Jump to content

Bir ateist neden krematoryum ister?

Recommended Posts

Ben ateistim ve öldükten sonra bu organik yığının hangi kimyasal süreçleri atlatacağı beni pek endişelendirmiyor. Öldükten sonra çöp kutusuna da atacaklarını bilsem bana pek dokunmaz. Fakat neden krematoryumda yakılmak istiyorsunuz? Toprakta çürümek, yakılmak, nehre atılmak vb. seçeneklerden herhangi birini daha cazip kılan nedir?

Sitelerde Paylaş

Laiklik ilkesinin korunması için. Siz müslüman vatandaşlarınıza musalla taşı, mezarlık, gasılhane gibi imkanları sağlıyorsanız, diğer dinlere mensup vatandaşlarınıza da aynı imkanları sağlamalısınız.

Başlık çok uzun olmasın diye kısalttım. Aslı,"Bir ateist, neden krematoryumda yanmak ister?" olacak.
Sitelerde Paylaş

Yakılmak da bir çeşit ritüel değil midir?

Kurgudan en uzak olanı doğal hayattaki gibi öldüğü yerde bırakılıp, sineklerin, böceklerin organizmayı dönüştürmesini beklemektir.

Bunu şehir hayatında yapmak sağlıklı değildir. Gömmek en doğal yol gibi görünmektedir.

Yakmak daha radikal bir durum gibi görünmektedir. Daha bencilcedir. Hiç bir canlıya kendini yedirmemektir...

Sitelerde Paylaş

Başlık çok uzun olmasın diye kısalttım. Aslı,"Bir ateist, neden krematoryumda yanmak ister?" olacak.

Bir hristiyan veya bir müslüman Cehennem'de yanmak istemiyor ama bir ateist öldükten sonra yanmak istiyor..İlginç değil mi :)

Acaba dindarlara karşı bir tepki amacıyla mı yakılmak istiyor insanlar?

''Yanmaktan korkmuyoruz'' veya ''gömülmek ilkel dinlerin bir ritüelidir'' mesajı olabilir mi?

Ne olursa olsun,eğer bir insan bir toplumda yaşamış ve öldüğünde gömülmek istemiyorsa,bu kişiyi toplum olarak dikkate almalı ve gömmemelisiniz..Yakılmak istiyorsa yakmalı,başka birşey istiyorsa onu yapmalısınız..Bu bir zorunluluktur..

Çünkü insanlar dağ başında yaşamıyorlar..Az ya da çok topluma katkı sağlıyorlar..Toplum bunun karşılığını vermelidir..

Müslümanlar bu konuda ayaklanmalı ama müslümanın nefret ettiği insanlar için ayaklanması da bir hayal tabi..Niye ayaklanmalılar?

Çünkü islam inancına göre kabir azabı diye birşey vardır ve kabirdeki komşunuzda çok önemlidir..Bir müslüman,bir ateistin yanına gömülmek istemez..Bu bakımdan ateistlere ayrı mezarlık veya krematoryum gibi seçenekler muhakkak sunulmalıdır ve bu istenirse çok gizli bir biçimde uygulanmalıdır..

Nasıl ki organ bağışı denilince devlet seferber olup bu konuda ne gerekiyorsa yapıyorsa,bu konuda da devlet seferber olmalıdır ama bizim devlet o kadar pis işinin arasında bunu mümkün değil düşünemez..

Çok dindar,çokta milliyetçi bir müslümansınız ve tesadüfen sağınıza bir ateisti,solunuza da bir pkklıyı gömdüler diyelim.. :D

Olur mu olur :D

Müslümanlar her halt hakkında konuşurlar,birşeyler yapmaya çalışırlar ama bu konuda tamamen hareketsizler..Çünkü beyin yok işte..Az biraz beyin olsa,ne demek istediğimizi anlarlar ve derhal harekete geçerler..

