyi yakindan tanimamistir, ya da Yahudidir :)

Yani oglum tanimiyorsan sus bari, hic oyle ovulecek, sevilecek bir millet degil. En zengini bile sahtekar, dolandirici, is yapmasi zor. Dindar olup, olmamasi da onemli degil. Lan bu adamlar turistik yorelerde bahsis birakacagina, milletin biraktigi bahsisi calan adamlar. Nasil Araplar dunyanin dort bir yaninda terorist olarak taniniyor ve sevilmiyorlarsa, Yahudiler de en az onlar kadar sevilmiyor. Zaten o yuzden her film ve diziye mutlaka icinde Yahudilik barindiran kucuk ogeler katip, insanlarda sempati uyandirmaya calisiyorlar ama yok sevilecek bir yanlari yok, sen degil ama taniyanlar bilir.

Hayallerini yiktigim icin ozur dilerim. :wacko:

Not= Yahudilik, Avrupa ve Amerika'da akademisyenlikte, kariyer yapmakta, finans ve eglence sektorunde cok ise yarar, haketmedigin yerlere gelebilirsin ve bir gun haketmeyen baskalarini da o yere gelmesini saglayabilirsin. Baska da bir oka yaramaz, arkani dondugun zaman digerleri senden tiksinir ve keske bir Yahudi olarak dogmasaymisim dersin.

Ya de get Nottta yazdığın Aya gidilmedi iddiasından daha komik lan.

yahudiler lobisi falan filan İlluminati Masonlara da girersin sen şimdi..Yazında ufacık bir bilgi kırıntısı yok yalan yanlış uydurmalar.

Yahudi değilim ama 2016'nın hem dinsel olarak hem bilimsel olarak Yahudileri Arapların yanında Bilim Kurgu düzeyinde öndedir.Yahudinin yobazı bile bir Arap yobazı gibi cahilce etrafa saldırıp canlı bomba olmaz.

tarihinde aykırıteolog tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ya de get Nottta yazdığın Aya gidilmedi iddiasından daha komik lan.

yahudiler lobisi falan filan İlluminati Masonlara da girersin sen şimdi..Yazında ufacık bir bilgi kırıntısı yok yalan yanlış uydurmalar.

Yahudi değilim ama 2016'nın hem dinsel olarak hem bilimsel olarak Yahudileri Arapların yanında Bilim Kurgu düzeyinde öndedir.Yahudinin yobazı bile bir Arap yobazı gibi cahilce etrafa saldırıp canlı bomba olmaz.

Yahudi falan degilsin zaten, cahil bir gerizekalinin tekisin. Ayni o diger salak gibi hem ozenti hem cahil.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Araplar sıfırı filan bulmamışlardır. Sıfırı bulanlar Hintlilerdir. Ama sıfır evet Avrupa'ya Araplar üzerinden taşınmıştır.

Bunu ve benzeri bilimsel çabaları da Araplara filan borçlu değiliz. Her nasılsa doğru düzgün bir halifenin başlarına geçmiş olmasına borçluyuz. Bu halife de her ne kadar babası Arap olsa da annesi Zerdüşt bir cariyedir. Halife Memun babasının hilafeti vermek istediği büyük kardeşini saf dışı bırakıp halife olduktan sonra ilk iş olarak Yunan kitaplarının tamamını Arapçaya çevirecek bir komisyon toplamak oldu.

İmam Hanbel bunu duyunca çok bozuldu ve soluğu sarayda aldı. Halifeye "bu gavur kitaplarına ne gerek var, kuran ve hadis varken, bu gavur kitaplarını kuran'dan üstün mü tutuyorsun" dedi. Halifenin ne cevap verdiği çok tartışmalı. Kimse gerçekte ne olduğunu bilmiyor. Kimine göre evet üstün tutuyorum demiş. Kimine göre bu sayede müslümleri bu kitaptan kurtaracağım demiş. Kimine göre kuranı yere fırlatmış ve bu sözleri söylemiş.

