Jump to content

Türkiye İslamlaşıyor mu?

Recommended Posts

Siz hala darbe bekleyin.Ordu zaten tasfiye edildi,devletin tum kurumlari akplilerle dolduruldu,elini sallasan akpliye carpiyor ulke.Sen darbe,ekonomik kriz beklerken dikkat et de yarin(gelecek anlminda degil,bldigimiz yarin) akp ordusuyla darbe yapmasin,yapmamasi icin imkan mi var?Her gece tedirgin yatiyoruz.

Bir yandan da Akp nin darbeyi coktan yaptigini dusunuyrum.Partinin ve lidenin astigi astik kestigi kestik.Hala darbe mi bekliyorsunuz???

''Belki aklı başında birkaç komutan vardır'' diye bekliyorum senelerdir :)

Başka bir seçenek yok ne yazık ki..

Akp'den ve Tayyip'ten darbe haricinde kurtulamazsınız..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 40
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Putin Türkiye'yi İslamlaşmakla suçladı...

Türkiye İslamlaşıyor mu?

İslamlaşmak ne demek?

Türkiye zaten İslam... Türkiye'nin İslamlaşması söz konusu değil.

Ama Türkiye'nin din bazında radikalleşmesi mümkün ve Türkiye giderek radikalleşiyor.

Bunun sonucu terörizmdir. Türkiye terörizme doğru hızla kayıyor..

Teröristleri korumak da terörizmdir. Teröristleri koruyor görunmek de terörizmdir.

Maruz kalınan terörist etkinliklere uygun bir karşılık vermemek ve şiddetli bir tepki göstermemek, sadece yas tutarak cinayetleri sineye çekmek de terörizme ödün vermek ve bir tür terörist etkinliktir.

Putin'in canı cehenneme. Puşt mu değil mi bilemem ama, bildiğim kadarıyla o, bir sapık, bir ahlaksız ve bir Rus teröristidir. Onun Türkiye suçlaması bir anlam içermez. Türkiye'den çok daha İslam olan İran ile işbirliği yapabildiğine göre, Türkiye hakkındaki suçlamalarını biz Türkler ciddiye almamalıyız. Ama ortada acı bir gerçek var. Biz o gerçeği de reddedemeyiz.

Biz AKP iktidarını Türkiye'yi İslamlaştırmakla (radikalleştirmekle) suçluyoruz.

Bu bağlamda İslamlaşmak laiklikten uzaklaşmakla özdeştir.

Türkiye Putin'in suçlamalarından yıllar önce İslamlaştırılarak hukuktan uzaklaştırılmaya çalışılan laik bir hukuk devleti idi...

Ama Türkiye artık hukuk devleti olmaktan çıkmıştır. Türkiye bir İslam cumhuriyeti olmak yolundadır.

Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bence İslamlaşmak yerinde bir terim dini yön varla yok arasında bir şey değil. Ve Türkiye gerçekten giderek kutuplaşıyor İslamlaşma bunun bir kutbu. Yani İbn-i Sina'nın Müslümanlığı var Gazali'nin Müslümanlığı var. Fatih'in ki var 2. Bayezıd'ın ki var. Bunların dışında dinden bihaberlerin Müslümanlığı var.

Sitelerde Paylaş

Bayadır girmiyordum foruma.Türkiye kesinlikle islamlaşmıyor tam tersi oluyor.Bunu her aklı başında önyargısız insan farkeder.Hatta bu konuda odtden bi çocuk araştırma yapmıştı üniv.tezi için.Çok mantıklı 11 maddeyle bunu sıralamıştı.Gazetede ropörtajı vardı.Bende mail atıp tebrik etmiştim.Tez için başvurduğu Odtüdeki bi hocası da islamlaşıyor tabi diye terslemiş çocuğu.Bu da en iyi üniversitemizin hocalarının bile kenfilerini aydın ve atatürkçü görmelerine rağmen yobazlıktan kurtulamamış olduklarını gösteriyor.

tarihinde Ateş seni çağırıyor tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hele hele şu cevabına bayıldım.Bu çocuk ateistmi dindar mı bilmiyorum,yazışırken de sormadım ama işte şu cevaba bilimsel ve mantıklı açıklama denir.Malesefki bizim insanımızda ateist olsa bile yok bu.Ben de bunun çok dıkıntısını çekiyorum bu ülkede.O yüzden yalnız bir ateistim.Yani adam atatürkçüyüm diye mantığı ve bilimi görmezden gelebilme üstünlüğünü görüyor kendinde.o

yüzden odtülü profesörün bu çocuğun tez başvurusunu reddedip hollandalı hocanın kabul etmesine şaşmamalı.