Sitelerde Paylaş

Fark ölen kişi için oluşmuyor, ölen kişinin yakınları için oluşuyor. Krematoryumu da ateistler kendileri yakılsın diye değil, isteyenin yaktırma seçeneği bulunsun, inanç özgürlüğü, demokrasi, laiklik gelişsin diye istiyorlar. Krematoryumun yasal olması çok çok önemli bir laiklik ve demokrasi göstergesidir. İnsanların belli kalıplara mahkum bırakılması laikliğin ve demokrasinin olmadığının son derece somut göstergesidir.

Krematoryum yasal değil, neden, çünkü ülke geri ve yobaz, farklılıklara kin besleyen iğrenç bir tutuculuk sarmalında hapsolmuş. Gösterge kesin ve nettir, hiç bir tartışması olmaz. Çağdaş, laik, demokratik, özgürlükçü olsaydı elbette hay hay, isteyen için buyrun krematoryum diye yasal izin verilirdi.

Bunu geçtik, müslüm yakınımın yanına gayrimüslüm gömülmesin diyen mide öğürtüsü yobazların çoklukla yaşadığı bir ülkeden bahsediyoruz. Bu tür toplumlardan beklenmeyecek pislik, kindarlık, nefret suçu, cinayet, ayrımcılık olamaz. Hepsini su içer gibi rahatça ve çok normalmiş gibi yapabilecek bir düşük insanlık düzeyindedirler.

Sitelerde Paylaş

Ben ateistim ve öldükten sonra bu organik yığının hangi kimyasal süreçleri atlatacağı beni pek endişelendirmiyor. Öldükten sonra çöp kutusuna da atacaklarını bilsem bana pek dokunmaz. Fakat neden krematoryumda yakılmak istiyorsunuz? Toprakta çürümek, yakılmak, nehre atılmak vb. seçeneklerden herhangi birini daha cazip kılan nedir?

Toprakta çürümek mi? Bizim müslolar kefene sardıkları cesedi kıbleye doğru yan yatırıp üzerine bir sürü tahta koyuyorlar. Zavallı (!) mefta toprağa sadece sağını yaslıyor. Bu arada şişiyor, patlıyor vs. mikrobiyolojiye hiç girmeyelim iğrenç, toprağa kavuşamıyor önce. Yazık, ilk kabir azabı bu olsa gerek.

Bir de şu var. Adam ateist. Böyle bir mezara gömmüşler 5 yıl önce. Oğlu, eşi vs. de aynı mezara gömülüyor. Üzerine gömülen müsloş. Hassiktir.

Tabi üzerine gömülen müsloş ranzanın üzerinde ya,5 yıl sonra da alttan basınç yok ya (siz bu kuralın ne için çıktığını düşünüyordunuz?) rahat rahat şişiyor, patlıyor sonra alttakinin üzerine iğrenç müsloş kalıntıları…

Yok ya…Adam olan ateist bedeninin tıpta kullanılması için bedenini toptan bir üniversiteye bağışlamalı. Ancak işi garantiye almak için çok uğraşmalı. Neme lazım, yarın bir gün bizim torunlardan biri müsloş olup da bizi boşuna çürümeye sevk edebilir. Sırf bu yüzden torunları vs. atlatacak bir kurum olmalı. Hangi kurum amk. Bu akşam ölsem yarın benim cenaze namazım filan camide kılınacak, filan mezarlığa çürümek için gömülecek bedenim.

Böyle bir durumda bir akrabamın beş yıl sonra üzerime gömülmesini istemem. E ne yapmalı? Yapacak bir şey yok. 4 milyardır yaşayan atalarıma ihanet edip kendimi mi öldüreyim?! Yemezler.

En azından tıp öğrencileri için bir materyal olmak isterdim çürümeden önce. Becerebilirsem…

Sitelerde Paylaş

En azından tıp öğrencileri için bir materyal olmak isterdim çürümeden önce. Becerebilirsem…

Nüfus cüzdanlarında öldükten sonra ne yapılmak istersin diye bir hane olsun o zaman.

Seninkine kadavra olmak istiyor yazsınlar.