Gerçek hangisi olursa olsun, Hanbel saraydan burnundan soluyarak ayrılmış ve hemen halifenin kafir olduğunu anlatan vaazlar vermeye başladı. Tabii bu halifenin kulağına gidince Hanbel'i hemen zindana attırdı. O zindanda çürürken Yunan eserlerini tercüme çalışması hızla sürdü.

Memun'un babasının oğlu değil annesinin oğlu olduğu ortada... Babası Harun Reşid'dir. Bulunabilen tüm Yunan eserlerini çevirtti. Bu sayede islam coğrafyasında Farabi gibi parlak bir yıldız doğdu. Arkasından İbn Sina ve başkaları.

Tüm bunları sadece Halife Memun'a borçluyuz. Yobazlar sonunda onu hurmasına zehir katarak öldürdüler ve İmam Hanbel'in ve kuran'a ihanetinin!!! intikamını aldılar. Ama halife öldüğünde yapacağını yapmıştı. Zaten saçı sakalı kırlaşmış yaşını başını almış olarak öldü. Onu öldürdüler ama devrimini engelleyemediler.

Onun devrimini Gazali yobazı durdurmayı başarabildi. Bu yobaz hemen işe Farabi ve İbn Sina'nın kafir olduğunu ilan ederek başladı. Bu yobaz kadar karanlık bir şahsiyet daha ben bilmiyorum. Müslümlerin bu günkü hallerinden neredeyse tamamen bu yobaz sorumludur. Yani tabii başı çeken olarak... Tek başına o yaptı elbette demiyorum. Böyle bir şey demek elbette saçma olur.

Yani bilimi Araplara filan borçlu değiliz. Onların tek bir halifesine, o da yarı Arap, babasına ise hiç benzememiş, ona borçluyuz.

Tartışmanın başladığı noktaya dönersem, ben bu Arap meddahına dedim ki bir ırkın sadece bir kez soykırım olma hakkı mı var, İsrailliler bu hakkı Roma ile kullandı, artık bir daha soykırım olmaları olanaksız diye saçma sapan bir kural mı var diye sordum. Bu kadar net açık bir soruya yanıt vermek yerine tutuyor laga luga ediyor.

Ha yani şimdi Roma artık yaptı ya soykırımı, tamam artık haklarını kullandılar, başkası yapamaz! Hayır bir kişi nasıl bu kadar boş konuşma heveslisi olur ben anlamıyorum. Bu kadar tın tın teneke gibi ötmenin bir zevki mi var acaba kendince! Hani kurbağa da vrak vraktan pek zevk alır, durmak bilmez de o bakımdan...

Sitelerde Paylaş

Bu kadar tın tın teneke gibi ötmenin bir zevki mi var acaba kendince! Hani kurbağa da vrak vraktan pek zevk alır, durmak bilmez de o bakımdan...

allah insanı vurulunca tın tın öten testi gibi kuru ve pişmiş çamurdan yarattı. (rahman 14)

:D :D

Sitelerde Paylaş

Evet, "salsalin kel fahhar" değil mi... Ben öteden beri bu ifadeye gülerim. Müslümler kuranı korkarak, titreyerek, besmeleyle aptesle olur, ben komedi okur gibi gülerek okurum.

Gerçekten fahhar pişmiş çamur demek. Dediğin gibi fırınlanmış çömlekler kastediliyor. Bazı yerde cıvık çamur der, burda da cıvık çamurun pişirildiğini söylüyor.

Şimdi Farabi üzerinde biraz durmak isterim. Farabi en iyi Aristo yorumcusu derler ama bence o en iyi Demokritos'u yorumlamıştır. Fakat Demokritos maddeciliğinin kabul edilmesini olanaklı görmediği için klasik determinizmi yarattı. Klasik determinizmi Farabi mi yarattı, bu çok iddialı bir laf değil mi diyen çıkabilir ama klasik determinizmi kimin yarattığından emin olmasam da Farabi bu işin piri, üstadı, onu biliyorum. Hayır onun döneminde böyle bir öncü başka kişi de yok bildiğim. Klasik determinizm Avrupa'da aydınlanma, rönesans dönemi hızla yükseldi.