Alıntı:

HERKES "Türkiye muhafazakârlaşıyor, AK Parti Türkiye'yi her geçen gün daha da dindarlaştırıyor" derken... Siz Türkiye'nin dindarlaşmadığını söylüyorsunuz. Bu derin çelişki hakkında ne diyeceksiniz?

VOLKAN ERTİT: Yüksek hızlı trende içki satılmasının yasaklanması, zinanın yasaklanmak istenmesi, kızlı-erkekli ev tartışması, dindar nesil yetiştireceğiz söylemi... Bütün bunlar devlet ve din arasındaki ilişkilerle ilgili. Ben din ve toplum arasındaki ilişkiden söz ediyorum. Toplum dindarlaşmıyor, siyasi arena dindarlaşıyor. İkisi farklı şeyler.

Sitelerde Paylaş

HERKES "Türkiye muhafazakârlaşıyor, AK Parti Türkiye'yi her geçen gün daha da dindarlaştırıyor" derken... Siz Türkiye'nin dindarlaşmadığını söylüyorsunuz. Bu derin çelişki hakkında ne diyeceksiniz?

VOLKAN ERTİT: Yüksek hızlı trende içki satılmasının yasaklanması, zinanın yasaklanmak istenmesi, kızlı-erkekli ev tartışması, dindar nesil yetiştireceğiz söylemi... Bütün bunlar devlet ve din arasındaki ilişkilerle ilgili. Ben din ve toplum arasındaki ilişkiden söz ediyorum. Toplum dindarlaşmıyor, siyasi arena dindarlaşıyor. İkisi farklı şeyler.

Toplum dindarlaşmıyor. Ama toplum yeterince dindar zaten. Daha fazla dindarlaşmasına gerek yok.

Önemli olan toplumun dindarlığı değil. Devletin bu dindarlığı nasıl kullandığı.. Devlet dini halkı manüple etmek için kullanıyor.

Bu nedenden Türkiye'nin islamlaştığı iddiası gerçeği yansıtıyor.

Sitelerde Paylaş
Biz AKP iktidarını Türkiye'yi İslamlaştırmakla (radikalleştirmekle) suçluyoruz.

Günahım kadar sevmem AKP'yi ama AKP döneminde hiç de radikalleşme yaşanmadı. AKP den önce cemaatlar, tarikatlar, silahlı örgütler... Hatırlamıyor musunuz bombalı saldırıları ? Sivas katliamı diye bir şey yaşandı bu memlekette yani o raddeden daha ilerisi var mı ? Yok. AKP döneminde zaten radikal olan insanların gazı alındı. CHP nin köhnemiş türban siyaseti de değişince bir tek elde Tayyip'in uydurduğu hayali düşmanlar kaldı nefret besleyebilecekleri... o kadar. Bu kadar bilgisayarın, internetin ve telefonun olduğu yerde artık öyle şeyler yaşanmaz. Ha yarın malum parti baktı düştü düşüyor, finanse eder bir terör örgütü kurar... onları bilmemem. Ama halk eskisi kadar radikal değil bunu açıkça söyleyebilirim.

Sitelerde Paylaş

Ramazanda kim oruç tutuyor artık.Millet belkide inadıba sokakta markette yiyip içiyor görmüyormusunuz.

Eskiden de öyleydi. Ben dünden bugüne oruç tutanların sayısının değiştiğini hiç zannetmiyorum ama "sokakta yeme" hassasiyeti değişti. İnsanlar evvelden sanki yemek yemek ayıpmış gibi, sigara ayıpmış gibi köşe bucağa saklanırdı. Şimdi de öyle ama eskisi gibi değil. En azından birileri çıkıp "birader orucu kendine tutuyorsun, ben gelip senin ağzına mı sokuyorum sana saygısızlık yapayım ? Ben yerim, yemem... bana bakıp orucunu bozasın geliyorsa kendi imanından şüphe et benden uzak dur" diyebiliyor.

Sitelerde Paylaş

Eskiden de öyleydi. Ben dünden bugüne oruç tutanların sayısının değiştiğini hiç zannetmiyorum ama "sokakta yeme" hassasiyeti değişti. İnsanlar evvelden sanki yemek yemek ayıpmış gibi, sigara ayıpmış gibi köşe bucağa saklanırdı. Şimdi de öyle ama eskisi gibi değil. En azından birileri çıkıp "birader orucu kendine tutuyorsun, ben gelip senin ağzına mı sokuyorum sana saygısızlık yapayım ? Ben yerim, yemem... bana bakıp orucunu bozasın geliyorsa kendi imanından şüphe et benden uzak dur" diyebiliyor.