Ama düşünsene pipini çekiştirecekler, kıçına bir şey sokabilirler, her şey mümkün.

Sitelerde Paylaş

O noktada haklısın. Sonuç olarak bir ritüel o da. Ama bunun inançlarla bir alakası olması gerekmiyor. Sadece öyle istediği için öyle olacak. Yani bir ateist kendini kadavra olarak da bağışlayabilir, gömülmek de isteyebilir, yakılmak da. Bu tamamen kişisel bir özgürlük.

Sitelerde Paylaş

Nüfus cüzdanlarında öldükten sonra ne yapılmak istersin diye bir hane olsun o zaman.

Seninkine kadavra olmak istiyor yazsınlar.

Ama düşünsene pipini çekiştirecekler, kıçına bir şey sokabilirler, her şey mümkün.

Basit bir canlı olduğum için mutluyum. Yaşarken tabi.

Kız arkadaşım şunu soruyor bu arada; "Üçümüz sevişirsek ortada kim olacak?" diye.

Sitelerde Paylaş

Önemli olan müslümanların istediklerini yapamaması.

Bu açıdan destek, tam destek, ful destek

Müslümanlar bu ülkede bir çok alana kendi mafyalarını kurmuşlar

Mesela ölümle ilgili organizasyonlar onların

Mahalledeki kamusal tasarımlar onların (cami nereye, okul nereye vs gibi)

Sonra duyuru ve anons sistemleri de onların (ezan, ölüm duyurusu, anonslar vs gibi)

Bütün bu alanlardaki monopollükleri yok olmalı.

Sitelerde Paylaş

Teorik olarak bir ateisti, cesedine ne olacağının ilgilendirmemesi gerekiyor. Aksini söyleyen fakat ateistim diyenlerin dikkatine...

Ben ilk ateist olduğumda bir dağda öleyim, cesedimi çakallar parçalayıp yesin demiştim. Nedeni dağa tırmanmayı çok sevmemdi. Çok tehlikeli dağlara tırmandığımı iddia edemem ama, hepsinden tek parça olarak indim! Sonra ülen salak dedim kendi kendime... Çakalların karnını doyuracak bir benim cesedim mi kaldı, saçmalama geri zekalı dedim. Hem cesedime ne olacağından bana ne, onu da mı biz düşüneceğiz ulan, ne bot olursa olsun dedim. Hatta sonra cesedime ne olacağını düşündüğüm için kendimden utandım. Şimdi bunu bir ateist düşünmez noktasındayım. Bu beni hiç ama hiç ilgilendirmez...

Sitelerde Paylaş

Teorik olarak bir ateisti, cesedine ne olacağının ilgilendirmemesi gerekiyor. Aksini söyleyen fakat ateistim diyenlerin dikkatine...

Ben ilk ateist olduğumda bir dağda öleyim, cesedimi çakallar parçalayıp yesin demiştim. Nedeni dağa tırmanmayı çok sevmemdi. Çok tehlikeli dağlara tırmandığımı iddia edemem ama, hepsinden tek parça olarak indim! Sonra ülen salak dedim kendi kendime... Çakalların karnını doyuracak bir benim cesedim mi kaldı, saçmalama geri zekalı dedim. Hem cesedime ne olacağından bana ne, onu da mı biz düşüneceğiz ulan, ne bot olursa olsun dedim. Hatta sonra cesedime ne olacağını düşündüğüm için kendimden utandım. Şimdi bunu bir ateist düşünmez noktasındayım. Bu beni hiç ama hiç ilgilendirmez...

Aynı mantıkla, yarın çocuklarına ne olacağını da düşünmemen, yatırım yapmaman, her kazandığını çatır çatır yemen gününü gün etmen gerekir.

Sitelerde Paylaş

Aynı mantıkla, yarın çocuklarına ne olacağını da düşünmemen, yatırım yapmaman, her kazandığını çatır çatır yemen gününü gün etmen gerekir.