Farabi determinizmine göre, klasik determinizmdir bu, nedenselliğin ilk başlatıcısı bir "aklı evvel" kabul edilir. Farabi "maddeci lan bu, allahsız bu, kafir bu" demesinler diye bunu ortaya atmıştır.

Bu bir bakıma akıllıca bir taktik manevradır. Allaha atanan kadiri mutlak sıfatını yok etmekte, sadece başlatıcı bir aklı evvel konumu biçerek pasif konuma itmektedir. Ben Farabi denince akan suları durdururm, Farabi benim en büyük dahilerimdendir. Büyük saygı duyacağım iki elin parmakları kadar insandan biridir.

Onun bu söylemi aydınlanma çağında Avrupa'da inanılmaz yükseldi. Halkın, avamın diline kadar indi, tanrının kadiri mutlak olmadığı Avrupa'da neredeyse tamamen benimsendi. "Tanrı sadece saati kurup çalıştıran bir öncül kuvvettir, saatin çalışmasına hiç karışmaz" söylemi olağanüstü yayıldı, benimsendi. Bu kadar insanlık üzerinde etkili, kabul görmüş benimsenmiş bir söylem daha göstermek zordur.

Ha, bugün bunu aşmak, modern determinizmi geliştirmek zorundayız, o ayrı. Ama aydınlanma çağını, laiklik anlayışını bu başlatıcı aklı evvel saatçi fikri açmıştır. Bugün ise saatçi maatçi yok diyeceğiz elbet, o ayrı. Celaleddin Rumi ile aram pek hoş değildir ama şu sözü müthiş: "Dün geçti cancağızım, bugün yeni şeyler söylemek gerek." Bunu duyunca Celaleddin Rumi'ye saygı duyasım geliyor. Bu müthiş bir söz... Buna şapkamı çıkarır, saygı gösteririm.

Sitelerde Paylaş

İslam karşısında nasıl bir strateji izlemeliyiz? Karar vermesi çok güç. Bir müslümanın Atatürk'ü sevmesi mümkün değil. Kuranda belirli şeriat hükümleri var. Kurana inanan bir insan bunlara uymak zorunda. O yüzden ılımlı İslam'ı kabullenmek, İslam'ın suyuna gitmeye çalışmak sakat bir düşünce.

Bir diğer seçenek İslam'a alenen savaş açmak. Böyle bir şey de mümkün değil.

Bence en güzel strateji İslam'ı yok saymak. İnsanları din dışı şeylere yöneltmek.

Sitelerde Paylaş

İslamı yok sayabilmek için önce laikliğin sağlanması gerekir. Ben uzun yıllardır ateisttim ama içten. Dışa vurmuyordum. Sakalar istedikelri kadar olmayan hayali bir allaha inansınlar, salaklıklarına doymasınlar bana ne diyordum. Salak salak yatıp kalkmaları tapınmaları bana çok komik geliyordu. Basbayağı komedi gibi geliyordu bunların saçmalıkları.

Ama bunlar ne zaman laikliğe iliştiler, tepemize sıçradılar, o zaman bunlara sinir oldum. Bunları hırpalamak, saçmallıklarına gülmek değil yüzlerine çarpmak, bunları kepaze etmek içimden gelir oldu.

Bunların allahını itmişim, bana ne bunların saçma sapan uyduruk allahından. Ama bunlar çaldık, allah için çaldık, imamatip yapacaktık çaldığımız parayla deyince... İşin rengi çok değişiyor. Bu iş artık komedi olmaktan çıkıyor. İğrenç bir ahlaksızlık ve nefret edilesi bir bok çukuru halini alıyor.