Yok oruç tutanlar da azaldı.Eskiden tutanlar bile bıraktı artık.

Sitelerde Paylaş

Ramazanda kim oruç tutuyor artık.Millet belkide inadıba sokakta markette yiyip içiyor görmüyormusunuz.

Benim bu sene ki ramazanda gözlemlememe rağmen değişen bir şey olmadığı fark ettim. Yine bütün camiler dışarılara kadar doluydu. Bütün insanlarda yine o ramazan psikolojisi vardı. Lokantalarda gündüz kimseler olmuyordu iftar vakitleri rezervasyon olmadan almıyorlardı lokantaya. Sigara içen bir kaç kişiden başka kimse yoktu ve kime sorsam oruç tutuyorlardı tabi arada istisna çıkıyordu ama onlarda müslüman olup işine gelmeyenlerdi. Sabah namazlarında 7 farklı cami gezdim ve hepsinde kuran okunup geniş bir kitle ellerinde kuranla okunanları takip ediyordu. Yaşadığım yer Ankara. Oruç tutmayan, namaz kılmayan islamiyet ile alakası olmayan insanlar bile islamiyete müslümanlara laf kondurmuyor.

tarihinde tunahan94 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Benim bu sene ki ramazanda gözlemlememe rağmen değişen bir şey olmadığı fark ettim. Yine bütün camiler dışarılara kadar doluydu. Bütün insanlarda yine o ramazan psikolojisi vardı. Lokantalarda gündüz kimseler olmuyordu iftar vakitleri rezervasyon olmadan almıyorlardı lokantaya. Sigara içen bir kaç kişiden başka kimse yoktu ve kime sorsam oruç tutuyorlardı tabi arada istisna çıkıyordu ama onlarda müslüman olup işine gelmeyenlerdi. Sabah namazlarında 7 farklı cami gezdim ve hepsinde kuran okunup geniş bir kitle ellerinde kuranla okunanları takip ediyordu. Yaşadığım yer Ankara. Oruç tutmayan, namaz kılmayan islamiyet ile alakası olmayan insanlar bile islamiyete müslümanlara laf kondurmuyor.

Ben eskişehirde yaşıyorum burası islamla tanışmamış gibi henüz.

Sitelerde Paylaş

Türkiye olarak değil de Türk toplumu olarak alalım. Almanya'da Federal Göç ve Mülteciler Dairesinin yaptığı bir anket çalışması. Almanya'da yaşayan Türk cemaatinin, çeşitli göstergeler açısından diğer Müslüman cemaatlere göre durumu:

İnanç derecesi (çok inançlı & oldukça inançlı): Türkler % 88.8, Balkan Müslümanları % 78.4, Ortadoğulular % 73.2, İranlılar % 44.8

Namaz kılma ve dua etme sıklığı (hiç bir zaman): İranlılar % 54.4, Balkan Müslümanları % 39.9, Ortadoğulular % 33.7, Türkler % 15.4

İslami yeme kurallarına uyma: Türkler % 84.9, Ortadoğulular % 78.8, Balkan Müslümanları % 65.1, İranlılar % 25

Dini toplantı ve etkinliklere katılma oranları (sık veya seyrek): Türkler % 77.1, Ortadoğulular % 52.6, Balkan Müslümanları % 50.1, İranlılar % 28.9

Buradan size ekmek çıkar gibi görünmüyor, en azından şimdilik.

Siz İranlılara takılın en iyisi.

Sitelerde Paylaş

Değmez, değmez. Aman aman. Gidin değen bir halk bulun, Rojava'da falan...

Değeceğini düşünüyorsanız durmayın yapın ne diyeyim. Hala içinizde yaşadığınız toplumu tanıyamamışsınız. Ayrıca o cümlemden kürt halkını nasıl ayrı tuttunuz. "Türk" demek yerine "Türkiyede yaşayan halk" dememe rağmen...

Sitelerde Paylaş

kuranın adalet kavramını cok severim. islamlasmak nedir? islamlasmak özgür yaşamaktır. islamlasmak huzurlu yaşamaktır. Ateist deist agnostik veyahut budist. kim olursa olsun islamin sözü nettir. Ne diyor islam DİNDE ZORLAMA YOKTUR DİYOR. Bundan âlâ söz varmı ya bundan âlâ hikmet var mı ?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...