Alakası yok... Arabamı oğlan beğenir biner mi, yoksa satar mı ki diye düşünürüm. Niye düşünmeyeyim ki? Engel nedir? Cesedime ne olacağını düşünmem için ise hiç bir neden göremiyorum.

Sitelerde Paylaş

Alakası yok... Arabamı oğlan beğenir biner mi, yoksa satar mı ki diye düşünürüm. Niye düşünmeyeyim ki? Engel nedir? Cesedime ne olacağını düşünmem için ise hiç bir neden göremiyorum.

Yok olduktan sonrasını düşünmek gereksizse aynı mantıkla senden sonra hayatın nasıl olacağı düşünmek onu kontrol edemediğin için de gereksizdir.

Senin olan çocuğun sen öldükten sonra geleceğini düşünmek, ona miras bırakmak da aynı nedenlerle gereksiz olmalıdır.

Çakalların bedenini yemesi ile bir nekrofilin senin bedenini kullanması arasında bir fark görmemen gibi.

Sitelerde Paylaş

miras bırakmak da aynı nedenlerle gereksiz olmalıdır.

Hiç alakası yok. Ben yok olduktan sonrasını düşünmek gereksiz diye bir laf etmedim. Sadece cesedime ne olacağını düşünmek gereksiz dedim. Bu ikisi aynı şeyler değil. Ben öldükten sonra neler olacağını elbette düşünürüm. Ama bunun içinde cesedime ne olacağı yok. O çok önemsiz. Çünkü cesede uygulanacak işlemler dini inançla ilgili. O yüzden bir ateistin ilgileneceği bir iş değil. Bu kadar açık ve net bir konuda niye açıklama yapmam gerekiyor? Senin nerden bir açık yakalarım gibi gereksiz bir arayışın var. Ben açık vermem, boşuna aranma... Ne dediğimi bilerek söyleme gibi bir huyum vardır. :)

Sitelerde Paylaş

Hiç alakası yok. Ben yok olduktan sonrasını düşünmek gereksiz diye bir laf etmedim. Sadece cesedime ne olacağını düşünmek gereksiz dedim.

... Çünkü cesede uygulanacak işlemler dini inançla ilgili. O yüzden bir ateistin ilgileneceği bir iş değil.

Kusura bakma demo seni severim ama iki düşüncen de ortak temele sahip. Ayrı şeylermiş gibi davranıyorsun sadece.

Madem öldükten sonrası seni ilgilendirmiyor, dini olsun olmasın cesedinin hangi yöntemle işlem göreceğini neden kafana takıyorsun? Varsın dini olsun, ne değişecek?

Bu kısımda bir bocalama var. Hem düşünülmesi gereksiz hem de ateist olunduğu için dini işleyişe göre muamele görmesi sıkıntı yaratıyor.

Bir ateistin ilgileneceği iş değil diyorsun diğer taraftan.
Hele sen şunun cevabını ver bana; sen öldükten sonra ölü skicinin birinin ki bu anibal'ın zencisi de olabilir seni ağzından salyalar akarak, evire cevire zütmesi ihtimalini, şerefini 2 paralık etmesi ihtimalini makul mü karşılıyorsun?
Delikanlı adamdı, son ana kadar kaleyi iyi korudu ama nihayetinde golü yedi muhabbetlerini de düşün. :(
Yoksa saygınlığını zedelemeyecek şekilde bir ritüelle uğurlanmak mı istersin?
Her ne kadar önemsiz gibi görünse de o son anın bile belli bir işleyişle gerçekleşmesini arzu ederiz.
Sitelerde Paylaş

Bu kısımda bir bocalama var. Hem düşünülmesi gereksiz hem de ateist olunduğu için dini işleyişe göre muamele görmesi sıkıntı yaratıyor.

Cesedin, dînî geleneklere göre gömülünce, o dîne, hizmet etmiş oluyorsun; yâni aslında yokolmasını istediğin bir unsuru, giderayak, dahâ da güçlendiriyorsun.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...