Yani ateist olduğunu açıkça deklere etmek, biraz öfkeye bağlı. Yoksa relaks oluyorsun, ateist olduğundan kime ne, içinden eğleniyorsun. Salağa bak tapınıyorum diye domalıyor öküz diye neşeni buluyorsun. Çocukken de camiye gülmek için giderdim. Milletin saflar halinde domalması öyle komiğime giderdi ki ayağa kalkar gülmemi tutamazdım. İmam esselamü derken de kaçardık, yoksa ettiyarın biri kulağımızdan yakalardı.

Laikliği sağlamak şart. Bunun için ne gerekiyorsa yapılmalı. Laik müslümlerle işbirliği dahil. Sonrası gelir.

Fakat laik müslümlerle işbirliği derken c.b. na bir dinciyi aday gösterme, parti meclisine paraşütle dinci indirme, devrimcileri partiden kovma gibi salakça aptalca işleri kastetmiyorum. Bu geri zekalılar beni en az dinciler kadar sinir ediyor. İşbirliği demek benliğini kaybetmek demek değildir.

Laik olunmadan insan olunamayacağını, müslüm bile olunamayacağını, laik olmayan müslümün işitçi haydut katilden başkası olamayacağını bu halk ya anlayacak, ya siktir olsun gitsin tarih sahnesinden silinsin. Hiç lazım da değil.

Sitelerde Paylaş
  • 5 weeks later...

Türkler üzerinde ABD nin "Türk islam sentezi" projesi de gayet başarılı olmuştur. Bu aynen Sovyetlere karşı El Kaide terör örgütünün ABD tarafından örgütlenmesi gibidir.

ABD en çok Türkler üzerinde başarılı olmuştur. Arap kültürünü reddeden, hatırı sayılır oranda Türkçü vardı bu ülkede. Hepsini ezdi yok etti ve Türkçülüğü İslamcılıkla özdeşleştirmeyi başardı. Bu Türkçülere Nihal Atsız'cı diyebiliriz. Bunlar tamamen yok edildi. Onlar arap dinini geleneğini tamamen reddederler. Arap yazısını, arapçayı istemezler.

Bunlar tamamen yok edilmeliydi ki Türkler Arap kıçı yalayıcısı, Arap oturuğu koklayıcısı olsunlar. Bunu başardılar. Türkleri Araplara kuyruk etmeyi başardılar.

Bu düşüşün ceremesini Türk halkı mutlaka çekecektir. Türk halkını Ortadoğu bataklığına düşürmeyi başaracaklar gibi görünüyor. Bunu başarmaları için ilk olarak Atatürk'ü silmeleri gerekiyordu çünkü Atatürk "yurtta sulh cihanda sulh" demişti. Bu ilkeye sarıldığı sürece Türkleri din ve mezhep savaşları içine itmek olanaksızdı. O yüzden ilk ve öncelikli hedef olarak Atatürk'ü silmeyi amaçladılar.

Sen tut kendi ellerinle frankeştayn gibi bir canavar yarat, sonra bu canavarı yok etmek bahanesi ile savaşa girelim çığlıkları attır. İşte bu, Arap kuyruğu olmanın sonucu ve bunun acısı çıkacak gibi görünüyor. Adım adım bunun acısının çıkmasına doğru sürüklenme var.

Sitelerde Paylaş

Türkler üzerinde ABD nin "Türk islam sentezi" projesi de gayet başarılı olmuştur. Bu aynen Sovyetlere karşı El Kaide terör örgütünün ABD tarafından örgütlenmesi gibidir.

ABD en çok Türkler üzerinde başarılı olmuştur. Arap kültürünü reddeden, hatırı sayılır oranda Türkçü vardı bu ülkede. Hepsini ezdi yok etti ve Türkçülüğü İslamcılıkla özdeşleştirmeyi başardı. Bu Türkçülere Nihal Atsız'cı diyebiliriz. Bunlar tamamen yok edildi. Onlar arap dinini geleneğini tamamen reddederler. Arap yazısını, arapçayı istemezler.

Bunlar tamamen yok edilmeliydi ki Türkler Arap kıçı yalayıcısı, Arap oturuğu koklayıcısı olsunlar. Bunu başardılar. Türkleri Araplara kuyruk etmeyi başardılar.

Bu düşüşün ceremesini Türk halkı mutlaka çekecektir. Türk halkını Ortadoğu bataklığına düşürmeyi başaracaklar gibi görünüyor. Bunu başarmaları için ilk olarak Atatürk'ü silmeleri gerekiyordu çünkü Atatürk "yurtta sulh cihanda sulh" demişti. Bu ilkeye sarıldığı sürece Türkleri din ve mezhep savaşları içine itmek olanaksızdı. O yüzden ilk ve öncelikli hedef olarak Atatürk'ü silmeyi amaçladılar.

Sen tut kendi ellerinle frankeştayn gibi bir canavar yarat, sonra bu canavarı yok etmek bahanesi ile savaşa girelim çığlıkları attır. İşte bu, Arap kuyruğu olmanın sonucu ve bunun acısı çıkacak gibi görünüyor. Adım adım bunun acısının çıkmasına doğru sürüklenme var.

Nihal Atsız'ı sevmiyorum kendisi Atatürk'e ve cumhuriyete düşman.

Ayrıca kendisi deist falan da değil kendine özgü bir dini var. Müslüman olmadığı halde İslam'ı öven sözleri de vardır Atsız'ın. İslam Türklerin milli dinidir diye bir sözü var. Başka bir yerde de islam milli varlığımızın ayrılmaz bir parçasıdır diyor.

Atsız bir Osmanlıcıdır aynı zamanda. Ümmetçiliği dönemine göre güzel bir ideoloji olarak görüyordu.

Sitelerde Paylaş
"Ilımlı islam" çok genel bir deyim. birçok müslüman bu anlayışa sahip kabul edillebilir.

Ancak özgürlükçü modernist din anlayışını daha farklı değerlendirmek gerekiyor.

Bu tarz modern laik batılı görüşe sahip olanlar, genelde dinin kendisini sorgulamadan önce, dinin içindeki kötülükleri ve gelenekleri sorgulamaya başlar.

Bu nedenle birgün dinin de uydurma olduğunu farkettiklerinde temelleri daha sağlam olacaktır.

Sitelerde Paylaş

Dini sorgulamak kolay, ama tanrıyı sorgulamak o kadar kolay olmuyor. Dini devreden çıkarıp tanrıyı dinsizleştirdiğinizde bu tanrının amacı ne o zaman sorunu havada kalıyor. Dinsiz tanrı anlayışı sorunlu. Teizm o yüzden sadece tanrıya inanmak olarak kalmıyor, din ve tanrı teizm açısından ayrımsanamaz halde. Tanrı varsa din de vardır, bu tanrı bir amaçlar peşindedir mutlaka anlayışını aşmak bence olası değil. Tanrıyı ve dini ayrı sorunlar olarak ele almanın bir yolunu göremiyorum.

Sitelerde Paylaş

Nihal Atsız'ı sevmiyorum

Hiç bir kitabını okumadım, hiç ilgilenmedim. Ama kitaplarını okuyan kişilerle konuştum. "Arap yazısı da istemiyoruz, latin yazısı da, Göktürk alfabesi istiyoruz" demişti biri örneğin. Yani islama bayağı bir karşı görmüştüm bunları ben. İslam bizi geriletti, bizim geleneklerimiz daha iyiydi islamdan önce diyorlardı.

Ama yani verin bakayım bir kitabını da okuyayım demedim. Böyle bir şeye hiç gerek duymadım. Dikkate değer bir yanını görmüyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...